ضرورت داشتن کتابخانه‌ای شخصی

ضرورت داشتن كتابخانه‌ای شخصی
________________________________________
با توجه به پیشرفت علم و تكنولوژی و وجود منابع اطلاع رسانی متعدد همچون اینترنت، مطبوعات، صدا و سیما و مانند اینها ولی هنوز هم یكی از رایج ترین راه های دستیابی به آخرین دستاوردهای علمی، هنری، ادبی و غیره، مطالعه كتاب است. البته ارزش معنوی این یار مهربان و نقش آن در زندگی افراد همواره از قدیم به ما یادآوری شده است ولی هرچه كه می گذریم این نیاز با توجه به شرایط زندگی در جوامع توسعه یافته و به خصوص در حال توسعه بیشتر احساس شده و به طور كلی جزء یكی از ملزومات زندگی روزمره هر فرد به حساب می آید. حال آنكه از سوی دیگر مشكل صرف هزینه گزاف برای خرید كتاب نیز از جمله مسائلی است، كه افراد اهل مطالعه را به جای خرید كتاب به عضویت در كتابخانه های عمومی روانه می‌سازد. البته جایگاه این مراكز را برای دستیابی به اطلاعات جدید و تحقیقات نمی توان نادیده شمرد ولی به بهانه برپایی نمایشگاه بین المللی كتاب، لازم به ذكر است كه لذت خرید كتابی كه برای مطالعه آن، محدودیت زمانی نداشته و می توان بارها و بارها به آن مراجعه كرد، از ارزش غیرقابل مقایسه با امانت گرفتن از كتابخانه های عمومی برخوردار است. همچنین نیاز به در دسترس بودن برخی از كتاب ها به خصوص كتاب‌های مرجع در خانه، از جمله مواردی هستند كه اقدام برای ترتیب دادن كتابخانه ای هرچند كوچك را ضروری می‌سازند. لذا با اختصاص گوشه ای از محیط خانه به یك كتابخانه شخصی، كتاب های مورد نیازتان را همواره در دسترس داشته باشید.برای این منظور با توجه به شرایط و موقعیت محیط، این جایگاه را یا به صورت جداگانه در گوشه ای از خانه فراهم كرده یا این نیاز را در كنار چندین نیاز كاربردی و دكوراسیونی دیگر در تركیبی چندمنظوره برآورده نمایید و یا حتی با به كارگیری ابتكاراتی دكوراسیونی، مكانی را به این امر اختصاص دهید كه به طور مفصل به هر یك از آنها در ذیل خواهیم پرداخت:
۱- كتابخانه مجزا: در صورتی كه در گوشه ای از اتاق خواب و یا حتی اتاق نشیمن جای خالی و مناسب برای قرار دادن كتابخانه ای مجزا وجود دارد، با اندازه گیری دقیق آن مكان، كتابخانه ای متناسب به لحاظ ابعاد، فرم، مدل و رنگ خریداری كرده و كتاب های خود را در طبقات آنها بچینید.
۲- تركیب های چندمنظوره: با توجه به معضل همیشگی كمبود فضای كافی در آپارتمان های امروزی، برای پاسخگویی به چندین نیاز آن هم به طور همزمان تنها راهكار موجود، انتخاب تركیبی چندمنظوره برای همه آنهاست. لذا در این شرایط نیز با توجه به مكان اختصاص یافته برای این قبیل تركیب ها و همچنین نیازهای موجود در فضا، انتخاب مناسب را انجام دهید.
به عنوان مثال اگر برای اتاق خوابی كه همزمان به اتاق كار خود و یا فرزندتان اختصاص دارد علاوه بر كتابخانه به دنبال میز تحریر و یا كار نیز هستید، تركیبی را انتخاب كنید كه هم میز تحریر یا كار و هم كتابخانه مناسبی را شامل شود.
از میان پركاربردترین تركیب های چندمنظوره كه بخشی از آن به كتابخانه نیز اختصاص می یابد، تركیب های چندقسمتی طبقاتی است كه علاوه بر اختصاص قسمتی مناسب، قرار دادن كتاب ها تحت عنوان كتابخانه، قسمتی دیگر به لوازم صوتی و تصویری و یا حتی ممكن است بخشی به عنوان ویترین به چیدن لوازم و خرده ریز های تزئینی تعلق گیرد كه معمولاً اینگونه تركیب ها را در فضای اتاق نشیمن قرار می دهند.
توصیه مهم هنگام تهیه این قبیل تركیب های چندتكه ای این است كه در صورت امكان مدلی را انتخاب كنید كه هر یك از قسمت های تشكیل دهنده آن، جداشدنی باشد. این قبیل مدل ها دارای دو مزیت مهم هستند:
۱- جابه جایی و حمل ونقل آنها راحت تر صورت می گیرد.
۲- در صورت لزوم امكان جداسازی آنها و استفاده از هریك از قسمت ها به تنهایی و در فضاهای مختلف خانه وجود دارد كه این موضوع به لحاظ كاربردی و همچنین تنوع دكوراسیونی حائز اهمیت بسیاری است.
۳- استفاده بهینه از فضاهای فرورفته: در اغلب ساختمان ها، فرورفتگی های متعددی حاصل نواقص ساختاری و یا نحوه نقشه كشی و قرارگیری ستون ها نسبت به هم وجود دارند كه قابل استفاده برای كاربردهای مختلفی هستند. از جمله اینها به اختصاص آنها به كتابخانه می توان اشاره نمود. برای این منظور كافی است در یكی از فرورفتگی های فضای مورد نظر در خانه، با نصب طبقاتی از جنس چوب و یا شیشه، این فضای به ظاهر بدون استفاده را طبقه بندی كرده و آن را به كتابخانه ای جادار تبدیل كنید.
۴- كتابخانه طبقاتی: شما می توانید با نصب یك و یا چند طبقه مستقل بر روی دیوار فضای اتاق خواب، اتاق نشیمن و یا هر مكان دیگری به راحتی طبقاتی برای قرار دادن برای كتاب ها بر روی آنها مهیا سازید.
۵- این روزها انواع و اقسام كتاب های آشپزی و شیرینی پزی به بازار آمده اند كه برای دسترسی هرچه بهتر آنها، ترتیب دادن كتابخانه ای در آشپزخانه می تواند بسیار كارساز باشد. برای این منظور علاوه بر استفاده بهینه از فضای فرورفته در آشپزخانه، شما می توانید با همان تركیب كابینت بندی، یكی از كابینت‌های دیواری را به كتابخانه تبدیل كرده و كتاب های مربوطه را به این كتابخانه كابینتی منتقل كنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *