مدیریت شهری چیست؟
تبلیغات
آفرینش

پروشات970

جملات کاربران:
برخی از محصولات فروشگاه نواندیشان
مدیریت شهری چیست؟نقشه GIS منطقه ۷ شیراز مدیریت شهری چیست؟نقشه GIS منطقه ۸ شیراز مدیریت شهری چیست؟نقشه GIS منطقه ۱۰ شیراز
مدیریت شهری چیست؟نقشه gis منطقه 1 تهران مدیریت شهری چیست؟نقشه gis منطقه 6 تهران مدیریت شهری چیست؟نقشه gis منطقه 15 تهران
مدیریت شهری چیست؟نقشه gis منطقه 2 تهران مدیریت شهری چیست؟نقشه gis منطقه 11 تهران مدیریت شهری چیست؟نقشه gis منطقه 17 تهران
مدیریت شهری چیست؟نقشه gis منطقه 3 تهران مدیریت شهری چیست؟نقشه gis منطقه 12 تهران مدیریت شهری چیست؟نقشه GIS کامل شهر اصفهان

جديد ترين اطلاعیه های انجمن نواندیشان و اخبار همایش ها و مطالب علمی را از این پس در کانال تلگرام نواندیشان دنبال کنيد

درخواست و دانلود مقالات علمي رايگان | فهرست آموزش های گروه انقلاب آموزشی | مسابقات تالارها | ترجمه مقالات تخصصی با قیمت دانشجویی
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: مدیریت شهری چیست؟

 1. #1
  مدیریت شهری چیست؟

  تاریخ عضویت
  27-08-2009
  نوشته ها
  34,347
  مهندسی شهرسازی
  برنامه ریزی شهری
  امتياز طلايي
  134
  سپاس
  20,167
  30,360 سپاس در 10,068 پست
  امتياز:119327Array


  پیش فرض مدیریت شهری چیست؟

  آیا مدیریت شهری امری صرفا تخصصی و مرتبط با شکل و نمای ظاهری و بوم شناختی هر شهر است؟
  چنین تعریفی از مدیریت شهری کاملا منطبق با روند مدیریتی شهرها در کشورهای توسعه نیافته است. در این گونه کشورها مدیریت شهری صرفا در ساخت بزرگراه، جاده و... در شهر خلاصه می شود. تلقی رایج از مدیریت شهری مطلوب در کشورهای توسعه نیافته منطبق بر این اصل کلی است که هر چه در یک شهر بزرگراه ها استانداردتر و خدمات شهری مناسب تر باشد، مدیریت شهری یک مدیریت پویا محسوب می شود.
  لیکن با مد نظر قرار دادن نحوه اداره شهرها در کشورهای توسعه یافته، بطلان این تلقی از مدیریت شهری آشکار می شود. مدیریت شهری در کشورهای توسعه یافته با مقیاس کارکرد اجتماعی سنجیده می شود نه کارکرد ظاهری. مراد از کارکرد ظاهری آن است که صرف پرداختن به ظاهر شهرها و تلاش برای روان کردن ترافیک و... نمی تواند سنج هایی برای مطلوبیت مدیریت شهری باشد. هرچه که مدیریت شهری بتواند از لحاظ اجتماعی، در روند مدیریت شهر پویاتر عمل کند و هر چه که بیشتر این امکان را فراهم سازد که ngo ها و توده های مردم خود را در اداره شهرها دخیل بدانند، از لحاظ کارآمد بودن می تواند مورد تایید قرار گیرد.
  رویکرد عمومی در مدیریت شهری پویا از این قرار است که تا چه حد می توان از افکار عمومی و توان مردم برای اداره شهر بهره جست تا از این رهگذر به واسطه این ارتقای معنوی (دخیل بودن مردم در اداره شهر) یک ارتقای مادی نیز صورت پذیرد. هنگامی ارتقای مادی شهر پا برجاتر خواهد بود که ارتقای معنوی شهر استوار باقی بماند. وجهی از ارتقای معنوی در شهر، حسن تعلق خاطر به محل زیست است. این تعلق خاطر هر چه بیشتر باشد، شهروند می کوشد در نگهداری شهر خود کوشاتر ظاهر شود.
  عمده ترین دلیل آن که شهرهای توسعه یافته زیبا به نظر می رسند در همین امر نهفته است. در این گونه شهرها یک ارتقای معنوی بسط یافته است که از این طریق شهروند می کوشد در توسعه محل زیست خود فعال و کوشا ظاهر شود.
  با این مقدمات به نظر می رسد مدیریت شهری در ایران محتاج یک تطور عمیق باشد. در وهله نخست باید فرآیند اداره شهر را در یک روند اداری محصور نساخت و آن را به کلیت شهر تعمیم داد.
  از حد فاصل سال های ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۵ تعداد ۱۶۷ شهرداری جدید در ایران به وجود آمد که اکثریت آنان در روند اداره شهر چندان موفق نبودند. به دلیل آن که گمان می کردند که شهر در ساختمان شهرداری اداره می شود!
  از ۱۲۸۶ هجری شمسی که نخستین شهرداری در ایران ایجاد شد تاکنون که در سال ۱۳۸۶ به سر می بریم می توان گفت که ایران و بالاخص تهران جز در مقاطعی خاص هیچ گاه از یک «مدیریت شهری پویا» بهره ای نبرده است.
  مطابق با اصل ۱۰۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم باید شورای شهر تشکیل شود. اولین وظیفه شورای شهر انتخاب یک شهردار است. حال پرسش بنیادی این است که آیا همان طور که وجه عمرانی مدیریت شهری تاکید می شود آیا به مضامینی که در اصل ۱۰۰ قانون اساسی تصریح شده مانند برنامه های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی توجهی شایسته صورت می گیرد؟
  گویا در ایران فراموش کرده اند که اگر تعلیم اجتماعی، فرهنگی شهروندان انجام نشود، پیشرفت عمرانی شهر، یک پیشرفت ناقص و زودگذر خواهد بود. چه آن که به شهروندان تعلیمی برای حفظ صور عمرانی داده نشده است و به علت بی توجهی شهروندان به این مقوله، وجه عمرانی و پیشرفت مرتبط آن نیز به مرور کارکرد خود را از دست خواهد داد.
  سخن کوتاه این که در عرصه مدیریت شهری آن چه باید مورد تاکید ویژه قرار گیرد، لزوم هم اندیشی جمعی میان شهروندان و دخالت تام آنان در فرآیند مدیریتی شهر و همچنین آموزش اجتماعی و فرهنگی شهروندان برای حفظ و نگهداری محل زیست آنان است.

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  سن
  2010
  نوشته ها
  Many
  آفرینش گستر پروشات468
   

 3. #2
  کاربر انجمن

  تاریخ عضویت
  01-12-2009
  نوشته ها
  560
  مهندسی شهرسازی
  برنامه ریزی شهری
  سپاس
  6
  138 سپاس در 35 پست
  امتياز:7044Array

  پیش فرض

  مدیریت شهری: عبارت است از اداره امور شهری به منشور رشد پایدار مناطق شهری در سطح محلی (با در نظر داشتن و تابعیت از اهداف سیاست های ملی ، اقتصادی و اجاتماعی کشور) (یزدانی­_ سعید_ مدیریت شهری )

  تعریف شهر سازانه مدیریت شهری:
  مدیریت شهری فرآیندی است که یک مدیر شهر با توجه به امکنات و قابلیت ها و محدودیت های و توانایی هایی که در اختیار دارد سعی می کند در مدت زمانی که مسئول اداره شهر است با تجهیز امکانات و منابع به اداره شهر ها بپردازد. (لطیفی- غلام حسین – مدیریت شهری)

 4. #3
  کاربر انجمن

  تاریخ عضویت
  01-12-2009
  نوشته ها
  560
  مهندسی شهرسازی
  برنامه ریزی شهری
  سپاس
  6
  138 سپاس در 35 پست
  امتياز:7044Array

  پیش فرض

  مفهوم شناسی مدیریت شهری
  امروزه شاهد تغيیرات در سطح کشورها ، تولیدات کارخانه ها ، تنوع و تغيیرات در اتومبیلها ، فروشگاهای غذای و غیره می باشیم که ممکن است حتی در بعضی مواقع این تغيیرات نادرست باشد وقتی که این تغيیرات را ریشه یابی می کنیم متوجه می شویم مدیریت در بروز تغیيرات جامعه نقش مهمی را ایفا می کند با وجود مدیر در هر سازمانی و اداره برای پیشبرد اهداف آن سازمان لازم و ضروری به نظر می رسد ، به طوری که هم اکنون با اصطلاحاتی چون ، مدیرت سواحل ، مدیریت جنگلها و غیره برخورد می کنیم.

  در فرهنگ لغت به موارد زیر برخورد می کنیم : Manageبا کنترل کلمه

  گرد آوری اطلاعات انجام دادن مشغول بودن مواظب بودن حمایت کردن نفوذ داشتن جابه جا کردن هدایت کردن حکومت کردن بامهارت کنترل کردن- اداره کردن چاره کردن سرپرستی شغل تصدی کردن تبلیغ کردن دستیابی به نهایت هر چیز با هر وسیله ای تدبیر کردن موفقیت در مقصود همراهی کردن از روی علم و به وسیله تدبیر ظریف انجام دادن با دقت رفتار کردن ردیف کردن از اغلب معانی بالا می توان نتیجه گرفت که شخص مدیر دارای هدف و مقصود خاصی است که برای دستیابی به این هدف از افراد زیر دست خود کمک می گیرد و آن چه که شخص وابسته از زیر دست او باید انجام دهد به او می گوید : ( ایساک ادیزس ، سوء مدیریت ، مدیران در مقابل نا مدیران ، ترجمه کاوه محمد ، سیروس ، نشر اشراقیه ، 1376ص 180-179)
  اگر چه مدیریت به شکلهای مختلفی تعریف شده است ولی منظور اصلی همه آنها این نکته بوده است که مدیران روش دستیابی به اهداف می باشد که برای سازمان در نظر گرفته شده است . لیکن برای ارائه تعریف جامعی می توان گفت که مدیریت : کار کردن با افراد و گروها برای رسیدن به مقاصد است .(پاول هوس و کنت ایچ بلارد ، مدیریت رفتار سازمانی ، ترجمه قاسم کبیری ، جلد سوم ، انتشارات جهاد دانشگاهی)
  هر فعالیت اجتماعی بدون مدیریت سازمان یافته که اهداف ابزار رسیدن به آن مشخص می کند و فعالیت ها را هماهنگ سازد از هم پاشیده و به بی نظمی می گراید و شهر نیز که پیچیده ترین و متنوع ترین جلوه های بشری را در خود دارد بدون وجود نظام مدیریت شهری بی سامان می گردد . اصطلاح مدیریت شهری تنوع مفهومی گسترده ای دارد اما در جمع بندی کلی نظام مدیریت شهری عبارت است از : سازماندهی گسترده متشکل از تمام عناصر و اجزاء رسمی و غیره رسمی ذی ربط و موثر درحیطه های مختلف ، اجتماعی ، اقتصادی و کاربردی حیات شهری با هدف اداره و کنترل توسعه همه جانبه و پایدار شهر . در این مفهوم مدیریت از انواع سیستمهای باز وپیچیده انسانی و اجتماعی است که با عناصر و روابط بسیار متنوع مواجه است . داده های این سیستم خواسته های دولت و شهروندان و ستادهای آن توسعه کیفیت و کمیت زندگی شهری .
  در تعریف دیگر مدیریت شهری می توان اینگونه بیان کرد که مدیریت شهری به عنوان چهارچوب سازمانی ( اداره ) و توسعه شهر ، به سیاستها ، برنامه ها ، طرح ها و عملیاتی مربوط می شود که هدفشان اطمینان از انطباق رشد جمعیت شهر با دسترسی به زیربناها و مسکن و اشتغال است .
  کارآیی مدیریت شهری بستگی مشخص به عوامل زمینه ایی مانند ثبات سیاسی ، انسجام اجتماعی و رونق اقتصادی و نیز عوامل دیگر مانند مهارت ها و انگیز های سیاست مداران و کارگزاران شهری دارد پیشتر راه موفقیت در نظام و مدیریت شهری را چنین می توان برشمرد :
  1- افراد- داشتن کارکنان حرفه ای
  2- ابزار داشتن پایه شناور درآمدی و مجوز وضع مالیاتی
  3- محیط داشتن محدوده قانونی جامعه ای که منابع طبیعی مورد نیاز را در بر گیرد و واقع منطقه شهر را شامل شود.
  4- اداری- واگذاری مستقل مسئولیت های وسیع درون محدوده قانونی
  بدین سان مدیریت شهری در خدمت شهروندان و اداره شهر است و همچون بازوی اجرائی آن بشمار می آید مدیریت شهری به کلی به عنوان الگوی برای مدیریت و توسعه سکو نتگاههای شهری اعم از شهرهای کوچک و بزرگ مطرح می شود که هدف آن ایجاد هماهنگی برای رسیدن به اهدافی که در برنامه ریزی شهری مشخص شده اند می باشد.(سلطان امام وردی، بررسی مشکلات مدیریت شهری مورد مطالعه شهر تبریز دانشگاه ملایر1379)
  بررسی نقش سازمانهای مختلف در مدیریت شهری در ایران
  سه بخش دولتی نیمه دولتی و بخش مردمی در مدیریت شهری موثر می باشند:
  1- دولتی : در ایران دولت بر تمامی امور مدیریت شهری نظارت و کنترل داشته است و این نظارت و کنترل از طریق دولت مرکزی اعمال می شود و هم از طریق استانداریها، فرمانداریها و بخش داری ها اعمال نظارت و کنترل دولت به دو وسیله عمده صورت می گیرد، یکی از طریق اداری با انتصاب کارگزان دولتی بر امور مدیریت شهری و دیگری از طریق مالی که اصولاً گردش کارهای سازمانهای مدیریت شهری بدان وابسته است.(رحمانی،بیژن ، سازمان و مدیریت تشکیلات شهرداری ها در ایران- دانشگاه ملایر عمده ترین وزارت خانه ها و سازمانها دولتی که به امر مدیریت شهری نظارت دارند و در امر مدیریت شهری موثرند عبارتند از : 1- وزارت کشور 2- وزارت مسکن و شهر سازی 3- شورای مالی شهر سازی 4- سازمان مدیریت و برنامه ریزی .
  تاثیر وزارت کشور در مدیریت شهری یکی از نظر سیاسی اداری که انتصاب استانداران فرمانداری بخشداران و نیز شهردار بعد از تایید شورای شهرصورت می گیرد و دیگر در شرکت در بررسی و تصویب طرحای عمرانی و کمک مالی به برخی از شهرداریها که از عهده مخارج بر نمی آیند .
  وزارت مسکن و شهر سازی از چند جنبه اعمال مدیریت می کنند شامل الف سیاسی ب- عمرانی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. موفقیت یك شركت در چیست؟
  توسط *Mahla* در انجمن اقتصاد
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 26-01-2012, 16:51
 2. مدیریت بحران چیست؟
  توسط XMEHRDADX در انجمن دانستنی های مدیریت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 10-06-2011, 12:35
 3. تعریف مدیریت استراتژیک چیست؟
  توسط غایب در انجمن مقالات مدیریت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 28-01-2011, 23:36
 4. معرفی: ► •*♥*•◄مدیریت پروژه چیست؟ ► •*♥*•◄
  توسط YAGHOT SEFID در انجمن مقالات مدیریت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 12-12-2010, 16:36
 5. حسابداری مدیریت چیست؟
  توسط YAGHOT SEFID در انجمن حسابداری
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 30-05-2010, 15:59

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •