دانلود مقاله مقایسه مساجد اسلامی ایرانی و عثمانی

یک اصل زیبایی شناسی خاص در برابر نظر غیر منطقی رایج شده در معماری اروپایی آغاز قرن کنونی مبتنی بر جدایی وجود دارد که می گوید معماری و ساختمان یکی و پیوسته اند و هر ساختمانی تا حدود و میزان کارایی «فن» از «هنر» و سودمندی آن زیبا شمرده می شود.در واقع آنگونه معماری که ناچار از دست بردن به نهان سازی عوامل و عناصر ساختمانی خویش باشد،معماری نامطلوبی است. ضمنا ساختمان سودمند و مفید هم هر گاه هنر را با زیبایی منطبق و برابر بگیریم لزوما زیبا شمرده نمی شود.نباید فراموش کرد که کارایی کمابیش در موقعیت آدمی در وضع او امری است وابسته به حواشی و نه متن کار و نیز بعضی از سودمندیها وابسته اند به انحطاط و فساد آدمی یا به فراموشی سپردن سرچشمه های درونی خوشبختی و زیبایی نهفته در وجودش.تنها اثر هنری زیبا همانا آن است که به گونه ای تمامت سرشت آدمی را با همه امور کارایی تصادفی پیوسته بدان نمودار سازد. معماری مقدس از آنرو دقیقا زیباست که وابسته است به مرکزی ترین کانون وظایف بشری که همانا پیوند دادن و نزدیک ساختن آسمان و زمین است.
در هنر مقدس میان هنر و فن یا میان جست و جو برای زیبایی و شیوه ساختمانی جدایی نیست.بی گمان در ضمن پیشرفت کار نهفته است که همه پدیده » هندسه کیفی « ساختمانی مشکلاتی در زمینه اساسی آن بروز می نماید که راه حل قطعی آن در معماری دینی بدان وابسته است و هرگز خالی از مضامین سمبولیک نیست از آنرو که به گونه ای کثرت را با وحدت می پیوندد.نمونه چشمگیر خاصی از اینگونه معماری همانا در مسجد هایی جلوه گر است.
در ادامه به بررسی مساجد اولیه ایرانی می پردازیم بعد در مورد مساجد ایرانی در دوره های مختلف و در نهایت در مورد مساجد عثمانی و تفاوت آن با مساجد ایرانی می پردازیم.

فهرست مطالب :
مقدمه
مساجد اولیه
دوره اولیه
مساجد درایران
-مساجد ایلخانی
-مساجد سلجوقی
-مساجد تیموری
-مساجد صفوی
سنت ترکی
مساجد گنبد دار نخستین
معماری عثمانی
مساجد عثمانی

دانلود مقاله

برای دانلود مقاله باید عضو طلایی درجه یک تالار گفتگو شوید.
مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.

درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *