مکتب اصفهان در شهرسازی

بداع مجدد مفاهیم شهرسازی ،قبل از تشکیل دولت صفوی در دل حکومت های قره قویونلو وآق قویونلو نطفه می بندد. حضور اولین سلاطین صفوی در دربار” اوزون حسن”اولین مفاهیم از شهر آرمانی را در ذهن آنها به وجود آورد .که اولین بازتابش به هنگام حکومت شاه طهماسب و پایتخت شدن قزوین بروز میکند.
تغییر پایتخت از قزوین به اصفهان و شکل گیری دولت قاهرمرکزی و استیلای سیاسی- عقیدتی آن سبب می گردد تا این دولت به مادیت بخشیدن به مفاهیم سیاسی ،عقیدتی ،فرهنگی و اقتصادی واجتماعی خود بپردازد وبه شهر چون نماد و تجسد کالبدی – فضایی این مفاهیم بنگرد.
اجرای شار جدید اصفهان به مدت 25سال ،ازاولین سالهای قرن11هجری قمری (17میلادی)نشانه ای از این نمادگرایی می باشد که مکتب اصفهان نام گرفته است.
مقاله زیر در مورد ویژگی ها و دستور زبان مکتب اصفهان در شهرسازی و مقایسه آن با دوره هم عصرش در اروپا میباشد.

تهیه کننده : آرزو بشارتی

برای دانلود مقاله به ادامه مطلب برید…

دانلود مقاله مکتب اصفهان در شهرسازی


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *