بادامک چیست؟
تبلیغات
آفرینش

تهران سازان

جملات کاربران:
برخی از محصولات فروشگاه نواندیشان بهترین مدیر، مسئول و کاربر انجمن در مردادماه
بادامک چیست؟طرح توجیهی کویرنوردی یزد بادامک چیست؟نقشه کد کامل تهران به صورت قطعه بندی شده بادامک چیست؟مجموعه کامل آموزش Solidworks بادامک چیست؟ بادامک چیست؟
بادامک چیست؟نقشه gis منطقه 1 تهران بادامک چیست؟نقشه کد نقشه gis منطقه 15 تهران بادامک چیست؟نقشه gis منطقه 17 تهران
بادامک چیست؟نقشه gis منطقه 2 تهران بادامک چیست؟نقشه GIS کل تهران بادامک چیست؟نقشه gis منطقه 6 تهران
بادامک چیست؟نقشه gis منطقه 3 تهران بادامک چیست؟نقشه gis منطقه 11 تهران بادامک چیست؟نقشه gis منطقه 12 تهران sam arch آرتاش

جديد ترين اطلاعیه های انجمن نواندیشان و اخبار همایش ها و مطالب علمی را از این پس در کانال تلگرام نواندیشان دنبال کنيد

درخواست و دانلود مقالات علمي رايگان | فهرست آموزش های گروه انقلاب آموزشی | مسابقات تالارها | ترجمه مقالات تخصصی با قیمت دانشجویی
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: بادامک چیست؟

 1. #1
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  28-08-2009
  نوشته ها
  3,957
  سایر رشته ها
  سپاس
  1
  162 سپاس در 139 پست
  امتياز:13034Array

  بادامک چیست؟

  بادامک چیست؟
  حرکت*های متداول پیرو

  اولین اقدام در طرح منحنی یک بادامک، رسم دیاگرام تغییر مکان است. لازم است تغییر مکان پیرو به*صورت تابعی از زاویه دوران بادامک تعیین گردد. این تابع ممکن است شکل خاصی داشته باشد یا امکان دارد غیرمشخص باشد. پروفیل یک بادامک معمولاً به*کمک منحنی جابجایی پیرو آن یک*سری پارامترهای مربوط به مکانیزم مورد نظر رسم می*شود. برای اینکه پیرو با حرکتی که از بادامک می*گیرد، کار مورد انتظار را انجام دهد از منحنی*های مختلفی برای دیاگرام جابجایی آن استفاده می*شود. چند نوع از حرکت*های متداول پیرو عبارتند از:

  1. حركت با شتاب ثابت

  2. حرکت با سرعت ترمیم شده

  3. حرکت نوسانی ساده(هارمونیک)

  4. حرکت سیکلوئیدی  انواع دیگر حرکت*های پیرو عبارتند از:

  حرکت بیضوی، منحنی*های چند جمله*ای از درجه پنج، حرکت درجه هشت و ...

  پس از آنکه منحنی جابجایی پیرو مشخص گردید، می*بایست پروفیل بادامک مربوطه را که قرار است منحنی مزبور را تامین نماید، طراحی نمود.

  انواع بادامك*ها :

  بعضی از انواع متداول بادامک*ها عبارتند از:

  1. بادامک*های دیسکی

  2. بادامک*های انتقالی

  3. بادامک*های استوانه*ای

  بادامک*های دیسکی معمولاً با سرعت ثابت دوران می*کنند و مسائل فنی زیادی را می*توان با بادامک*های دیسکی حل و بحث کرد و از نظر ساخت ساده*ترین نوع بادامک*ها بوده و در عین حال موارد استفاده زیادی دارند.

  بادامک*ها را می*توان به سه نوع مختلف دسته بندی نمود:

  1. براساس شكل ظاهري آنها

  2. براساس نمودار حركت پيرو آنها

  3. براساس نوع قيود موجود در پيروي آنها  بادامک*ها را از روی شکل ظاهریشان نیز مي*توان دسته بندی کرد. شکل یک بادامک می*تواند به*صورت*های:

  گوه*ای، استوانه*ای، مارپیچ، مخروطی، کروی، گوی سان، شعاعی، مزدوج، و یا سه بعدی باشد.

  بادامک می*تواند دارای هر یک از حرکت*های دورانی و یا انتقالی باشد. بادامک*های گوه*ای شامل پیرو انتقالی و نوسانی می*باشند.

  طراحی بادامک گوه*ای بسیار ساده است. پیرو چنین بادامک*هایی می*بایست به*طور دائم، با بادامک در تماس باشد، که این عمل را می*توان به-وسیله یک فنر پیش بار گذاری شده، یا ایجاد حرکت مثبت درون شیاری برای پیرو مهیا نمود.

  در بادامک*های شعاعی یا دیسکی، پیرو دارای حرکت شعاعی از مرکز دوران بادامک است.

  پیروها به*وسیله فنرهای پیش گذاری شده با بادامک*هایش در تماس می*باشند. بادامک های صفحه ای یا دیسکی بخاطر سادگی و حجم کم بسیار متداول می*باشند.

  بادامک مزدوج دارای یک زوج بادامک دیسکی می*باشد که به*طور پیوسته با یک پیرو در تماس می*باشند. بادامک*های مزدوج زمانی مورد استفاده قرار می*گیرند که هدف داشتن:

  1. سرعت*های بالا،

  2. بارهای دینامیکی زیاد،

  3. سر و صدای کم،

  4. سایش کم،

  5. و بالاخره قابلیت کنترل بالای پیرو باشد.

  بادامک مارپیچ وار، گونه*ای از بادامک تخت با شیار مارپیچ می*باشد که قادر به کنترل حرکت نوسانی و یا انتقالی پیرو نظیرش می*باشد. کاربرد این نوع بادامک، بخاطر آن که بادامک می*بايست دورانی در خلاف جهت حرکتش *برای قرار دادن پیرو در موقعیت اولیه*اش داشته باشد، محدود می*باشد.

  بادامک گوی*سان یا بشکه*ای حرکت پیرو توسط شیار محیطی بریده شده بر روی سطح بادامک ایجاد می*گردد.

  به*طور کلی دو نوع بادامک گوی*سان (بشکه*ای) وجود دارد، که هر نوع توسط سطح بادامک مشخص می*شود. سطوح مورد نظر می*توانند محدب یا مقعر باشند. بادامک گوی*سان زمانی مورد استفاده قرار می*گیرد که زاویه نوسان پیرو زیاد باشد. بخاطر شیار موجود روی سطح بادامک، کاربرد این نوع بادامک*ها تنها محدود به سرعت*های ملایم می*باشند.

  بادامک بشکه*ای، را اغلب بادامک استوانه*ای نیز می*نامند. این نوع بادامک دارای شیار محیطی بریده شده در روی استوانه می*باشد(بادامک حول محور استوانه دوران می*نماید). به*طور کلی دو نوع بادامک بشکه*ای داریم. نوع بادامک توسط نحوه*ای که حرکت به پیرو منتقل می*گردد، تعیین می*گردد.

  بادامک استوانه*ای شیاری، این نوع بادامک قادر به پذیرفتن حرکت مثبت می*باشد.

  پیرو این بادامک*ها دارای یک فنر پیش*بار گذاری شده است.

  بادامک مخروطی: پیرو این نوع بادامک*ها، مختصری در امتداد خط مولد مخروط حرکت می*کند. بادامک*های مخروطی بخاطر داشتن هزینه زیاد ساخت، استعمال زیادی ندارد.

  بادامک کروی، این بادامک از یک سطح کروی که حرکت را به پیرو نظیرش انتقال می*دهد تشکیل شده است. پیرو حول محوری که عمود بر دوران بادامک می*باشد، نوسان می*کند. بادامک*های کروی نیز همانند بادامک*های مخروطی بخاطر داشتن هزینه زیاد ساخت، کمتر مورد استفاده قرار می*گیرند.

  فایده استفاده از بادامک کروی نسبت به بادامک دیسکی در این است که در بادامک*های کروی، امکان بدست آوردن حرکت نوسانی، حول محوری که با محور دوران بادامک موازی نباشد نیز وجود دارد.
  داستایوفسکی: تغییر کردن خیلی سخته،شبیه یکی دیگه بودن آسونه،ولی یکی دیگه بودن سخته......
  لئوناردو داوینچی
  : مکانیک بهشت ریاضیات است.زیرا در اینجاست که ما به زیباییهای ریاضیات پی می بریم.
  علی دایی:
  من همیشه رو بازی میکنم و هیچوقت زیر و رو نکشیدم .......
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many
  آفرینش گستر
   

 3. #2
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  24-03-2010
  نوشته ها
  4,290
  مهندسی مکانیک
  سپاس
  1,659
  1,129 سپاس در 267 پست
  امتياز:23095Array


  پیش فرض

  بادامك به جزئي از ماشين گفته مي­شود كه جزء ديگري از آن ماشين را كه پيرو ناميده مي­شود با تماس مستقيم تحت شرايط تعيين كننده­اي به حركت در مي­آورد. عضو راننده را بادامک و عضو رانده را پيرو مي­ناميم. بادامک مي­تواند داراي حرکت­هاي دوراني، انتقالي يا نوساني بوده، و يا حتي ثابت باشد. پيرو نيز به نوبه خود مي­تواند داراي حرکت دوراني و يا انتقالي باشد.
  قابليت تغيير بادامك بر اين اساس است كه با تغيير شكل منحني بادامك تغييري در مشخصه­ي حركت پيرو ايجاد مي­شود. به­همين علت تعداد حركت-هاي قابل استفاده پيرو به تنوع و دقت مهندس طراحي بستگي دارد. بادامك­هايي را ممكن است طرح كرد كه هر حركتي به پيروش بدهد ولي ممكن است در بعضي از سرعت-هاي حدي ايجاد شده، شتاب حركت خيلي زياد باشد كه نتيجه اين شتاب­هاي حدي، تنش زياد ارتعاش سيستم است طراح چنين بدامك و پيرو، حتماً بايد متوجه اين مؤلفه­هاي شتاب و خواص ماده­اي كه بادامك و پيرو از آن ساخته مي­شود، باشد تا در مقابل تنش­هاي شديد و خستگي ناشي از ارتعاش، مقاومت كافي موجود باشد و گرنه فرسايش نسبي افزايش و عمر مكانيزم كاهش خواهد يافت.

  مقايسه بادامك ها و مكانيزم هاي ميله اي


  بادامك ها مكانيزم­ ­هاي ميله اي
  به سادگي براي تعداد زيادي از حركت­هاي ورودي و خروجي طرح مي شوند.
  مي­توانند كوچك و جمع و جور طراحي شوند.
  ارزانتر طراحي مي­شوند.
  پاسخ ديناميكي به دقت ساخت منحني بادامك بستگي دارد.
  تعداد محدودي از نيازهاي ورودي و خروجي را ارضا مي­كنند.
  جاي بيشتري مي­گيرند.
  گرانتر طراحي مي­شوند.
  عدم دقت در ساخت اثر كمي روي خروجي دارد.


  انواع پيروه:
  پيروها را مي­توان بر اساس شکل ظاهري آنها، انواع حرکتها انجام شده توسط آنها، و بالاخره موقعيت­هاي واقعي خط حرکتشان دسته بندي نمود.
  شکلهاي 1 و 2 و 3 ، نشان دهنده پيروهاي تيغه­اي، غلتان و تخت مي­باشند پيرو تيغه­اي داراي ساختمان بسيار ساده­اي مي­باشد. ولي به خاطر نرخ سايش بسيار زياد موجود در نقطه تماس، کاربرد زيادي ندارد.


  پيرو غلتان نشان داده شده در شکل 2 گونه عملي تري از پيرو تيغه­اي نشان داده شده در شکل 3 مي­باشد. عمل غلتيدن اين نوع پيروها در سرعت­هاي کم، غلتش خالص مي­باشد. ولي هر چه که سرعت افزايش پيدا عمل غلتش خالص، تبديل به ترکيبي از اعمال غلتشي و لغزشي مي­گردد. پيروهاي غلتان زماني بادامک دچار يک خيز ناگهاني و زياد گردد، ايجاد اشکال مي­نمايد. زيرا در چنين وضعيتي پيرو غلتان، بادامک خود را فشرده مي­کند.
  پيرو تخت نشان داده شده در شکل 1 را مي­توان بهينه­ترين نوع پيروها ناميد. اين نوع پيروها زمانيکه بادامک دچار يک خيز ناگهاني و زياد مي­گرردد، بادامک را فشرده نمي­کنند.
  پيرو تخت نشان داده شده در شکل 1 در ازاي خيز بوجود آمده، باعث تنش­هاي سطحي و سايش زياد، مخصوصاً با توجه به­ميزان تغيير مکان و ناميزاني موجود مي­گردد که بدين علت، عموماً از پيروهاي تخت نشان داده شده در شکل1 استفاده مي­گردد.

  حرکت­هاي متداول پيرو:
  اولين اقدام در طرح منحني يک بادامک، رسم دياگرام تغيير مکان است. لازم است تغيير مکان پيرو به­صورت تابعي از زاويه دوران بادامک تعيين گردد. اين تابع ممکن است شکل خاصي داشته باشد يا امکان دارد غيرمشخص باشد. پروفيل يک بادامک معمولاً به­کمک منحني جابجايي پيرو آن يک­سري پارامترهاي مربوط به مکانيزم مورد نظر رسم مي­شود. براي اينکه پيرو با حرکتي که از بادامک مي­گيرد، کار مورد انتظار را انجام دهد از منحني­هاي مختلفي براي دياگرام جابجايي آن استفاده مي­شود. چند نوع از حرکت­هاي متداول پيرو عبارتند از:

  حركت با شتاب ثابت
  حرکت با سرعت ترميم شده
  حرکت نوساني ساده(هارمونيک)
  حرکت سيکلوئيدي

  انواع ديگر حرکت­هاي پيرو عبارتند از: حرکت بيضوي، منحني­هاي چند جمله­اي از درجه پنج، حرکت درجه هشت و...
  پس از آنکه منحني جابجايي پيرو مشخص گرديد، مي­بايست پروفيل بادامک مربوطه را که قرار است منحني مزبور را تامين نمايد، طراحي نمود.

  انواع بادامك­ها :
  بعضي از انواع متداول بادامک­ها عبارتند از:

  1. بادامک­هاي ديسکي

  2. بادامک­هاي انتقالي

  3. بادامک­هاي استوانه­اي

  بادامک­هاي ديسکي معمولاً با سرعت ثابت دوران مي­کنند و مسائل فني زيادي را مي­توان با بادامک­هاي ديسکي حل و بحث کرد و از نظر ساخت ساده­ترين نوع بادامک­ها بوده و در عين حال موارد استفاده زيادي دارند.

  بادامک­ها را مي­توان به سه نوع مختلف دسته بندي نمود:

  1. براساس شكل ظاهري آنها

  2. براساس نمودار حركت پيرو آنها

  3. براساس نوع قيود موجود در پيروي آنها

  بادامک­ها را از روي شکل ظاهريشان نيز مي­توان دسته بندي کرد. شکل يک بادامک مي­تواند به­صورت­هاي: گوه­اي، استوانه­اي، مارپيچ، مخروطي، کروي، گوي سان، شعاعي، مزدوج، و يا سه بعدي باشد.
  بادامک مي­تواند داراي هر يک از حرکت­هاي دوراني و يا انتقالي باشد. بادامک­هاي گوه­اي شامل پيرو انتقالي و نوساني مي­باشند. طراحي بادامک گوه­اي بسيار ساده است. پيرو چنين بادامک­هايي مي­بايست به­طور دائم، با بادامک در تماس باشد، که اين عمل را مي­توان به-وسيله يک فنر پيش بار گذاري شده، يا ايجاد حرکت مثبت درون شياري براي پيرو مهيا نمود.
  در بادامک­هاي شعاعي يا ديسکي، پيرو داراي حرکت شعاعي از مرکز دوران بادامک است. پيروها به­وسيله فنرهاي پيش گذاري شده با بادامک­هايش در تماس مي­باشند. بادامک هاي صفحه اي يا ديسکي بخاطر سادگي و حجم کم بسيار متداول مي­باشند. بادامک مزدوج داراي يک زوج بادامک ديسکي مي­باشد که به­طور پيوسته با يک پيرو در تماس مي­باشند. بادامک­هاي مزدوج زماني مورد استفاده قرار مي­گيرند که هدف داشتن:

  1. سرعت­هاي بالا،

  2. بارهاي ديناميکي زياد،

  3. سر و صداي کم،

  4. سايش کم،

  5. و بالاخره قابليت کنترل بالاي پيرو باشد.

  بادامک مارپيچ وار، گونه­اي از بادامک تخت با شيار مارپيچ مي­باشد که قادر به کنترل حرکت نوساني و يا انتقالي پيرو نظيرش مي­باشد. کاربرد اين نوع بادامک، بخاطر آن که بادامک مي­بايست دوراني در خلاف جهت حرکتش ­براي قرار دادن پيرو در موقعيت اوليه­اش داشته باشد، محدود مي­باشد.
  بادامک گوي­سان يا بشکه­اي حرکت پيرو توسط شيار محيطي بريده شده بر روي سطح بادامک ايجاد مي­گردد. به­طور کلي دو نوع بادامک گوي­سان (بشکه­اي) وجود دارد، که هر نوع توسط سطح بادامک مشخص مي­شود. سطوح مورد نظر مي­توانند محدب يا مقعر باشند. بادامک گوي­سان زماني مورد استفاده قرار مي­گيرد که زاويه نوسان پيرو زياد باشد. بخاطر شيار موجود روي سطح بادامک، کاربرد اين نوع بادامک­ها تنها محدود به سرعت­هاي ملايم مي­باشند.
  بادامک بشکه­اي، را اغلب بادامک استوانه­اي نيز مي­نامند. اين نوع بادامک داراي شيار محيطي بريده شده در روي استوانه مي­باشد(بادامک حول محور استوانه دوران مي­نمايد). به­طور کلي دو نوع بادامک بشکه­اي داريم. نوع بادامک توسط نحوه­اي که حرکت به پيرو منتقل مي­گردد، تعيين مي­گردد. بادامک استوانه­اي شياري، اين نوع بادامک قادر به پذيرفتن حرکت مثبت مي­باشد. پيرو اين بادامک­ها داراي يک فنر پيش­بار گذاري شده است.

  بادامک مخروطي: پيرو اين نوع بادامک­ها، مختصري در امتداد خط مولد مخروط حرکت مي­کند. بادامک­هاي مخروطي بخاطر داشتن هزينه زياد ساخت، استعمال زيادي ندارد.
  بادامک کروي، اين بادامک از يک سطح کروي که حرکت را به پيرو نظيرش انتقال مي­دهد تشکيل شده است. پيرو حول محوري که عمود بر دوران بادامک مي­باشد، نوسان مي­کند. بادامک­هاي کروي نيز همانند بادامک­هاي مخروطي بخاطر داشتن هزينه زياد ساخت، کمتر مورد استفاده قرار مي­گيرند.
  فايده استفاده از بادامک کروي نسبت به بادامک ديسکي در اين است که در بادامک­هاي کروي، امکان بدست آوردن حرکت نوساني، حول محوري که با محور دوران بادامک موازي نباشد نيز وجود دارد.
  منبع:
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
 4. #3
  کاربر انجمن

  تاریخ عضویت
  29-09-2011
  نوشته ها
  218
  مهندسی مکانیک
  ساخت و تولید
  سپاس
  35
  103 سپاس در 52 پست
  امتياز:585Array

  پیش فرض

  ممنون مهندس
  لذت آنچه که داری را با حسرت آنچه که نداری تباه نکن!

  در روزهایی که دلم شکسته بود
  یاد حرفهای "پدر ژپتو" افتادم که میگفت:
  پینوکیو !
  ... ...
  چوبی بمان...
  آدم ها سنگی اند...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. چرا مردونگی و مرام و گذشت دیگه نیست؟!!
  توسط Javid Maleki در انجمن گفتگوی آزاد
  پاسخ ها: 48
  آخرين نوشته: 21-10-2011, 21:24
 2. افزایش امار ازدواج و طلاق در چیست؟
  توسط VINA در انجمن مشاوره خانواده و ازدواج
  پاسخ ها: 23
  آخرين نوشته: 25-07-2011, 12:01
 3. عدد اکتان چیست؟
  توسط spow در انجمن تجهیزات مکانیکی و تعمیرات خودرو
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 07-02-2011, 22:15
 4. الزامات و اهداف شبکه‌ای شدن چیست؟
  توسط ملیساا در انجمن شبکه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 20-09-2010, 13:33
 5. معرفی: Lte چیست؟
  توسط mohsen 88 در انجمن ماهواره ، مایکروویو و مخابرات نوری
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 15-08-2010, 12:34

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •