گزارشکار آزمایشگاه آنالیز مواد – سیستم کروماتوگرافی گازی

سیستم کروماتوگرافی گازی

گزارشکار آزمایشگاه آنالیز مواد – سیستم کروماتوگرافی گازی

گزارشکار آزمایشگاه آنالیز مواد با عنوان سیستم کروماتوگرافی گازی با فرمت Word تهیه شده است که از لینک داده شده می توانید آن را دانلود نمایید. هرسیستم کروماتوگراف گازی دارای شش قسمت اصلی است:

  • منبع تامین کننده و ابزارهای تنظیم کننده جریان گاز حامل انژکتور
  • آون
  • گرمخانه
  • ستون
  • آشکارساز
  • ابزارهای ثبت کروماتوگرام و محاسبه نتایج

 سیستم کروماتوگرافی گازی :

طرح ساده ای از یک دستگاه کروماتوگراف :

طرح دستگاه کروماتوگراف

گازکامل با درجه ی خلوص بالا و با جریانی ثابت و پایدار وارد محفظه انژکتور شده، از میان ستون عبورکرده و به آشکارساز می رسد. به صورت خلاصه، اجزای فرآیند آنالیز و چگونگی انجام آزمایش به روش کروماتوگرافی گازی این چنین توصیف نمود:

محلولی (مایع یاگاز) از نمونه موردنظر،توسط یک میکروسرنگ به درون محفظه داغ انژکتور (با دمای ۲۰۰-۳۰۰ درجه سانتیگراد) تزریق می شود. اجزاء نمونه در تماس با دمای بالای انژکتور،بلافاصه تبخیرشده و به همراه جریان گاز حامل به سوی ستون هدایت می شوند. ستون در آونی قراردارد که دمای آن بادقت و حساسیت فوق العاده زیاد، تنظیم و تثبیت می گردد. هر جزء نمونه، به صورت مجزا با فاز ساکن درون ستون برهم کنش فیزیکی برقرارمی گردد. هرجزء نمونه، بصورت مجزا با فاز ساکن، متفاوت از سایر اجزاء بوده و در نتیجه سرعت حرکت هرجز، درطول ستون نیز،خاص خود آن جزء می باشد، و با سرعت اجزاء دیگر فرق دارد. میزان و نوع برهم کنش هرجزء بافاز ساکن و در نتیجه، سرعت حرکت آن، علاوه بر ماهیت ذاتی و ساختار شیمیایی گونه، بر نوع فاز ساکن، سرعت جریان گاز حامل و دمای آون نیز بستگی دارد.

پس از خارج شدن هر جزء از ستون و رسیدن آن به آشکارساز، یک سیگنال الکتریکی تولید می شود که شدت آن با مقدار کمی آن جزء متناسب است. سیگنال الکتریکی تولید شده به دستگاه رسم کروماتوگرام و محاسبه نتایج (انتگراتور، رسام، رایانه و…) ارسال شده و در آخر نتیجه نهایی در قالب یک کروماتوگرام به دست می آید. یک کروماتوگرام، در واقع نموداری است که در آن پاسخ های آشکارساز به اجزاء نمونه (سیگنال های الکتریکی) برحسب خروج اجزاء ازستون رسم شده اند.

نام فایل: گزارشکار آزمایشگاه آنالیز مواد – سیستم کروماتوگرافی گازی

دانلود فایل: لینک مستقیم

پسورد: www.noandishaan.com

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *