رنگ و بافت در فضای سبز

رنگ و بافت در فضای سبز

رنگ و بافت در فضای سبز

رنگ در بیان حالت یک مکان بسیار موثر است. برگهایی که به رنگ سبز روشن هستند، فضا را با روح و شادتر می‌سازند، از این جهت محیط و منظرهای بهاری، که رنگ روشنتری دارند، زنده‌تر به نظر می‌رسند. رنگهای روشن شادتر و رنگهای تیره‌تر غم‌انگیزند. رنگ در گیاهان از رنگ گلها، میوه، برگ، پوست و شاخه‌ها حاصل می‌شود.

گل­ها
رنگ گل از جهت ایجاد جذابیت در چشم انداز بسیار مهم است. بعضی گیاهان دارای رنگهای متنوعی درگلهای خود بوده و به همین دلیل در فصل گلدهی گلهایی با رنگهای بسیار متنوع ایجاد می شود. این حالت در رز,کاملیاوآزالیا دیده می شود. برعکس تعدادی دیگر از گیاهان مانند درختان دانه دارومخروطیان دارای گلهایی هستند که اهمیت زیادی ندارند.

سرخ
هرجاکه نیاز به بیان قوی داشته باشیم می توانیم از رنگ سرخ استفاده کنیم.این رنگ چشم را به سوی خود جلب می کندو باعث کوتاهتر شدن فاصله ­ها می شوند به نحوی که اگر آن­ها را در انتهای مسیر­های باغی بکارید,دیگر باغچه­ از دید بیننده دارای وسعت چندانی نخواهد بود.همچنین این رنگ­ها چنانچه در وسعت خیلی زیادی استفاده شوند نتیجه معکوس داده و حالت کسل کننده ای به بیننده می بخشد که لازم است درچنین مواردی,از طیف رنگ­های مجاور آن­ها در چرخه رنگ برای ملایم تر کردن طرح استفاده کرد.

برای مشاهده متن کامل مقاله به لینک زیر مراجعه کنید:

عنوان مطلب: رنگ و بافت در فضای سبز

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *