راهنماي کاربردي ارتباط hart

راهنماي کاربردي ارتباط hart

بخش اول : روشهای ارتباطی مقدمه
در محيط رقابتي امروزه، تمامي شرکتها بدنبال کاهش هزينه‌هاي عملياتي، سرعت بخشيدن به فرآيند توليد و بهبود کيفيت محصولات خود هستند.
HART-Highway Addressable Remot Transducer پروتکلي ارتباطي است که بطور مستقيم اهداف فوق را با حداقل هزينه در موارد زير مدنظر قرار مي‌دهد:

  • نصب و راه‌اندازي
  • عمليات کارخانه و بهبود کيفيت
  • نگهداري و تعميرات
  • عیب یابی وسایل ابزاردقیقی (دستگاهها ،حسگرها ،ترانسمیترها ،ترانسدیوسرها و …)
  • رفع عیب وسایل ابزاردقیقی نصب شده درسایت
  • خواندن مقادیر اندازه گیری شده و ارسال نقاط کاری دستگاهها و حلقه های ابزاردقیق
  • بررسی وضعیت و شرایط موجود وسایل ابزاردقیق

این پروتکل توسط شرکت Fisher-Rosemount با اضافه کردن امکان ارتباط دیجیتالی به وسایل ابزاردقیقی که با سیگنال آنالوگ 4 تا 20 میلی آمپر مرسوم در حلقه های ابزاردقیق کار میکنند توسعه پیداکرد.
این پروتکل ، ارتباط بین وسایل ابزاردقیق نصب شده در سایت و سیستم های میزبان (Host) که معمولا دورتر از محل نصب وسایل ابزاردقیق (مثل اتاق کنترل) هستند را براحتی برقرار میکند.
پروتکل ارتباطي HART استانداردي باز (open) است که تا سال 2011 ميلادي توسط بيش از 230 شرکت عضو در بنیاد ارتباطی Hart یا Hart Communication Foundationمورد استفاده قرار گرفته است.
محصولاتي که از پروتکل HART براي ارائه سيگنالهاي آنالوگ 4 تا 20 ميلي‌آمپر و اطلاعات ديجيتالي استفاده مي‌کنند، چنان انعطاف‌پذيري را در اختيار کاربران قرار مي‌دهند که توسط ساير فن‌آوريهاي ارتباطي قابل دسترسي نمي‌باشد.

1) روشهاي ارتباطي
بخش دیجیتالی ارتباط HART مي‌تواند، بدون قطع سيگنال آنالوگ 4 تا 20 میلی آمپری، حدود 2 تا 3 بار در هر ثانيه به روز شود . دستگاههای مجهز به سیستم ارتباطی HART برای ارتباط برقرارکردن در حلقه های ابزاردقیقی به حداقل امپدانس حلقه 230 اهمي (بطور نوعی 250 اهم) نياز دارند.
1-1) روش ارتباطي درخواست پاسخ Request-Response Mode
HART بطور نوعي پروتکلي ارتباطي از نوع درخواست – پاسخ است ، یعنی در طي عمليات معمولي (به روزآوري 2داده ها تا 3 بار در هر ثانيه) ، توسط يک وسيله ارتباطي ميزبان (Host) ،ارتباط با هر يک از وسائل نصب شده در سايت آغاز مي‌شود.
به هر حلقه HART ، دو ميزبان مي‌تواند وصل شود اولين ميزبان، بطور معمول يک سيستم کنترل توزيع شده (DCS) ، کنترل کننده منطقي با قابليت برنامه‌ريزي (PLC) ، يا يک کامپيوتر شخصي (PC) است. ميزبان دوم، مي‌تواند يک پایانه دستي (hand held) يا PC ديگر باشد.
دستگاههاي نصب شده در سايت شامل ترانسميترها،حسگرها،ترانسد یوسرها ، عملگرها (Actuators)و کنترل کننده‌هايي هستند که به فرمانهاي ميزبان اول يا دوم پاسخ مي‌دهند.
1-2) روش ارتباطي پشت سرهم Burst Mode
برروی برخي وسائل HART امکان اختیاری قرارداده شده است که مي‌تواند ارتباطي سريعتر برقرار کند و در هر ثانيه 3 تا 4 بار داده‌ها را بروز کند که به آن روش ارتباطي پشت سرهم مي‌گويند.
در اين روش، ميزبان برای دستگاه نصب شده در سايت دستوراتي را صادر مي‌کند تا دستگاه بطور پيوسته پاسخي با استاندارد HART را منتشر کند (بطور مثال مقدار متغير فرآيند PV ). ميزبان تازمانیکه به دستگاه نصب شده در سايت دستور توقف ارسال پاسخ بصورت پشت سرهم صادر کند،داده ها را با را با سرعتي بالاتر از آنچه دستور داده است دريافت مي‌کند .

1-3) FSK يا روش کليدزني جابجايي فرکانسFrequency Shift Keying
پروتکل ارتباطي HART براساس استاندارد ارتباطي تلفن Bell 202 بنا نهاده شده است و با استفاده از اصول FSK کار مي‌کند.
سيگنال ديجيتالي HART ، از دو فرکانس 1200 هرتز و 2200 هرتز که به ترتيب نمايندگي بيت‌هاي ۱ و ۰ را دارند استفاده مي‌کند. امواج سينوسي اين دو فرکانس بر روي جريان مستقيم (DC) سيگنال آنالوگ موجود در کابل سوار مي‌شوند تا همزمان ارتباط آنالوگ و ديجيتال را برقرار کنند (شکل زير) چون مقدار ميانگين سيگنال FSK هميشه صفر است، تأثيري بر سيگنال آنالوگ 4 تا 20 ميلي‌آمپري نمي گذارد.

1-4) PSK يا روش کليدزني جابجايي فاز Phase Shift Keying
در پروتکل HART نسخه 6، سطح فيزيکي (Physical Layer)با سرعت ارتباطي بالاتر (بصورت اختياري) نيز در دسترس است که به آن PSK که مخفف Phase Shift Keying و با معني کليد زني با جابجايي فاز است مي‌گويند. اين روش ارتباطي، ارتباط سريعتر با قابليت ارتباط ديجيتالي 10 تا 12 تعامل در هر ثانيه همزمان با سيگنال 4 تا 20 ميلي‌آمپر را دارد.
در حال حاضر (سال 2011) بصورت تجاري اين روش ارتباطي براي کاربردهاي دو سیمه به بازار ارائه نشده است.

جهت مطالعه موارد بیشتر میتوانید به این لینک بروید.

 

اشتراک گذاری این نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *