نقش شهرها در بهره وری و رشد اقتصاد ملی

نقش شهرها در بهره وری و رشد اقتصاد ملی

نقش شهرها در بهره وری و رشد اقتصاد ملی

سهم عمده ای از ثروت و درآمد کشورها در شهرها ایجاد می شوند. شهرها از نظر اقتصادی شرایطی را فراهم می آورند که بهره وری کلی و جزئی عوامل متعددی هستند ولی مدیریت و برنامه ریزی شهری نقش بسزایی در ایجاد و شکل گیری آنها، از طریق تهیه سیاست ها و برنامه های مناسب دارند. اقتصاد پست مدرن بر پایه های جدیدی در حال شکل گیری است، و این عمدتاً مبتنی بر اطلاعات و تولید کالاها و خدمات غنی از نظر اطلاعاتی است و تقاضا برای مدیریت و برنامه ریزی شهری راحتی نسبت به گذشته به شدت افزایش می دهد. این مقاله رابطه بین شهرها و بهره وری و رشد اقتصاد ملی را، با تأکید خاص بر روی نقش جدید شهرها، در عصر تکنولوژی اطلاعات و یا اقتصاد اطلاعات مورد بررسی قرار می دهد. هدف اصلی مقاله نشان دادن این موضوع است که نقش شهرها – و به تبع آن مدیریت و برنامه ریزی آنها – همراه با حرکت کشورها به سمت جهانی شدن و اتکاء روزافزون بر تکنولوژی اطلاعات در حال افزایش است. به عبارت دیگر، اقتصاد مبتنی اطلاعات تقاضاهای جدیدی را برای مدیریت و برنامه ریزی شهری به وجود می آورد؛ و به همین دلیل وظیفه برنامه ریزی و مدیریت شهری و به ویژه در کشورهای در حال توسعه ای مانند ایران، در این شرایط جدید کار دشوار و پیچیده ای است.
ادامه مقاله بدین صورت تنظیم شده است: در قسمت دوم سهم شهرها در اقتصاد ملی به اختصار مورد بررسی قرار می گیرد. قسمت سوم به تشریح چگونگی اثرگذاری شهرها بر بهره وری و رشد اقتصاد ملی اختصاص داده شده است. قسمت چهارم به اختصار به بررسی نقش مدیریت و برنامه ریزی شهری در بهبود و تقویت نقش شهرها در اقتصاد ملی در شرایط جدید اقتصاد جهانی می پردازد. در قسمت پنجم نیز جمع بندی و نتیجه گیری ارائه می گردد.

نام فایل: نقش شهرها در بهره وری و رشد اقتصاد ملی

دانلود فایل: لینک مستقیم

پسورد فایل: www.noandishaan.com

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (4)

 • سارا پاسخ به

  salam bebakhshin man harchi en maghalaro mikham dl konam ba moshkel movajeh misham bi zahmat mishe en maghalaro vasam mail konin mamnooon misham

  خرداد ۲۹, ۱۳۹۰ در ۳:۰۰ ب.ظ
 • 3shahrsaz پاسخ به

  اگر در تالار گفتگوی نواندیشان ثبت نام کنید و اکانت خودتون رو فعال کنید، براحتی می تونید فایل رو دانلود کنید.

  خرداد ۲۹, ۱۳۹۰ در ۸:۱۵ ب.ظ
 • ali پاسخ به

  سلام خوشحال میشم اگه بتونم عضو شوم

  آبان ۱, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۷ ب.ظ
 • 3shahrsaz پاسخ به

  سلام دوست عزیز
  برای ثبت نام به لینک زیر مراجعه کنید:
  http://www.noandishaan.com/forums/register.php

  آبان ۲, ۱۳۹۰ در ۱:۲۱ ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *