قانون پارتو

قانون پارتو

قانون پارتو

اگر به شما بگویم که این امکان را دارید تا از طریق متمرکز نمودن وقت و انرژی‌تان بر انجام برخی از کارهایی که هم‌اکنون نیز در حال انجامشان هستید، زندگی خود را به طرز شگفت‌انگیزی متحول کنید و نتایج بهتری بگیرید، چه خواهیدگفت؟
بله این موضوع حقیقت دارد و بر پایه قانون شناخته شده‌ای بنا شده است که بیش از یک قرن قدمت دارد. قانون بسیار ساده ای که همه ما آنرا تجربه کرده‌ایم و به نام قانون پارتو معروف شده است.

قاعده پارتو یا ۲۰/۸۰ بدین معنا است که در هر کاری، بخش کوچکی (۲۰ درصد) دارای اهمیت حیاتی و بخش بزرگی (۸۰ درصد) کم اهمیت و یا دارای اهمیت ناچیز است.
قانون پارتو یکی از مفیدترین مفاهیم موجود در زمینه مدیریت و زندگی است. اگر به زندگی شخصی خود توجه کنید، به این نکته می رسید که۸۰ درصد موفقیت مربوط به ۲۰ درصد فعالیت شماست. این قانون در مورد محصولات هم صدق می‌کند. خیلی از شرکت‌ها محصولات زیادی ارائه می‌دهند؛ اما اگر تحلیل نمایند، متوجه خواهند شد که بخش اعظم سودشان حاصل فروش تعداد محدودی از تولیداتشان است که دارای بیشترین فروش یا بیشترین ارزش افزوده هستند. این قانون ۲۰/۸۰ برای نتایج منفی هم صادق است. به‌طور مثال حدود ۲۰ درصد مجرمین ۸۰ درصد جرائم را مرتکب می‌شوند. ۸۰ درصد برگشتی‌های ما ناشی از ۲۰ درصد قطعات معیوب است.

عنوان مطلب: قانون پارتو

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *