تراشکاری

یکی از عملیات و مهارت های پرکاربرد که در بسیاری از پروژه ها و در صنعت (صنعت فلز) مورد استفاده قرار میگیرد، قلاویز کاری است که در زیر توضیحاتی داده میشود. برای اینکه یک پیچ در سوراخی که قطر آن هم اندازه قطر پیچ است بسته شود، لازم است که کناره های داخلی سوراخ شیار مانند باشد ، برای اینکه یک سوراخ( که با استفاده از دریل روی یک قطعه فلز ایجاد گردیده است) شیار مانند باشد ، بایستی با استفاده از “قلاویز” این کار را انجام داد.قلاویز ابزاری است که رزوه داخلی ایجاد میکند. شکل عمومی قلاویز به صورت زیر است
قلاویز را از فولاد تند بر می سازند. قلاویز همانند شکل تنه ای دارد که ته آن چهارگوش است، و دندانه هایی که روی بدنه آنهاست عمل رزوه تراشی را انجام میدهند و یا در واقع کناره های داخلی سوراخ را می تراشند( در ادامه مطلب نحوه تراشیدن توضیح داده میشود). به این دندانه ها “خیاره” می گویند. بسته به قطر پیچ یا سوراخ هر قلاویز با همان قطر مورد نیاز به کار میرود. برای ایجاد رزوه کامل در یک سوراخ از سه نوع قلاویز استفاده می شود، قلاویز “پیشرو” یا به اصطلاح ” اول رو”، قلاویز ” وسط رو” یا به اصطلاح “دوم رو” و قلاویز”پسرو” یا به اصطلاح سوم رو. که به ترتیب بایستی قلاویز اول رو سپس دوم رو و بعد سوم رو به کار رود.

برای مشاهده متن کامل مقاله به لینک زیر مراجعه کنید:

تراشکاری


درباره نویسنده

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *