آموزش مدل کردن فنر و دمپر در آباکوس

مدل کردن فنر و دمپر

آموزش مدل کردن فنر و دمپر در آباکوس

جهت استفاده از فنر (spring and dashpot) در تحلیل دینامیکی در آباکوس در این مطلب آموزشی به نحوه مدل کردن فنر و دمپر در نرم افزار آباکوس همراه با تصویر و فایل های ورودی پرداخته می شود.

آموزش مدل کردن فنر و دمپر در آباکوس

فایل spring_dashpot.inp که در انتهای مطلب قرار داده شده است را در محیط Abaqus بخوانید. فایل اصلی نرم افزار آباکوس این فایل های .inp می باشد و در واقع نرم افزار Abaqus در هنگام submit کردن مدل، فایل .inp را خوانده و عملیات پردازش را بر روی این فایل انجام می دهد. برای خواندن فایل spring_dashpot.inp مسیر زیر را اجرا کنید.

File / import / Model …

تحلیل دینامیکی آباکوس از فنر

جهت مشاهده فایلهای .inp گزینه File Filter را بر روی حالت Abaqus input file قرار دهید.

مدل کردن فنر و دمپر در آباکوس

در این مدل دو ورق فلزی به ابعاد ۱۰۰*۱۰۰ و به فاصله ۱۰۰ واحد از یکدیگر به وسیله ۴ عدد فنر به هم متصل شده اند.

مدل کردن فنر و دمپر

وارد ماژول property شده و مشخصات مواد استفاده شده را ببینید. یکی از روشهای تعریف فنر در نرم افزار Abaqus داخل ماژول property است. از منوی اصلی نرم افزار مسیر زیر را اجرا کنید.

Special / Springs/Dashpots / Manager

با دو بار کلیک بر روی عبارت Spring پنجره Edit Springs/Dashpots باز خواهد شد و می توانید مشخصات ۴ فنر ساخته شده در مدل را ببینید.

آموزش مدل کردن فنر در آباکوس

فنرها به ترتیب بین گره های ۷و ۱۳۰، ۴۹ و ۱۷۱، ۷۲ و ۱۹۳، ۲۹ و ۱۵۰ ساخته شده اند و ضریب سختی فنر ۱ تعریف شده است. واحد ضریب سختی فنر واحد نیرو بر واحد جابجایی می باشد. در صورت نیاز می توانید Dashpot coefficient را نیز به ویژگیهای فنرها اضافه نمائید.

نکته حائز اهمیت در اینجا تنظیم گزینه Axis است. توجه داشته باشید در صورتی که تحلیل Dynamic Explicit است حتماً از تنظیم Follow line of action استفاده شود. Dynamic Explicit از المان Specify fixed direction پشتیبانی نمی کند.

دقیقاً مشابه همین تنظیمات برای تعریف المانهای فنر و دمپر در ماژول interaction نیز وجود دارد.

در ماژول Load بارگذاری گذرا به مقدار ۱۰۰ واحد بر روی صفحه بالایی وارد می شود و صفحه پائینی ثابت شده است. تنظیمات بارگذاری و Amplitude استفاده شده برای بارگذاری را در ماژول Load مشاهده کنید.

در ماژول Job مدل را اجرا کرده و نتایج را مشاهده فرمائید.

فایل ورودی این مثال به وسیله نرم افزار ANSA ساخته شده است و تصویر انیمیشن زیر به کمک نرم افزار META از خروجی این مثال تهیه شده است.

آموزش مدل کردن فنر و دمپر

عنوان مطلب: آموزش مدل کردن فنر و دمپر در آباکوس

دانلود فایل: لینک مستقیم spring_dashpot.inp

پسورد: www.noandishaan.com

آموزش تصویری Abaqus را به زبان فارسی همراه با نسخه های ۳۲ و ۶۴ بیتی نرم افزار Abaqus و فایل پروژه های آموزش داده شده از لینک زیر می توانید تهیه کنید.

آموزش تصویری Abaqus

منبع: Let’s CAE

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *