تکنولوژی گروهی

تکنولوژی گروهی

تکنولوژی گروهی

تکنولوژی گروهی، از سیستم های تولیدی بوده که به دلیل شناسائی و ایجاد خانواده های مشابه از نظر تولید قطعات متعدد و متنوع دارای مزایای زیادی می باشند. کاهش زمان راه اندازی، زمان تولید محصول و نیزکاهش هزینه های تولیدی و کنترل صحیح در امر تولید و طراحی بهینه سیستم استقرار ماشین آلات از مزایای خاص سیستم فوق می باشند. طراحی سلولهای تولیدی برای خانواده مشابه از قطعات از اقدامات لازم واساسی برای موفقیت درتکنولوژی گروهی هستند.
تقسیم بندی سیستم تکنولوژی با تعیین گروه بندی قطعات یا تولیدات و در نتیجه گروه بندی ماشین آلات یا تجهیزات به دست می آید. دسته بندی سیستم های اجتماعی با تعیین تعداد کارگران لازم برای یک گروه ماشین آلات به دست می آید. به طور خلاصه می توان گفت که تکنولوژی گروهی، کارخانه را به تعدادی کارخانه مستقل کوچکتر تقسیم می کند.

در اینجا چندین سوال مطرح است:

  • آیا می تواند قطعات مشابه را که در یک حوزه قطعات قرار می گیرند و در دسته های تولیدی ساخته می شوند را بیابد؟
  • آیا قطعات و ماشین آلات ناجور بد هستند؟
  • آیا توزیع قطعات پایدارند؟

به این علت، مطالعه و تحقیق در مورد این نوع از تکنولوژی و داشتن دیدی صحیح به آن در اجرای موثر، از عوامل مهم و اساسی است. در این مقاله نیز بنا به این هدف، با مروری بر ادبیات موضوعی تکنولوزی گروهی، مسائل مرتبط با آن در امر دسته بندی، انواع آن و در آخر برخی از کاربردهای آن در صنایع مختلف و در آخر تاثیرات شبکه های عصبی بر آن (به علت اهمیت آن در اجرا و بهبود این روش)، این مهم مورد بررسی قرار می گیرد .

این مقاله را می توانید از لینک زیر دانلود کنید:

نام فایل: تکنولوژی گروهی

دانلود فایل: لینک مستقیم

پسورد: www.noandishaan.com

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *