عروس دریایی

عروس دریایی

عروس دریایی

ساختار عروس دریایی

این موجودات دارای ساختار زیبایی هستند، به همین جهت عروس دریایی نامیده می‌شوند. عروس دریایی ، در اعماق متوسط دریا زندگی می‌کند و بین ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر قطر دارد و بدنی چتر مانند و شفاف ژلاتینی دارد. قطر بدن در مرکز چتر و در حاشیه لبه‌ها ، نازک است و تعدادی تانتاکول در لبه دارد.

دهان چهار گوش در قسمت وسط بدن قرار دارد که به یک حلق لوله‌ای با مقطع ۴ گوش وصل می‌شود و انتهای حلق به معده ختم می‌گردد که دارای ۴ جیب شعاع است. معده چهار قسمتی است و از این قسمتها ، لوله‌های گوارشی یا معدی منشا گرفته و به صورت مجرای شعاعی حلقوی قرار گرفته و مواد غذایی را به قسمتهای مختلف می‌رسانند. در اطراف دهان ۴ بازوی دهانی وجود دارد. در لبه چتر عروس دریایی ، تعداد ۸ عدد برآمدگی به فواصل مناسب با هم قرار دارند که این برآمدگی‌ها دارای ساختار حسی هستند و حاوی ذرات شعاعی یا استاتولیتها بوده و نیز ۲ چشم ساده در جدار عضو تعادلی خود دارند.

حداقل دو شبکه عصبی وجود دارد که یکی از آنها تمامی سطح روی و زیر چتر و تانتاکولها را عصب‌دار کرده و جریانات عصبی را به آرامی منتقل می‌کند و در تنظیم حرکات موضعی و متمرکزی نظیر تغذیه دخالت می‌کند. دومین شبکه عصبی ، به نواحی زیر چتر محدود شده و جریانات عصبی را به سرعت منتقل می‌کند و باعث تنظیم انقباضات چتر هنگام شنا می‌شود.

عنوان مطلب: عروس دریایی

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (2)

 • رضایی پاسخ به

  با سلام
  من دانشجوی رشته شیلات هستم لطفا راهنمایی کنید چطوری می تونم به مقالات بی مهرگان آبزی (عروس دریایی) دسترسی داشته باشم.
  باتشکر

  خرداد ۱۵, ۱۳۹۰ در ۱۲:۱۴ ب.ظ
 • M.delnavaz پاسخ به

  سلام دوست عزیز
  باتوجه به اینکه مقالات فارسی در ارتباط با بی مهرگان ابزی کم هست تنها میشه ار مقالات انگلیسی استفاده کرد… و از رفرنسهایی که اساتید دانشگاه پیشنهاد میدن

  مثلا یک منبعی که اساتید دانشگاه خودمون در ارتباط با بی مهرگان ابزی ،اکثریتشون مثلا عروس دریایی مرجان ها کرم ها صدف ها توضیحاته بسیار خوبی ارائه دادن هست

  کلا میتونین از اساتید کمک بگیرین چون بهتر میتونن کمکتون کنند

  ممنون

  خرداد ۱۷, ۱۳۹۰ در ۶:۴۲ ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *