توماس هانت مورگان

توماس هانت مورگان (1945-1866)

زمینه فعالیت ژنتیک و جنین‌شناسی
ملیت ایالات متحده
تولد لکزینگتون، ۳ مهر ۱۲۴۵
مرگ پاسادینا، ۱۳ آذر ۱۳۲۴
دلیل شهرت نقش کروموزوم‌ها در وراثت

مورگان یک جانور شناس و یک ژن شناس و یکی از اولین زیست شناسان آمریکایی بود که در سال 1930 میلادی به دلیل مشخص کردن ارتباط کروموزوم ها با وراثت، جایزه نوبل را در رشته فیزیولوژی به دست آورد. آزمایش های وی بر روی مگس سرکه نشان داد که مکان ژن ها بر روی کروموزوم ها بر ویژگی وراثتی تأثیر می گذاردو این ویژگی ها را کنترل می کند.

تحصیلاتش در دانشگاه کنتاکی و در دانشگاه جانز هاپیکنز انجام گرفت. دانشگاه جانز هاپیکنز ده سال جلوتر تاسیس شده بود ولی در ان زمان شهرت جهانی در امور علمی یافته بود. علاقه اولیه مورگان در جنین شناسی و نمو جانوری بود و تحقیقات خود را به عنوان یک معلم در کالج برین مارو پنسیلوانیا و در فرصت مطالعاتی در ایستگاه های زیست شناسی دریایی و در وودزهول ماساچوست و در ناپل ادامه داد.
در 1903 به دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک منتقل شد و چون کشف مجدد کارهای مندل مورد توجهش قرار گرفت ازمایشهایی را در زمینه وراثت با مگس میوه شروع کرد.

برای مشاهده متن کامل مقاله به لینک زیر مراجعه کنید:

توماس هانت مورگان


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *