بام سبز و روشهای اجرای آن
تبلیغاتجملات کاربران:
برخی از محصولات فروشگاه نواندیشان
بام سبز و روشهای اجرای آننقشه gis تهران بام سبز و روشهای اجرای آننقشه gis اصفهان بام سبز و روشهای اجرای آننقشه gis شیراز
بام سبز و روشهای اجرای آننقشه gis بلوک های آماری 1390 تهران بام سبز و روشهای اجرای آننقشه GIS پهنه بندی 1390 تهران بام سبز و روشهای اجرای آننقشه gis معابر 1390 تهران با جزئیات کامل و اطلاعات تفصیلی
بام سبز و روشهای اجرای آنطرح و نقشه و پاورپوینت معماری بام سبز و روشهای اجرای آننقشه ها و طرح های شهرسازی بام سبز و روشهای اجرای آنمحصولات آموزشی
بام سبز و روشهای اجرای آنطرح تفصیلی تهران و سایر شهرها بام سبز و روشهای اجرای آنالگوی توسعه مناطق تهران بام سبز و روشهای اجرای آنطرح جامع شهری و طرح جامع گردشگری

جديد ترين اطلاعیه های انجمن نواندیشان و اخبار همایش ها و مطالب علمی را از این پس در کانال تلگرام نواندیشان دنبال کنيد

درخواست و دانلود مقالات علمي رايگان | فهرست آموزش های گروه انقلاب آموزشی | مسابقات تالارها | ترجمه مقالات تخصصی با قیمت دانشجویی
صفحه 1 از 6 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 51

موضوع: بام سبز و روشهای اجرای آن

 1. #1
  * v e n o o s *
  مهمان

  پیش فرض بام سبز و روشهای اجرای آن

  بام سبز و روشهای اجرای آن


  این تحقیق رو برا درس تنظیم شرایط محیطی جمع کرده بودم و منابعش هم اینا بوده:

  -------------------------------------------
  سایت 1 :
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  -------------------------------------------
  سایت 2 :
  ([میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ])
  -------------------------------------------
  سایت 3 :
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  -------------------------------------------
  سایت 4 :
  [میهمان عزیز شما قادر به مشاهده لینک نمی باشید. جهت مشاهده لینک در تالار گفتگو ثبت نام کنید. ]
  -------------------------------------------

  آرچ دیلی


  در آخر تاپیک هم فایل PDF بام سبز رو براتون میزارم

 2. # ADS
   

 3. #2
  * v e n o o s *
  مهمان

  پیش فرض

  فهرست
  1-1 مقدمه
  1-2 تعريف بام سبز
  1-3 تاریخچه بام سبز
  1-4 انواع بام سبز
  1-4-1. سيستم گسترده Extensive
  1-4-2 .سيستم متمركز Intensive
  1-4-3 .سيستم مدولار يا جعبه گياه Planter Box
  1-5 مقايسه مزايا و معايب سيستم متمركز و سيستم گسترده
  1-6 اجزاء بام سبز
  1-7 دسته بندي كلي اجزاء باغ سبز
  1-7-1 لايه پوشش گياهي Plant layer
  1-7-2 محيط كشت Growing medium
  1-7-3 لايه زهكش Drainage layer
  1-7-4 لايه محافظت Protection laye
  1-7-5 ساختار سقف Roof construction
  1-8 مصالح فیزیکی
  1-9 مزایا و کاربرهای بام سبز
  1-9-1 مزایای اختصاصي
  1-9-2 مزایای عمومي
  1-9-3 مزایای جانبی بام سبز
  1-10 نيازهاي ساختاري طراحي بام سبز
  1-11بام سبز و نسبت آن با شیب بام
  1-12 آيا مي توان هر نوع باغي را بر روي هر بامي اجرا کرد؟
  1-13 آيا باغبام به نگهداري زياد نياز دارد؟
  1-14 آبیاری و سیستم های آبیاری بام سبز
  1-15 مدیریت آب باران بر "بام سبز
  1-16 زهکشي "بام سبز
  1-17 عايق بام سبز
  1-18 ايمني روی "بام سبز
  1- 19 پيشگيري از آتش سوزي بام سبز
  1-20 بام سبز و محافظت در مقابل تکان هاي ناشي از باد
  1-21 معیارهای انتخاب گونه های گیاهی پیشنهادی بام سبز
  1-22 پوشش های علفی
  1-23 پوشش های علفی بام سبز
  1-24 انواع کودها
  1-25 نمونه

 4. #3
  * v e n o o s *
  مهمان

  پیش فرض

  1-1 مقدمه:


  از آن جا که احداث بام سبز در برنامه ريزي شهري بيشتر شهرهاي پيشرفته جهان به صورت يک دستورالعمل اجرايي در ساختمان سازي درآمده است، لزوم استفاده از انرژي هاي پاک وتوجه به محيط زيست و ساکنان آن در گستره زماني نامحدود ضروري به نظر مي رسد. امروزدر آلمان بطور تخميني 10 % از خانه ها داراي بام سبزند. درشهر توکيو برنامه توکيو 2000 در آوريل 2001 وارد عمل شد ، در اين برنامه فضاي قابل استفاده ساختمان هاي جديد با متراژ بيش از 1000 متر مربع بايد داراي 20 % فضاي سبز باشند. بام سبز در برنامه ريزي شهري شمال آمريکا در جاهايي مثل شيکاگو، پرتلند ، اورگن و تورنتو کانادا موثر بوده و در نظر گرفته مي شود. در شيکاگوجايي که 20000 فوت مربع بام سبزدر بالاي شهرداري آن قرارگرفته قانون ذخيره سازي انرژي شيکاگو در سال 2002 تصويب شد و مقرر گرديد ساختمان سازي جديد بايد داراي بام سبز يا بام انعکاسي باشد. در ونکوور افزايش جمعيت افزايش ناپايداري در دو زمينه مصرف انرژي و فاضلاب است و متخصصين تشخيص داده اند که تکنولوژي بام سبز به حل اين دو موضوع کمک خواهد نمود.


  باتوجه به اثرات زيست محيطي وتنوع گونه هاي جاندار بام سبز موجب تاثيرات مثبت نسبت به محيط مي شود. کاهش آلودگي ناشي از فاضلاب واقزايش ميزان اکسيژن لازم براي انسان از ديگر اثرات مثبت بام سبز محسوب مي شود. ازآن جا که پيشينيان در طول زمان از ويژگيهاي اين نوع بام بهره جسته اند، استفاده از آن در محيط شهري ضمن جذب سر وصدا وخنک سازي باکاهش مصرف انرژي همراه است. ساکنين بام سبز با توليد مواد غذايي گياهي با تثبيت خاک يک سيستم پايدار را ايجادمي کند. جستجو وسرمايه گذاري در تکنولوژي بام سبزمهمترين روشي است که به شهر هاي ما اجازه رشد و توسعه با اطمينان از حفاظت و ادامه حيات بشر و محيط مي دهد. به نظر مي رسد که زمان آن رسيده است که ايران نيز در مقياس کلان شهرهايي چون تهران بايستي در اين راستا گامي بردارد

 5. #4
  * v e n o o s *
  مهمان

  پیش فرض

  2-1 تعريف بام سبز:
  بام باغ که بام سبز، بام گياهي وبام زيستي نيزناميده مي شود، يک سيستم سبک وزن مهندسي ساز است که رشد گياه را در بام ميسر ساخته و درعين حال ازبام محفاظت مي کند.
  بام سبز نه تنها سطحي است که با رنگ سبز پوشيده شده بلکه يک سطح زنده ازگياهان رويشي در لايه خاک در بالاي بام است. يک لايه خاک کم عمق يا ضخيم همراه باپوشش لاية زيرتر خاک که در بخش مواد به آن اشاره خواهد شد در پوستة بام پخش شده اند .گاه اين پوشش همراه با محافظ ريشه اي و اغلب با يک لايه زهکشي درزيرآن همراه است و گونه هاي گياهان مقاوم در برابر خشکي درآن رشد مي يابند.

  استفاده از پوشش گياهي روي بام يک اختراع جديد نيست. بام هاي چمني يک تکنيک ساختمان سازي متعارف و سنتي در بسياري از نقاط است. هر چند در دهة اخير روش هاي جديدي به دليل نيازمندي هايي که امروزه در شهرها داريم توسعه يافته است . تفاوت بين يک بام سبز جديد و يک بام سبز چمني سنتي در تفاوت اهداف و مواد بکار رفته میباشد . هدف اصلي در گذشته استفاده از چمن به منظور عايق بندي و حذف لايه آب بندي بود که اغلب با پوست درختان غان صورت مي گرفت . امروزه اساسا هدف محيطي – اقتصادي و بهبود مديريت اصلاح فاضلاب سطحي ؛ سلامتي و زيبايي شناسي است .

  پس به طور اجمال میتوان گفت :سیستم بام سبز زماني بوجود آمد كه طرح يك فضاي سبز برروي سازه بام اجرا گرديد. بام سبز در واقع بامي است كه بر روي سطح آن گياهان رشد مي‌كنند. تنوع گياهي چنین ساختاری مي‌تواند از بام پوشيده از چمن مصنوعي تا باغ بامي باشد كه با گياهان مورد استفاده در طراحي منظر پوشيده شده است. سبزپوش كردن بام نيازمند گياهاني است كه بدقت انتخاب شده‌اند تا در برابر محيط خشن و بي‌روح محيط پشت‌بام در شرايط كم/بي آبي، عوامل اقليمي، يخ‌زدگي، نسيم دريا و خشكي و غيره مقاومت كنند. نوع گياهان انتخابي بسته به نوع آب و هوا و شرايط اقليمي مختلف، متفاوت است. بام سبز یا باغ پشت بام، اوج تلفیق اجرا با محیط است.

  دتایل های(جزییات) اجرایی چنین بامی تفاوت چندانی با بام های معمول نداشته و شامل عایق رطوبتی/حرارتی، پوشش ضد آب، ماسه و درزپوش می باشند و در کنارآن شامل مصالح و عناصری هستند که بتوانند عمل نگهداری/زهکشی رطوبت و اسباب نگهداری گیاهان (مطابق استاندارد) را در ساختمان سازی فراهم آورند.

  یعنی به زبان ساده تر استفاده از گیاهان و پوشش زنده سبز بر روی پشت بامها و تلفیق گیاه سبز زنده با سازه خشک بی روح شهری جهت روح بخشیدن و طراوت دادن به سازه و افراد ساکن ساختمان . (سایت 3)

 6. #5
  * v e n o o s *
  مهمان

  پیش فرض

  1-3 تاریخچه بام سبز :
  ایده باغچه های روی سقف و کشت بر روی آن در زمانهای قدیم توسط ایرانی ها در 2500 سال پیش و بر روی بام زیگوراتها به کار گرفته شده است و پس از آن ششصد سال قبل از میلاد مسیح با الهام از ایرانیها توسط مردم بابل در باغهای معلق بابل بکار گرفته شد .
  با فاصله اي از قصر پادشاهی و در واقع بيرون از شهر، باغ هاي معلق بابل قرار داشتند که اين باغ ها از عجايب هفتگانه عالم و از شاهکار هاي معماري محسوب مي شوند . اين باغها که به روايتي 5 تراس منطبق بودند به دستور نينوس پادشاه ديگر بابل براي همسرش سميراميس در کنار رود فرات بنا گرديدند.(سایت 4)
  براي ايجاد قدرت در پايه هاي اين بنا ها از ستونهاي سنگي مربع به ضلع 5 متر استفاده کرده بودند. طبقات به وسيله مواد خاصي عايق بندي شده بودند تا از نفوذ آب باران به طبقات زيرين جلوگيري شود. براي آبياري هر يک از طبقات (باغ ها ) آب فرات را مستقيما به آنها تا بالاترين قسمت هدايت ميکردند . ( با توجه به اينکه در دو طرف اين بناها کوه هائي مرتفع قرار نداشتند تا از خاصيت آرتزين استفاده شود اين امر يکي از عجايب اين بنا را نشان ميدهد ) اين باغ ها ( تراس هاي آن ) مشرف بر رود فرات وشهر بابل بود و چشم انداز زيبائي داشت و عبور و مرور قافله ها و کاروان هاي تجاري شرق و غرب از آن مشاهده مي گرديد . اين بنا در حدود 600 ق . م ساخته شد ولي اکنون آثاري از ساختمانهاي آن مشاهده نمي شودو فقط از آجرهاي باقيمانده آن سدي طويل بر روي رود فرات بسته شده است . (سایت4)

 7. #6
  * v e n o o s *
  مهمان

  پیش فرض

  در قرون وسطی و رنسانس نیز در فرانسه و ایتالیا گونه هایی از باغ بام بوجود آمد که اکثراً توسط دولت و در ساختمان های عمومی شکل میگرفت در سال 1600 میلادی یک آلمانی تراس خانه خود را تبدیل به باغچه نمود و تا سال 1875 تبدیل تراس و بام به باغ در آلمان و روسیه توسعه یافت.


  لوکوربوزیه و رایت پیشگامان طبیعت گرا و ایجاد کننده بام های سبز در قرن بیستم بودند . توسعه فضاهای سبز بر بام ها در پنجاه سال اخیر رشد بیشتری داشته و در چند دهه اخیر در اروپا و آمریکا با سرعت گرفتن ساخت و ساز شهری و بالا رفتن ارزش زمین های شهری در شهر های رو به رشدی چون نیویورک استفاده کاربردی از فضای بام ها خصوصا در مراکز شهررشد چند برابری یافت. (سایت 4)

  اما در کشور ما، بام خانه ها بندرت به عنوان فضای کار بردی مورد توجه قرار گرفته اند با این حال واقعیت این است که این بام های خاکستری، درصد بالایی از کل مساحت شهری را می تواند در برگیرد و در کلان شهرهای معاصر، جایی که افزایش بهای زمین و کمبود فضای باز و سبز شهری خصوصا در مراکز شهر ها و مناطق پر تراکم، تبدیل به پدیده و چالش جهانی شده است، استفاده ی کاربردی از بام ها، می تواند به عنوان امکان بهره برداری بهینه از زمین های شهری قلمداد شود.

 8. #7
  * v e n o o s *
  مهمان

  پیش فرض

  1-4 انواع بام سبز :
  باغ بام ها را بر اساس سيستم اجرايي به سه دسته اصلي تقسيم مي كنند:

  1. سيستم گسترده Extensive
  2. سيستم متمركز Intensive
  3. سيستم مدولار يا جعبه گياه Planter Box
  سیستم گسترده  --------------


  سیستم متمرکز

  --------------


  سيستم مدولار يا جعبه گياه


 9. #8
  * v e n o o s *
  مهمان

  پیش فرض

  1-4-1. سيستم گسترده Extensive
  - اين سيستم به نام مقطع كم ارتفاع يا اجرا با ضخامت كم نيز شناخته مي شود.
  - اين نوع بام سبز فقط شامل يك يا دو نوع گياه و محيط كاشت كم عمق مي باشد.
  - معمولا اين سيستم براي زمانيكه حداقل بار وزن مدنظر باشد به كار گرفته مي شود.
  - به طور خاص، فقط پرسنل نگهداري و تعمير به اين نوع بام دسترسي دارند.
  - اين نوع بام مثل چمنهاي نروژي، بر روي بامهاي مسطح و شيبدار احداث مي شود.
  - در اين سيستم معمولا گياهان به عمق 40 تا 100 ميلي متر استفاده مي شوند.
  - حدود بار نهايي بام تقريباً بين 50 تا 100 كيلوگرم بر متر مربع در حالت اشباء مي باشد.
  - براي سيستم گسترده واژهGeen Roof يا بام سبز استفاده مي شود.
  - در مورد بام هاي شيب دار در اغلب مكان ها 10 تا 20 % شيب توصيه مي شود. در شيب حداكثر 30% نياز به استفاده از زهوار و ابزارهاي ضد فرسايش وجود دارد. (سایت 4 )

 10. #9
  * v e n o o s *
  مهمان

  پیش فرض  سيستم گسترده Extensive بام سبز
  جزئیات اجرایی سيستم گسترده Extensive


 11. #10
  * v e n o o s *
  مهمان

  پیش فرض

  1-4-2 .سيستم متمركز Intensive
  - اين سيستم به نام مقطع عميق يا باغ بام نيز شناخته مي شود.
  - اين نوع از بام سبز شامل انواع مختلفي از گياهان مي باشد و مشابه يك پارك طراحي مي شود.
  - برخي از بامهاي سبز داراي درختان بزرگ و آبنماهايي مي باشند كه اين موضوع خود احتياج به تقويت اساسي سازه دارد.
  - اين سيستم اغلب نيازهاي سازه اي جديدي را براي بام الزامي مي كند، به ويژه براي بام هايي كه دسترسي عمومي نيز داشته باشد.
  - براي سيستم متمركز واژه Roof Garden يا باغ بام استفاده مي شود. (سایت5)


  سيستم متمركز Intensive (باغ بام

  جزئیات اجرایی سيستم متمركز بام سبز

صفحه 1 از 6 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •