اصول و مبانی مدل تعالی سازمانی EFQM

EFQM

اصول و مبانی مدل تعالی سازمانی EFQM

امروزه بنگاههای اقتصادی کشور در فرایند جهانی شدن و پیوستن به منظومه تجارت جهانی با چالشهای بیشماری مواجه هستند. حضور در بازارهای جهانی وحتی باقی ماندن دربازارهای داخلی مستلزم رقابت با رقبای قدرتمند است و با توجه به گسترش و پیچیدگی اهداف ، فرایندها وساختار سازمانی درصحنه رقابت ، سازمانهایی می توانند به بقای خود ادامه دهند که نسبت به خواسته ها وانتظارات مشتریان و ذینفعان پاسخگو باشند، همچنین به سود آوری و ثروت آفرینی بعنوان شاخصهای کلیدی و برتر سازمانی توجه کنند.
مدلهای تعالی سازمانی یا سرآمدی کسب و کار بعنوان ابزار قوی برای سنجش میزان استقرار درسازمانهای مختلف به کار گرفته می شوند . با بکارگیری این مدلها سازمانها می توانند از یک سو میزان موفقیت خود را دراجرای برنامه های بهبود در مقاطع مختلف زمانی ارزیابی قراردهند و از سوی دیگر عملکرد خود را با سایر سازمانها به ویژه بهترین آنها مقایسه کنند. مدلهای سرآمدی کسب و کار پاسخی است به این سوال که سازمان برتر چگونه سازمانی است ؟ چه اهدافی و مفاهیمی را دنبال می کند و چه معیارهایی بر رقبای آنها حاکم هستند؟
امروز اکثر کشورهای دنیا با تکیه براین مدلها جوایزی را درسطح ملی و منطقه ای ایجاد کرده اند که محرک سازمانها و کسب و کار در تعالی ، رشد وثروت آفرینی است . مدلهای تعالی با محور قراردادن کیفیت تولید ( کالا یا خدمات ) و مشارکت همه اعضا سازمان می تواند رضایت مشتری را جلب و منافع ذینفعان را فراهم نموده و در عین حال یادگیری فردی و سازمانی را با تکیه بر خلاقیت و نوآوری تشویق و ترویج کنند.
در این مقاله اصول و مبانی مدل تعالی EFQM و وظایف کارکردی هر یک از اجزای مدل توصیف و تشریح می‌گردد.

نویسنده: سمیه ذاکرین، کارشناس ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی

ارسال شده توسط سمیه ذاکرین

نام فایل: اصول و مبانی مدل تعالی سازمانی EFQM

دانلود فایل: لینک مستقیم

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

نظر (2)

  • دانلود پایان نامه مدل تعالی سازمانی EFQM پاسخ به

    […] اصول و مبانی مدل تعالی سازمانی EFQM […]

    اردیبهشت ۸, ۱۳۹۵ در ۸:۲۹ ق.ظ
  • دانلود پایان نامه مدل تعالی سازمانی EFQM - دانلود رایگان با لینک مستقیم پاسخ به

    […] اصول و مبانی مدل تعالی سازمانی EFQM […]

    اردیبهشت ۸, ۱۳۹۵ در ۸:۳۳ ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *