ترموکوپل چیست؟ | معرفی کامل انواع ترموکوپل

ترموکوپل

این مقاله به صورت فایل Word درباره ترموکوپل بوده و به بیان مزایا و انواع آن می پردازد و انواع و اشکال ترموکوپل در آن معرفی شده است.

روش های اندازه گیری دما به شرح زیر میباشد:

 1- اندازه گیری دما از راه غیر تماسی

 • مادون قرمز
 • صوتی

 2- اندازه گیری دما از راه تماسی

 • ترمو کوپل
 • RTD
 • ترمیستور

 ترموکوپل چیست؟

در صنعت معمولترین وسیله برای اندازه گیرهای الکتریکی دما ترمو کوپل ها میباشند. مکانیزم ترموکوپل ها بر حسب پدیده سی بک (Seebeck) میباشد که وظیفه آنها تبدیل تغییرات دما به ولتاژ است (شکل زیر).

تعریف ترموکوپل

مزایای ترموکوپل چیست؟

از مزیت های ترمو کوپل ها قیمت مناسب ،سادگی، استحکام و دوام زیاد جهت مصارف صنعتی و دقت مناسب میباشد. رنج اندازه گیری دمای ترمو کوپل ها وسیع بوده و در شرایط محیطی متفاوت، به کار برده میشوند. ترمو کوپل ها به علت ثابت زمانی کوچک سرعت پاسخ دهی خوبی دارند.غیر خطی بودن، تماسی بودن (در معرض اغتشاش و شوک و …)، دقت متوسط از معایب ترمو کوپل ها، را می توان نام برد. برای استفاده کردن از ترمو کوپل برای محافظت از سنسور در جاهایی که امکان ضربه یا لرزش هست از ترموول یا غلاف که باعث کاهش سرعت پاسخگویی می شود.استفاده می شود .

انواع ترموکوپل

از اتصال یک فلز و آلیاژ ساختمان، ترموکوپل ها ساخته می شوند و با عملکردی ساده به اندازه گیری دما در محدوده ی 270- تا حدود 1800 درجه میپردازند. ترمو کوپل ها طبق جنس فلز و آلیاژشان به شش دسته تقسیم می شوند.

 1. ترمو کوپل نوع K چیست؟
 2. ترمو کوپل نوع J چیست؟
 3. ترمو کوپل نوع E چیست؟
 4. ترمو کوپل نوع T چیست؟
 5. ترمو کوپل نوع N چیست؟
 6. ترمو کوپل نوع R و S وB چیست؟

اشکال مختلف ترموکوپل:

ترموکوپل بسته به کاربرد دارای ظاهر متفاوتی هستند تصاویری از انواع ترمو کوپل در ذیل آورده شده است.

متن کامل این مقاله رو به صورت فایل Word از لینک زیر می تونید دانلود کنید:

ترموکوپل

فرستنده: محسن بابایی

مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.

درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *