آشنایی با ریموت کنترل ها

آشنایی با ریموت کنترل ها

آشنایی با ریموت کنترل ها

ریموت کنترل وسیله اي الکترونیکی براي کنترل عملیات اجرایی یک دستگاه است.به طور معمول دستگاه هاي کنترل از را دور براي صدور فرمان از فاصله دور استفاده می شود. دو نوع ریموت کنترل موجود است:

ریموت کنترل هاي مادون قرمز infrared remote control(IR

ریموت کنترل هاي رادیویی radio frequency remote control(RF

ریموت کنترلر هاي مادون قرمز سیگنال پالسی حاصل از دیود مادون قرمز را به دستگاه مورد نظر می فرستند در صورتی که ریموت کنترلرهاي رادیویی از امواج رادیویی استفاده می کنند .تفاوت عمده این ریموت کنترلرها رنج آن هاست. ریموت کنترلرهاي مادون قرمز نیاز به یک مسیر مستقیم براي دریافت سیگنال دارند و برد آن ها در حدود چند متر است، اما ریموت کنترل هاي رادیویی برد بسیار بالایی دارند و نیاز به مسیر مستقیم ندارند و موانع روي برد آن ها بی تاثیر است .

اساس کار کنترل از راه دور

اساس کار به این صورت است که اطلاعات چهار بیتی یا همان چهار کلید وصل شده به مدار انکودر وصل می شود و خروجی آي سی انکودر به ورودي سریال ماژول فرستنده متصل می گردد و با فشار کلیدها کد مرتبط با آن به صورت مجموعه اي از صفر و یک ها به صورت یک سیگنال پالسی فرستنده اعمال می گردد و پس از دریافت توسط ماژول گیرنده این کد ها به یک آي سی دیکدر داده می شود و پایه مربوطه را یک می کند .

معرفی آي سی هاي PT2262 و PT2272

آي سی فرستنده PT2262 و گیرنده PT2272 از رایج ترین آي سی هاي شرکت PTC می باشند. PT2262 یک انکدر می باشد که با آی سی PT2272 جفت می شود.

خصوصیات این آي سی در زیر آمده است
آي سی از نوع CMOS است
مصرف بسیار کمی دارد.گی
نویز پذیري بسیار کمی دارد.
12 خط آدرس دارد.
6 پین دیتا دارد.
محدوده ي ولتاژ کاري از 4 تا 15 ولت دارد.

نوسانگر داخلی آن فقط با یک مقاومت کار می کند.
خروجی آن می تواند به صورت لچ یا آنی باشد.

کاربردها :
سیستم امنیت اتومبیل
کنترل درب گاراژ
کنترل فن
سیستم امنیت خانه و سیستم هاي اتومانیک
کنترل اسباب بازي ها و کنترل صنعتی

.این مدار یک مدار 6 کاناله است.که در آن از فرستنده مادون قرمز استفاده شده است:

ای سی pt2262

در مدار عملی از 4 کانال استفاده می کنیم. . نکته مهم دیگري که در مدار عملی باید رعایت شود این است که مقاومت اسیاتور باید 470KΩ انتخاب شود تا مدار فرستنده و گیرنده مچ شوند. سایر قطعات مطابق دیتا شیت جاگذار می شوند. خروجی آي سی به ترانزیستورها رفته تقویت می شود و در نهایت دیود مادون قرمز سیکنال را ارسال می کند .

نمونه نقشه مدار گیرنده نیز بصورت زیر است:

آی سی pt2272

 

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *