آشنایی کلی با پست برق
تبلیغات
آفرینش

پروشات970

جملات کاربران:
برخی از محصولات فروشگاه نواندیشان
آشنایی کلی با پست برقنقشه GIS منطقه ۷ شیراز آشنایی کلی با پست برقنقشه GIS منطقه ۸ شیراز آشنایی کلی با پست برقنقشه GIS منطقه ۱۰ شیراز
آشنایی کلی با پست برقنقشه gis منطقه 1 تهران آشنایی کلی با پست برقنقشه gis منطقه 6 تهران آشنایی کلی با پست برقنقشه gis منطقه 15 تهران
آشنایی کلی با پست برقنقشه gis منطقه 2 تهران آشنایی کلی با پست برقنقشه gis منطقه 11 تهران آشنایی کلی با پست برقنقشه gis منطقه 17 تهران
آشنایی کلی با پست برقنقشه gis منطقه 3 تهران آشنایی کلی با پست برقنقشه gis منطقه 12 تهران آشنایی کلی با پست برقنقشه GIS کامل شهر اصفهان

جديد ترين اطلاعیه های انجمن نواندیشان و اخبار همایش ها و مطالب علمی را از این پس در کانال تلگرام نواندیشان دنبال کنيد

درخواست و دانلود مقالات علمي رايگان | فهرست آموزش های گروه انقلاب آموزشی | مسابقات تالارها | ترجمه مقالات تخصصی با قیمت دانشجویی
صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 52

موضوع: آشنایی کلی با پست برق

 1. #21
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  24-12-2009
  نوشته ها
  6,276
  مهندسی برق
  پرقدرت
  امتياز طلايي
  4
  سپاس
  8
  307 سپاس در 182 پست
  امتياز:25038Array


  پیش فرض جانمایی

  اولین قدم برای طراحی یک پست الکتریکی یک دیاگرام تک خطی ساده‌شده‌است که ترتیب سوئیچ‌ها و تجهیزات محافظ کننده مدار و همچنین خطوط ورودی, خروجی فیدرها یا خطوط انتقال را نشان دهد.
  خطوط ورودی تقریبا همیشه دارای ***یونر و دژنکتور (مدارشکن قدرت) هستند. در برخی موارد خط دارای هر دوی آنها نمی‌باشد و با استفاده از یک ***یونر یا دژنکتور نیاز مدار برطرف می‌شود. از ***یونرها برای جداسازی یا ایزوله کردن قسمتی از مدار استفاده می‌شود چراکه این کلیدها قابلیت قطع مدار زیر بار را ندارند. از دژنکتور معمولا برای قطع خودکار جریان‌های خطا استفاده می‌شود اما ممکن است برای قطع یا وصل بار نیز مورد استفاده قرار گیرد. زمانیکه یک جریان خطای بزرگ از میان دژنکتور عبور می‌کند با استفاده از یک ترانسفورماتور جریان میزان جریان تشخیص داده می‌شود. ممکن است از جریان خروجی ترانسفورماتور جریان به عنوان جریان تغذیه دژنکتور برای قطع مدار استفاده شود. این عملکرد موجب جدا شدن مدار معیوب از بقیه مدار می‌شود و این امکان را فراهم می‌کند که بقیه مدار با کمترین ضربه به کار خود ادامه دهد. دژنکتورها و ***یونرها ممکن است به طور محلی (از داخل پست) یا از خارج به وسیله مرکز کنترل نظارتی فرمان بگیرند.
  پس از سوئیچ‌ها, خطوط با ولتاژی مشخص به یک یا چند شین وصل می‌شوند. این شین‌ها معمولا به صورت سه تایی مرتب شده‌اند چراکه استفاده از سیستم توزیع سه فازه به طور گسترده‌ای در سراسر جهان رایج است.
  ترتیب استفاده از ***یونرها, دژنکتورها و شین‌ها سیستمی را به وجود می‌آورد که به طور اختصاصی دارای محاصن و معایبی از نظر هزینه و اعتبار است. به این ترتیب در اصطلاح سیستم شین‌بندی پست می‌گویند. در پست‌های مهم ممکن است از سیستم شین‌بندی رینگ یا دوبل استفاده شود, به این ترتیب در این پست‌ها با بروز خطا در هر یک از خطوط شبکه می‌تواند بدون وقفه به کار خود ادامه دهد و همچنین این امکان برای شبکه به وجود می‌اید تا بدون نیاز به قطع مدار عملیات تعمیر یا نگهداری از کلیدها انجام شود. پست‌های که تنها برای تغذیه یک بار صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا از کمترین میزان کلیدها و تدارکات استفاده می‌کنند.
  زمانی که از ولتاژهای مختلفی برای وصل به شین‌ها استفاده می‌شود بین سطوح مختلف ولتاژ از ترانسفورماتور استفاده می‌شود. هر ترانسفورماتور نیز به نوبه خود دارای یک مدارشکن است تا در صورت بروز خطا در آن, بقیه مدار را از ترانسفورماتور جدا کند.
  رویای شمال و نم نم اول صبح
  یک کلبه و عطر مریم اول صبح
  من هیمه بیاورم تو هم کتری آب
  من آتش و تو چای دم اول صبح


  ارشتات ایزدبانوی من 2. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  سن
  2010
  نوشته ها
  Many
  آفرینش گستر پروشات468
   

 3. #22
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  24-12-2009
  نوشته ها
  6,276
  مهندسی برق
  پرقدرت
  امتياز طلايي
  4
  سپاس
  8
  307 سپاس در 182 پست
  امتياز:25038Array


  پیش فرض راه‌گزینی

  یکی از وظایف مهم که به وسیله پست انجام می‌شود راه‌گزینی یا سوئیچینگ است که به معنای قطع یا وصل خطوط انتقال یا مصرف‌کننده‌ها از یا به شبکه‌است. این راه‌گزینی‌ها ممکن است از پیش برنامه‌ریزی شده باشند یا به طور اتفاقی صورت گیرند.
  ممکن است نیاز باشد که خط‌های انتقال یا تجهیزات موجود در پست برای انجام تعمیرات یا عملیات گسترش مانند اضافه کردن یک ترانسفورماتور از شبکه جدا شوند. برای انجام چنین عملیاتی به هیچ وجه کل شبکه را قطع نخواهند کرد بلکه کل عملیات در طول کار شبکه صورت می‌گیرد.
  در صورت بروز یک خطا در شبکه یا یک قسمت از تجهیزات موجود در پست نیز این ضرورت ایجاد خواهد شد که این قسمت از مدار جدا شود بدون آنکه تاثیری زیادی در کار دیگر قسمت‌ها داشته باشد. در این موارد وظیفه پست‌ها خواهد بود تا قسمت‌ها اسیب دیده بر اثر باد, قوس الکتریکی یا هر دلیل دیگری را از شبکه جدا کنند تا عملیات تعمیر شروع شود.
  رویای شمال و نم نم اول صبح
  یک کلبه و عطر مریم اول صبح
  من هیمه بیاورم تو هم کتری آب
  من آتش و تو چای دم اول صبح


  ارشتات ایزدبانوی من 4. #23
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  24-12-2009
  نوشته ها
  6,276
  مهندسی برق
  پرقدرت
  امتياز طلايي
  4
  سپاس
  8
  307 سپاس در 182 پست
  امتياز:25038Array


  پیش فرض توزیع و انواع شبکه‌ها

  شبکه‌های توزیع معمولاً به دو صورت دسته‌بندی می‌شوند:

  • شعاعی (Radial)
  • اتصال یافته (Interconnected)

  در شبکه شعاعی خطوط توزیع پس از جدا شدن از پست توزیع به منبع دیگری متصل نمی‌شوند. از این روش معمولاً در شبکه‌های روستایی با مصرف کننده‌های دور افتاده استفاده می‌شود. از شبکه‌های اتصال یافته معمولاً در شهرها استفاده می‌شود. در این شبکه مسیرهای توزیع دارای دو یا چند اتصال به مسیرهای دیگر هستند بنابراین مصرف کننده‌ها چندین مسیر برای اتصال به منبع دارند.
  نقاط اتصال در شبکه اتصال یافته معمولاً باز هستند. اعمال دستور بسته یا باز شدن اتصال‌ها معمولاً به وسیله «دیسپاچینگ» صورت می‌گیرد. کارایی این اتصال‌ها معمولاً در مواقع بروز مشکل در خط مشخص می‌شود. در صورتی که قسمتی از خط به علت خرابی غیر قابل استفاده باشد به وسیله وصل و قطع تعدادی از اتصال‌ها می‌توان قسمت معیوب را از بقیه قسمت‌ها جدا کرده و دیگر قسمت‌ها را تغذیه نمود. هر یک از خطوط جدا شده از پست توزیع دارای کلید [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ] (دژنکتور) برای قطع مدار در موقع بروز اشکال هستند.
  ممکن است در داخل هر شبکه انواع مختلفی از خطوط مثل خطوط هوایی یا کابلی وجود داشته باشد. البته استفاده از خطوط کابلی در کشورهای پیشرفته درحال افزایش است چراکه در این خطوط کابل‌ها در مسیر دیده نمی‌شوند و این کمک شایانی به افزایش معیارهای زیبایی به ویژه در شهرهای بزرگ با شبکه‌های توزیع درهم پیچیده می‌کند. اما با این حال قیمت تمام شده برای ایجاد خطوط کابلی به مقدار قابل توجهی از خطوط هوایی بیشتر است, تکنولوژی احداث آنها بالاست و همچنین این خطوط از نظر قیمت و راحتی تعمیر و نگهداری نیز با خطوط هوایی قابل مقایسه نیستند و این بزرگ‌ترین مانع برای گسترش این خطوط در کشورهای در حال توسعه‌است.
  خصوصیات برق تحویلی به مصرف کننده‌ها به صورت یک تعهد از طرف تولیدکننده بوده وثابت است. برخی از خصوصیات شبکه عبارت‌اند از:

  • امروزه تمامی منابع و ژنراتورهای الکتریکی AC هستند. مصرف کننده‌هایی که از انرژی الکتریکی به صورت DC و در مقادیر بالا استفاده می‌کنند مانند برخی از راه‌آهن‌های برقی, مراکز تلفن و یا بعضی صنایع مانند صنایع ذوب آلمینیوم باید از ژنراتورهای DC یا تجهیزات یکسوساز استفاده کنند.
  • ولتاژ تحویلی شامل تلرانس نیز می‌شود(معمولاً حدود ۱۰ درصد)
  • فرکانس معمول تولیدی ۵۰ یا ۶۰ هرتز است. در حالی که در بعضی خطوط راه‌آهن برقی از فرکانس ۱۶-۲/۳ Hz و در بعضی از صنایع و معادن از ۲۵ Hz استفاده می‌شود.
  • پیکره‌بندی فازها, که شامل تک فاز و چند فاز (شامل دو یا سه فاز) می‌شود.

  مصرف کننده‌ها نیز باید دارای خصوصیات خاصی در شبکه باشند به طوریکه انحراف از این خصوصیات برای تولید کننده زیانبار است بنابراین برای انحراف از برخی از این خصوصیات جریمه در نظر گرفته شده:

  • حداکثر بار, که با توجه میزان حداکثر مصرف در دوره‌ای مشخص تعیین می‌شود.
  • ضریب بهره خط انتقال (نسبت بار نامی به حداکثر بار در یک دوره زمانی), که نشان دهنده درجه بهروری از تجهیزات خط است(هرچه این ضریب به یک نزدیکتر باشد بهره‌وری تجهیزات خط بالاتر است).
  • ضریب توان بار اتصال یافته که نسبت توان اکتیو مصرف شده توسط بار به توان راکتیو آن است.
  • سیستم زمین کردن (Earthing) که می‌تواند TT, TN-S, TN-C-S یا TN-C باشد.
  • حداکثر جریان اتصال کوتاه
  • بیشترین میزان و فرکانس جریان لحظه‌ای
  رویای شمال و نم نم اول صبح
  یک کلبه و عطر مریم اول صبح
  من هیمه بیاورم تو هم کتری آب
  من آتش و تو چای دم اول صبح


  ارشتات ایزدبانوی من 5. #24
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  08-12-2009
  نوشته ها
  21,475
  مدیریت
  امتياز طلايي
  35
  سپاس
  132
  2,571 سپاس در 1,538 پست
  امتياز:44217Array


  **انواع پستهای فشار قوی**

  **انواع پستهای فشار قوی**

  1- انواع پستهای فشار قوی از نظر عملكرد
  1-پستهای از نظر وظیفه ای كه در شبكه بر عهده دارند به موارد زیر تقسیم بندی می شوند

  الف: پستهای افزاینده ولتاژ

  این پستها كه به منظور افزایش ولتاژ جهت انتقال انرژی از محل تولید به مصرف بكار می روند معمولا در نزدیكی نیروگاهها ساخته می شوند.

  ب: پستهای كاهنده ولتاژ:

  این پستها معمولا در نزدیكی مراكز مصرف به منظور كاهش ولتاژ ساخته می شوند.

  ج: پستهای كلیدی:

  این پستهای معمولا در نقاط حساس شبكه سراسری و به منظور برقراری ارتباط بین استانهای مختلف كشور ساخته می شوندو معمولا رینگ انتقال شبكه سراسری را بوجود می آورند در این پستها تغییر ولتاژ صورت نمی گیرد و معمولا بخاطر محدود كردن تغییرات ولتاژ از یك راكتور موازی با شبكه استفاده می شود در بعضی از مواقع از این راكتورها با نصب تجهیزات اضافی مصرف داخلی آن پست تامین می شود.

  د: پستهای تركیبی تا مختلط

  این پستها هم به عنوان افزاینده یا كاهنده ولتاژ و هم كار پستهای كلیدی را انجام می دهند و نقش مهمی در پایداری شبكه دارند.
  2- انواع پستهای از نظر عایق بندی

  الف: پستهای معمولی

  پستهایی هستند كه هادیهای فازها در معرض هوا قرار دارند و عایق بین آنها هوا می باشند و تجهیزات برقرار و هادیها بوسیله مقره هایی كه بر روی پایه ها و استراكچرهای فولادی قرار دارند نصب می شوند این پستها در فضای آزاد قرار دارند در نتیجه عملكرد آنها تابع شرایط جوی می باشد.

  ب: پستهای گازی یا پستهای كپسولی ) G.I.S)

  در این پستها بجای استفاده از عایق های چینی و شیشه ای p.v.c از گاز هگزا فلوئور سولفور به عنوان عایق استفاده می شود این گاز نقاط برقدار را نسبت به یكدیگر و نسبت به زمین ایزوله می كند در این نوع پستها كلیه تجهیزات درون محفظه قرار دارند و طوری طراحی شده اند كه گاز به بیرون نشت نكند از محاسن این پستها اشغال فضای كم می باشد و چون در فضای بسته قرار دارند تابع شرایط جوی نمی باشند و از معایب آنها به دلیل تكنولوژی بالای كه دارند تعمیر و نگهداری آنها مشكل است.

  *** اجزاء تشكیل دهنده پستها ***

  1-سوئیچگیر(سوئیچ یارد):Switchgear

  2- ترانسفورماتر قدرت:Power Transformer

  3-ترانسفورماتور زمین:Ground Transformer

  4-ترانسفورماتور مصرف داخلی:Staition Service ( T )

  5-جبران كننده ها:Componsators

  6-تاسیسات جانبی:  *سوئیچگیر:

  به مجموعه ای از تجهیزات كه در یك ولتاژ معین رابطه بین دو باس را برقرار می كند گفته می شود وشامل قسمتهای زیر است:

  1- باسبار (شینه): Bas bar

  2- كلیدهای قدرت:Circuit Breaker

  3- سكسیونرها: Disconector Switch

  4- ترانس جریان: Current Transformer

  5- ترانس ولتاژ:Voltage Transformer 6- مقره اتكایی: (P.I)

  7-برقگیر:Lighting Arester

  8- تله موج: Line Trap

  9-واحد منطبق كننده:L.M.U= Line Matching Unit

  جبران كننده ها:

  1-خازنها

  2-سلفها(راكتورها)  *تاسیسات جانبی:

  1-اتاق فرمان.

  2-اتاق رله .

  3-باطریخانه.

  4-دیزل ژنراتور.

  5-تابلو توزیع AC

  6-تابلو توزیع DC

  7-باطری شارژر.

  8-روشنایی اضطراری.

  9-روشنایی محوطه.

  10- تاسیسات زمین كردن و حفاظت در مقابل صاعقه.

  بی خط:

  به موقعیت ست و تعداد ورودیها و خروجیها بستگی دارد و به مجموعه ای از تجهیزات كه تشكیل یك خط ورودی یا خروجی را بدهند بی خط گفته می شود كه شامل:
  2- برقگیر

  3- ترانس جریان

  4- لاین تراپ

  5- سكسیونر ارت

  6- سكسیونر خط

  7- ترانس جریان

  8- سكسیونر

  9- بریكر
  10- سكسیونر

  بی ترانس:

  به تعداد ترانسهای قدرت بستگی دارد و به مجموعه تجهیزاتی كه ارتباط باسبار و ترانسفورماتور را برقرار می نماید بی ترانس گفته می شودو شامل:
  1- سكسیونر

  2-بریكر

  3-سكسیونر

  4-ترانس جریان

  5-ترانس ولتاژ

  6-برقگیر

  7-تله موج یا تله خط یا موج گیر:Line Trap, vawe Trap
  !


 6. #25
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  08-12-2009
  نوشته ها
  21,475
  مدیریت
  امتياز طلايي
  35
  سپاس
  132
  2,571 سپاس در 1,538 پست
  امتياز:44217Array


  اشنایی با تجهیزات پست وخطوط انتقال نیرو

  از خطوط انتقال نیرو به منظور سیگنالهای مختلف نظر سیگنال اندازه گیری و كنترل ار راه دور,مكالمات تلفنی,تله تایپ,حفاظت جهت ارسال و دریافت فرمان از پست های دیگر نیز استفاده می شود. جهت جلو گیری از تداخل این سیگنالها كه دارای فركانس بالا می باشند و جدا كردن آنها از فركانس سیستم قدرت و هم چنین به منظور جلو گیری از انتقال سیگنال به قسمتهای دیگر و امكان ایجاد عملكرد صحیح از موج گیر استفاده می شود.موج گیرباید طوری باشد كه بتواند حداكثر جریان نامی و جریانهای اتصال كوتاه را تحمل نماید, موج گیر بطور سری در انتهای خطوط انتقال نیرو و در ایستگاهها نصب می شود و بعد از ترانسفورماتورهای ولتاژ قرار می گیرد) در انتها و ابتدای خطوط قرار می گیرد).

  سیگنالهای p.L.c دارای فركانس بالا بوده و در شبكۀ ایران از 30khz تا500khz تغییر می كند.موج گیرها معمولا از یك سلف كه دارای هسته می باشد و یك مجموعه خازن و مقاومت كه مجموعا بطور موازی با هم قرار گرفته اند تشكیل می شود از سلف(سیم پیچ) جریان خط بطور مستقیم عبور نموده و مجموعه خازن و مقاومت معمولا در داخل سیم پیچ نصب می گردند.

  در یك موج گیر برای تغییر فركانس و پهنای باند مسدود كننده فقط با تعویض خازن و تغییر ظرفیت آن این عمل صورت می گیرد. به منظور حفاظت لاین تراپ در مقابل اضافه ولتاژهای ناگهانی كه ممكن است در دو سر لاین تراپ پدید آید از برقگیر استفاده می شود.

  *موج گیرها در پستهای فشار قوی به سه طریق نصب می شوند:

  1- بصورت آویزی

  2- نصب موج گیر بر روی مقره اتكایی

  3- نصب موج گیر بر روی ترانسفورماتور ولتاژ.(مزیت این طرح صرفه جویی در زمین پست است.)

  *تذكر :موج گیرها فقط در دو انتهای خطوطی كه سیستم P.L.C بین دو پست برقرار باشد نصب می گردد و معمولا بر روی دو فاز نصب می شوند.( گاهی بر روی یك فاز ویا هر سه فاز نیز نصب می گردند.)

  *كلیدهای قدرت (بریكر):

  كلیدهای فشار قوی تنها یك وسیلۀ ارتباطی بین مولدها و ترانسفورماتورها و مصرف كنندها و خطوط انتقال انرژی و یا مجزا كنندۀ آنها از یكدیگر نیستند,بلكه حفاظت دسیگاهها و سیستمها الكتریكی را در مقابل جریان زیاد بار و جریان اتصال كوتاه به عهده دارند.

  *شرایط و مشخصات بریكرها:

  **در حالت بسته: باید در مقابل عبور جریان بار و حتی جریان شدید اتصال كوتاه از خود مقاومت قابل ملاحظه ای نشان ندهند و نیز در مقابل اثرات حرارتی و دینامیكی این جریانها در یك زمان طولانی دارای پایداری و ثبات قابل ملاحظه ای باشند

  **در حالت باز : بریكرها باید قادر باشند اختلاف سطح الكتریكی موجود بین دو كنتاكت باز را بطور كاملا مطمئن تحمل نماید.

  - تمام قسمتهای كلید در شرایطی كه هم پتانسیل فشار را الكتریكی شبكه هستند باید در موقع قطع و یا در حالت وصل بطور كاملا مطمئن نسبت به زمین و نسبت به قطبها و تیغه های دیگر ایزوله و عایق باشند.

  - بریكرها باید قادر باشند مدار الكتریكی را در زیر ولتاژ نامی ببندند( بریكرها معمولا برای ولتاژ ماكزیمم شبكه طراحی می شوند).

  - بریكرها باید قادر باشند مدار الكتریكی را در ضمن عبور جریان باز كنند.

  - بریكه ها باید قابلیت سرعت عملكرد بالایی در قطع و وصل مدار الكتریكی را داشته باشند.

  - بریكرها محدودیت جریانی ندارند و برای بزرگترین جریانهای اتصال كوتاه ساخته می شوند.

  - یكی از مشخصات مهم بریكرهای قدرت زمان تاخیر در قطع كلید است. این زمان عبارت است از حدفاصله بین لحظه فرمان قطع توسط رله مربوط و آزاد كردن ضامن قطع كلید تا خاموش شدن كامل جرقه.  *ویژگیهای مشترك بریكرها:

  1- داشتن مكانیزم عملكرد قطع و وصل: operating Mechanism

  2- داشتن مكانیزم خاموش كردن جرقه در اتاق جرقه: Arcextinction Inarcing Chamber

  3- داشتن كنتاكتهای اصلی بریكر(كنتاكتهای ساده و متحرك): Fixed& Moving Contacts

  4- داشتن سیم پیچ های قطع و وصل: Triping coil& Closing Coil

  5- داشتن كنتاكتهای فرعی: Auxiliary Contact

  6- داشتن مدارات كنترل بریكر: Control Circuits Circuit Breaker

  *انواع بریكر از نظر محل نصب:

  1- نصب در فضای آزاد:Out Door

  2- نصب در تاسیسات داخلی: In Door
  *بریكرها بر اساس مكانیزم خاموش كردن جرقه بصورت زیر تقسیم بندی می شوند:  1-بریكر تانك روغن یا روغنی: Bulk Oil Circuit Breaker

  2- بریكر كم روغن یا نیمه روغنی: Minimum Oil Circuit Breaker

  3- بریكر گازی SF6 : Sulphur- hexafluoride(sf6) C.B

  4- بریكر با محفظهء خلاء: Vacuum Circuit Breaker

  5- بریكر هوایی: Air Circuit Breaker

  6-بریكر هوای فشرده: Air Blast Circuit Breaker  *بریكرهای روغنی:

  جرقه , روغن دی الكتریك را تجزیه می نماید و گازهای ناشی از این تجزیه باعث افزایش فشار درون محفظه ای كه قطع كننده درآن نصب می شود می گردد. گازها از طریق سوراخ هایی درون محفظه هدایت می گردند و جرقه درون سوراخ ها كشیده شده و توسط جریان گاز خنك میگردد. هنگامیكه بریكر یك مدار فعال را قطع می نماید, روغن بخاطر گرمای شدید تجزیه شده و گازها و بخارات همچون گازH2 به مقدار 70 درصد C2H2به مقدار 20 درصد و CH2 به مقدار 10 درصدو مقدار كربن از روغن متصاعد می شود كه از میان گازهای مذكور هیدوژن( H2 ) از قدرت دی الكتریك خوبی برای حذف و از بین بردن قوس الكتریكی برخوردار است , پس از قطع جرقه فضای كنتاكتها توسط روغن دی الكتریك تازه پر می گردد و قدرت عایقی كافی بین كنتاكتها تامین می گردد.

  .

  *نقش روغن در بریكرهای روغنی:

  1- برای عایق كردن كنتاكتها از بدنه تانك روغن و نیز از زمین.

  2- برای آماده كردن یك واسطۀ عایقی در میان كنتاكتها بعد از خاموش شدن جرقه.

  3- برای تولید هیدروژن در مدت بوجود آمدن قوس.

  نكته: در این نوع كلیدها عموما یك كنتاكت متحرك و دو كنتاكت ثابت وجود دارد.

  *نكات ضعف بریكرها روغنی:

  1- روغن باعث كربونیزه شدن و ایجاد رسوبات در داخل كلید می شود.

  2- تركیب هوا و هیدروژن باعث ایجاد انفجار و آتش سوزیهای خطرناك می شود.

  3- ترشح و نشت از مخزن امكان آتش سوزی و انفجار را در بر دارد ,این محدودیت نیاز به یك تانك روغن بزرگ دارد كه در ولتاژ و جریانهای خیلی زیاد امكان ساخت تانك روغن متناسب با آن جریان و ولتاژ وجود ندارد.

  4- حجم بسیار زیادی را اشغال می نماید بخصوص در ولتاژ های بالا.

  5- به سرویس و بازدید مرتب از كنتاكتها و روغن نیاز دارد.

  6- برای كلید زنی های مكرر مناسب نیستند.

  7- در بریكرهای روغنی هر سه فاز می توانند داخل یك تانك قرار داشته باشند و یا اینكه هر فاز تانك مخصوص به خود را داشته باشند.

  *دلایل خاموش شدن جرقه:

  1-طولانی شدن قوس( ناشی از عملكرد بازوی مكانیكی).

  2-خنك شدن جرقه.

  *با افزایش طول جرقه,سطح تماس جرقه با روغن بیشتر شده در نتیجه انتقال حرارت روغن بیشتر و قوس خنك تر می شود.  *دسیكانكت( سكسیونر): Discon nect

  كلیدهای غیر قابل قطع و وصل در زیر بار و جریانهای اتصال كوتاه می باشند,این نوع كلیدها فاقد محفظۀ خاموش كنندۀ جرقه هستند و تیغه ها كاملا قابل رویت می باشند و هدف از بكار گیری آنها در پست های فشار قوی جدا كردن دو قسمت پست از یكدیگر می باشند.

  *سكسیونرها در ولتاژهای متفاوت ساخته می شوند و از سه قسمت اساسی ساخته می شوند:

  1-تیغه های حامل جریان

  2-مقره های اتكایی

  3-مكانیزم عمل كننده و اهرمهای مربوطه  *مكانیزم عمل كنندۀ سكسیونرها:

  1-دستی: كه در اینحالت مكانیزم عمل كننده توسط دست تحریك می شود.

  2-موتوری: كه مكانیزم عمل كننده توسط یك موتور الكتریكی كه به یك سیستم گیربكس متصل است به اهرمهای عمل كننده نیرو وارد می كنند و باعث باز و بسته شدن سكسیونرها می شود.

  *انواع دیسكانكتها:

  1-دورانی( دوستونی):

  در ولتاژهای 132kv و بالاتر مورد استفاده قرار می گیرند و عملكرد آنها بصورت موازی با سطح زمین با زاویۀ 90 درجه صورت می گیرد.

  2-دورانی( عمودی):

  كه در تمام سطوح ولتاژ مورد استفاده قرار می گیرند.( سكسیونر تیغه ای)

  3-قیچی شكل( پاندو گراف):

  در جاهایی كه اختلاف ارتفاع دارند معمولابكار می رود.

  4-دسیكانكتهای زانوئی( چاقویی):

  5- دیسكانكت زمین: Earthing Switch & Grounding Switch

  این دیسكانكتها معمولا دارای یك اینترلاك الكتریكی و یا مكانیكی با سكسیونرهای خط و یا ترانسها,راكتورها, بانكها خازنی می باشند بدین مفهوم كه تا سكسیونر سر خط یا ورودی به ترانس باز نباشد بسته نخواهد شد و تا زمانی كه سكسیونر زمین بسته باشد سكسیونر مربوط بسته نخواهد شد.  *شرایط باز و بسته شدن دیسكانكتها:

  1- تنها در مدار جریانهای شارژ خازنی خطوط یا جریانهای مغناطیس كنندگی ترانسهای توزیع كوچك وجود داشته باشد.

  2- با باز و بسته شدن كلید ولتاژ دو سر كلید تغییر نكند.

  3- بعلت اینكه كلیدها در زیر جریان باز و یا بسته نمی شوند و جریان عبوری از آنها تقریبا صفر است زمان قطع و وصل در سكسیونرها خیلی بیشتر از بریكرها است.

  4- برای اطمینان از عملكرد دیسكانكتها در ارتباط با بریكر مدارات فرمانی بنام اینترلاك سیستم در نظر گرفته می شود كه این سیستم اینترلاك هم می تواند الكتریكی باشد و هم مكانیكی.  **برقگیر(L.A) Lighting Arester  * برای حفاظت تجهیزات در مقابل اضافه ولتاژهایی كه می توانند توسط دو عامل زیر در شبكه قدرت ایجاد شود از برقگیر استفاده می شود:

  1- عوامل بیرونی از قبیل صاعقه و رعدوبرق

  2- عوامل داخلی كه بر اثر اختلالات شبكه و مواردی نظیر سوئیچینگ,اتصال كوتاه و یا رزونانس ممكن است پیش آید.

  *خصوصیات تجهیزات حفاظتی در مقابل اضافه ولتاژ بطور كلی عبارتند از:

  1- در مقابل ولتاژ نامی شبكه هیچ عكس العملی نشان ندهند.

  2- در مقابل اضافه ولتاژهای بوجود آمده بسیار سریع عكس العمل نشان دهند تا به تجهیزات سیستم آسیب نرسد.

  3- قابلیت عبور جریان های بسیار زیاد را داشته باشند.

  4- پس از رفع اضافه ولتاژ و رسیدن ولتاژ به مقدار نامی عبور جریان از برقگیر قطع و مدارات كاملا باز گردد.  *انواع برقگیرها:

  1-برقگیر میله ای

  2-برقگیر سوپاپی

  3-برقگیر اكسید روی z no
  !


 7. #26
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  08-12-2009
  نوشته ها
  21,475
  مدیریت
  امتياز طلايي
  35
  سپاس
  132
  2,571 سپاس در 1,538 پست
  امتياز:44217Array


  دلایل اتصال کوتاه درترانسهای جریان پست های انتقال

  دلایل اتصال كوتاه شدن ثانویۀ ‍C.T:

  در ترانسهای جریان یا ‍C.T ها جریان اولیه تویط شبكۀ قدرت می شود و بار ‍‍C.T( امپدانسی كه در ثانویۀ C.T قرار می گیرد نظیر آمپرمتر و رله) تاثیری بر روی جریان اولیه نداشته و جریان شبكۀ قدرت را تغییر نمیدهد زیرا این امپدانس در مقایسه با امپدانس بار شبكۀ قدرت مقدار ناچیزی است ,در حالتی كه ثانویۀ C.T باز می باشد فلوئی كه در هستۀ C.T بوجود می آید ناشی از جریان اولیه كه همان شبكۀ قدرت است می باشد و بعلت اینكه جریانی در ثانویۀ ایجاد نمی شود كه این ولتاژ می تواند سبب آسیب رساندن به عایقهای ‍‍C.T‍‍ و در نهایت سبب منهدم شدن ‍‍C.T می شود, علاوه بر این القاء ولتاژ زیاد در ثانویۀ C.T می تواند خطرات جانی برای اپراتور پست كه در ارتباط با تابلوهای فرمان است ایجاد نماید.  *نكتۀ قابل توجه در مورد:

  در مورد ‍C.T ها این است كه همیشه یك سر سیم پیچ ثانویۀ كلیۀ ترانسهای جریان را باید زمین كرد, علت این امر این است كه در شرایط مختلف احتمال القاء ولتاژ بسیار زیاد در سیم پیچ ثانویه وجود دارد, از طرف دیگر از بین رفتن عایق بین ثانویه و اولیه می تواند برای افرادی كه در حال كار كردن با دستگاه می باشند خطرناك باشد به این ترتیب زمین كردن ثانویه موجبات حفاظت افراد را فراهم می نماید.

  ملاحضات عمومی در مورد C.Tها:  * از اولیۀC.T جریان شبكه عبور می كند. * جریان ثانویه در ‍‍C.T تابعی از جریان اولیه است.

  * بار ‍C.Tوسایل اندازه گیری و حفاظتی است.

  * از مهمترین مشخصات C.T lp/ ls است.

  * جریان ثانویۀ‍‍‍C.T ها معمولا یك و پنچ آمپر است.

  * تعداد كرهای C.T به شش تا هم می رسد.

  * جنس هستۀ C.T معمولا از سیلیكن ,آهن ,یا نیكل –آهن است.  عایق های بكار رفته در C.T‍‍ ها:  عایق خشك Low Voltage

  مقره چینی , عایق زرین قالب گیری شده Medium Voltage

  روغن و كاغذ آغشته به روغن High Extera High Voltage  كمیات و مشخصات الكتریكی دقتی C.T ها:

  1- نسبت تبدیل جریان lp/ls

  2- بردن, امپدانس در ثانوبۀ C.T

  3- درصد اختلاف بین جریان نامی و جریان واقعی

  4- خطای جریان یا خطای نسبت تبدیل

  5- جابجایی در فاز جریان, اختلاف فاز بین 1p/1s

  6-خطای مركب

  7- حد دقت جریان اولیه

  8- ضریب حد دقت نامی

  9- كلاس دقت

  10- سطح عایقی

  11- ولتاژ نامی

  12- حد حرارتی جریان كوتاه مدت) 1th)

  13- حد جریان دینامیكی Idyn

  14-ولتاژ شروع اشباع

  *دلیل عمدۀ خطا در C.T :

  امپدانس مغناطیس كنندگی و موءلفۀ جریان بی باری 10 است.

  *تفاوت عمدۀ ‍C.T ها و ترانسها قدرت:

  در نقطۀكار آنها می باشد.

  ترانسهای قدرت همیشه در زانوی منحنی كار می نمایند در حالیكهC.T باید دور از زانوی منحنی ناحیۀ عملكرد قرار داشته باشد تا خطای اندازه گیری كم شود مخصوصا در كرهایی از C.T كه برای حفاظت استفاده می شوند نقطۀ كار ‍‍C.T باید بسیار پایین باشد تا هنگام بروز فالت ‍C.T به اشباع نرود.

  *نكته: C.T باید دارای هسته ای با ضریب نفوذپذیری بالا باشد كه در نتیجه مقطع هسته بزرگتر می شود.  *مكان نصب ‍C.T :

  1-ملاحظات فنی برای اندازه گیری و حفاظت

  2-طرح شینه بندی

  3-سهولت انجام تعمیرات
  5- ملاحظات اقتصادی  هر C.T حداقل چهار كر دارد:

  1-یك كر برای اندازه گیری

  2-یك كر برای حفاظت اصلی

  3-یك كر برای پشتیبان

  4-یك كر برای حفاظت شین

  می دانیم كه روغن C.T روغن بسته ای بوده كه در طول عمر C.T نیاز به تعویض ندارد, پس اگر ‍‍ C.T دارای نشتی روغن گردد می بایستی در همان مراحل توسط اپراتور ایستگاه و در اسرع وقت به واحد تعمیرات اطلاع داد تا نسبت به برطرف كردن آن اقدام گردد. زیرا اگر قسمتهای عایقی C.Tبدون روغن باقی بماند: C.Tدر مدت كوتاهی منفجر و خسارات زیادی را به تجهیزات جانبی وارد می كند. پس اپراتورهای هر شیفت باید نسبت به روغن C.Tبسیار حساس و هر گونه نشتی را بلافاصله به واحدهای ذیربط اطلاع دهند.پس موارد زیر از وظایف اپراتور هر شیفت می باشد:

  *در صورت وجود هر گونه نشتی از روغن ‍‍C.T مخصمصا از قسمت زیر مقره ها و یا از ترمینال باكس ‍‍C.T می بایستی موضوع توسط اپراتور شیفت بدون درنگ به سرپرست واحد بهره برداری و واحد تعمیرات اطلاع تا در مورد تعمیر و یا خروج اضطراری آن اقدام گردد.

  *چنانچه میزان نشتی روغن در حدی باشد كه نمای ‍C.T خالی از روغن گردد, اپراتور شیفت

  بایستی ضمن اطلاع به مركز كنترل, بلافاصله C.T را از مدار خارج و آن را كاملا ایزوله نماید. سپس موضوع را به سرپرست واحد بهره برداری ایستگاه و گروه تعمیرات اطلاع و گزارش نماید.  روشهای تولید برق DC:

  1-باطری

  2-ژنراتور برق DC

  3-مبدل AC-DC( یكسو ساز): Reactifair  *مصرف كنندگان برق DC در پست:

  1-لامپها وآلامهای هشدار دهنده

  2-رله های حفاظتی

  3-سیستم و دستگاههای مخابراتی = ) voc 48-50( ) (voc

  4-بوبین قطع ووصل بریكر و سكسیونرها

  5-روشنایی اضطراری: Emergency light

  6-موتورهای بریكر و سكسیونر 125(voc)=

  7-زنگ اعلان خطر

  8-موتور تپ چنجر ترانسهای قدرت.  *روشهای تامین برق DC در ایستگاه:

  1-استفاده از باطری.

  2-استفاده از باطری شارژر. Battry Charger

  -در صورتی گه برق AC مورد نیاز ایستگاه بهر دلیلی قطع گردد, باطریها برق DC مورد نیاز ایستگاه را به مدت زمان معینی تامین می نماید كه این مدت زمان بستگی به آمپر ساعت باطریها و مقدار مصرف از باطریهاست.  موارد مصرف باطریها:

  1- سیستم های مخابراتی و روشنایی اضطراری U.P.S

  2- سكوهای نفتی درون دریا كه از ساحل دورند و نیاز به انرژی دائمی دارند.

  3- بیمارستانها و سیستم اعلان خبر.

  4-تغذیۀ DC ایستگاهها و نیروگاههای برق.
  !


 8. #27
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  08-12-2009
  نوشته ها
  21,475
  مدیریت
  امتياز طلايي
  35
  سپاس
  132
  2,571 سپاس در 1,538 پست
  امتياز:44217Array


  باتری ونقش باتری ها در نیروگاهها وپست های انتقال قدرت

  اولا در صورت سالم بودن باطریها , نیز فقط چند ساعت دوام خواهند داشت و وقتی كه ولتاژ آنها به 80% ولتاژ نامی برسد قطع و وصل بریكرها با مشكل مواجه خواهد شد, ثانیاچون كه باطریها به صورت سری می باشند در صورتی كه یكی از باطریها تخلیه یا صدمه ببینند مشكلاتی را ایجاد خواهند كرد كه در صورت بروز فالت در شبكه و بر روی تجهیزات و یا خطوط می تواند عواقب وخیمی در پی داشته باشد پس باید:

  * در كلیۀ ایستگاههای انتقال و حتی فوق توزیع مهم از دو دستگاه باطری شارژ و دو سری باطری استفاده كرد.

  * حداقل یك دستگاه باطری شارژ و چند عدد باطری در پست و یا در محلی در دسترس وجود داشته باشد تا در هنگام بروز حوادث بتوان در اسرع وقت از آنها استفاده كرد.

  * باید بطور مرتب و دقیق و بكارگیری دستورالعمل های مربوط در نگهداری باطریها نهایت تلاش را بعمل آوریم.

  پس با توجه به نكات ذكر شده در بالا بطور مرتب و مداوم از باطریها بازدید و سرویس بعمل آورد كه این مهم در سه قسمت صورت می گیرد:

  1- از لحاظ ظاهری

  *چك كردن Plag Vent( دریچه ها) اگر در پوش آنها بسته نمی شدند و یا معیوب بودن آنها را تعویض نمائیم.

  * چك كردن كانكتورها از لحاظ استحكام اتصالات

  *در صورت وجود شوره بر روی سلها و اتصالات آنها را با بورس سیمی تمییز كنیم( از حلال آلی و یا معدنی استفادن نكنیم).

  * اتصالات نهایی باطری به شارژر را از طریق فیوز( كلید) چك كنیم.  2- چك كردن وضعیت الكترولیت و الكترودها:

  *سطح الكترولیت را چك می كنیم كه باید بین دو علامت MinوMax روی باطری و نزدیك

  Maxباشد.

  * غلظت الكترولیت را با غلظت سنج اندازه بگیریم كه در حد نرمال باشد.

  Kg/lite 1.24(+/-) 0.01

  * دمای الكترولیت را توسط دماسنج مخصوص اندازه می گیریم این دما باید بین 45 C –15C باشد.

  * رنگ الكترودها را بازدید می كنیم اگر بیش از حد روشن شده باشند نشان دهندۀ وجود سولفات سرب بر روی الكترودها می باشد پس باید طبق دستورالعمل رفتار نمائیم.

  3- چك كردن ولتاژ باطریها:

  * ولتاژ كل سلهارا از زیر فیوزها چك نمائید.

  * ولتاژ هر سل را اندازه بگیرید و دقت كنید در رنج مجاز خود باشند حدود2.2ولت در هر سل باشد.

  تعریف پیل الكتروشیمیایی:

  تبدیل انرژی شمیایی به الكتریكی كه از دو قسمت اساسی ساخته می شود:

  1-قسمتهای اصلی پیل كه از دو فلز مشابه ساخته شده اند.

  2- الكترولیت كه از مایع و جامد ساخته می شود

  از نظر واكنش درونی پیل ها به دو دسته تقسیم می شوند:

  1-پیل های گالوانی : در واكنش خودبخودی كه در درون آن صورت می گیرد در اثر واكنش شیمیایی الكتریسیته تولید می شود.

  2- پیل های الكترولیتی : پیل الكتروشیمیایی كه از الكتریسیته منبع خارجی برای انجام واكنش غیر خودبخودی در داخل آن استفاده می شود. كه این پیل را اصطلاحا باطری می نامند, همانطوری كه می دانیم این منبع خارجی در ایستگاه برق شارژر است. عامل احیاگر الكترود دهنده (كاتد) و عامل اكسیدگر الكترود گیرنده( آند) است. الكترودی كه در آن عمل اكسیداسیون صورت می گیرد آند و الكترودی كه در آن احیا صورت می گیرد كاتد است. در پیل های گالوانی پتانسیل كاتد از آند بیشتر است یعنی مثبت تر است چون الكترودی كه احیا می شود الكترونهای آن بخادج رفته و بار مثبتی روی آن باقی می گذارد.

  در انداكسیداسیون باعث انتقال الكترون بدون الكترود گردیده و در آن ایجاد بار منفی می نماید.

  در پیل های الكترولیتی باز هم اكسیاسیون در آند صورت می گیرد ولی چون فرایند بخودی خود انجام نمی گیرد الكترونها باید از آن قسمت خارج گردیده و كاتد ذخیرهای از الكترونها برای انجام واكنش احیا داشته باشد پس در باطریهای الكترولیتی پتانسیل آند از كاتد مثبت تر است.

  *عملیات شارژر در چهار حالت صورت می گیرد:

  1- حالت شارژر اولیه: Initial

  از این حالت شارژر باطریها زمانی استفاده می شود كه باطریها برای بار اول تحت شارژ گذاشته می شوند و كاملا خالی هستند. در این حالت شارژر مانند یك منبع عمل می كند. بعد از زمان كافی( مطابق با ظرفیت باطریهای نصب شده) شارژر را بطور دستی از حالت اولیه خارج می گردانیم, یاطریها بعد از اینكه یكبار شارژ شدند مجددا دشارژ می شوند و بعد از این عملیات مجددا باطریها شارژ می گردند در اینحالت ولتاژ هر سلول باطری 2.6v- 2.75v قرائت می گردد.

  2- شارژ سریع: Boost Chang

  در صورتی كه از باطریها كار گرفته شده باشد و مدتی از برق DC باطریها استفاده شده باشد و نیاز است كه مجددا باطریها حالت اولیه خود را بدست آورده از این نوع شارژ استفاده می شود.

  3- شارژ اتوماتیك: Automatic Charg

  در صورت قطع و وصل برق دستگاه شارژ AC بمدت بیش از ده دقیقه شارژر بصورت اتوماتیك به مدت بیست دقیقه به حالت Boost رفته و سپس بحالت Flating باز می گردد.

  4- شارژ نگهداری یا شارژ آرام: Flating Charg

  در این صورت باطریها بصورت آماده بكار نگهداری می شوند و اینوع شارژ اغلب در ضمن كار عادی باطری بطور خود به خود صورت می گیرد. می دانیم كه باطری ایده آل دارای مقاومت درونی صفر و در نتیجه تافات درونی صفر می باشد در حالیكه باطریها ایده آل نبوده و نیاز به شارژ مداوم دارند به علت تلفات انرژی ناشی از مقاومت درونی باطری. ولتاژ نامی مورد نظر در اینحالت برای هر سل باطری 2.23v می باشد.  *تعیین غلظت محلول باطری:

  بوسیلۀ یك دستگاه چگالی سنج غلظت محلول را اندازه گیری می كنند كه غلظت مجاز را كه بین 1.21-1.19 گرم بر سانتیمتر مكعب در بیست درجه سانتی گراد است بدست می آورند. جهت رسیدن مجاز با ریختن آب مقطر یا محلول پتاس بداخل محلول اینكار صورت می گیرد.  *سیستم تغذیۀ ایستگاه اعم از ACوDC.

  1- حالت نرمال :

  1- تامین برق AC مورد نیاز ایستگاه از طریق ترانس مصرف داخلی Station Service

  2- باطری شارژر:كه شارژر ضمن تولید برق DC مورد نیاز همزمان نسبت به شارژ باطریها نیز اقدام می نماید.

  2- حالت اضطراری:

  1-برق AC قطع می باشد كه در اینصورت در صورت موجود بودن دیزل ژنراتور برق AC تامین می گردد.

  2-برق AC اعم از S.S و دیزل ژنراتور قطع است كه در این صورت برق مورد نیاز ایستگاه را با باطریها تامین می نمایند.

  *روش تامین سه فاز AC در ایستگاه:

  1- ترانس مصرف داخلی:S.S

  2-دیزل ژنراتور


  *مصرف كنندگان برق AC در ایستگاه:

  روشنایی محوطه , اتاقهای فرمان, رله, باطریها و سایر اتاقهای موجوددر ایستگاه.

  سیستم تهویه ایستگاه, وسایل برودتی و حرارتی, فن های خنك كنندۀ ترانسهای قدرت, پمپ آب, پریزها و كلیدها, شارژرهای 48و125 ولت DC , موتورهای سه فاز مربوط به تعویض تپ ترانسهای قدرت , روشنایی پانلهای اتاق فرمان و رله و مارث لینگها تغذیه تریپ دیوایس بریكرهای 33Kv Trip Device)) شارژرهای بی سیم دستی و چراغ های روشنایی اضطراری دستی, تغذیۀ بی سیم ثابت گویا و غیره.  ** شینه بندی یا: Bus bar Arrangment

  باس بار یا شینه عبارت است از یك هادی به شكل لوله ای یا سیمی و یا تسمه ای كه انرژی الكتریكی از نیروگاهها, ترانسفورماتورها و یا خطوط انتقال و از طریق آن به مراكز مصرف منتقل می شود بعبارت ساده تر شینه یك هادی است كه بوسیلۀ انشعابات متعدد به منابع تولید و مراكز مصرف متصل است.

  شینه بندی : نحوۀ ارتباط الكتریكی فیدرهای مختلف را به یك باس و به یكدیگر و ایجاد ساختار و اتصالات بین تجهیزات را شینه بندی گویند.  *عوامل مؤثر در شینه بندی:

  · قابلیت اطمینان و تداوم سرویس دهی

  · موقعیت پست در شبكه

  · ولتاژ و ظرفیت پست

  · اهمیت مصرف كننده

  · وضعیت پست از نظر توسعۀ و تعمیردر حالت كار عادی شبكه Switching

  *انواع شینه بندی:

  1- سیستم بدون باسبار Without Busbor

  2- سیستم تك شینه Busbar Single

  3- شینه بندی اصلی و انتقالی Main & Transfer Busbar

  4- شینه بندی دوبل( دو شین اصلی ) Duplicate Busbar

  1-شینه بندی دوبل با دیسكانكت موازی

  Duplicate Busbar with By pass Disconec  6- شینه بندی یك و نیم بریكری One & halfe Breaker System

  7- شینه بندی دو بریكری Double Breaker System

  8- شینه بندی حلقوی Ring Busbar System

  9- شینه بندی تركیبی Combined System

  10- سیستم های شینه بندی با بیش از دو شین
  !


 9. #28
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  08-12-2009
  نوشته ها
  21,475
  مدیریت
  امتياز طلايي
  35
  سپاس
  132
  2,571 سپاس در 1,538 پست
  امتياز:44217Array


  اشنایی با اصول حفاظتی پستهای انتقال وتوزیع

  اشنایی با اصول حفاظتی پستهای انتقال وتوزیع  با مقایسۀ دائمی جریانهای ورودی و خروجی میتوان حالت عدم تعادل را بعنوان نشانه ای از فالت تلقی كرد. مثل حفاظت دیفرانسیل در ترانس, ژنراتور وباسبار.

  * به هنگام بروز دستۀ دیگری از فالتها جریان از مسیر اصلی خود منحرف شده و این انحراف جریان از مسیر اصلی می تواند مشخصۀ خوبی برای تشخیص فالت باشد. مثل اتصال كوتاه كه یك خط انتقال و یا یك شینه.

  Ir+Is+It=0 در حالت عادی

  كه نشانه ای از بروز فالت است ( غیراز صفر = Ir+Is+It) در حالت غیر عادی

  2- ولتاژ: با اندازه گیری دائم دامنه ولتاژ میتواند كاهش ولتاژ در لحظۀ بروز فالت و یا افزایش غیر مجاز آن را تشخیص داد.

  Vr+Vs+Vt=0 در شرایط عادی

  ( غیر صفرVr+Vs+Vt=) در شرایط غیر عادی

  3- امپدانس:

  مقدار امپدانس دیده شده شبكه از یك نقطه مثلا پست در حالت كار عادی دارای مقدار معینی است كه از رابطۀ z= v/i قابل محاسبه است در هنگام بروز فالت و اتصال كوتاه با كاهش ولتاژ و افزایش جریان امپدانس بشدت كاهش می یابد و در نتیجه می توان با مقایسۀ دائمی امپدانس فعلی با امپدانس رفرنس به وقوع فالت پی برد.

  4- فركانس: تغییر ناگهانی بار موجب تغییر فركانس شده و هر تغییر فركانس در شبكه نشان دهندۀ وقوع فالت است.

  5- جهت توان:

  در حالت كار عادی شبكه توان اكتیو در جهت معینی از طرف مولد به طرف مصرف كننده جاری است ولی در زمان بروز فالت بخصوص در شبكه های رینگ كه تغذیه از دو سو می باشد جهت توان بطرف محل اتصالی تغییر می یابد یا در هنگام كار دو ژنراتور موازی در شرایط غیر عادی یكی از ژنراتورها بصورت موتور عمل كرده و باری برای ژنراتور دیگر محسوب می گردد كه در این گونه موارد تغییر جهت نشانۀ بروز فالت است.

  6- پارامترهای غیر الكتریكی:

  در یك سیستم تحت حفاظت بروز فالت موجب تغییر پارامترهایی نظیر دما, فشار, حجم گاز, سطح روغن, تجزیۀ روغن, تصاعد گاز وغیره می گردد كه با كنترل هر یك از این پارامترها می توان به وقوع فالت پی برد.

  *عناصر یك سیستم حفاظتی عملكرد آنها:

  1- ترانسدیوسرها یا مبدلها ) (C.T- P.T- C.V.T

  2- سنسورها( رله ها)

  3- مدار شكن( بریكرها)

  در این سیستم ترانسدیوسرها وضعیت سیستم را حس كرده و آن را به كمیتی قابل استفاده و تشخیص برای سنسورها تبدیل می نماید و سنسورها نیز با دریافت پارامترهای سیستم از تراندیوسرها شرایط عادی را از غیر عادی تمیز می دهند. در شرایط عادی سیستم كنترل فعال است و در شرایط غیر عادی سیستم حفاظت فعال داشته و در این شرایط فرامین حفاظتی بر دستورات كنترل اولویت داشته و با صدور فرمان جهت بریكرها شرایط رفع عیب را فراهم می آورد و قسمتهای معیوب را از قسمتهای سالم جدا می كند. علاوه بر عناصر ذكر شده اجزای دیگری مانند فیوزها, مدارات ارتباطی بین و انتهای سیستم حفاظتی, مدارات تریپ سیستم DC در یك سیستم حفاظتی نقش دارند.  *مشخصات و خصوصیات سیستم حفاظت:

  1- قابلیت اطمینان: Reliability

  اعتماد و اطمینانی كه به سیستم حفاظتی می توان داشت و بصورت زیر بیان می گردد: دفعاتی كه سیستم عمل می كند

  ( ------------------------ = قابلیت اطمینان)

  دفعاتی كه سیستم باید عمل كند  **مهمترین عوامل افزایش و كاهش Reliability یك سیستم حفاظت عبارتند از:

  * طراحی

  * استفاده از تجهیزات مناسب و كافی

  * نصب

  * بهره برداری

  2- قابلیت انتخاب: Selectivity

  خاصیتی از سیستم حفاظت كه به موجب آن در موقع بروز فالت تنها قسمتهای معیوب از سیستم جدا شده و قسمتهای سالم به حالت عادی باقی بمانند. كه خود بر دو نوع می باشد:

  الف- سلكتیو مطلق: در صورتی كه سیستم حفاظتی تنها نسبت به فالتهای زون خود حساس باشد آن را سلكتیو مطلق گویند.( مثل رلۀ دیفرنسیل, R.E.F )

  ب- سلكتیو نسبی: در صورتی كه سیستم حفاظتی علاوه بر زون خود نسبت به فالتهای زونهای دیگر نیز حساس باشد آن را سلكتیو نسبی گویند.( O/C و دیستانس)

  3- تمایز- فرق گذاری Discrimination

  یك سیستم حفاظتی مناسب باید بتواند شرایط عادی سیستم را از وضعیت غیر عادی آن بخوبی تشخیص دهد یا بعبارت دیگر بتواند حالتهای بروز فالت را از حداكثر تغییرات مجاز تشخیص دهد مثل جریان هجومی ترانسها قدرت, یا جریان راه اندازی موتورهای آسنكرون, نوسانات سیستم قدرت كه در تمام حالات فوق سیستم حفاظت نباید فعال گردد.

  4- پایداری ( Stability): سیستم با تریپهای غیر ضروری مواجه شده و اصطلاحا دارای پایداری باشد.

  5- حساسیت: Sensitivity

  حساسیت یك سیستم حفاظت مربوط به مقادیر لازم برای عملكرد آن است مثلا هر چه مقدار مینیمم جریان لازم برای عملكرد رله ای كمتر باشد آن رله ای حساس تر است.  6- سرعت: Speed

  سرعت یكی از خصوصیات حفاظتی مناسب است و باید فالت حادث شده را در حداقل زمان ممكن بر طرف یا محدود سازد.

  زمان عملكرد بریكر + زمان عملكرد رله = زمان حذف فالت  7- مناسب و كافی بودن: Adequateness

  باید با توجه به پارامترهای زیر حفاظت كافی و مناسب را برای هر قیمت در نظر گرفت و نباید مسائل اقتصادی باعث حفاظت ناقص گردد:

  * قدرت تجهیزات تحت حفاظت

  * محل تجهیزات تحت حفاظت

  * قیمت و اهمیت تجهیزات تحت حفاظت

  مثلا حفاظت ترانسهای نیروگاه و ایستگاههای برق خیلی مهمتر و كاملتر از یك ترانس توزیع است.
  !


 10. #29
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  08-12-2009
  نوشته ها
  21,475
  مدیریت
  امتياز طلايي
  35
  سپاس
  132
  2,571 سپاس در 1,538 پست
  امتياز:44217Array


  پیش فرض

  ناحیۀ حفاظتی( زون حفاظتی): Zone of protection

  شبكۀ قدرت را به بخش هایی تقسیم كرده و برای هر یك از آنها طرحهای حفاظتی با توجه به خطایی كه برای آن پیش می آید در نظر گرفته می شود كه به هر یك از این بخش ها زونهای حفاظتی گفته می شود كه این نواحی حفاظتی باید همپوشانی( Over Lap ) داشته باشند وهیچ نقطه ای از شبكه نباید بدون حفاظت باقی بماند.C.T ها طوری قرار می گیرند كه بریكرها در محل تداخل دو منطقه قرار گیرند.  **رلۀ حفاظتی:

  به دستگاهی گفته می شود كه كمیت های الكتریكی مانند ولتاژ و جریان و یا غیر الكتریكی مانند درجه حرارت, سطح روغن و غیره را بعنوان ورودی دریافت داشته و در صورتی كه این كمیات از محدودۀ عادی خود خارج شوند رله فعال شده و عملكرد مناسبی را انجام می دهد.  **حفاظت اولیه:

  حفاظتی است كه با وقوعFault در ناحیۀ حفاظتی مربوط در كوتاهترین زمان معین خطا را بر طرف نماید. كه در صورتی كه حفاظت اولیه دچار مشكل شود آنگاه حفاظت ثانویه Back Up با تاخیر زمان مشخصی وارد شده و خطا را بر طرف می نماید. معمولا سرعت عملكرد حفاظت اولیه بیشتر از حفاظت Back UP است.

  **دلایل پیش بینی حفاظت Back UP :

  * ممكن است بروز اشكال و یا نقصی در هر یك از عناصر سیستم حفاظت اصلی مانع عملكرد آن گردد.

  *در زمانهای تست و یا تعمیرات كه حفاظت اصلی از مدار خارج می شود سیستم بدون حفاظت نباشد.

  ** عواملی كه باعث عمل نكردن سیستم حفاظت اصلی می شوند:

  * نرسیدن ولتاژ یا جریان صحیح به رله ها

  * عمل نكردن رله ها

  * بروز اشكال در مدارات تریپ از رله تا بریكر

  * مدار قطع كننده یا مكانیزم كلید كار نكند

  حفاظت های پشتیبان به سه دسته تقسیم می شوند:

  1- حفاظت پشتیبان محلی( موضعی) : local

  2- حفاظت پشتیبان از راه دور : Remote

  3- حفاظت پشتیبان مدار شكن( حفاظت نقص بریكر): Breaker Failure Protection (B.F.P)

  -حفاظت محلی, مثل حفاظت یك خط با رلۀ دیستانس بعنوان حفاظت اصلی و حفاظت O/C یا E/F بعنوان Back UP و حفاظت از راه دور مثل رله های دیستانس بین دو ایستگاه برق.  B.F.P** :

  این حفاظت در صورت عدم عملكرد مدار شكن( در حالیكه رله های حفاظتی مربوط فرمان قطع را صادر كرده اند) این مورد را تشخیص داده و پس از تاخیر زمانی مناسب فرمان قطع را به كلیۀ مدار شكن هایی كه می توانندمدار شكن معیوب را تغذیۀ نماید ارسال می دارد.  **حفاظت واحد( محدود) :

  * مرز تشخیص وجود دارد و محدودۀ عملكرد آن معلوم است.

  * با تغییرات در شبكۀ قدرت محدودۀ آن و عملكرد آن تغییر پیدا نمی كند.

  * قدرت تشخیص مطلق دارد.

  * عموما زمان عملكرد پائینی دارند و نیاز به هماهنگی با سایر حفاظت ها را ندارند مثل R.E.Fو دیفرانسیل.

  **حفاظت غیر واحد:

  * مرز تشخیص و محدودۀ عملكرد معینی ندارند.

  * با تغییر در شبكۀ قدرت محدودۀ عملكرد آن تغییر پیدا می نماید.

  * قدرت تشخیص نسبی است.

  * نیاز به هماهنگی با سایر حفاظت ها را دارد, هم بعنوان حفاظت اصلی و هم Back UP استفاده می شود, مثل دیستانس و O/C .  ***تعاریف مقدماتی در رله های حفاظتی:

  1- كمیت مشخصۀ رله: كمیتی است كه مقادیر آن مشخص كنندۀ شرایط عملكرد یا عدم عملكرد رله است. مثلا كمیت رلۀ جریان زیاد شدت جریان است.
  2- كمیت یا كمیتهای محرك رله: كمیتهای الكتریكی مانند جریان و ولتاژ كه به تنهایی و یا به صورت یك تركیب باید به رله اعمال شود تا عملیات خود را كه برای آن منظور طراحی شده است انجام شود. مثلا رلۀ جریانی كمیت محركۀ آن جریان و رلۀ دیستانس كمیت محركۀ آن ولتاژ و جریان است.

  3- منحنی مشخصۀ رله‌: منحنی كه بر اساس منحنی مشخصۀ رله ترسیم می گردد و مرز بین عملكرد و عدم عملكرد را معلوم می نماید.

  4- تنظیم رله: آن مقدار از كمیت مشخصه كه سبب می شود رله عمل كند كه عمدتا بصورت ضریب و یا درصدی از كل جریان می باشد.

  5- تحریك رله Pick UP : به تغییر وضعیت رله از حالت سكون به حالت عمل را گویند مثلا اگر رله ای روی Tap =2 تنظیم شده باشد در اینصورت Pick UP= 2.1 خواهد شد.

  6- Drop Out = برگشت رله:

  به تغییر وضعیت رله از حالت عمل به حالت سكون را گویند مثلا اگر رله ای روی Tap=2 تنظیم شده باشد در این صورت Drop out =1.85 می باشد.

  7- نشان دهندۀ وضعیت رله: Flag

  بواسطۀ آن كه پس از وقوع خطا و رفع آن توسط رله, سیستم به وضعیت قبلی خود بر می گردد و این مراحل طی چند میلی ثانیه صورت می گردد برای تشخیص اینكه از بین رله های موجود كدام یك عملكرد داشته است از نشان دهنده (Flag) استفاده می شود كه در رله های الكترومكانیكی نشان دهنده به صورت یك صفحۀ كوچك قرمز رنگ بوده كه در هنگام عملكرد ظاهر می شود و در رله های میكروپروسسوری به صورت نشان دهنده هایی LED یا LCD می باشد.

  رله فوق جریانی : Over Current relays

  اصول رله های فوق جریانی:

  در این رله ها یك دیسك آلومینیومی می تواند در حوزۀ مغناطیسی یك فاصلۀ هوایی كه عامل بوجودآورده این حوزه می تواند جریان و یا ولتاژ یا تركیب دو تا باشد. عامل بوجود آورنده فلو جریانی است كه در سیم پیچ A جاری می شود

  .

  **واحدهای تشخیص دهندۀ یك رلۀ فوق جریانی:

  1- واحد آنی : در صورتی كه جریان خیلی شدید روی شبكه حادث شود فرمان تریپ بصورت آنی صادر می شود و اساس كار بدین صورت است كه وقتی جریان خیلی شدید باشد فلوی بوجود آمده در هسته باعث بوجود آمدن نیروی الكترومغناطیسی شده و در نتیجه سبب جذب اهرمی می گردد و جذب این اهرم باعث بسته شدن كنتاكت ودر نتیجه فرمان قطع صادر می شود این واحد بصورت عنصری از جریان تنظیمی بصورت X In است.

  2- واحد جریانی : در صورتی كه مقدار جریان ورودی به رله از میزان جریان تنظیمی واحد آنی كمتر ولی از مقدار جریان تنظیمی واحد جریانی بیشتر باشد این واحد پیك آپ كرده و باعث فعال شدن واحد جریانی می گردد.

  3- واحد زمانی: پس از اینكه واحد جریانی پیك آپ كرد واحد زمانی فعال می شود و پس از سپری شدن زمان تنظیمی Time Dealy فرمان تریپ صادر می شود آنچه در واحد زمانی تنظیم می شود پارامتری است بنام T.M.S( ضریب تنظیم زمانی) كه در رله های الكترومغناطیسی با تغییر فاصلۀ كنتاكتهای ثابت و متحرك و رله های الكترونیكی با تغییر یك المان مثل یك مقاومت صورت می گیرد.  **انواع رله های جریان زیاد از لحاظ منحنی مغناطیسی:  رلۀ اوركارنت با زمان ثابت:

  رله هایی هستند كه بر اساس زمان ثابت و معینی تنظیم می شوند و با تغییر جریان چه مثلا دو آمپر و چه جریان فالت در همان زمان عمل می نمایند. اگر زمان عملكرد رله ها از مصرف كننده بطرف تولید كننده زیاد باشد مثلا اگر فالتی در نقطۀ نزدیك به منبع قدرت مثلا ترانس یا ژنراتور با زمان نسبتا زیادی عمل می نماید كه باعث صدمه دیدن منبع قدرت می گردد.

  2- رله های زمان معكوس:

  زمان عملكرد این رله ها با جریان عبوری از رله نسبت عكس دارد بعبارت دیگر هر چه جریان خطا بیشتر باشد زمان عملكرد رله كمتر است مثلا اگر اتصال كوتاه در نقطۀ دورتر به ازای جریانی رخ دهد زمان عملكرد آن زیادی می باشد. حال اگر محل اتصال به نزدیكتر منتقل شود از رلۀ نزدیك به محل اتصال جریان زیادی عبور می كند كه زمان عملكرد آن زمان بسیار كمی است. نتیجه اینكه به ازای جریانهای نزدیك منبع قدرت عملكرد رله بهتر و سریعتر است.  * انواع رله های فوق جریانی از لحاظ منحنی مشخصۀ معكوس:

  1- معكوس

  2- خیلی معكوس

  3- فوق العاده معكوس  * روشهای حفاظتی جریان زیاد:

  1- سه فاز: 3Phase

  2- سه فاز + ارت فالت: 3Phase + Earth fault

  3- دو فاز + ارت فالت: 2Phase + Earth fault
  **كد گذاری**

  (( كاربرد اعداد و حروف در كد گذاری تجهیزات پستها ))

  با توجه به تجهیزات همانند در پستها به منظور جلوگیری از اشتباه به هنگام انجام عملیات كلیه تجهیزات با روشی خاص شماره گذاری شده اند كه بنا به نوع دستگاه از 1تا 4 رقم برای مشخص شدن آنها بكار برده شده است بطور كلی این تعداد به سه دسته AوBC وD تقسیم می شوند.

  **شرح اعداد دسته A : این دسته از اعداد مشخص كننده ولتاژ و بشرح زیر می باشند

  عدد( شماره) سطح ولتاژ

  1- kv 3/3 - 6 ./

  2- kv 3/6- 3/3

  3- kv 15 - 3/6

  4- kv 20 - 15

  5- kv 33 - 20

  6- kv 63 - 33

  7- kv 132 – 63

  8- kv 230 – 132

  9- kv 400 - 230

  **شرح اعداد دسته BC : این دسته بصورت دو رقمی بشرح زیر بكار برده می شوند برای شماره گذاری خطوط] مانند خط 725 كه مشخص كننده خط شمارۀ 25 با ولتاژkv132است[

  ] یا مانند خط 504 كه مشخص كننده خط شمارۀ 04 با ولتاژkv 33است[  (49-40 و 59- 50 )=

  برای شماره گذاری ترانسفورمرها هستند كه رقم اول از سمت چپ یعنی 4و5 مربوط به ترانسفورمر و رقم سمت راست یعنی 1تا9 مربوط به شماره تعداد ترانسفورماتور است مثلا عدد 45 نشان دهندۀ ترانسفورمر شماره 5

  و یا عدد51 نشان دهندۀ ترانسفورمر شماره 10 می باشد

  (69- 60 و 79 – 70 )=

  برای شماره گذاری ژنراتورها در نیروگاهها بكار برده می شوند

  مثلا عدد 62 مشخص كننده ژنراتور شماره 2

  و یا عدد 72 مشخص كننده ژنراتور شماره 11 می باشد

  (90- 80 )=

  برای تجهیزات متفرقه مورد استفاده قرار می گیرند یك نمونه از این اعداد برای مشخص نمودن كلید اتصال دو شمش و یا كلیدهای میدل در سیستم 5/1 بریكری بكار برده می شود كه با رقم 8 مشخص می گردد.

  مثلا عدد 8822 مشخص كننده بریكر اتصال دو شمش یا باس تای شماره 2 می باشد.

  **شرح اعداد دستهD : این دسته از اعداد مشخص كننده قسمتی از تجهیزات در یك سیستم است كه بشرح زیر می باشند:

  * ] از بین اعدادعدد چهار رقمی( رقم چهارم) می باشد [

  0- كلید هوائی رابط بین دو شمش( مانند كلیدهوایی 5810 كه مشخص كننده اولین كلید هوایی اتصال دو شمش با ولتاژkv 33 است)

  1- كلید هوائی رابط بین بریكر و شمش اصلی( مانند كلید 7411 كه مشخص كننده اتصال كلید هوائی ترانسفورمر شماره 1 به شمش اصلی(یا شمش شماره 1 ) kv 132 می باشد)

  2- كلید قدرت یا بریكر( مانند كلید 7412 كه مشخص كننده كلید قدرت ترانسفور شمارۀ 1 در بخشkv 132 است)

  3- كلید هوائی رابط بین كلید قدرت و خط( مانند كلید 7133 كه مشخص كننده كلید هوائی شمارۀ 13 با ولتاژkv 132 است)

  4- كلید هوائی رابط بین كلید قدرت و شمش( دوم فرعی)( مانند كلید هوائی 7134 كه مشخص كننده كلید هوائی اتصال خط شمارۀ13 به شمش دوم یا فرعی با ولتاژ kv132 است)

  5- كلید هوائی رابط بای پس( مانند كلید هوائی 7385 كه مشخص كننده كلید هوائی بای پس خط شمارۀ 38 با ولتاژ kv132 است)

  6- كلید هوائی رابط بین كلید قدرت بریكر و ترانسفورمر( مانند كلید هوائی 7416 كه مشخص كننده كلید رابط بین ترانسفورمر شمارۀ 1 در بخشkv 132 است)

  7- كلید هوائی رابط بین ژنراتور و ترانسفورمر( مانند كلید 3617 كه مشخص كننده كلید هوائی بین ژنراتور شمارۀ 1 و ترانسفورمر مربوط است)

  8- متفرقه

  9- كلید هوائی اتصال زمین( مانند كلید 7129 كه مشخص كنندۀ كلید اتصال زمین خطkv 132 شمارۀ 12 است)
  !


 11. #30
  کاربر ممتاز

  تاریخ عضویت
  08-12-2009
  نوشته ها
  21,475
  مدیریت
  امتياز طلايي
  35
  سپاس
  132
  2,571 سپاس در 1,538 پست
  امتياز:44217Array


  بررسی پستهای انتقال توان وفالتهای الکتریکی

  بررسی پستهای انتقال توان وفالتهای الکتریکی  سیستم بدون باسبار: without Busbar

  این طرح اصولا بندرت و تنها در پست های كم اهمیت و یا موقتی استفاده می شود و دارای معایب زیر است:

  - برای انجام تعمیرات روی هر یك از تجهیزات كل پست بی برق می شود.

  - با بروز هر اتصال كوتاهی در روی خط و یا هر قسمت از مدارات داخل پست كل پست بدون برق خواهد شد.

  - ضریب اطمینان بسیار كمی دارد.

  - برای تغذیه های كوتاه مدت بكار می رود.

  - امكان مانور روی تغذیه كننده ها وجود ندارد.

  ** تنها مزیت سیستم بدون باسبار حفاظت ساده و ارزان قیمت آن است.

  2- سیستم تك شینه: Single Busbar

  مزایا: هزینۀ كم

  حفاظت و عملیات ساده

  در این سیستم تمام انشعابات روی یك شین و توسط یك بریكر با یكدیگر ارتباط پیدا می كنند.

  معایب:

  · با اتصال كوتاه روی شین تمام پست بی برق می شود.

  · در صورت تعمیرات روی یك انشعاب آن انشعاب بدون برق می شود.

  · امكان توسعۀ ایستگاه بدون خاموشی كل ایستگاه وجود ندارد.

  این نوع شینه بندی مناسب برای مصرف كننده هایی است كه امكان تغذیه از ایستگاه دیگر را داشته باشند.  می توان برای برطرف كردن بعضی از معایب طرح فوق از بریكر ( Bus Section = Bus Tie)

  و یا از دیسكانكت استفاده كرد. در صورتی كه برای قطع طولی شین از دیسكانكت استفاده شده باشد برای قطع و وصل آن یك طرف شین بدون برق باشد ولی در صورت استفاده از بریكر می توان در هر شرایطی بریكر را باز و بسته نمود.  در صورت استفاده از بریكر باس شكن در صورت اتصالی روی هر فسمت از شین, همان قسمت بدون برق می شود و تداوم و سرویس دهی بهتری را دنبال خواهد داشت و بریكر باس شكن در حالت كار عادی ایستگاه بسته نگه داشته می شود.

  3- شینه بندی اصلی و انتقالی: Main & Transfer Busbar

  در صورت اتصال كوتاه روی شین تمام انشعابات بدون برق خواهد شد مگر اینكه از باس شكن استفاده نمائیم.

  در حالت كار عادی سیستم تنها شین اصلی برقرار بوده و از شین فرعی استفاده نمی شود و بریكر كوپلر باز است. و بریكر باس كوپلر در هر زمان تنها می تواند جانشین یكی از بریكرهای خطوط و یا ترانس شود

  در این سیستم از یك شین اصلی و از یك شین فرعی كه ارتباط دو شین توسط یك بریكر موسوم به Bus Coupler امكان پذیر است, هر انشعاب از طریق بریكر به شین اصلی و از طریق دیسكانكت به شین فرعی وصل است. بریكر باس كوپلر در صورت اشكال در هر یك از بریكرها می تواند جایگزین آنها شود. پس هنگام جایگزینی باس كوپلر بجای هر یك از بریكرهای خط و یا ترانس, ابتدا باید دیسكانكتهای طرفین كوپلر را بست و بعدا بریكر كوپلر بسته شده و در نهایت سكسیونر متصل به شین فرعی بسته و بریكر خط یا ترانس را از مدار خارج می نمایند.

  در صورتی كه تعداد انشعابات از شین اصلی زیاد باشد گاهی شین اصلی و فرعی به دو یا چند بخش نیز تقسیم می گرددكه ارتباط بخش ها در شین اصلی معمولا از طریق بریكر ودر شین فرعی از طریق دیسكانكت انجام می شود باید توجه داشت كه توسعۀ ایستگاه بدون خاموشی كامل آن امكان پذیر نیست.ولی در صورت استفاده از باس شكن می توان یك طرف آن را برای توسعه بدون برق كرد.

  شین بدون خاموشی قابل تعمیر نیست ولی بریكرهای خط و یا ترانس بدون خاموشی خط و یا ترانس قابل تعمیرند.

  در صورت استفاده از باس شكن, باس كوپلر برای دو طرف در نظر گرفته می شود و در صورت استفاده از باس شكن در شین فرعی, می توانیم دو بریكر را در آن واحد تعمیر نمائیم.

  معمولاً این نوع شینه بندی تا سطح ولتاژ 132 Kv مورد استفاده قرار می گیرد.  4- شینه بندی دوبل( دوشین): Duplicate Busbar

  *** نقش بریكر كوپلر در این شینه بندی با بریكر كوپلر در شینه بندی اصلی و انتقالی متفاوت است.

  می توان با استفاده كردن از دیسكانكت D.S بدون خاموشی از دو شین اصلی استفاده شود هر انشعاب دارای سه دیسكانكت است كه دو دیسكانكت امكان اتصال از یك شین به شین دیگر به این صورت است كه ابتدا دیسكانكتهای مربوط به كوپلر و بریكركوپلر را بسته و پس دیسكانكتهای شین دوم را بسته و شین اول را باز می نمایند در صورتی كه تعداد انشعابات زیاد باشد می توان از بریكر Bus section استفاده كرد كه در اینصورت برای هر بخش از شین یك بریكر كوپلر مورد نیاز خواهد بود. در این سیستم می توان تعدادی از انشعابات را از یك شین و تعدادی دیگر را از شین دوم تغذیه كرده توسعه پست بدون برق كردن پست امكان پذیر است.  *عیب اساسی:

  تعمیر بریكر خط و یا ترانس, خاموشی انشعاب مربوطه را بدنبال خواهد داشت تا سطح ولتاژ 132 كیلوولت مورد استفاده قرار می گیرند.  1-سیستم شینه بندی با دو شین اصلی و دیسكانكت موازی:

  Duplicate Busbar With by pass Disconect

  این سیستم در واقع تركیبی از دو سیستم شینه بندی دوبل و اصلی انتقالی است. هر یك از دو شین می توانند در حالت عادی در مدار باشند و دیگری بعنوان درز و مورد استفاده قرار گیرد. در مواردی كه در بریكر هر انشعاب نقصی وجود داشته باشد می توان یك مسیر موازی به كمك بریكر كوپلر ایجاد كرد و بدون خاموشی انشعاب مربوطه نسبت به رفع اشكال از بریكر معیوب اقدام كرد. بدین ترتیب مزیت های دوسیستم در یك سیستم جمع شده است. اما به لحاظ تعداد زیاد دیسكانكتها, كنترل و حفاظت كل سیستم پیچیده تر و نیز از نظر اقتصادی گرانتر خواهد بود.

  این نوع شینه بندی نیز معمولا در پستهای با ولتاژ 132 Kv كه دارای اهمیت زیادی باشند و گاهی در پسی های با سطح ولتاژ 230Kv نیز مورد استفاده قرار می گیرند  6- سیستم شینه بندی یك و نیم بریكری : One & half Breaker System

  سیستم های شینه بندی تاكنون معرفی شده است بهنگام كار عادی پست همگی فقط دارای یك شین بر قرار هستند و شین دوم معمولا بصورت رزرو بوده و باری روی آن قرار ندارد. در چنین سیستم هایی چنانچه اتصال كوتاهی روی شین برقرار رخ دهد تمام بریكرهای تغذیه كننئه انشعابات توسط سیستم حفاظت باسبار تریپ خواهند خورد و كل پست و یا بخشی از آن برای مدتی بی برق خواهد شد در پست هایی با ولتاژ 230Kv و بالاتر كه معمولا ایستگاهایی در یك منطقه قرار دارند بی برق شدن یك بخش از پست می تواند منجر به خاموشیهای گسترده ای هر چند كوتاه مدت گردد بخصوص در نواحی پر مصرف كه دارای كارخانجات و مجتمع های صنعتی بزرگ باشد این مسئله بیشتر اهمیت خواهد داشت. لذا برای بالا بردن قابلیت اطمینان سیستم و پایداری شیكه از سیستم های شینه بندی گرانتر ولی مطمئن تری استفاده می شود كه سیستم یك ونیم بریكری یكی از آنها ست.

  در این نوع شینه بندی برای هر دو انشعاب سه بریكر وجود دارد( برای یك انشعاب یك ونیم بریكر هزینه شده است ). امكان مانور روی بریكرها و انشعابات زیاد است و هیچ انشعابی با معیوب شدن یك یریكر تغذیه كننده آن از مدار خارج نمی شود چون در هر لحظه دو مسیر تغذیه برای هر انشعاب وجود دارد. سیستم دارای دو شین اصلی بوده كه در حالت عادی كاركرد هر دو برقرار بوده و كلیۀ بریكرها نیز در مدار می باشند. به این ترتیب در صورتی كه روی هر یك از اتصال كوتاهی رخ دهد هیچ یك از انشعابات از مدار خارج نخواهد شد. توسعۀ ایستگاه بدون قطع هیچ یك از انشعابات امكان پذیر است.در این سیستم شینه بندی:

  · تمام كلیدها در حالت عادی وصلند.

  · در صورت اتصال كوتاه روی شین بریكرهای مربوطه به همان شین بدون برق خواهند شد.

  · در صورت اتصالی روی هر انشعاب دو بریكر از مدار خارج خواهند شد.

  · امكان تعمیر هر كدام از بریكرها و شین ها بدون قطع انرژی امكان پذیر است.

  · توسعه پست براحتی امكان پذیر است.

  تا سطح ولتاژهای 230kv و 400kv مورد استفاده دارند. و نقش عمده در این نوع شینه بندی بعهدۀ بریكرهاست.

  ** آثار وقوع خطا **

  آثار وقوع خطا به سه دسته تقسیم می نمایند:

  * بر اثر بروز خطا ممكن است واحدهای ژنراتور موجود در یك نیروگاه از حالت سنكرون خارج شده و باعث خروج آن از شبكۀ قدرت شود كه این خود ممكن است باعث ناپایداری شبكه گردد.

  * خسارات شدید به تجهیزاتی كه در آنها فالت ایجاد شده است بخصوص اتصال كوتاه كه اثرات حرارتی و مكانیكی شدیدی دارد.

  *خسارت و آسیبی كه ممكن است به تجهیزات سالم در نزدیك محل بروز خطا وارد شود.

  **هدف از طراحی یك سیستم حفاظتی:

  * تامین شرایط مناسب جهت تداوم كار بدون وقفه سیستم قدرت كه این مهم با تشخیص فالتهای سیستم در حداقل زمان ممكن و جدا كردن كمترین عنصر از سیستم قدرت بطوری كه فالت بوجود آورده برطرف یا محدود گردد. تحقق خواهد یافت.

  * رله گذاری حفاظتی باید اطلاعات مناسبی از نوع و محل وقوع فالت را ارائه دهد تا ضمن تسریع در كار تعمیرات لازم , بتوان با استفاده از این اطلاعات قابلیتهای سیستم حفاظتی را بهبود بخشید.

  Fault : وقوع حالتهای غیر عادی در سیستمهای قدرت فالت نامیده می شود.

  **آنالیز فالتهای سیستم قدرت:

  انواع فالت Fault
  1-* اتصال كوتاه
  1-* افزایش و كاهش ولتاژ از حد مجاز

  * تغییر فركانس

  * بازگشت توان

  * عدم تعادل بار

  * كاهش امپدانس

  * اضافه جریان

  *فالت های غیر الكتریكی

  *دیفرنسیل( اختلاف)

  از بین فالتهای فوق الذكر اتصال كوتاه از همه مهمتر است و اتصال كوتاه عبارت است از فالتی كه موجب انحراف الكتریكی از مسیر اصلی آن شود كه انواع اتصال كوتاه عبارتند از:

  1- اتصال كوتاه سه فاز به هم Three Phase Clear Of Earth

  2- اتصال كوتاه سه فاز و اتصال به زمین Three Phase to Earth

  3- اتصال كوتاه دو فاز به یكدیگر Phase To Phase

  4- اتصال كوتاه یك فاز با زمین Single Phase To earth

  5- اتصال كوتاه دو فاز با یكدیگر و با زمین phase to phase to earth

  6- اتصال كوتاه دو فاز با هم و فاز دیگر با زمین Phase to Phase Pluse

  Single Phase to earth  *علت وقوع فالت:

  مهمترین دلایل وقوع فالت عبارتند از :

  ضعف مقاومت عایقی, افزایش درجه حرارت بیش از حد مجاز, افزایش سطح ولتاژ و یا بطور كلی شرایط الكتریكی و یا مكانیكی كه سیستم برای تحمل آن طرح شده است.  نحوۀ كنترل فالتهای سیستم قدرت:

  جلوگیری از بروز فالت بوسیلۀ طراحی صحیح, انتخاب تجهیزات مناسب, تعمیر و نگهداری اجزاء و بهره برداری مناسب بطوریكه احتمال وقوع فالت به حداقل مقدار ممكن برسد بدیهی است كه ملاحظات اقتصادی عامل محدود كننده ای در این روش می باشد.

  * كاهش اثر فالت بوسیلۀ تجهیزات سیستم حفاظتی :

  با توجه به اینكه جلوگیری از بروز فالت بطور قطعی غیر ممكن است لزوم طرح سیستم حفاظتی كه بتواند در صورت بروز فالت, آن را محدود و برطرف نموده و اثرات سوء آن را كاهش دهد لازم است.

  *پارامترهای تشخیص فالت:

  1- جریان, یكی از مهمترین پارامترهای تشخیص فالت است كه بطرق زیر می تواند مورد استفاده قرار بگیرد:

  * بر اثر بروز فالت مقدار دامنۀ جریان سیستم از مقدار نرمال بیشتر شده كه این افزایش می تواند نشان دهندۀ وقوع فالت باشد. مثل فول شدن یك خط یا یك ترانس.
  * در موقع بروز فالت( برخی فالتهای) تعادل بین جریانهای ورودی و خروجی دستگاه تحت حفاظت از حالت عادی خارج می شود
  !


صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آشنایی با پست های فشار قوی
  توسط CleMent در انجمن قدرت
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 16-05-2012, 11:35
 2. نحوه طراحی پست های زمینی و هوایی
  توسط سمندون در انجمن انتقال و توزیع
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 29-12-2011, 20:00
 3. پاسخ ها: 5
  آخرين نوشته: 14-02-2011, 23:17

کلمات کلیدی این موضوع

Switching Substations ) پست هاِي کليدي, فن های خنك كنندۀ ترانسهای قدرت, فیوز فشارقوی, فالت های غیر الكتریكی, كلید هوائی اتصال زمین kv 132, كلید هوائی رابط بین كلید قدرت بریكر و ترانسفورمر, كلید هوائی رابط بین ژنراتور و ترانسفورمر, كلید هوائی رابط بای پس, كنترل فالتهای سیستم قدرت, كاهش امپدانس, كاهش اثر فالت بوسیلۀ تجهیزات سیستم حفاظتی, كاربرد اعداد و حروف در كد گذاری تجهیزات پستها, مقالات مهندسی برق, مقره, مهندسی برق, مهندسی برق قدرت, مباني طراحي و استاندارد مشخصات عمومي پست, مبانی دیجیتال, مجتمع کردن اتوماسیون, مجتمع کردن اتوماسیون پست برق, مدار منطقی, مدارات تریپ از رله تا بریكر, مصرف كنندگان برق AC در ایستگاه, معرفی پست برق, نقص در تپ چنجر, چك كردن كانكتورها از لحاظ استحكام اتصالات, چك كردن ولتاژ باطریها, واحدهای تشخیص دهندۀ یك رلۀ فوق جریانی, یک ترانسفورماتور 63/20 KV, کنترل نیروگاه, کنترل درنیروگاه وپست, گاز SF6, پایداری سیستم های قدرت, پارامترهای تشخیص فالت, پست, پست فوق توزیع, پست فشار قوی, پست هاِي بالا برنده ولتاژ, پست الکتریکی, پست برق, پست توزیع, پست جمع کننده, آلارم و سیگنال در پستهای فشار قوی, آلارم وسیگنالهای عمومی, آشنایی با پست الکتریکی, افزایش سطح ولتاژوحفاظت پست, انواع پستهای فشار قوی, انواع زمين کردن, انتقال برق, اینترلاکهای یک KV20 ترانسفورماتور, اتوماسیون مجتمع, اتصال كوتاه یك فاز با زمین, اتصال كوتاه دو فاز با هم و فاز دیگر با زمین, اتصال كوتاه دو فاز با یكدیگر و با زمین, اتصال كوتاه سه فاز و اتصال به زمین, اتصال نقاط مختلف شبکه, اثرات حرارتی و مكانیكی فالتهای الکتریکی, ارائه روشي نوين در جايابي بهينه پستهاي توزيع, استاندارد اجرایی پستهای توزیع زمینی 33 کیلوولت, اشنایی با پست, اشنایی با تجهیزات پست وخطوط انتقال نیرو, اشنایی با طراحی پست های فشار قوی, اصول رله های فوق جریانی, بوشینگ, باتری, بازگشت توان وحفاظت نیروگاه, باطریها, برق قدرت, برنامه ریزی بهینه ظرفیت ومحل پستهای توزیع, بریکر 63 کیلو ولت, بررسی پایداری وناپایداری شبكه, توزیع انرژی الکتریکی, تپ چنجر, ترانس مصرف داخلی, تشریح سیگنالهای پست, تعمیر بریكر خط و یا ترانس, تعیین غلظت محلول باطری, تعادل جریانی فازهای سیم پیچ, تعریف پیل الكتروشیمیایی, جانمایی پست, حفاظت نیروگاه, حفاظت های ترانس کمکی, حفاظت ترانسهای نیروگاه و ایستگاههای برق, حفاظت رله دیفرانسیل در ترانس, حساسیت یك سیستم حفاظت, خطوط انتقال وتوزیع, خطاهای شبکه،دستگاه ثبت خطا،خطا در پست ها, دلایل اتصال کوتاه درترانسهای جریان پست های انتقال, دیزل ژنراتور, دکلهای انتقال برق, دانلود مقالات برق قدرت, دانلود متن کامل پروژه, دانلود پروژه های مهندسی برق, دایر کشنال اورکات, رلۀ اوركارنت با زمان ثابت, رله های فوق جریانی از لحاظ منحنی مشخصۀ معكوس, رله های جریان زیاد از لحاظ منحنی مغناطیسی, رله های زمان معكوس, رله و مارث لینگها تغذیه تریپ دیوایس بریكره, رله بوخهلتس, رله دیفرانسیل, رله دیستانس, رله سوپرویژن جهت کنترل و مراقبت مدارات, روش ISCS, روشهای حفاظتی جریان زیاد, زمین کردن حفاظتی, سیستم کدینگ نیروگاه وپست, سیستم بدون باسبار, سیستم شینه بندی یك و نیم بریكری, سیستم شینه بندی با دو شین اصلی و دیسكانكت موازی, سیستمهای کنترل نیروگاه, شماره گذاری ژنراتورها در نیروگاهها, شماره گذاری ترانسفورمرها, شاخص حرارت روغن ورله بوخهلتز, طراحی پست, طراحی پست های فشار قوی, طراحی پستهای فشار قوی, طراحِي پست هاِي فشار قوِي, طرح سیستم حفاظتی پست, علت وقوع فالت, عملکرد رله بوخهلتز, عویض تپ ترانسهای قدرت, عدم تعادل بار

نمایش برچسب‌ها

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •