استفاده از خاصیت Relative Path | آموزش ArcGIS (قسمت پنجم)

استفاده از خاصیت Relative Path

در پنجمین قسمت از آموزش ArcGIS به استفاده از خاصیت Relative Path در نرم افزار ArcGIS پرداخته شده که در ادامه می تونید این آموزش رو مشاهده کنید.

هدف شماره 5: استفاده از خاصیت Relative Path

زمانی که شما لایه ای به پروژه اضافه می کنید، ArcMap مسیر لایه را ذخیره می کند. در زمان فراخوانی یک پروژه، ArcMap لایه ها را از طریق همین مسیر های ذخیره شده بازیابی میکند. اگر نرم افزار نتواند اطلاعات لایه را پیدا کند، لایه را در TOC نمایش می دهد ولی اطلاعات آن در پروژه نمایش داده نمی شود. یک علامت تعجب قرمز رنگ در کنار لایه هایی که نیاز به اصلاح دارند نمایش داده می شود.

Relative Path

برای مشاهده اطلاعات مربوط به منبع داده های یک لایه و امکان اصلاح آن بر روی نام لایه راست کلیک کرده و از منوی باز شده گزینه Properties را انتخاب می کنیم. در سربرگ Source پنجره Layer Properties این اطلاعات در دسترس می باشد.

استفاده از خاصیت Relative Path

مسیر لایه ها می تواند حقیقی (absolute) و یا وابسته (relative) باشد. یک مثال برای مسیر حقیقی این است :

C:\ArcGIS Learning\UnitedStates.gdb\USCities
برای منتشر کردن پروژه هایی که مسیر ذخیره کردن لایه هایش حقیقی می باشد، تمامی کاربران این پروژه باید مسیر قرار دادن فایل های پروژه در رایانه خود را دقیقاً به همین شکل انتخاب کنند. در صورتی که مسیرهای وابسته این چنین نیست.

در یک پروژه، مسیرهای وابسته محل لایه ها را متناسب با محل فعلی بر روی رایانه در نظر می گیرد. به دلیل اینکه مسیرهای وابسته شامل نام درایو (به عنوان مثال درایو C) نمی شود، به نرم افزار این امکان را می دهد که مسیر لایه ها را بدون در نظر گرفتن مسیر حقیقی آنها در رایانه پیدا کند. اگر پروژه به درایو دیگری منتقل شود، در حالت مسیرهای وابسته، تمامی لایه ها به درستی نمایش داده می شوند.

در نرم افزار ArcMap بصورت پیش فرض تمامی پروژه ها از مسیرهای حقیقی استفاده می کنند. برای استفاده از مسیرهای وابسته به شرح زیر اقدام می کنیم:

1. از منوی File بر روی Map Document Properties کلیک می کنیم.

2. تیک گزینه Store relative pathnames to data sources را فعال میکنیم.

3. بر روی OK کلیک کرده و پروژه را ذخیره می کنیم.

خاصیت Relative Path

لینک دانلود فایل های تمرینی

جوایز ویژه برای نفرات فعال کارگاه GIS توسط مدیریت سایت علمی آموزشی نواندیشان در نظر گرفته شده است.
لطفاً هرگونه سئوال، پیشنهاد و انتقادی را در تاپیک بررسی مشکلات و ارائه پیشنهادات دوره آموزشی gis مطرح کنید
مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.

درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *