مدیریت تجربه

مديريت تجربه كه با هدف افزايش يادگيري سازماني و توسعه دانش كاركنان ايجاد شده است، در واقع فرايند بازيابي، مستندسازي، استفاده مجدد و اصلاح و تعديل تجارب سازماني را به عهده دارد. استفاده مجدد از تجارب سيستماتيك، كاركنان را در انجام فعاليت‌هاي روزانه و كوتاه كردن زمان حل مسائل ياري مي‌دهد و رفته رفته يادگيري فعال و عملي در سازمان را جايگزين تجارب پراكنده و حل موردي مسائل متعدد مي‌كند. بنابراين مي‌توان تجربه را به منزله دانش يا مهارتي دانست كه از تمرين و ممارست در يك فعاليت يا انجام كاري در يك دوره زماني نسبتاً طولاني حاصل مي‌شود. انتقال تجربه مديران در بهبود فعاليت‌هاي سازمان تأثير مستقيم دارد و خود مايه ايجاد دانش در سازمان خواهد شد.رگ روانز اولين كسي بود كه بعد از جنگ جهاني دوم يادگيري عملي را توسعه داد و با توجه به فقدان آموزش‌هاي مديريتي مناسب در بين مديران معدن، يادگيري حين عمل را براي استفاده بهتر مديران از تجارب يكديگر در حل و فصل مشكلات ارائه كرد. چارچوب اساسي يادگيري عملي، موارد زير را در بر مي‌گيرد:
1. مديران مي‌توانند از تجارب بياموزند.
2. در تجربه‌هايشان با ديگران مشاركت كنند.
3. به نصايح و انتقادهاي ديگران توجه كنند.
4. پيشنهادها را در عمل به كار گيرند.
5. مطالب فرا گرفته شده را به طور مرتب مرور و نتايج حاصل از اعمال همكاران را بررسي كنند.
روانز اين پنج عمل را به اصطلاح Comrades in adversity در يادگيري ناميده و معتقد است افراد وقتي با مشكلات رو به رو مي‌شوند و داراي فرصتي براي به مشاركت گذاشتن تجربياتشان با ديگران هستند، به طور مؤثرتري ياد خواهند گرفت. در سال‌هاي اخير مديريت دانش به موضوعي مهم و حياتي در ادبيات تجاري و سازماني تبديل شده است. جوامع علمي و تجاري بر اين باورند كه سازمان‌ها با به كارگيري مديريت تجربه مي‌توانند مزيت رقابتي به وجود آورند و برتري‌هاي بلندمدت خود را بر عرصه‌هاي رقابت حفظ كنند. حال سؤال اين است كه آيا صرف نگهداري تجارب مي‌تواند سبب افزايش دانش و توسعه يادگيري در سازمان شود؟ با در نظر گرفتن ماهيت پوياي دانش و لزوم به كارگيري فنون و روش‌هاي نوين در سازمان‌هاي يادگيرنده، مي‌توان گفت كه تجارب پراكنده لزوما به زايش و توسعه دانش منتهي نمي‌شود زيرا تجربه قبل از نگهداري بايد بررسي، تحليل و بازيافت شود و با استفاده مجدد اعتبار يابد و در نهايت تجربه‌اي را كه ارزش نگهداري دارد، در حافظه سازماني ثبت كنيم. بايد راه‌هاي انتشار دانش در سازمان را كشف كرد تا با وجود برخورداري از تجارب كاربردي، يادگيري سازماني را نيز افزايش دهيم.

برای مشاهده ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه کنید:

مديريت تجربه


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *