آموزش فرمول نویسی در پایان نامه با نرم افزار Matlab

آموزش فرمول نویسی در پایان نامه

آموزش فرمول نویسی در پایان نامه با نرم افزار Matlab

معمولا برای نگارش پایان نامه از نرم افزار Word یا موتورهای Latex استفاده می شود و همواره فرمول نویسی در پایان نامه و در داخل متن و در این نرم افزارها کاری سخت و زمانبر می باشد. در این مطلب به آموزش نوشتن فرمول در پایان نامه با نرم افزار Matlab می پردازیم که این کار را ساده تر می کند.

آموزش فرمول نویسی در پایان نامه با متلب :

تایپ فرمول داخل Word عموما به دو صورت انجام می گیرد: یا از ابزار خود Word استفاده می کنیم یا از برنامه mathtype که یک برنامه کاربردی است استفاده می نماییم. حالا در اینجا روشی معرفی می کنیم که شما به راحتی می توانید اکثر فرمول ها و به خصوص ماتریس های خودتان را در پایان نامه بنویسید و این کار را با کمترین زحمت انجام دهید.

خیلی از شما دوستان برای شبیه سازی پروژه هایتان از متلب استفاده می کنید و می خواهید به عنوان مثال ماتریسی که جواب شبیه سازی هست را داخل پایان نامه تایپ کنید.

فرض کنید یک ماتریس به شکل زیر در متلب دارید:

syms t w

H=[sin(w*t) -cos(w*t);cos(w*t) sin(w*t)]

اگه بخواهید این را مستقیماً داخل پایان نامه و بدون درد سر تایپ کنید کافیست دستور زیر را بزنید:

latex(H)

متلب این ماتریس را برای شما به کد latex تبدیل می کند. دوستانی که با این سیستم حروفچین کار می کنند می دانند که کد چه معنی ای می دهد و می توانند این کد را در محیط align بگذارند و استفاده کنند. اما دوستانی که از Word استفاده می کنند اگر این کد را در mathtype ببرند paste کنند می توانند ماتریسشان را ببینند.

حالا اگر ماتریسی داشتید که همه درایه هایش عدد بود و آن را خواستید داخل فرمول ها ببرید. به صورت زیر بایستی کد بزنید. مثلا ماتریس A را اگه بخواهیم تا ۴ رقم اعشار داخل Word یا Latex ببریم.

close all;clear all;clc

A=rand(5,5);

digits(4)

latex(vpa(A))

باز هم کد حاصل را میتوانید داخل mathtype یا latex استفاده کنید.

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *