بیماریهای زئونوز و ارتباط آنها با بیماریهای نوپدید و بازپدید در انسان

بیماریهای زئونوز

بیماریهای زئونوز و ارتباط آنها با بیماریهای نوپدید و بازپدید در انسان

مقاله بیماریهای زئونوز و ارتباط آنها با بیماریهای نوپدید و بازپدید در انسان نوشته مجتبی اسمعیل پور روشن دانش آموخته رشته دکتری دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار رو به صورت PDF از لینک زیر می تونید دانلود کنید.

چکیده:

بدون نظارت، افزایش تماس بین انسان، ناقلین و مخازن، ضعف زیر ساختهای بهداشتی، نارسایی در برنامه­های کنترلی و ایمن سازی، نارسایی در تشخیص سریع بیماریها و به طور کلی تغییرات انسان در اکولوژی و اکوسیستم ها بیماریهای نوپدید و بازپدید ایجاد شده اند. بیماری مشترک نوپدید بیماری است که به تازگی شناخته شده و یا پدیدی یافته و یا آنکه قبلاً وجود داشته اما اخیراً میزان شیوع آن افزایش یافته و یا انتشار جغرافیایی، میزبان و ناقلین آن گسترش یافته است.در انسان از 177 بیماری نوپدید مطرح شده 130 مورد آن (حدود 73 درصد) جزء بیماریهای مشترک هستند. گروهی از بیماریهای مشترک خسارات اقتصادی شدیدی به انسانها وارد می­کنند و با توجه به اینکه درمان موثری برای برخی از بیماریهای مشترک انسان و دام (نظیر هاری، جنون گاوی و …) وجود ندارد و یا بعضی از عوامل عفونی مشترک در طول زمان تحت اثر محیط دچار تغییر شده و چهره­ای جدید به خود گرفته و حتی از انسان به انسان منتقل می­شوند (مثل ویروس آنفلوآنزا، ایدز و ….)، لذا باید برنامه­ بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی از میان 1709 عامل بیماریزا بیش از 850 عامل از حیوانات به انسان منتقل می شوند. هرچند تلاشهای بشر در ریشه کنی بیماریهای عفونی موفق بوده اما در قرن حاضر به دلایلی از جمله افزایش جمعیت، سهولت مسافرت انسان و حمل و نقل دامها، فقر بهداشتی،کنترلهای ضعیف در نقاط استراتژیک و ضعف در سیستم قرنطینه ای، تهیه مواد غذایی زیاد در شرایط های کنترلی مناسبی برای بیماریهای مشترک اندیشید که این نیازمند همکاری تمام سازمانها می­باشد.

با توجه به تمام این مسائل و اهمیت بسیار زیاد بیماریهای نوپدید و بازپدید لزوم توجه به بیماریهای مشترک بسیار مهم است و این موضوع نشان می­دهد که نه تنها اهميت دامپزشكي كمتر از پزشكي نيست بلکه بسیاری از يافته‌هاي پزشكي در خصوص بیماریهای مشترک از طريق تحقيق بر روي حيوانات حاصل مي‌شود و بر اين اساس، بايد دامپزشكي نيز همچون پزشكي مورد توجه مسئولان قرار گيرد.
هدف از این مطالعه بیان اهمیت بیماریهای مشترک انسان و دام در اپیدمیولوژی بیماریها نو پدید و باز پدید میباشد.

واژه هاي کليدي: بیماری زئونوز، بیماریهای نوپدید , بازپدید، اپیدمیولوژی

نویسنده و ارسال کننده: مجتبی اسمعیل پور روشن

بیماریهای زئونوز و ارتباط آنها با بیماریهای نوپدید و بازپدید در انسان

[box type=”tip” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”5″ fontsize=”15″]مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.[/box]

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *