معرفی نرم افزارهای مهندسی برق

معرفی نرم افزارهای مهندسی برق

معرفی نرم افزارهای مهندسی برق

تو تاپیک زیر نرم افزارهای مهندسی برق رو بطور مختصر معرفی کرده و آموزش آنها را قرار دادیم .امیدوارم مورد توجه دوستان قرار بگیرد.

Cadence Orcad

نرم افزار OrCad یکی از قدیمی ترین و قدرتمند ترین نرم افزار های رسم شماتیک، طراحی مدارهای الکترونیکی، شبیه سازی طرح الکترونیکی، طرح پشت فیبر مدار چاپی و طرح layout است.

——————————-

نرم افزار پروتئوس ( Proteus Design Suit)

*نرم افزاری پرکاربرد با کارایی ساده و نزدیک به دنیای واقعی
*طراحی مدارات الکتریکی و الکترونیکی
*طراحی مدارات میکروکنترلری
*طراحی مدارات دیجیتالی
*داشتن ابزار آلات اندازه گیری مجازی مانند اسکوپ و مولتی متر و …
*طراحی برد مدارچاپی PCB
*داشتن آرشیو کاملی از مدارات و قطعات

*داشتن المان های پویا مانند LCD که در زمان شبی سازی مطالب روی آن نمایش داده می شود.

—————————————–

نرم افزار اتوکد الکتریکال ( AutoCad Electrical )

نرم افزار AutoCAD Electrical بصورت خاص برای ساخت و طراحی مدارات کنترل الکتریکی ساخته شده است. مانند ديگر محصولات نرم افزاری خانواده AutoCAD ، نرم افزار AutoCAD Electrical قابلیت رفع مجازي ايراد هاي كنترلي و طراحي مدار، اطلاعات دقيق براي ساخت و زمان بيشتر براي طراحي و مهندسي را در اختيار كاربران مي گذارد.
—————————————-

DIgSILENT PowerFactory

يکي از قوي ترين نرم افزارها در زمينه شبكه هاي توزيع و نيروگاههاي برق DIgSILENT Power Factoryکه مخففDIgital SImuLator for Electrical NeTwork مي باشد، است که يك ابزار شبيه سازي محاوره ائي براي محاسبه و تحليل رفتار سيستمهاي قدرت با اهداف طراحي و بهره برداري مي باشد. طراحي و توسعه اين نرم افزار از سال 1976 توسط مهندسين و برنامه نويسان با تجربه در شرکت DIgSILENT GmbH آلمان آغاز شده است.
آخرين ويرايش اين نرم افزار بر اساس تجربيات موفق نسخه هاي قبل و در محيط C ++ ايجاد گرديده است.
DIgSILENT در عين اينكه ميتواند بعنوان يك ابزار محاسباتي قوي براي سيستم هاي قدرت در مقياس بزرگ استفاده شود همچنين بعنوان يك ابزار جيبي براي حل مسائل برق استفاده ميگردد.
الگوريتم و تكنيك هاي مدلسازي اين نرم افزار مطمئن و قابل انعطاف مي باشد بگونه اي كه قادر است طيف وسيعي از رفتارهاي سيستم قدرت را در حالتهاي ماندگار و يا گذرا شبيه سازي و محاسبه نمايد

———————————–

نرم افزار Etap

نرم افزار Etap قدرتمند ترين نرم افزار برق قدرت براي شبيه سازي سيستمهاي قدرت و آناليزهاي اتصال كوتاه ، افت ولتاژ رله ستينگ و ….. مي باشد.

————————————–

نرم افزار Cyme

بر خلاف ETAP كه كليه بخشها را در خود انجام مي دهد از چند نرم افزار مجزا تشكيل شده است و بعد ازETAP دومين نرم افزار پركاربرد مهندسي برق ست:

1-نرم افزار امكان طراحي زمين پستها، نيروگاهها CYME GRD

2-نرم افزار محاسبه ظرفيت و مشخصات كابلها CYME CAP

3- نرم افزار رله ستينگ و هماهنگي حفاظتي CYME TCC

4-نرم افزار بهينه سازي و بهره برداري و بهينه سازي سيستم توزيع CYME DIST

5- نرم افزار محاسباتي پخش بار، ‌اتصال كوتاه, پايداري گذرا، ‌مطالعات هارمونيكي وراه اندازي موتور PSAF

———————————-

نرم افزار Eplan

اين نرم افزار يك نرم افزار نقشه كشي است و بيشتر نقشه تابلوهاي برقي و شماتيك با آن كشيده مي شود.

در واقع ePLAN P8 یک نرم افزار قدرتمند و باهوش برای طراحی نقشه های شماتیک برقی و تهیه دیگر مستندات لازم جهت اجرای یک پروژه است

اكثر كارخانه ها ي مهم وبزرگ دنيا از اين نرم افزاراستفاده كرده و نقشه هاي برقي دستگاههاي توليدي خود را توسط اين نرم افزار تهيه مي كنند.

———————————-

نرم افزار Neplan

NEPLAN برنامه ای است بسیار خوش ساخت که دارای رابط گرافیکی بسیار عالی برای ارتباط راحت بین کاربران و نرم افزار می باشد ، منوها بسیار ساده و تحلیل شبکه های بزرگ بسیار لذت بخش است. این برنامه بگونه ای ساخته شده که به اکثر نیازهای تحلیلی و محاسباتی سیستم های برق قدرت از قبیل محاسبات پخش بار ، اتصال کوتاه ، پایداری ، حفاظت و … پاسخ می دهد.

————————————–

نرم افزار Pls-cad

در حال حاضر و در حوزه طراحي خطوط فشار قوي انتقال نرم افزار PLS-CADD قدرتمندترين و جامعترين نرم افزار طراحي در حوزه مذكور مي باشد. اين نرم افزار محصول شركت Power Line System است كه در زمينه طراحي و تهيه نرم افزارهاي تخصصي در زمينه طراحي خطوط انتقال نيروي برق فعاليت دارد.

—————————————-

نرم افزار Pscad

اين نرم افزار، قادر به شبيه سازي نرم حالت پايدار،گذرا و ديناميکی سيستمهاي قدرت (ولتاژ بالا و نه صنعتي) می باشد و بيشتر جنبه تحقيقاتي دانشگاهي دارد. با توجه به سادگی ارتباط کاربر با اين نرم افزار و توانايی های بالای آن در شبيه سازی سازی رفتار سيستمهاي قدرت، از اين نرم افزار در شبيه سازي های سيستمهاي قدرت به وفور استفاده می شود

——————————————

نرم افزار Dialux

نرم افزار ديالوكس یکی از بهترین نرم افزار های مهندسی روشنایی بوده و جهت شبیه سازی و محاسبات روشنایی خیابان ها، معابر عمومی، ساختمان ها و تونل‌ها ، محوطه‌ها و . . . استفاده می گردد. همچنین قابلیت وارد کردن یک نقشه دو بعدی به داخل نرم‌افزار Dialux هم وجود دارد که در این حالت می‌توان طرح‌های مختلف روشنایی را بر حسب تجهیزات داخل ساختمان یا مکانهای دیگر قرار داد.
نرم افزار DIALUX بهترین نرم افزار جهت نورپردازی های داخلی و خارجی ساختمان است که یکی از احتیاجات رشته برق می باشد . زیرا بر اساس آن غیر از نورپردازی، تعداد لامپ ها و وات مورد نیاز را به راحتی می توان محاسبه کرد. همچنین با این روش می توان به مشتری قبل از اتمام طرح نورپردازی محیط را نشان داد. در حال حاضر هیچ نرم افزاری مانند DIALUX در زمینه نور پردازی قدرتمند نیست .

——————————————-

آموزش نرم افزارهای مهندسی برق

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *