خوردگی میکروبی

خوردگی میکروبی

خوردگی میکروبی

شکی نیست بیوتکنولوژی در زندگی حال و آینده بشر اهمیت روزافزونی دارد. پیشرفت های بیوتکنولوژیک در دیگر کشورها نیز با شتاب ادامه دارد که حاکی از انرژی فزاینده ای است که پژوهش ها و اکتشافات بیوتکنولوژیک در عرصه های مختلف زندگی انسان پدید می آورند. فرآورده های مختلف بیوتکنولوژیک در علوم و صنایع مختلف، از معدن و محیط زیست گرفته تا رشته های پزشکی، کشاورزی و داروسازی، صنایع غذایی و حتی علوم و صنایع رایانه ای کاربرد دارد.
یکی از حوزه های نوین بیوتکنولوژی در صنعت مربوط به خوردگی میکروبی است که یکی از معضلات عمده صنعت به ویژه در ایران برآورد شده است. زیان خوردگی میکروبی به صنایع ایران، تنها در سال ۱۳۷۵ معادل شش برابر سرمایه گذاری دولت در بخش صنعت در همان سال بوده است.
طبق تعریف خوردگی عبارت است از واکنش فیزیکی شیمیایی متقابل بین فلز و محیط اطرافش که معمولا دارای طبیعت الکتروشیمیایی بوده و نتیجه اش تغییر در خواص فلز است. تغییرات خواص فلز ممکن است منجر به از دست رفتن توانایی عملکرد فلز یا محیط شود. بررسی های اقتصادی در سطح جهان نشان می دهد که معمولا بین ۱ تا ۵ درصد تولید ناخالص ملی هر کشور توسط خوردگی از بین می رود و سهم خوردگی میکروبی از زیان اقتصادی وارد آمده ۲۰ درصد کل این خسارات است. خوردگی میکروبی یا به اصطلاح صحیح تر آن، خوردگی تاثیرپذیر از عوامل میکروبیولوژیک دارای اثرهای زیست محیطی فراوانی است. در این نوع خوردگی بیشتر اثر باکتری های احیا کننده سولفات و باکتری های اکسید کننده گوگرد مدنظر است.

نام فایل: خوردگی میکروبی

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *