دانش داده کاوی

دانش داده کاوی

دانش داده کاوی

دانش داده کاوی یکی از ده علم برتر قرن اخیر است. این دانش با بهره گیری از علوم مختلف همچون آمار، ریاضیات و هوش مصنوعی پاسخ گوی نیازهای جدیدی از جمله پیش بینی و کشف الگوهای پنهان در داده ها است و به عنوان پل ارتباطی میان علم آمار، هوش مصنوعی، الگو شناسی، فراگیری ماشین و بازنمایی بصری شناخته می شود.
فن داده کاوی سازمانها و شرکت ها را قادر می سازد تا از سرمایه داده های خود بهره برداری نموده و از آن به عنوان ابزاری برای پشتیبانی فرآیند تصمیم گیری استفاده کنند. کاربردهای این علم در زمینه های مختلف مورد توجه دانشمندان قرار گرفته و نتایج بدست آمده از آن باعث تشویق پژوهش گران به استفاده گسترده تر از علم داده کاوی شده است.
مدیریت پروژه و مدیریت ریسک از زمینه های جدیدی است که دانشمندان به استفاده از داده کاوی در آن پرداخته اند. روش های پیش بینی کننده فازی می توانند ممکن ترین حادثه را برای نزدیک ترین بازه زمانی پیش بینی کنند و یار و یاور مدیران در تصمیم گیری و مدیریت ریسک باشند همچنین کشف قوانین پنهان با اطمینان بالا در وجود آنها می تواند گویای اسرار موجود در اطلاعات برای مدیران باشد.

از آن جایی که دانش پژوهان و دانشجویان علاقه مند به فعالیت در زمینه های جدید و تازه علمی هستند، بررسی کاربرد و توانایی داده کاوی در بحث مدیریت پروژه در کشورمان جای خالی دارد و می تواند به عنوان پیشنهادی برای مدیران سطح کلان کشور مطرح شود.
به عنوان مثال می توان در یک مجموعه داده در یک پروژه، میزان اثرگذاری تک تک پارامترها را بر وقوع حوادث بررسی کرد و از آنها برای پیش بینی و جلوگیری از وقوع رخدادها در آینده استفاده نمود.
امروزه کاربرد داده کاوی در دنیا بطور فزاینده ای در حال گسترش است و توان آن به همگان اثبات شده است اما در ایران در حال معرفی است. از نمونه های کاربردهای داده کاوی در کشورمان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

عنوان مطلب: دانش داده کاوی

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *