آشنایی با ماتریس ردیابی الزامات (rtm) در پروژه‌ها

ابزارها و تکنیکهای بسیاری برای تسهیل مدیریت حوزه‌های گوناگون مدیریت پروژه بکار می‌رود؛ یکی از اقلام ابزارها، خانواده جداول رهگیری (Traceability Matrix) هستند، که گاهی به آنها ماتریسهای وابستگی (Relation Matrix) هم می‌گویند.

شاید تابحال با ماتریس توزیع مسوولیت (کاربردی در حوزه مدیریت منابع انسانی پروژه) که درحقیقت از تلاقی ساختار شکست کار (WBS) و ساختار شکست نیروی انسانی (OBS) بدست می‌آید و گاهی نام معروف RACI Chart (ناشی از یکی از تیپهای معروف آن که در PMBOK® Guideمعرفی شده است)، را یدک می‌کشد. از دیگر ابزارهای این خانواده، می توان به ماتریس ردیابی الزامات یا (RTM (Requirements Traceability Matrix اشاره کرد.

این ماتریس علی رغم پیشینه آن، خصوصا در صنعت فناوری اطلاعات (IT)، برای اولین بار در نسخه ۲۰۰۸ راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه (معروف به استاندارد PMBOK® Guide) معرفی شده است و لذا سابقه ای در نسخ پیشین آن ندارد.

یک نگاه گذرا به این استاندارد نشانگر آنست که RTM بعنوان خروجی و یا ورودی در برخی فرآیندها ذکرشده است (مراجعه شود به صفحه ۱۰۴ استاندارد مدیریت پروژه، نمودار فرآیندهای حوزه دانشی مدیریت محدوده پروژه- Project Scope Management)

برای مشاهده متن کامل مطلب به لینک زیر مراجعه کنید:

آشنایی با ماتریس ردیابی الزامات (rtm) در پروژه‌ها


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *