چراهای شگفت انگیز برای کودکان

چراهاي شگفت انگيز برای کودکان

چراهای شگفت انگیز برای کودکان

کدام جانور می تواند روی آب راه برود؟ 
حشرات ریزی مثل عنکبوت آبی که بی نهایت سبک هستند، می توانند روی آب راه بروند. این حشرات ریز به دلیل وجود نیرویی به نام کشش سطحی است که می توانند روی آب بمانند. این نیرو سطح آب را می کشد و روی آب چیزی شبیه پوسته تشکیل می دهد. قطره های باران کاملا گرد نیستند. بلکه قسمت زیر آنها مسطح است.
چرا قطره های آب گرد هستند؟ 
قطره های آب تقریبا گرد هستند. زیرا نیروی کشش سطحی، شکل آنها را می سازد. قطره ها وقتی بزرگ می شوند، پهن هم می شوند و شکل دایره ای خود را از دست می دهند. زیرا سنگین تر از آن می شوند که کشش سطحی بتواند روی آنها تاثیر بگذارد. بعضی از مارمولک ها به قدری تند می دوند که بدون رفتن به زیر آب. می توانند از رودخانه عبور کنند. این قدرت آن ها برای فرار از خطر بسیار خوب است. با یک نی که سر ان صابونی است. به آرامی روی یک قطره آب فشار بیاورید. قطره آب پهن می شود.چون صابون نیروی کشش سطحی آب را از بین می برد. به همین دلیل قطره آب شکل گرد خود را از دست می دهد.
چرا صابون کف می کند؟ 
با اضافه کردن صابون به آب، نیروی کشش سطحی کاهش می یابد و پوسته سطح آب منبسط می شود. وقتی داخل حلقه هوا می دمیم تا حباب بسازیم، این پوسته به راحتی کشیده و حباب تشکیل می شود.
چرا بازوبندهای لاستیکی شنا، ما را روی آب نگه می دارند؟ 
وقتی بازو بندهای لاستیکی شنا را باد می کنیم، در واقع آن را پر از هوا می کنیم.هوا بسیار سبک تر از آب است. به همین دلیل روی سطح آب می مانیم. اما خود آب هم به ما کمک می کند تا روی آب شناور بمانیم. هر چیزی که وارد آب شود، آب آن را به طرف سطح می کشاند. شناور شدن در آب شور بسیار آسان تر از شناور شدن در آب شیرین است. در بحرالمیت واقع در خاورمیانه آب به قدری شور است که شناگران اگر شنا هم بلد نباشند. غرق نمی شوند و روی سطح آب می مانند. به کمک بازو بندهای لاستیکی شنا می توانیم روی آب شناور بمانیم و شنا کردن را یاد بگیریم. هوای داخل بازوبند مانع از فرو رفتن و غرق شدن ما در آب می شود.

عنوان مطلب: چراهای شگفت انگیز برای کودکان

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *