سیستماتیک گیاهی
تبلیغاتجملات کاربران:
برخی از محصولات فروشگاه نواندیشان
سیستماتیک گیاهینقشه gis تهران سیستماتیک گیاهینقشه gis اصفهان سیستماتیک گیاهینقشه gis شیراز
سیستماتیک گیاهینقشه gis بلوک های آماری 1390 تهران سیستماتیک گیاهینقشه GIS پهنه بندی 1390 تهران سیستماتیک گیاهینقشه gis معابر 1390 تهران با جزئیات کامل و اطلاعات تفصیلی
سیستماتیک گیاهیطرح و نقشه و پاورپوینت معماری سیستماتیک گیاهینقشه ها و طرح های شهرسازی سیستماتیک گیاهیمحصولات آموزشی
سیستماتیک گیاهیطرح تفصیلی تهران و سایر شهرها سیستماتیک گیاهیالگوی توسعه مناطق تهران سیستماتیک گیاهیطرح جامع شهری و طرح جامع گردشگری

جديد ترين اطلاعیه های انجمن نواندیشان و اخبار همایش ها و مطالب علمی را از این پس در کانال تلگرام نواندیشان دنبال کنيد

درخواست و دانلود مقالات علمي رايگان | فهرست آموزش های گروه انقلاب آموزشی | مسابقات تالارها | ترجمه مقالات تخصصی با قیمت دانشجویی
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: سیستماتیک گیاهی

 1. #1
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  28-08-2009
  نوشته ها
  1,111
  مهندسی کشاورزی
  سپاس
  0
  29 سپاس در 25 پست
  امتياز:1211Array

  سیستماتیک گیاهی

  سیستماتیک گیاهی
  سیستماتیک گیاهی پهنای وسیعی از علوم است که اطلاعات و مشخصات گیاهان را که به نوبه خود از طریق مطالعات اولین ، از قبیل توصیف و نامگذاری شناخته شده*اند با تاکید بر کلیه صفات و وابستگیهای آنها و با توجه به اطلاعات بدست آمده از سایر شاخه*های علوم مورد بررسی قرار می*دهد.


  مقدمه
  سیستماتیک یکی از شاخه*های بسیار قدیمی و مهم علم گیاه شناسی است. انسانهای اولیه به گیاهان خوراکی و دارویی اطراف خود توجه خاصی داشتند و صدها نوع از آنها را می*شناختند و به این ترتیب نخستین گروههای تاکسونومیک گیاهی بر اساس چنین شناختی شکل گرفت. سیستماتیک گیاهی اختلافات بارز و برجسته گروههای گیاهی را تصویر می*کند.

  نام هرگیاه در واقع کلیدی است که با آن دریچه*ای بر زیست شناسی آن گیاه گشوده می*شود. سیستماتیک گیاهی باشناخت و نامگذاری گیاهان و به نظم کشیدن آنها در گروههای خویشاوند و بسیار نزدیکی همچون جنس ، خانواده و ... سروکار دارد. بطور کلی این علم شامل مجموعه فعالیتهایی است که به منظور سازماندهی و ثبت تنوع گیاهان انجام می*شود.

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many
  آفرینش گستر
   

 3. #2
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  28-08-2009
  نوشته ها
  1,111
  مهندسی کشاورزی
  سپاس
  0
  29 سپاس در 25 پست
  امتياز:1211Array

  پاسخ : سیستماتیک گیاهی

  تاریخچه

  تا سده هجدهم میلادی ، بیشترین توجه به شناخت و طبقه *بندی گیاهان زراعی و دارویی معطوف می*گردید و طبعا سیستم رده*بندی مصنوعی ، که غالبا بر اساس مشخصات کاربردی گیاهان استوار بود مورد استفاده قرار می*گرفت از اواسط این سده سیستم نامگذاری و طبقه بندی پیشنهاد توسط لینه تحولی در علم طبقه *بندی گیاهان پدید آورد.

  در اواخر سده هجدهم میلادی نظر غالب گیاه شناسان به سیستم*های طبقه* بندی طبیعی که بر پایه صفات ریخت شناسی گیاهان استوار بود جلب گردید. در سده نوزدهم میلادی با ارائه نظریه تکاملی داروین و توجه به توالی تکاملی در طبقه *بندی گیاهان ، مبنای طبقه بندی فیلوژنتیک پایه گذاری شد و در سده بیستم میلادی به سیستم*های فیلوژنتیک واقعی رسید که اساس رده بندی نوین معاصر را تشکیل می*دهد.

  اهداف سیستماتیک گیاهی
  سیستماتیک گیاهی 4 هدف را دنبال می*کند.

  * فهرست کردن فلور جهان

  * ارائه راه به منظور شناسایی و ایجاد ارتباط

  * بوجود آوردن یک سیستم ارتباطی مستقیم و جهانی

  * نشان دادن مفاهیم تکاملی تنوع در عالم گیاهی

  سیستم*های طبقه بندی امروزی بر خلاف سیستم*های قدیمی*تر ، تنها بر پایه مشخصات مورفولوژیک استوار نبوده بلکه سایر اختصاصات بیولوژیک گیاهان را در طبقه بندی بکار می*گیرد و در این راستا ، توجه به جنبه*های تکاملی ، وابستگی*های ژنتیکی و ساختار شیمیایی آنها از تاکید بیشتری برخوردار است.

  توجه به اصل عمومی تک نیایی تاکسون*ها در سیستماتیک گیاهی اهمیت شناخت و کاربرد علم تکامل گیاهان را برای دستیابی به قرابتها و دودمانهای تکاملی در سطوح نظام سلسه نسب روشن می*سازد. چون در سیستمهای طبقه بندی امروزی که بر پایه صفات متعددی استوارند ریخت شناسی به تنهایی اساس طبقه بندی را تشکیل نمی*دهد، لذا لزوما تمام صفات مورفولوژیک دارای ارزش یکسانی در طبقه بندی و توصیف تاکسونها نبوده و در هر مورد دارای کاربرد خاص خواهند بود.
  مراحل سیستماتیک گیاهی

  * سیاحت و اکتشاف و جمع آوری گیاهان

  * پرس کردن و خشک کردن گیاهان و تهیه هرباریوم گیاهی

  * دوره سنتز یا استفاده از ویژگیهای ریخت شناسی ، شکل و ساختار گیاهان به منظور طبقه بندی آنها

  * مرحله تجربی که به تفسیر اطلاعات بدست آمده در قالب واژه*های تکاملی وفیلوژنتیک مربوط می*شود.

 4. #3
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  28-08-2009
  نوشته ها
  1,111
  مهندسی کشاورزی
  سپاس
  0
  29 سپاس در 25 پست
  امتياز:1211Array

  پاسخ : سیستماتیک گیاهی

  شاخصهای ریخت شناسی فیلوژنی

  صفات ابتدایی در طبقه بندی فلوژنی به مفهوم صفاتی است که مقدم*تر از صفات دیگر بوجود آمده*اند نه صفات ساده*تر در قبال پیچیده*تر و این امر بخصوص در مورد گیاهان گلدار مشهورتر است برای مثال گیاهان یکساله پایا و دو ساله و این گروهها از گیاهان چوبی اشتقاق یافته*اند و یا گلهای دو جنسی مقدم بر گلهای تک*جنسی*اند. میزان تکامل در تمام اندامهای گیاه همیشه یکسان نیست و ممکن است برخی از اندامها تخصصیتر از سایر اندامها شده و بعضی از تاکسونها هر دو صفات پیشرفته و ابتدایی را در خود داشته باشند.

  طبقه بندی سلسله گیاهان
  گیاهان خشکی اولیه در دوره دونین ظاهر شده و فاقد ریشه و ساقه و برگ بوده و ظاهری شبیه جلبکها داشته*اند. قدیمی*ترین سنگواره*های بدست آمده که به عنوان نیاکان گیاهان آوندی شناخته می*شوند مربوط به دو گیاه منقرض شده Zosterophllumo و Phynia می*باشد. به احتمال زیاد بریوفیتا قبل از شکل گیری و تمایز دستگاههای آوندی این گیاهان از مسیر تکاملی آنها منشعب شده*اند. در هر صورت سنگواره*ای از بریوفیت*های اولیه در دست نیست.

  گیاهان نوعZosterphyllum منشا لیکوپودیوفیتا می*باشند. این گروه در اواخر دوارن پالئوزوئیک دارای پراکندگی وسیع و انواع متعددی بوده اند. لیکن امروزه فقط معدودی از جنس*های علفی به حیات خود ادامه می*دهند. گیاهان نوع Phynia به عنوان نیاکان سایر گیاهان آوندی به شمار می*آیند که به نوبه خود در مسیرهای متفاوتی تکامل یافته*اند.
  سیستماتیک گیاهی: زمینه*ای علمی مربوط به دنیای امروز
  در دنیای امروز دانش مربوط به شناسایی ، نامگذاری و رده بندی گیاهان زمینه مطالعاتی مهیجی است. کاربردهای بالقوه اقتصادی گیاهان شاید بلافاصله مشهود نباشد، اما ناگزیریم گیاهان خویشاوند را بشناسیم. خویشاوندهای وحشی گیاهان زراعی معمولا حاوی ژنهایی هستندکه خصوصیت مطلوبی چون مقاومت در برابر بیماریها را که برای اصلاح محصولات زراعی موردنیاز متخصصین اصلاح نژاد است فراهم می*کنند.
  ارتباط با سایر علوم
  سیستماتیک گیاهی یکی از علوم پرکاربردی است که با بسیاری از رشته*ها ارتباط نزدیک دارد. که می*توان به گیاه شناسی ، مورفولوژی گیاهی ، فیزیولوژی گیاهی ، بیوشیمی گیاهی و ژنتیک گیاهی و اکولوژی گیاهی اشاره کرد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ازمایشگاه سیستماتیک گیاهی (2)
  توسط Matin H-d در انجمن آزمایشگاه زیست گیاهی
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: 20-04-2015, 22:23
 2. معرفی سیستم اتوماتیک شمارش تردد خودروها
  توسط poor!a در انجمن زندگی الکترونیک
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 11-06-2012, 19:19
 3. مفهوم سیستماتیک
  توسط Matin H-d در انجمن سیستماتیک گیاهی
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 18-06-2011, 02:08
 4. سیستماتیک گیاهی
  توسط mina_srk در انجمن سیستماتیک گیاهی
  پاسخ ها: 27
  آخرين نوشته: 13-03-2011, 15:24
 5. سیستم اتوماتیک بزرگراه-ahs
  توسط Mohammad Aref در انجمن مهندسی راه و ترابری و حمل و نقل
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 12-10-2009, 20:38

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •