بانک اطلاعاتی پوشش گیاهی ایران...........
تبلیغات
آفرینش

پروشات970

جملات کاربران:
برخی از محصولات فروشگاه نواندیشان
بانک اطلاعاتی پوشش گیاهی ایران...........نقشه GIS منطقه ۷ شیراز بانک اطلاعاتی پوشش گیاهی ایران...........نقشه GIS منطقه ۸ شیراز بانک اطلاعاتی پوشش گیاهی ایران...........نقشه GIS منطقه ۱۰ شیراز
بانک اطلاعاتی پوشش گیاهی ایران...........نقشه gis منطقه 1 تهران بانک اطلاعاتی پوشش گیاهی ایران...........نقشه gis منطقه 6 تهران بانک اطلاعاتی پوشش گیاهی ایران...........نقشه gis منطقه 15 تهران
بانک اطلاعاتی پوشش گیاهی ایران...........نقشه gis منطقه 2 تهران بانک اطلاعاتی پوشش گیاهی ایران...........نقشه gis منطقه 11 تهران بانک اطلاعاتی پوشش گیاهی ایران...........نقشه gis منطقه 17 تهران
بانک اطلاعاتی پوشش گیاهی ایران...........نقشه gis منطقه 3 تهران بانک اطلاعاتی پوشش گیاهی ایران...........نقشه gis منطقه 12 تهران بانک اطلاعاتی پوشش گیاهی ایران...........نقشه GIS کامل شهر اصفهان

جديد ترين اطلاعیه های انجمن نواندیشان و اخبار همایش ها و مطالب علمی را از این پس در کانال تلگرام نواندیشان دنبال کنيد

درخواست و دانلود مقالات علمي رايگان | فهرست آموزش های گروه انقلاب آموزشی | مسابقات تالارها | ترجمه مقالات تخصصی با قیمت دانشجویی
صفحه 2 از 21 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 210

موضوع: بانک اطلاعاتی پوشش گیاهی ایران...........

 1. #11
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  28-08-2009
  نوشته ها
  1,111
  مهندسی کشاورزی
  سپاس
  0
  29 سپاس در 25 پست
  امتياز:1211Array

  تیره برگ بیدی

  تیره برگ بیدی
  Commelinaceae


  تیره برگ بیدی عموماً علفی ، بندرت بالا رونده و مخصوص نواحی بین استوائی می باشند.برگهائی غلاف دار ولی عاری از شکاف و گلهای نر - ماده (بندرت پلی گام) به حالت منفرد یا مجتمع به صورت گرزنهائی به اشکال مختلف دارند. پوشش گل آنها ساده یا مضاعف و مرکب از 6 قطعه در 2 ردیف است به نحوی که ردیف خاجی معمولاً ظاهر گلبرگ مانند پیدا می کنند. تعداد 6 پرچم دارند، ولی بعضی از آن رشد پیدا نمی کند بطوریکه گل دارای پرچم های کمتر می گردد. مادگی انها برحسب نوع گیاه ممکن است دارای 2 پایه و یا چند برچه باشد که مجموعاً تخمدانی فوقانی و محتوی تخمک های راست بوجود می آورند. میوه آنها پوشینه و بندرت گوشتدار است.

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many
  آفرینش گستر پروشات468
   

 3. #12
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  28-08-2009
  نوشته ها
  1,111
  مهندسی کشاورزی
  سپاس
  0
  29 سپاس در 25 پست
  امتياز:1211Array

  تیره بلوط

  تیره بلوط
  Faguceae


  گیاهانی به صورت درخت یا درختچه و دارای انواع پراکنده در جنگلهای مناطق معتدله نیمکره شمالی می باشند عموماً برگهائی کامل یا لوب دار و گلهائی یک پایه بندرت 2 پایه، نر – ماده یا پلی گام) و مجتمع به صورت شاتون دارند. شاتون نر آنها شامل گلهائی است که هر یک کاسه ای مرکب از 5 تا 7 تقسیم نا مساوی و فلس مانند دارند ولی این حالت در همه آنها عمومیت ندارد زیرا در بین آنها گیاهان با گلهای کاملاً برهنه و عاری از هر گونه پوشش نیز دیده می شوند گلهای ماده این گیاهان معمولاً به صورت شاتونهای کم گل مجتمع می باشند در هر گل ماده آنها کاسه ای رشد نیافته و متصل به مادگی 3 تا 6 برچه ای مشاهده میشود. از مشخصات این گیاهان آن است که گلهای ماده آنها در کنار براکته‌های محور گل آذین، در نوعی پوشش پیاله مانند بنام Cupule محصور می باشد و از این جهت است که این تیره را cupuliferae نیز می نامند این پوشش از نمو قسمتی از محور گل آذین و یا از مجموعه براکته‌هائی که معمولاً در کناره هر گل ماده دیده میشود حاصل می گردد.
  میوه آنها فندقه است و علت آن نیز این است که فقط یکی از 3 تا 6 خانه تخمدان زایا می ماند و در آن خانه نیز فقط یکی از تخمک ها به صورت دانه تغییر شکل حاصل می کند پوشش پیاله مانند مذکور در طی دوران نمو میوه رشد حاصل می کند و تمام یا قسمتی از میوه را نیز فرا میگیرد.
  از جنس مهم این تیره Fagus (دارای 10 گونه) Castanea و Quercus را می توان نام برد.

 4. #13
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  28-08-2009
  نوشته ها
  1,111
  مهندسی کشاورزی
  سپاس
  0
  29 سپاس در 25 پست
  امتياز:1211Array

  تیره بورمانیاسه

  تیره بورمانیاسه
  Burmanniaceae


  گیاهان این تیره ، گیاهانی ساپروفیت (گندروی) و یا اتوتروف (خودزی) هستند و به عبارت دیگر بعضی از آنها برگهای سبز و برخی فاقد برگ سبزند. هر چند جنین دانه در این گیاهان ناقص و ابتدایی است ولی گل آنها که دارای گلپوش رنگین لوله ای گاهی بالدار و واجد 3 تا 6 بخش و 3 پرچم با رابط عریض بین بساکهاست و روی هم رفته منظم و فاقد ژینوستم است. همچنین دانه آنها گرچه جنین ابتدائی دارد ولی دارای آلبومن است.
  این تیره کوچک دارای 10 جنس و حدود 100 گونه است که اکثر آنها در آمریکای گرمسیری می رویند. از این تیره هیچ نمونه ای در ایران وجود ندارد.

 5. #14
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  28-08-2009
  نوشته ها
  1,111
  مهندسی کشاورزی
  سپاس
  0
  29 سپاس در 25 پست
  امتياز:1211Array

  تیره بیگزاسه

  تیره بیگزاسه
  Bixaceae


  گیاهان تیره بیگزاسه به صورت درخت یا درختچه و یا بوته هائی به ارتفاع کم می باشند عموماً برگهائی ساده ، متناوب و گلهائی نر – ماده درشت ، زیبا ، مرکب از 5 کاسبرگ 5 گلبرگ و تعداد زیادی پرچم دارند . میوه آنها به صورت پوشینه است.دستگاه ترشحی آنها شامل سلولهای محتوی شیرابه رنگی می باشد.همچنین در سطح خارجی اعضای هوائی آنها، سلولهای ترشحی به صورت تارهای ترشحی مشاهده می گردد.
  در تعدادی از آنها مانند Bixa ها مجاری مولد صمغ نیز در اعضاء گیاه دیده می شود پراکندگی آنها عموماً در مناطق حاره مخصوصاً نواحی گرم آمریکا است.

 6. #15
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  28-08-2009
  نوشته ها
  1,111
  مهندسی کشاورزی
  سپاس
  0
  29 سپاس در 25 پست
  امتياز:1211Array

  تیره پامچال

  تیره پامچال

  مقدمه

  تیره پامچال Primulaceae متعلق به راسته پامچال Primulales می‌باشد. گیاهانی علفی ، دارای برگهای متقابل یا با آرایش چرخه‌ای هستند. گلها منظم و پنج چرخه‌ای بوده 5 پرچم متکی بر گلبرگها دارند. تخمدان 5 برچه‌ای ، دارای تمکن مرکزی و محتوی تخمکهای واژگون است. میوه کپسول و محتوی دانه‌های آلبومن‌دار است. این تیره شامل 30 جنس و 350 گونه است که فقط 150 گونه آن را پامچال تشکیل می‌دهد. پریمولاسه‌ها در مناطق معتدل و سرد نیمکره شمالی انتشار دارند. بسیاری از آنها کوهستانی هستند.
  اختصاصات دستگاه رویشی

  اغلب این گیاهان علفهایی خاکزی بوده و بندرت ممکن است مانند هوتونیا آبزی و یا مانند گلوکس در زمینهای چمنی غرقه در آب برویند. عده‌ای از آنها در کنار چشمه‌ها و زمینهای مرطوب اطراف آن به سر می‌برند. پریمولاها علفهایی یکساله بوده و یا به علت داشتن ریزوم که رشد همپا دارد چند ساله و پایا هستند. ساقه این گیاهان علفی و ایستاده است. برگها منفرد است. در برخی از گیاهان این تیره مانند گونه‌های پامچال تمام برگها در قاعده و طوقه‌وار در سطح خاک قرار دارند و از وسط آنها ساقه گل دهنده برگ خارج می‌شود.
  اختصاصات دستگاه زایشی

  گلها منفرد یا مجتمع در گل آذین‌های خوشه‌ای ، خوشه گرزن و یا چترهای انتهایی و محوری هستند. در پامچال‌ها ، گل آذین در راس ساقه بدون برگ گل دهنده قرار می‌گیرد. گلها نرماده ، کامل و منظم هستند و فقط در بعضی از جنسها مانند کوریس تقریبا گرایش به نامنظم شدن دیده می‌شود. کاسه گل لوله‌ای شکل و یا دارای پرآذین برهم نهاده است. جام اکثرا پیوسته بوده و بندرت ممکن است جدا گلبرگ باشد. میوه به صورت کپسول است. دانه دارای جنین کوچک و ایستاده و واجد آلبومن گوشتی است. در پامچالها بند تخمک متورم است و توده کوچک و گوشتی را تشکیل می‌دهد.
  جنسهای تیره پامچال

  جنس گلوکس

  گیاهانی علفی ، پایا ، کوتاه با گلهای محوری ، منفرد ، تقریبا بدون دمگل ، فاقد جام با کاسه‌ای زنگی شکل و گلبرگ مانند و دارای 5 لبه است. پرچمها 5 عدد ، مستقر روی کاسه و متناوب با لبه‌های کروی ، محتوی دانه‌هایی کم و معدود است و بوسیله 5 کفه باز می‌شود. این جنس فقط یک گونه به نام گلوکس ماریتیما دارد که در آذربایجان و در نواحی دیلمان و ارومیه می‌روید.
  جنس سیکلامن

  گیاهانی علفی ، پایا با بن غده‌ای و برگهایی تماما بن‌رست و قاعده‌ای هستند که بر سطح خاک طوقه‌وار قرار دارند. کاسه گل استکانی شکل و دارای 5 لبه عمیق است. لوله جام تخم مرغی کوتاه و شامل 5 لبه کم و بیش برگشته است و گل نیز غالبا در انتهای دم گل بطور برگشته و آویخته قرار می‌گیرد و به همین علت این گیاهان را نگونسار گویند. این جنس دارای یک یا دو گونه در نواحی شمال ایران بویژه در دامنه‌های ارتفاعات دره رودخانه چالوس است. گونه فراوان آن در شمال سیکلامن کوم است که آن را بخور مریم یا نگونسار گویند.
  جنس پامچال

  نام این جنس از پیش رس بودن گل آن که در آغاز و حتی قبل از بهار ظاهر می‌شود گرفته شده است. پامچالها گیاهانی علفی ، پایا و دارای ریزوم هستند که از آن در آخر پاییز تا اوایل بهار برگهایی کم و بیش بزرگ به صورت طوقه‌ای پدید می‌آیند. برگها غالبا پوشیده از کرک و کم و بیش چین خورده و در قاعده باریک هستند و به دمبرگ منتهی می‌شوند. گلها گاهی منفرد و گاهی به صورت چتر بدون پایه ظاهر می‌شوند. این جنس در ایران حدود 9 گونه دارد که در جنگلهای شمالی ایران بویژه در مازندران و گیلان و همچنین ارتفاعات البرز می‌رویند.
  جنس آناغالیس

  گیاهانی علفی ، پایا و غالبا پوشیده از کرک هستند. ساقه آنها نسبتا بلند به ارتفاع 50 تا 100 سانتیمتر و بدون انشعاب یا کمی منشعب است. برگها متناوب یا متقابل معمولا تخم مرغی شکل و نوک تیز هستند. گلها سفید یا سفید مایل به صورتی دارای کاسه 5 لبه‌ای با لبه‌های غیر متناوب با تخمدان است. جام استکانی شکل یا چرخی با 5 لبه عمیق است. دارای 5 پرچم با میله‌های آزاد و یا در قاعده بهم پیوسته است. میوه کپسول دارای 5 کفه و محتوی دانه‌های فراوان و صاف است. این جنس در شمال ایران و نواحی آذربایجان 2 گونه دارد.
  سایر جنسها

  از دیگر جنسهای این تیره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: سامولوس ، آندروزاس ، آسترولینوم ، دیونیزیا و‌ لیزیماکیا.

 7. #16
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  28-08-2009
  نوشته ها
  1,111
  مهندسی کشاورزی
  سپاس
  0
  29 سپاس در 25 پست
  امتياز:1211Array

  تیره پسته – تیره سماق

  تیره پسته – تیره سماق
  Anacardiaceae


  گیاهان تیره پسته به صورت درخت یا درختچه و دارای مجاری ترشحی شیزلیزیژن Schizolysigene یا اسکیزولیزیژن محتوی اولئورزین در اعضای مختلف خود می باشند. مجموعاً از 75 جنس و 600 گونه گیاه تشکیل یافته اند که بیشتر در مناطق استوائی و معتدله یافت می گردند از اختصاصات آنها این است که برگهائی ساده یا مرکب و گلهائی منظم ، نر - ماده و یا بر دو نوع نر و ماده ، یک پایه و پلی گام دارند. کاسه و جام گل آنها هر یک از 5 قطعه (بندرت 3 یا 4 ) تشکیل می یابد ولی در بین آنها انواع فاقد کاسه یا جام نیز دیده می شود. پرچم های آنها به تعداد برابر گلبرگها (یا مضاعف گلبرگها) است. میوه این گیاهان در انواع مختلف آنها به اشکال خشک ، بالدار و یا شفت مانند (Drupace) و ناشکوفا است.

 8. #17
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  28-08-2009
  نوشته ها
  1,111
  مهندسی کشاورزی
  سپاس
  0
  29 سپاس در 25 پست
  امتياز:1211Array

  تیره پوزید ونیاسه

  تیره پوزید ونیاسه
  Posidoniaceae


  تیره پوزید ونیاسه تیره کوچکی است که فقط دارای یک جنس posidonia با 2 گونه است. یکی از آنها در سراسر نواحی مدیترانه ای و سواحل آتلانتیک اروپایی انتشار دارد و درسی سال اخیر در آمریای شمالی نیز یافت شده است و دیگری در استرالیا می روید. هر دو گونه علفهای دریایی شناور در سطح آب اند. ریزوم آنها پوشیده از رشته های فیبری باقیمانده از برگهای قدیمی است. برگها دو ردیفی، بانیام زبانکی و پهنک خطی، نواری هستند. گل آذین دو ردیفی و به صورت خوشه مرکب است هر خوشه گل به وسیله یک گک محافظ بزرگ در برگرفته می شود گلها چند مایه (پلی گام) بدون برگگ، بدون پیشبرگ و بی پوشش اند. نافه دارای 3 تا 4 پرچم بودن میله است و یا بساکهای آنها بالدار و به شکل گلبرگ زایده دارند. دانه های گرده میله ای شکل اند تخمدان دارای یک برچه و محتوی 1 تا 2 تخمک است. گرده افشانی توسط آب انجام می گیرد. و میوه سته و به اندازه میوه زیتون است. رشته های باقیمانده از برگها معمولاً به صورت توده ای در اطراف اجسام کنار گیاه می پیچند و بویژه گیاه بر اثر امواج آب حالت کروی به خود می گیرد. در آبهای سواحل جنوبی ایران تا کنون هیچ نمونه ای از این گیاه گزارش نشده است.

 9. #18
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  28-08-2009
  نوشته ها
  1,111
  مهندسی کشاورزی
  سپاس
  0
  29 سپاس در 25 پست
  امتياز:1211Array

  تیره پیچ اناری

  تیره پیچ اناری
  Bignoniaceae


  گیاهان تیره پیچ اناری به صورت درخت یا درختچه و دارای انواع متعددی با ساقه های بالا رونده می باشند. عموماً در مناطق گرم کره زمین مخصوصاً در امریکای جنوبی و قسمتی نیز در افریقا و آسیا ناحیه چین و ژاپن می رویند. دارای حدود 750 نوع می باشند که در متجاوز از 100 جنس جای دارند از مشخصات آنها این است که برگهائی ساده یا مرکب از برگچه ها و یا انگشتی شکل ولی عاری از استیپول و گلهای غالباً درشت نر - ماده ، نامنظم ، 5 قسمتی به وضع مجتمع یا به صورت گل آذین های خوشه یا گرزن دارند. در داخل جام گل آنها 4 پرچم دی دینام (گاهی 2 پرچم) و مادگی 2 برچه ای جای دارد.
  میوه آنها به صورت پوشینه غالباً دراز است که از راه شکاف های طولی و یا به اشکال دیگر باز می شود و دانه های متعدد فاقد آلبومن به خارج می ریزد.
  جنس های مهم این تیره عبارتند از :
  Bignonia ( گونه2)
  Catalpa ( گونه6)
  Tecoma ( گونه80)

 10. #19
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  28-08-2009
  نوشته ها
  1,111
  مهندسی کشاورزی
  سپاس
  0
  29 سپاس در 25 پست
  امتياز:1211Array

  پیش فرض تیره سه کنجه خیر – تیره سه کوله خیر

  تیره سه کنجه خیر – تیره سه کوله خیر
  Trapaceae


  گیاهانی یکساله آبزی برگها شناور ،متناوب طوقه ای، گوشواره دار، گوشواره ریزان ، پهنک برگ دلتایی یا لوزی شکل، دمبرگ اسفنجی متورم برگهای غوطه دار متقابل ، منقسم یا پاره پاره مشابه برگهای قاعده ای کلروفیل دار. گل ها روی تخمدانی (تخمدان زیرین) 4 تایی ، محوری در محور برگهای شناور قرار گرفته . کاسه گل به تخمدان چسبیده دائمی، در حالت میوه ضخیم و تیغی. گلبرگها و پرچم ها در اطراف طبق قرار گرفته. تخمدان حاوی دانه ، دو خانه ای ، یک تخمکی. میوه فندقه چهار گوشه با 2 یا 4 خار.
  این تیره تک جنسی است با یک گونه در ایران به نام سه کنجه خیر، سه کوله خیز (Trapa natans L.) که گیاهی است آبزی و بیشترین تراکم و رویشگاه آن در شمال ایران بندر انزلی است. این گیاه محل زندگی پرندگان است و اکثر پرندگان مهاجر بر روی برگهای آن تخم گذاری و تولید مثل می کنند.

 11. #20
  کاربر فعال

  تاریخ عضویت
  28-08-2009
  نوشته ها
  1,111
  مهندسی کشاورزی
  سپاس
  0
  29 سپاس در 25 پست
  امتياز:1211Array

  تیره تمیس – تیره زیور آبان

  تیره تمیس – تیره زیور آبان
  Dioscoreaceae-Dioscoreae


  گیاهان تیره تمیس مخصوص مناطق استوایی و بین استوایی و دارای انواع معدود در نواحی معتدله می باشند. به اشکال مختلف علفی یا دارای اعضای چوبی و غالباً بالا رونده و دارای غده هایی با ظاهر مختلف در داخل خاک یا در قشر سطحی آن و حتی خارج از زمین می باشند.
  برگهائی معمولاً متناوب و پهنکی قلبی شکل یا تیرکمانی، گاهی لوبدار یا به اشکال دیگر با رگبرگهای مشبک دارند و این حالتی است که کمتر در گیاهان تک لپه مشاهده می گردد گلهای آنها بر 2 نوع متفاوت نر و ماده واقع بر روی 2 پایه و مجتمع به صورت خوشه یا سنبله و یا گرزن است. بندرت ممکن است در بین آنها انواعی یک پایه و یا دارای گلهای نر – ماده دیده ‌شود. اجزای گل آنها روی طرح سه تائی بنا شده است. گلهای نر آنها 6 پرچم در 2 ردیف حلقوی و یا 3 پرچم دارند. که در حالت اخیر ردیف داخلی به حالت رشد نیافته می باشند و از مشخصات آنها این است که میله پرچم های آنها غالباً به پوشش گل پیوستگی دارد. گلهای ماده آنها از 3 برچه منتهی به یک تا 3 خامه تشکیل مییابد. میوه آنها پوشینه یا سته و محتوی دانه هائی که در برخی از آنها بالدار و دارای آلبومن شاخی است.

صفحه 2 از 21 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آقایون ، تی شرت مناسب فصل بپوشید!
  توسط afa در انجمن زیبایی و شیک پوشی
  پاسخ ها: 5
  آخرين نوشته: 07-06-2014, 20:44
 2. پنج نیروی رقابتی پورتر
  توسط spow در انجمن مدیریت صنعتی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 22-01-2012, 00:55
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 23-09-2011, 11:32
 4. دانلود: نقش پوشش‌های اسپری حرارتی در صنعت فولاد
  توسط omid_55 در انجمن پوشش ها و سطوح
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 04-04-2011, 08:51
 5. بیماریهای پوشتی ناشی از شنا در استخر
  توسط RAPUNZEL در انجمن اخبارو مقالات و موضوعات متفرقه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 03-01-2011, 19:16

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •