مفهوم فرسایش شهری

فرسایش در شهر ابعاد مختلفی دارد، این مقاله سعی در دسته‌بندی این ابعاد می‌پردازد:

1ـ تعریف فرسایش
وجود محله‌های تاریخی در شهرها غالباً پیامدهای متضادی دارد، این محله‌ها خصلت بخش و هویت سازند و مکان با اهمیتی را به نمایش می‌گذارند که در طول زمان برجای مانده است، اما این محلات مشکلاتی را نیز در بردارند.
کلو دشالین در کتاب دینامیک شهری چهار مرحله را برای گذشت این تغییرات در طی زمان در مورد محلات معرفی می‌نماید:
در مرحله اول: محله در یک حالت متعادل است، استفاده از زمین کمتر تغییر می‌کند و ارزش اجتماعی مشاغل دارای یک نرخ تحرک معمولی است که کیفیت آن چندان تغییر نمی‌کند.
در مرحله دوم: علائم و نشانه‌های عدم رسیدگی و نگهداری ناکافی آشکار می‌گردد، سن متوسط ساکنان بالا می‌رود و در حالی که با یک چرخش سریع رشد ساکنان جدید افزایش می‌یابد، تراکم‌ها تقویت و فعالیت‌های اقتصادی جدید منتشر می‌شود.
در مرحله سوم: گروه‌های کم‌ درآمد در جامعه پایدار می‌گردند و اشغال بیش از حد محلات با عدم امکانات در حفظ و نگهداری بناها همراه می‌شوند، عدم سرمایه‌گذاری، نقض خدمات عمومی و نشانه‌هایی از پایین بودن سطح زندگی نمایان می‌شود.
در مرحله چهارم: درجه نهایی آشفتگی و اختلال و فرسودگی پدیدار می‌گردد، جامعه از احساس تعلق به یک گروه خاص دور می‌شود و به طبقات خیلی محروم و فقیر تنزل پیدا می‌کند، خرابی و تضعیف کار و زندگی که حداقل آن ایجاد نمونه‌های تازه رفتار مثل اختصاص فضای کوچه‌ها برای زندگی و تجمع کار در فضاهای باز (تعمیر ماشین، فراوانی وسایل غیرقابل استفاده، قماربازی، کارهای سرگرمی، نقاشی روی دیوار و افزایش جرم و جنایت خیابانی) می‌باشد در این مرحله ظاهر می‌گردد.

برای مشاهده متن کامل مقاله به لینک زیر مراجعه کنید:

مفهوم فرسایش شهری


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *