ترفندستان سخت افزاری
تبلیغات
آفرینش

پروشات970

جملات کاربران:
برخی از محصولات فروشگاه نواندیشان
ترفندستان سخت افزارینقشه GIS منطقه ۷ شیراز ترفندستان سخت افزارینقشه GIS منطقه ۸ شیراز ترفندستان سخت افزارینقشه GIS منطقه ۱۰ شیراز
ترفندستان سخت افزارینقشه gis منطقه 1 تهران ترفندستان سخت افزارینقشه gis منطقه 6 تهران ترفندستان سخت افزارینقشه gis منطقه 15 تهران
ترفندستان سخت افزارینقشه gis منطقه 2 تهران ترفندستان سخت افزارینقشه gis منطقه 11 تهران ترفندستان سخت افزارینقشه gis منطقه 17 تهران
ترفندستان سخت افزارینقشه gis منطقه 3 تهران ترفندستان سخت افزارینقشه gis منطقه 12 تهران ترفندستان سخت افزارینقشه GIS کامل شهر اصفهان

جديد ترين اطلاعیه های انجمن نواندیشان و اخبار همایش ها و مطالب علمی را از این پس در کانال تلگرام نواندیشان دنبال کنيد

درخواست و دانلود مقالات علمي رايگان | فهرست آموزش های گروه انقلاب آموزشی | مسابقات تالارها | ترجمه مقالات تخصصی با قیمت دانشجویی
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12

موضوع: ترفندستان سخت افزاری

 1. #1
  ترفندستان سخت افزاری

  تاریخ عضویت
  29-08-2009
  نوشته ها
  5,211
  مهندسی کامپیوتر
  علوم کامپیوتر
  سپاس
  123
  526 سپاس در 220 پست
  امتياز:18513Array


  ترفندستان سخت افزاری

  رفع مشكل قطعی مودمهاي ADSL

  در این شماره به موضوع رفع مشکل در مودمهای USB و قطعی آنها در حین کار میپردازیم. برخي از مودمهاي كابلي يا مودمهاي DSL از نوع USB در هنگام تماس با اينترنت بهصورت لحظهاي و در زمانهاي كوتاه دچار قطعي تماس میشوند. باید بدانید اين موضوع مشکل نیست بلکه قابليتي است كه بـراي مودمهاي USB در وينـدوز XP قرار داده شده است و بهصورت پيشفرض اين قابليت فعال ميباشد. در توضیح این امکان و از نظر برخی مشکل باید گفت؛ در ويندوز XP قابليتي قرار دارد كه به سيستم اين امكان را ميدهد تا براي ذخيره انرژي و كاهش خسارات وارده بر كليه سختافزارهايي كه از پورت USB استفاده ميكنند، آنها را خاموش کند تا كمترين آسيب در زمان اوج مصرف به آنها وارد گردد. بر همین اساس مودمهاي USB بهصورت لحظهای خاموش میشود. براي رفع این مشكل تنها كافي است كه اين قابليت پيشفرض در ويندوز غيرفعال شود. هر چند که توصيه ما اين است كه تا حد امكان و در صورت عدم نياز از غيرفعال کردن اين قابليت خودداري کنيد. روي آيكون My Computer راستكليك کرده و گزينه Properties را انتخاب کنيد. وارد شاخه Hardware شده و سپس روي گزینه Device Manager كليك کرده تا صفحه Device Manager ظاهر گردد. در فهرست Deviceها بهدنبال Universal Serial Bus controllers بگرديد و روي علامت آن كليك کرده تا زيرمجموعههاي آن ظاهر شود. روي عبارت USB Root Hub در اين زيرمجموعه دوبار كليك کنيد تا صفحه USB Root Hub Properties ظاهر شود. وارد شاخه Power Management شـــويد و تيك كنار عبـــــارت Allow the computer to turn off the device to save power را غيرفعال کنيد. توجه داشته باشيد از چند سختافزاری كه از پورت USB استفاده ميکنند ممكن است در ليست Deviceها و در زيرمجموعه ذكر شده چند عبارت USB Root Hub وجود داشته باشد؛ در اين قسمت شما ميتــوانيد مشخص کنيد كه این قابليت براي كدام سختافزار غيرفعال شود. براي شناسايي اينكه هر يك از USB Root Hubها مربوط به كدام سختافزار ميباشد كافي است روي هر يك دوبار كليك کنيد. امیدواریم که ديگر شاهد قطع ارتباط ناگهاني در فواصل كوتاه در استفاده از مودمهاي كابلي يا DSL از نوع USB در ويندوز XP نباشید.

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many
  آفرینش گستر پروشات468
   

 3. #2
  ترفندستان سخت افزاری

  تاریخ عضویت
  29-08-2009
  نوشته ها
  5,211
  مهندسی کامپیوتر
  علوم کامپیوتر
  سپاس
  123
  526 سپاس در 220 پست
  امتياز:18513Array


  پیش فرض پاسخ : ترفندستان سخت افزاری

  خودکارســازی CD
  در این شماره میخواهیـــــم در مورد CDهای Autorun صحبت کنیم. CDها یــا DVDهای که دارای Autorun هستند و به محض قرار دادن CD داخل درایو شروع به اجرای برنامهای میکند یا دمویی را که شامل گزینههای مرتبط با محتویات آن است را به شما نمایش میدهد. به این قابلیت Autoplay نیز گفته میشود. برای اینکار نرمافزارهای زیاد وجود دارد که هرکدام برای خود آموزشی مفصل دارد. ما در اینجا میخواهیم یک راهکار ساده و بدون مشکل را به شما آموزش دهیم. همچنین نحوه قراردادن آیکون روی CD یا DVD که در درایو قرار میگیرد را نیز شرح خواهیم داد. مراحل زیر را قدم به قدم اجرا کنید. از منوی شروع ''Start'' به قسمت All Programs بروید و سپس در گزینه Accessories بــــــرنــامه Notepad را اجرا کنید. اکنون در محیط Notepad کدهای زیر را دقیقا به همین روش درج شده، وارد کنید. Autorun] open=Setup.exe Icon=Setup.ico در کد بالا، خط اول ثابت است اما خطوط دوم و سوم متغیر خواهند بود. بدین صورت که بهجای Setup.exe باید نام فایل موردنظر خود که قصد اجرای آن بهصورت خودکار را دارید، وارد کنید. بهعنوان مثال اگر نام فایل مورد نظر شما Autorun.exe است بایستی open=Autorun.exe را در خط دوم قرار دهید. جهت اضافه کردن آیکون به درایـــو CD یا DVD کافی است بهجای Setup.ico نام آیکون مورد نظر خود را بنویسید. پس از تنظیم کدها، از منوی File روی Save as کلیک کنید. فایل را با نام autorun.inf ذخیره کنید. اکنون باید فایل و آیکون مربوطه و همچنین فایل autorun.inf را که ساختهایم در کنار یکدیگر و در ریشه CD یا DVD که قصد رایت کردن آنرا دارید قرار دهید. دقت کنید منظور از ریشه، اولین محلی است که وارد درایو میشوید. سایر فایلهای خود را کپی کرده و CD یا DVD را رایت کنید. این سه فایل باید در کنار هم و در ریشه درایو وجود داشته باشد.

 4. #3
  ترفندستان سخت افزاری

  تاریخ عضویت
  29-08-2009
  نوشته ها
  5,211
  مهندسی کامپیوتر
  علوم کامپیوتر
  سپاس
  123
  526 سپاس در 220 پست
  امتياز:18513Array


  پیش فرض پاسخ : ترفندستان سخت افزاری

  استفاده از صفحه کلید به جای موس در سرعت استفاده از رایانه تاثیر داشته و باعث حرفهایتر نشاندادن ما میشود. برای اینکه سیستم خود را تنها با استفاده از چند كلید موجود روی صفحهكلید Standby ،Hibernate ،Logoff ،Restart Shutdown و Switch User کنید بــا ما در ادامه مطلب همراه باشید. از روشهای موجود در این ترفند زمانی که موس نیز مشکل داشته باشد میتوان استفاده کاربردی و مفید کرد.
  برای خاموشکردن ''Shutdown''
  برای Shutdownکردن سیستم با صفحهکلید، ابتدا دكمه Win که بین كلیدهای Alt و Ctrl است را فشار داده و پس از نمایش منوی Start حرف U انگلیسی را دوبار بـا اندكی مكث میزنیم؛ در اینصورت سیستم خاموش میشود.
  برای راهاندازی مجدد ''Restart''
  برای Restartکردن سیستم با صفحهکلید، ابتدا دكمه Win بین كلیدهای Alt و Ctrl را فشار داده و پس از نمایش منوی Start اینبار كلیدهای U و سپس R را با اندكی مكث میزنیـــــــم؛ در اینصورت سیستم Restart خواهد شد.
  برای Standbyكردن
  برای Standbyکردن سیستم با صفحهکلید، ابتدا دكمه Win بین كلیدهای Alt و Ctrl را فشار داده و پس از نمایش منوی Start اینبار كلیدهای U و سپس S را با اندكی مكث میزنیم؛ سیستم Standby خواهد شد.
  برای Hibernateكردن
  برای Hibernateکردن سیستم با صفحهکلید، ابتدا دكمه Win مابین كلیدهای Alt و Ctrl را فشار داده و پس از نمایش منوی Start اینبار كلیدهای U و سپس H را با اندكی مكث میزنیم؛ در این صورت سیستم Hibernate خواهد شد.
  برای Loggoffكردن
  برای Loggoffکردن سیستم با صفحهکلید، ابتدا دكمه Win مابین كلیدهای Alt و Ctrl را فشار داده و پس از نمایش منوی Start اینبار كلید L را دوبار با اندكی مكث میزنیم؛ در اینصورت سیستم Logoff میشود.
  برای Switch Userكردن
  برای Switch Userکردن سیستم با صفحهکلید، ابتدا دكمه Win مابین كلیدهای Alt و Ctrl را فشار داده و پس از نمایش منوی Start اینبار كلیدهای L و سپس S را با اندكی مكث میزنیم؛ در اینصورت سیستم Switch User میشود.

 5. #4
  ترفندستان سخت افزاری

  تاریخ عضویت
  29-08-2009
  نوشته ها
  5,211
  مهندسی کامپیوتر
  علوم کامپیوتر
  سپاس
  123
  526 سپاس در 220 پست
  امتياز:18513Array


  پیش فرض پاسخ : ترفندستان سخت افزاری

  درایــو پشت پرده
  استفاده از یک رایانه به صورت مشترک، اولین مشکلی را که به وجود میآورد، دسترسی به اطلاعات شخصی توسط دیگران است. این موضوع در برخی موارد مهم است و نباید اطلاعات شما در دسترس دیگران قرار بگیرد. برای مخفی نگهداشتن اطلاعات راههای مختلفی وجود دارد که بیشترین سهم را نرمافزارهای امنیتی دارند اما راههای دیگری برای مخفیسازی اطلاعات وجود دارد. در این شماره به بررسی یکی از ساده ترین راههای موجود میپردازیم. در این راهکار که در محیط Dos اجرا میشود، کافیاست شما چند خط فرمان کوتاه را حفظ کنید و از کارایی بالای آن لذت ببرید. این را یادآور باید شویم که بهدلیل ساده بودن این راهکار، احتمال این وجود دارد که دیگران نیز به این خط فرمانها مسلط باشند اما اگر در خانواده فقط شما بیشتر از رایــــانه سر در میآورید، این راه بهترین راه موجود است. ایــن ترفند، درایو منطقی را مخفی میسازد و برای نشاندادن آن باید یک خط فرمان دیگر را وارد کنید. ۱. از منــوی Start گزینه Run را اجرا کرده و بــــا تــایپ کلمه CMD وارد Dos شوید. ۲. در خط فرمان، فرمان CD\ را وارد کنید. 3. در خط فرمان، کلمه Diskpart را تایپکرده و Enter بزنید تـــا به خط بعدی بروید. 4. در این خط List Volume را تایپ کنید تا تمامی درایوهای شما نمایش داده شود. 5. از فهرست نشان داده شده، درایوی را که میخواهیـد مخفی شود را انتخاب کنید. اگر دقت کنید کنار نام هر درایـــو یک شماره وجود دارد. حال با تایپ Select Volume به همراه شماره درایو، درایــــو مورد نظر را انتخاب کنید. برای مثال ما درایور F را انتخاب میکنیم که شماره ۴ است. Select Volume 4 را در خط فرمان تایپ میکنیم. 6. برای مخفیکردن، Remove Letter D را تایپ کنید. اکنون رایانه را راهاندازی مجدد کنید. اگر My Computer را باز کنید، درایــوی که انتخاب کردهاید مخفی شده است. ۶. برای بازگردانی به حالت اولیه باید دوباره وارد CMD شده و از دستور Assign Letter D استفاده کنید. اگر درایو در My Computer ظاهر نشد، سیستم را مجدد راه اندازی کنید. به این ترتیب شما یک درایو را مخفی و از دسترس خارج کردهاید. امیدواریم این ترفند برای شما کارآمد باشد.

 6. #5
  ترفندستان سخت افزاری

  تاریخ عضویت
  29-08-2009
  نوشته ها
  5,211
  مهندسی کامپیوتر
  علوم کامپیوتر
  سپاس
  123
  526 سپاس در 220 پست
  امتياز:18513Array


  پیش فرض پاسخ : ترفندستان سخت افزاری

  انتقال اطلاعات یک هارد به هارد دیگر به سادگی و بدون واسطه

  شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که قصد داشته باشید اطلاعات موجود در هارد یک سیستم دیگر را بر روی هارد کامپیوتر خود داشته باشید. شاید اولین راهی که به ذهنتان برسد رایت اطلاعات بر روی CِD یا استفاده از فلش دیسک باشد ، اما ممکن است امکانات موجود نباشد یا حجم اطلاعات آنقدر بالا باشد که اینگونه امکان پذیر نباشد. در این ترفند قصد داریم راحت ترین و به صرفه ترین راه یعنی هارد به هارد کردن بدون واسطه یا کابل را برای شما مطرح کنیم.

  ابتدا برق سیستمی که قصد دارید اطلاعات را از آن بگیرید را قطع کنید.
  پشت کیس را باز کرده و کابلی که به پشت سی دی رام است را را جدا نمایید و به طور صحیح آن را به به پشت هارد دیگر وصل کنید.
  سپس یک کابل دیگر هم که برای برق هارد است را از سی دی رام جدا کرده (ترفندستان) و به پشت هارد وصل کنید.
  حال برق سیستم را وصل کرده و سیستم را روشن نمایید.
  بعد از نصب هارد دیسک جدید ، به My Computer بروید. اگر درایوهای هارد دیسک جدید اضافه نشده بود سیستم را مجددأ راه اندازی کنید.
  اگر می خواهید که انتخاب نمایید که سیستم با کدامیک از هاردها شروع به کار نماید، Jumper پشت هارد که نمی خواهید کامپیوتر با آن استارت شود را جدا نمایید.
  به یاد داشته باشید که پس از پایان کار ، Jumper را به جای اولش باز گردانید.

 7. #6
  ترفندستان سخت افزاری

  تاریخ عضویت
  29-08-2009
  نوشته ها
  5,211
  مهندسی کامپیوتر
  علوم کامپیوتر
  سپاس
  123
  526 سپاس در 220 پست
  امتياز:18513Array


  پیش فرض پاسخ : ترفندستان سخت افزاری

  بریدن سر ماوس!

  ممکن است تاکنون راه‏های گوناگون نرم‏افزاری برای از کار انداختن ماوس و قفل آن شنیده باشید. به طوری‏ که ماوس با وجود اتصال به کامپیوتر، عمل نکرده و نشان‏گر آن در محیط ویندوز کار نکند. در این ترفند برای از کار انداختن ماوس از یک روش غیر نرم‏افزاری و تا حدودی عجیب بهره خواهیم برد و به نوعی سر موش کامپیوترتان را خواهیم برید! از این ترفند می‏توانید برای شوخی با دوستانتان استفاده کنید.


  برای این کار:
  شما تنها به مقدار اندکی خمیر بازی احتیاج دارید. خمیرهای بازی در فروشگاه‏های اسباب‏ بازی فروشی به سادگی قابل خریداری هستند. همچنین می‏توانید از آدامس هم به جای خمیر استفاده کنید.
  ماوس شما نیز بایستی ماوس نوری باشد. نه از نوع ماوس‏های قدیمی و گوی‏دار.

  اما برای از کار انداختن ماوس:
  کافی است مقدار اندکی خمیر به اندازه نوک انگشت را در زیر ماوس، درست در مرکز منطقه‏ای که نور از ماوس خارج می‏شود قرار داده و بچسبانید.
  اکنون (ترفندستان) در صورتی که با ماوس کار کنید، ماوس به سادگی حرکت می‏کند اما نشانگر ماوس بی حرکت ایستاده است.
  با برداشتن خمیر از روی ماوس مجدد می‏توانید از ماوس استفاده کنید.

  ترجیحأ از خمیر به جای آدامس استفاده کنید، چرا که چسبندگی آدامس بیشتر است و ممکن است به این آسانی از روی ماوس پاک نشود

 8. #7
  ترفندستان سخت افزاری

  تاریخ عضویت
  29-08-2009
  نوشته ها
  5,211
  مهندسی کامپیوتر
  علوم کامپیوتر
  سپاس
  123
  526 سپاس در 220 پست
  امتياز:18513Array


  پیش فرض پاسخ : ترفندستان سخت افزاری

  استفاده بهینه از پرینتر
  پرینتر یا چاپگر، یکی از قطعات جانبی کامپیوتر است که امروزه اهمیت خاصی پیدا کرده است و وجودش برای هر کاربر به یک التزام تبدیل شده است. در بازار نیز پرینترهای مختلفی با مدل*ها و قابلیت*های مختلف وجود دارد. اما در صورتی که پرینتر با هر نوع و خاصیتی دارید بایستی نحوه استفاده بهینه از آن را نیز بدانید. هم*اکنون قصد داریم تا چهار ترفند کاربردی و آسان پیرامون چاپ بهینه با پرینتر را برای شما مطرح کنیم.
  پرینت متناوب چندین فایل مختلف
  شاید دوست داشته باشید فایل*های خود را یکی پس از دیگری پرینت کنید. بدین منظور تمامی فایل*های مورد نظر را اگر در یک پوشه قرار دارند با راست کلیک در فضای خالی و انتخاب Select All و یا استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+A انتخاب کنید. همچنین (ترفندستان) اگر فایل*ها در مکان*های مختلفی هستند به صورت تک*تک با نگاه داشتن کلید Ctrl و کلیک روی آن*ها فایل*ها به حالت انتخاب دربیاورید. روی یکی از فایل*ها راست کلیک کرده و Print را انتخاب کنید. هر فایل در برنامه مرتبط با خودش باز شده و چاپ می*شود.

  پرینت یک صفحه وب بدون عکس*ها و تصاویر پس*زمینه
  اگر گزینه Print Preview را از منوی File در مرورگر IE انتخاب کردید و در آن خبری از عکس و رنگ*های پس*زمینه نبود مشکلی نیست. اما اگر قرار است دقیقأ همان صفحه اینترنتی پرینت شود، بر روی منوی Tools و سپس Internet Options کلیک کنید. سپس بخش Advanced را انتخاب کرده و قسمت Printing را پیدا کنید. حال کافیست تا تیک گزینهPrint background colors and images را بردارید تا صفحه مربوطه بدون عکس*ها و تصاویر پس*زمینه پرینت شود.

  افزایش سرعت پرینت
  معمولأ سیستم مدت کوتاهی پرینت*های شما را نگه می*دارد و سپس برای چاپ به پرینتر می*فرستد. در بسیاری از چاپگرها با انتخاب گزینه Properties و رفتن به بخش Advanced مرتبط با پرینترتان (ترفندستان) می*توانید به بخش مربوط به Printer Spooler دسترسی پیدا کنید. اکنون گزینه Print directly to the printer را انتخاب کنید. البته مدت زمانی طول می*کشد تا پرینتر تمام اطلاعات را دریافت کند اما این گزینه برای موقعیت*هایی که پرینتر دچار اختلال شده و شما نیاز دارید تا قبل از راه*اندازی مجدد سیستم چاپ*هایتان را تحویل بگیرید بسیار مفید است.

  جلوگیری از قاطی شدن صفحات چاپ شده
  با انتخاب گزینه Properties مربوط به پرینترتان، در قسمت Advanced بر روی گزینه Separator Page کلیک کنید. بعد از فشار دادن دکمه Browse، پوشه systemroot\system32 را پیدا کرده و یکی از گزینه*های ویندوز برای چاپ صفحه جداکننده مثل pcl.sep را انتخاب کنید. این کار باعث می*شود که بعد از اتمام چاپ هر فایل، یک صفحه جداکننده قرار گیرد و سپس چاپ فایل بعدی آغاز شود.

 9. #8
  ترفندستان سخت افزاری

  تاریخ عضویت
  29-08-2009
  نوشته ها
  5,211
  مهندسی کامپیوتر
  علوم کامپیوتر
  سپاس
  123
  526 سپاس در 220 پست
  امتياز:18513Array


  پیش فرض پاسخ : ترفندستان سخت افزاری

  ضربه بزن روشن شی !

  همانطور که میدانید مانیتورهای lcd از کریستال مایع تشکیل شده است. برای ساخت lcd دو شیشه پولاروید را با ۹۰ درجه اختلاف نسبت به یکدیگر قرار میدهند و یک کریستال مایع بین آنها میگذارند. در مانیتورهای lcd مادهای رسانا و شفاف روی یک سطح صاف شیشهای قرار میگیرد و سپس یک لایه ارگانیک روی آنرا میپوشاند. پس از آن، دومین لایه رسانا روی ایـــن دو لایه قرار میگیرد. با برقرار کردن جریان الکتریکی در دو لایه رسانا، میان این دو لایه، میدان الکتریکی بهوجود آمده و لایه ارگانیک در اثر آن نورانی میشود. با این توضیح مختصر، متوجه کارکرد این نوع از مانیتور شدهاید. یکی از مشکلات شایع این نوع از مانیتورها، خاموش شدن یا سوختن یکی از پیکسلهاست. اگر به صفحه lcd خود دقت کنید متوجه نقاط سیاه بسیار کوچکی در صفحه lcd خود میشوید که هرکدام از این نقاط یک پیکسل میباشد. در ایجاد این نقـاط سیــاهرنگ 2 حالت وجود دارد. اول اینکه این نقاط سیاه، پیکسل خاموش هستند و در حالت دوم، این نقاط سیاه، پیکسل سوخته هستند. در این ترفند به رفع مشکل حالت اول میپردازیم. در مورد حالت دوم متاسفانه هیچ راهی وجود ندارد. این تـرفند به روشی بسیار ساده اما کارآمد مشکل شما را حل میکند. برای آنکه بدانید مانیتور شما نیز دچار این مشکل است، ابتدا یک صفحه کاملا سفید را بهصورت تمامصفحه بـــاز کرده و بهدقـــت صفحه را بررسی کنید. نقاط سیاه بهصورت کاملا ریز و اندازه سر سوزن هستند. پس نیاز به دقت بالایی دارید. نکته دیگر اینکه تعداد این نقاط بسیار کم هستند. برای از بین بردن این نقاط کافیست روی آن نقاط سیاه با پشت انگشت چند ضربه آرام وارد کرده! تا این نقاط سیاه از بین بروند و به اصطلاح این پیکسلها روشن شوند. اگر پیکسلها روشن نشد یکبار lcd خود را خاموش و روشن کنید و دوباره اینکار را با ضرب بیشتری انجام دهید. فقط دقت کنید شدت ضربه به حدی نباشد که به صفحه lcd آسیب وارد شود. این روش در 90 درصد مواقع جواب میدهد. در صورتیکه نقاط سیــــــاه از بین نرفت، آن نقاط سوخته است و متاسفانه نمیتوان کاری کرد. امیدواریم که این ترفند بسیار ساده برای شما کارآمد باشد

 10. #9
  ترفندستان سخت افزاری

  تاریخ عضویت
  29-08-2009
  نوشته ها
  5,211
  مهندسی کامپیوتر
  علوم کامپیوتر
  سپاس
  123
  526 سپاس در 220 پست
  امتياز:18513Array


  پیش فرض پاسخ : ترفندستان سخت افزاری

  افزایش سرعت هارددیسک در ویستاADSL
  اهمیت هارددیسک بین قطعات دیگر همیشه از جایگاهی ویژه برخوردار بوده است چرا که وجود چنین قطعهای بهجز ضرورت وجودی خود، ضرورت و معنایی دیگری نیز دارد که آن حفظ و انباشت اطلاعات به میزان مورد نیاز ماست. از اینرو هر روز فناوریهای جدیدی در همین راستا به بازار عرضه میگردد. هارددیسکهای دارای فناوری SATA نیز از این قاعده مستثنی نبوده و بهدلیل سرعت بالا و ظرافت خود، روز‏به‏روز در حال گسترش هستند. نکته مهم دیگر در مورد هارددیسکها موضوع سرعت آن است. همانطور که میدانید یکی از عواملی که سرعت سیستم را افزایش میدهد سرعت هارددیسک است. سرعت بالای هارددیسک در فراخوانی اطلاعات نکته مهمی میباشد که به سرعت نهایی سیستم کمک میکند. از طرفی دیگر سیستمعاملهای امروزی مانند ویندوز ویستا بهطور پیش‏فرض از هارددیسک‏های SATA پشتیبانی می‏کند که این نشاندهنده اهمیت هارددیسک و همینطور سرعت قابل قبول آن است. قابلیتی در ویستا نهفته است که باعث افزایش سرعت بیش‏از‏پیش این نوع هارددیسک‏ها می‏شود اما در حالت معمولی و بهطور پیش‏فرض این قابلیت در ویندوز ویستا غیرفعال است. در مطلب این شماره قصد داریم نحوه فعال‏سازی این قابلیت و در نتیجه افزایش سرعت هارددیسک‏های SATA را در ویندوز ویستا برای شما عنوان کنیم. برای استفاده از این ترفند، مراحل زیر را با ما دنبال کنید. در منوی Start عبارت devmgmt.msc را وارد کنید و Enter بزنید تا به Device Manager ویندوز بروید. دقت داشته بــــاشیــــد بــــرای اجرای این ترفند حتما باید در محیط Administrator باشید؛ در غیر اینصورت امکان اجرای ایــــن ترفند وجود ندارد. در این محیط از شاخه Disk Drives روی نام هارددیسک خود راست‏کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. در این مرحله اگر هارددیسک اکسترنال دارید آنرا خارج کنید تا از این فهرست حذف شود و شما در انتخاب دچار مشکل نشوید. در پنجره باز شده به سربرگ Policies بروید. اکنون در این محیط گزینه Enable advanced performance را یافته و تیک فعالسازی آنرا بزنید و در نهایت پنجره‏های باز را OK کنید. بهتر است سیستم را راهاندازی مجدد کنید تا فــــرایند انجامشده ثبت شود. حالا شما از تمام ظرفیت سرعت هارددیسک خود بهرهمند هستید. امیدوارم این ترفند مورد استفاده شما قرار بگیرد.

 11. #10
  ترفندستان سخت افزاری

  تاریخ عضویت
  29-08-2009
  نوشته ها
  5,211
  مهندسی کامپیوتر
  علوم کامپیوتر
  سپاس
  123
  526 سپاس در 220 پست
  امتياز:18513Array


  پیش فرض آشنایی با خطای سخت افزاری سیستم از طریق بوق آن

  همانطور که ميدانيد يکي از اصلي ترين عمليات کامپيوتر در هنگام روشن شدن عمليات POST يا Power On Self Test ميباشد. که تمامي نرم افزارها و قطعات سخت افزاري لازم براي بوت سيستم را تست کرده و آماده به کار ميکند و در واقع کامپيوتر شما بعد از فشردن کليد Pwoer توسط شما، در ابتدا تمامي فرمانها را از بايوس کامپيوتر دريافت مي کند. از اينرو بايوس وظيفه دارد که مشکلات سخت افزاري را به شما گوشزد کند. همه بايوس ها در هنگام درست بوت شدن سيستم يک بوق کوتاه در شروع کارد ميزنند که اين بوق به معني درست و کامل کار کردن تمامي نرمافزارها و سخت افزارهاي اصلي سيستم است، اما گاهي نيز اتفاق مي افتد که يک يا چندي از برنامه ها يا قطعات معيوب شده يا به عللي از انجام وظيفه باز مي مانند، اينجاست که بايوس با تنها راه ارتباطي مستقيم با کاربر ( بوق ) شما را آگاه مي سازد. اما تا وقتي که از مفهوم بوقهاي بايوس اطلاع نداشته باشيد تشخيص اينکه کدام يک از قطعات وظيفه خود را به خوبي انجام نميدهد، تقريبا غير ممکن است. ورفع اشکال را با سختي و مشقت بسيار همراه ميکند. در ادامه بوقهاي اصلي دو شرکت بزرگ توليد کننده تراشه بايوس (AWARD و AMIBIOS) را شرح داده ايم.

  كدهاي بوقي بايوس AWARD :

  بايوس آوارد عمدتا به پيامهاي خطا براي آگاه کردن کاربران از وجود مسئله اتکا دارد، اما چند کد بوقي مشهور وجود دارد که اين تراشه بايوس توليد ميکند:

  تعداد بوقها در عمليات Post مفهوم بوق
  نا محدود (تکرار شوند) خطاي حافظه سيستم
  يک بوق بلند پس از دو بوق کوتاه خطاي کارت گرافيک
  يک بوق باند پس از سه بوق کوتاه خطاي گرافيک يا حفظه گرافيک
  بوقهاي با ارتفاع بالاي نا محدود (تکرار شونده) خطاي داغ شدن پردازنده
  بوقهاي با ارتفاع بالا ،با ارتفاع پايين ( تکرار شونده) خطاي پرازنده  کدهاي بوقي بايوس AMIBIOS :

  بايوس AMIBIOS محصول شرکت American Megatrends يکي از بايوسهاي متداول است و آخرين نگارش تعدادي کد بوقي دارد که اشکالات زمان بوت شدن را به کاربران مي گويد:

  تعدا بو قها در زمان راه اندازي (پيش از POST) مفهوم بوقها
  1 ديسکت را در ديسکران A: قرار دهيد
  2 فايل AMIBOOT.ROM بر روي ديسکت بوت شدني نيست
  3 خطاي حافظه سيستمي
  4 عمليات روز آمد سازي بايوس موفقيت آميز بوده است
  5 خطاي خواندن ديسک
  6 خرابي فرمان صفحه کليد
  7 حافظه فلش بايوس تشخيص داده نشده است
  8 خرابي کنترل کننده ديسکت ران
  9 خطاي مجموع بررسي (checksum) بايوس
  10 خطاي پاک کردن حافظه فلش
  11 خطاي برنامه سازي حافظه فلش
  12 اندازه فايل AMIBOOT.ROM درست نيست ( يا حضور ويروس)
  13 نا همساني تصوير BIOS ( فايل ROM دقيقا همان نسخه درون بايوس نيست)

  تعداد بوقها در زمان POST
  1 خطاي Timer احياي حافظه سيستم
  2 خطاي پريتي حافظه سيستم
  3 خطاي آزمايش خواندن / نوشتن حافظه سيستم
  4 زمان دار تخته مدار مادر کار نميکند
  5 خطاي پردازنده
  6 کامپيوتر نمي تواند به حافظه حالت حفاظت شده برود
  7 خطاي استثنای عمومي (مربوط به پردازنده)
  8 خطاي حافظه نمايش ( مربوط به کارت ويدئويي)
  9 خطاي مجموع بررسي AMIBIOS ROM
  10 خطاي خواندن / نوشتن رجيستر CMOS
  11 اشکال آزمايش حافظه نهانگاهي (cache)


  نکته : اگر موقع عمليات POST يک ، دو يا سه بوق بشنويد، تعويض کارتهاي RAM را در نظر بگيريد يا دست کم آنها را بررسي کنيد تا اطمينان يابيد که درست نصب شده اند. اگر در عمليات POST هشت بوق بشنويد اطمينان يابيد که کارت ويدئويي درست نصب شده است، ممکن است لازم باشد که آن را عوض کنيد. اگر موقع عمليات POST تعداد بوقها با آنچه گفته شد متفاوت بود ( چهار تا هفت يا 9 تا يازده بوق)، ممکن است يک مطئله جدي در تخته مدار مادر يا قطعات ديگر وجود داشته باشد، کامپيوتر را به يک تعميگاه تخصصي ببريد.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آموزش: نحوه استفاده و جستجو با فناوری Knowledge Graph موتور جستجوی گوگل
  توسط Neutron در انجمن اخبار تکنولوژی و دنیای کامپیوتر
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 21-06-2012, 00:46
 2. مقاله: تحليل استحاله نشانه هاي سكونتگاهي روستاي «باباپشمان استان لرستان» پس از جابجايي با تاكيد بر نشانه هاي مسكن روستايي
  توسط Mohammad Aref در انجمن مقالات برنامه ریزی مسکن و بافت های مسئله دار شهری
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 06-06-2012, 12:23
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 29-07-2011, 04:00
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 05-05-2011, 20:39
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 04-12-2010, 21:56

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •