ژئوشیمی مس

ژئوشیمی مس

مس از واژه یونانی Chalkos و کلمه لاتین Cyprium اقتباس شده است زیرا بخش اعظم آن در Cyprus استخراج شده است . این اصطلاح به صورت Cuprum ساده شده و به واژه انگلیسی Copper تغییر نموده است.
مس یک عنصر فلزی با قابلیت انعطاف (چکش خواری)، شکل پذیر، به رنگ قهوهای متمایل به قرمز، دارای جلای فلزی ، وزن مخصوص آن kg/cm3819 ، وزن اتمی ۵۴/۶۳ ، دمای ذوب ۲۵۹۵ و دمای ذوب آن ۱۰۸۳ درجه سانتی گراد ، مقاوم در برابر خوردگی و دیا مغناطیس است. مس تنها فلزی است که به صورت خالص به مقدار زیاد در تودههای بزرگ یافت میشود و رسانای الکتریکی و حرارتی خوبی میباشد.
مس یکی از فلزات غیر آهنی است که بیشترین کاربرد را بعد از آلومینیوم در گروه فلزات غیر آهنی دارا است. خواص عالی نظیر هدایت الکتریکی و حرارتی بالا، قابلیت ماشین کاری و شکل پذیری خوب و … مس را به یک فلز اساسی در صنعت امروزی جهان مبدل کرده است. از اوایل قرن هجدهم، همزمان با صنعتی شدن جهان و رشد تکنولوژی و صنعت مخصوصاً کشف الکتریسته و استفاده گسترده از انرژی الکتریکی، اهمیت مس در جهان افزایش یافت.
مس از فلزات اصلی و بیست و چهارمین عنصر فراوان در پوسته زمین است و فراوانی مس در پوسته زمین ۰۱/۰ % می باشد. نماد این عنصر Cu بوده و با عدد اتمی ۲۹ می باشد .
بیش از ۹۰ % از مس دنیا در اروپای غربی ( ۴۰ % ) ، امریکای شمالی ( ۳۸ % ) و ژاپن ( ۱۵ % ) گزارش داده شده است .

عنوان مطلب: ژئوشیمی مس

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *