آموزش ساخت کاشی در Sketchup

ساخت کاشی در Sketchup

این آموزش ساخت کاشی در Sketchup به شما یاد میده که چطوری با یک سری خط های ساده و اولیه یک الگوی زیبای کاشی بسازید. من توی این آموزش از نرم افزارهای مختلفی برای انجام کارم استفاده کردم و قصد دارم تجربیاتم رو در زمینه ساخت تکسچر در فتوشاپ و Pixplant و استفاده از اونها در VRay اسکچاپ رو در اختیار شما بزارم.

ساخت کاشی در Sketchup

اجازه بدید من برای ساخت کاشی با Sketchup شروع کنم هرچند که میتونستم مستقیما با فتوشاپ شروع کنم اما ترجیح میدم با اسکچاپ کار کنم تا هدف موردنظرم رو بهتون نشون بدم.
اینجا من یه کاشی به ابعاد 30 cm X 30 cm رو مدل کردم. برای طراحی هم خیلی ساده با ابزار freehand draw و arc و یک رنگ آمیزی ساده کار کردم.بعد اون رو در هردو جهت mirror کردم و اونو به 4 تا کاشی تبدیل کردم.

ساخت کاشی در اسکتچاپ

حالا باید از طرحم یک خروجیJPEG برای Displacement map برای فتوشاپ بگیرم.
روی ابزار Zoom کلیک میکنم و در کادر اندازه گیری مقدار 0 رو وارد میکنم بعد از View گزینه Top رو انتخاب میکنم تا کاملا طرح موازی دیده بشه.حالا تصویرمون کاملا برای خروجی گرفتن 2D آماده شده.

ساخت کاشی در اسکچاپ

برنامه فتوشاپ رو باز کنید و تصویر رو داخل برنامه بیارید. برای ساختن Displacement map من یک کپی از لایه اصلی میگیرم و به اون فیلتر Gaussian blur میدم اینکار باعث میشه یک جابجایی بین ناحیه مشکی با سفید ایجاد بشه و بعدا توی VRay ناحیه سفید رنگ بالاتر دیده میشه.

ساخت کاشی در sketch up

این تصویر رو به عنوان Displacement map ذخیره میکنیم.
حالا برای متریال بعدی من این تصویر رو از نت دانلود کردم برای سرچ هم Terra Cotta رو تایپ کنید.
برای از بین بردن شیارها میتونید از ابزار stamp در فتوشاپ استفاده کنید و بعد تصویر رو ذخیره کنید.

آموزش ساخت کاشی

تصویر زیر یک seamless material هست که من با Pixplant درست کردم. شما هم برای ساختن Diffuse map همین کار رو میتونید در فتوشاپ با فیلتر Offset انجام بدین و نقاطی که لازم ندارید با ابزار Clone Stamp Tool حذف کنید. اما من Pixplant رو برای این کار ترجیح میدم چون فوق العاده اس. تصویر زیر زمینه رنگی کاشی میشه.

ساخت کاشی

تصویر زیر یک اسکرین شات از نرم افزار Pixplant هستش.

آموزش ساخت کاشی در sketchup

من یک Normal map هم برای استفاده به عنوان Bump map از تصویر ذخیره کردم. من طبق تجربیاتم فهمیدم که استفاده از Normal map ها به عنوان بامپ خیلی موثر تر از بامپ های سیاه و سفید هستن.

آموزش ساخت کاشی در sketch up

تصویر زیر طرز قرارگیری کاشی ها در اسکچاپ رو نشون میده. در اینجا من یک پلان 60cm x 60cm رو اماده کردم و تصویر Displacement map رو روی پلان قرار دادم. دقت کنین این قرارگیری مهمه چون Displacement map دقیقا از UV’s مربوط به Diffuse map پیروی میکنه.

آموزش ساخت کاشی در اسکتچاپ

تصویر زیر تنظیمات VRay رو برای متریال ها نشون میده.

آموزش ساخت کاشی در اسکچاپ

تنظیمات VRay برای ساخت کاشی در Sketchup :

1- یک لایه Diffuse دیگه درست کنین (Diffuse 1) و با کلیک روی آیکن m تصویر brown Terra Cotta Diffuse map رو در اون لود کنین.
2- این خیلی مهمه که لایه Diffuse اولیه ما (Diffuse) هیچ تاثیری روی متریال های تنظیمات UV map نزاره. برای اینکار رنگ transparency رو روی سفید خالص تنظیم کنین.
3- Normal map رو توی قسمت Bump لود کنید.
4- Displacement map رو هم توی قسمت Displacement لود کنین. توی این تمرین من مقدار multiplier هردو قسمت بامپ و Displacement رو 0.2 در نظر گرفتم.
5- در آخر هم یک لایه Fresnel Reflection ایجاد کردم و مقدار Glossiness رو 0.7 و 0.8 قرار دام و مقدار Subdivision رو هم روی 32 تنظیم کردم.

اینم نتیجه کار :

Create a Tile Imprint

Create a Tile Imprint in sketchup

امیدوارم این آموزش هم براتون مفید بوده باشه و بتونید در پروژه های آینده تون ازش استفاده کنین.

فایل PDF آموزش رو هم با ورود به لینک زیر می تونید دانلود کنید:

آموزش ساخت کاشی در Sketchup

مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.

درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *