ثبت نام کنید. رتبه ۳۰ دنیا برای جایگاه دانشگاهی ایران/ جهش ۷ پله ای ۳دانشگاه[/h] نتایج رتبه بندی سال ۲۰۱۵ نظام رتبه بندی شانگهای اعلام شد و نتایج نشان داد که ایران توانسته رتبه ۳۰ را کسب کند. به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی ..."> ثبت نام کنید. رتبه ۳۰ دنیا برای جایگاه دانشگاهی ایران/ جهش ۷ پله ای ۳دانشگاه[/h] نتایج رتبه بندی سال ۲۰۱۵ نظام رتبه بندی شانگهای اعلام شد و نتایج نشان داد که ایران توانسته رتبه ۳۰ را کسب کند. به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی ..."> رفتن به مطلب
saba mn

رتبه ۳۰ دنیا برای جایگاه دانشگاهی ایران/ جهش ۷ پله ای ۳دانشگاه

پست های پیشنهاد شده

[h=2]

محتوای مخفی

    برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.
رتبه ۳۰ دنیا برای جایگاه دانشگاهی ایران/ جهش ۷ پله ای ۳دانشگاه[/h]

نتایج رتبه بندی سال ۲۰۱۵ نظام رتبه بندی شانگهای اعلام شد و نتایج نشان داد که ایران توانسته رتبه ۳۰ را کسب کند.

3471285_703.jpgبه گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان گروه رتبه بندی دانشگاه­ها و موسسات پژوهشی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: نتایج رتبه بندی سال ۲۰۱۵ نظام رتبه بندی شانگهای در تاریخ ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۴ اعلام شد.

 

 

این نتایج نشان داد که کشور جمهوری اسلامی ایران توانسته با توجه به عملکرد علمی دانشگاه­های تهران، صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر جایگاه جهانی خود را ۷ پله ارتقاء و در بین ۴۲ کشور حاضر در این نظام، رتبه ۳۰ را کسب کند.

 

 

بر اساس اعلام گروه رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، نظام رتبه بندی شانگهای از سال ۲۰۰۳ فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر بین المللی را منتشر کرده و یکی از نظام های رتبه بندی پذیرفته شده در سطح بین المللی است.

 

 

این نظام رتبه‌بندی از شش شاخص جهت رتبه ‌بندی دانشگاه‌ها بهره می ­گیرد که شامل تعداد فارغ التحصیلان برنده جایزه نوبل یا فیلد مدال، تعداد اعضای هیأت علمی برنده جایزه نوبل یا فیلد مدال، تعداد محققان پراستناد در ۲۱ حیطه موضوعی، تعداد مقالات منتشر شده در دو مجله Nature و Science ،تعداد مقالات نمایه شده در نمایه ‌نامه ‌های علوم و علوم اجتماعی (آی.اس.آی) و عملکرد دانشگاهی با توجه به اندازه سازمان.

 

 

دانشگاه تهران برترین دانشگاه ایران در این نظام معتبر بین المللی است. این دانشگاه هرساله با ارتقاء فعالیت علمی خویش رتبه خود را به طور قابل ملاحظه ای رشد داده است و در سال ۲۰۱۵ توانسته است خود را در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دهد.

 

 

دومین دانشگاه برتر کشور در این نظام رتبه بندی، دانشگاه صنعتی شریف است. این دانشگاه برای نخستین بار در فهرست جامع ۵۰۰ دانشگاه برتر شانگهای قرار گرفت.

 

 

[TABLE=align: right]

[TR]

[TD=colspan: 3]دامنه رتبه در سال

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]نام دانشگاه

[/TD]

[TD]۲۰۱۵

[/TD]

[TD]۲۰۱۴

[/TD]

[TD]۲۰۱۳

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]دانشگاه تهران

[/TD]

[TD]۳۰۰-۲۰۱

[/TD]

[TD]۴۰۰-۳۰۱

[/TD]

[TD]۵۰۰-۴۰۱

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]دانشگاه صنعتی شریف

[/TD]

[TD]۵۰۰-۴۰۱

[/TD]

[TD]-

[/TD]

[TD]-

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظام رتبه بندی شانگهای در حوزه­ های علوم اجتماعی، مهندسی و علم رایانه، علوم کشاورزی و زندگی، پزشکی و داروسازی و علوم طبیعی و ریاضی نیز ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان را شناسایی و معرفی می­ کند. در سال ۲۰۱۵ و در حوزه مهندسی دانشگاه های تهران، صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف در زمره بهترین های جهان قرار گرفتند.

 

 

دانشگاه تهران همچون سال گذشته در حوزه مهندسی بهترین دانشگاه های کشور است. این دانشگاه با کسب رتبه ۷۵-۵۱ در جمع ۱۰۰ دانشگاه قدرتمند جهان در حوزه مهندسی قرار دارد. دانشگاه­های صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف نیز با رتبه ۲۰۰-۱۵۱ در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر مهندسی قرار دارند.

 

 

در رتبه بندی موضوعی که در ۵ شاخه ریاضی، فیزیک، شیمی، رایانه و اقتصاد صورت پذیرفته است ۲ دانشگاه از ایران حضور دارند. دانشگاه صنعتی امیرکبیر در علوم رایانه رشد داشته و هم اکنون رتبه ۱۵۰-۱۰۱ را در میان کلیه دانشگاه های دنیا کسب کرده است.

 

 

همچنین این دانشگاه در شاخه علوم ریاضی نیز توانست برای اولین بار خود را در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر قرار دهد و رتبه ۲۰۰-۱۵۱ را کسب کند. دانشگاه صنعتی شریف نیز در رشته علوم رایانه توانست از رتبه ۲۰۰-۱۵۱ در سال ۲۰۱۴ به رتبه ۱۵۰-۱۰۱ در سال ۲۰۱۵ نائل شود.

 

 

از ترکیه تنها دانشگاه استانبول توانسته در نظام رتبه بندی شانگهای ۲۰۱۵ در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گیرد. عملکرد دانشگاه های این کشور باعث گردیده تا ترکیه در مقایسه با سایر کشورها در پایین ترین سطح عملکردی قرار گیرد.

 

 

گروه رتبه بندی دانشگاه­های کشور گزارش داد که در اين نظام رتبه بندي دانشگاه هاروارد مقام اول جهان را به دست آورده است. از بین ۲۱۶۲۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی ۴۵۲۶ دانشجوی بین المللی در این دانشگاه تحصیل می­کنند. این دانشگاه دارای بیش از ۴۰ جایزه نوبل، ۲۳ ماهواره و ۱۰ موسسه پیشرفته مطالعاتی است. دانشگاه هاي استنفورد، انستيتو فناوري ماساچوست، دانشگاه کاليفرنيا در برکلي و دانشگاه کمبريج انگلستان به ترتیب رتبه هاي دوم تا پنجم را کسب کردند.

 

 

به گزارش گروه رتبه بندی دانشگاه­ها و موسسات پژوهشی ISC ، رتبه هاي ۶ تا ۱۰ به دانشگاه پرينستون، انستيتو فناوري کاليفرنيا، دانشگاه کلمبيا، دانشگاه شيکاگو و دانشگاه آکسفورد در انگلستان اختصاص یافت. در بين ۱۰ دانشگاه تراز اول جهان، ۲ دانشگاه يعني دانشگاه کمبريج و آکسفورد با احراز رتبه هاي ۵ و ۱۰ به کشور انگلستان و مابقي به ايالات متحده آمريکا تعلق دارند.

 

 

رتبه هاي ۱۱ تا ۱۸ نيز به دانشگاه هاي آمريکا مربوط مي شود و اين دانشگاه ها عبارتند از: ييل، دانشگاه کاليفرنيا در لس آنجلس، کورنل، دانشگاه کاليفرنيا در سان ديه گو، واشينگتن، جانز هاپکينز، پنسيلوانيا، دانشگاه کاليفرنيا در سانفرانسيسکو که به طور مشترک با کالج لندن جایگاه ۱۸ را کسب کرده ­اند .

 

 

رتبه ۲۰ در این رتبه بندی را انستيتو فدرال فناوري زوريخ در سوئيس به خود اختصاص داده است که در سطح ملي نيز حائز مقام اول است.

 

 

از قاره آسیا ۱۱۴ دانشگاه در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند که ۱۰ دانشگاه آن جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. برترین دانشگاه آسیا دانشگاه توکیو ژاپن شناخته شد که بدون تغییر در رتبه نسبت به سال گذشته، حائز رتبه ۲۱ جهان شد.

 

 

حضور ۱۸ دانشگاه ژاپن در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا و حضور ۴ دانشگاه ژاپن به عنوان نمایندگان آسیا در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان نشان از برنامه ریزی موفق بلند مدت

دانشگاه­های ژاپن در سطح بین المللی است. دانشگاه کیوتو از این کشور نیز با رتبه ۲۶در جایگاه دوم آسیا قرار گرفت.

 

 

بر اساس اعلام گروه رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دانشگاه ملي سنگاپور با کسب رتبه در دامنه بین ۱۰۱-۱۵۰ به عنوان برترین دانشگاه آسیا از لحاظ جذب دانشجوی بین المللی است به نحوی که از ۳۰۲۴۴ دانشجو نزدیک به ۱۱۰۰۰ دانشجو بین المللی از دانشگاه ­های مختلف جهان جذب کرده است.

 

 

در قاره آفريقا تنها دو دانشگاه در فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند که دانشگاه کيپ تاون آفریقای جنوبی با کسب رتبه در دامنه بين ۲۰۱ تا ۳۰۰ برترین دانشگاه این قاره شناخته شد. دانشگاه قاهره نیز بعنوان تنها نماینده کشور مصر در این رتبه بندی جایگاه ۴۰۱-۵۰۰ را کسب کرده است.

 

 

در قاره استراليا دانشگاه هاي ملبورن، ملي استرالیا، کوینزلند و وسترن استراليا به ترتيب رتبه هاي ۴۴، ۷۷، ۷۷ و ۸۷ را به دست آورده اند. ۱۶ دانشگاه دیگر از قاره استرالیا در جایگاه بعدی قرار دارند. از قاره آمريکاي جنوبي دانشگاه سائوپولو در برزيل نخستين دانشگاه اين قاره است که رتبه اي بين ۱۰۱ تا ۱۵۰ را کسب کرده اند.

 

 

 

 

انتهای پیام/

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ی خبری خوندم

 

[h=1]براساس یک رتبه بندی جدید، دانشکده های فنی دانشگاه تهران، رتبه 56 جهان و رتبه اول کشور شد

[/h] 1394/05/13

 

دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، براساس رتبه ‌بندی مؤسسه Usnews Education، با کسب رتبه 56 جهان در صدر دانشگاههای مهندسی ایران قرار گرفت. به گزارش روابط‌ عمومی دانشکده‌های فنی، مؤسسه فوق که زیر نظر Thomson Reuter فعالیت می ‌کند، در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است، رتبه بخش مهندسی دانشگاه تهران، یعنی دانشکده‌های فنی را، رتبه 56 جهان و رتبه اول در بین دانشگاههای مهندسی ایران اعلام نموده است و پس از دانشکده های فنی دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف با رتبه 58، دومین دانشگاه ذکر شده در این فهرست است.

هم‌چنین در بخش موضوعی این نظام رتبه بندی، دانشکده مهندسی متالورژی و مواد دانشکدههای فنی، رتبه اول کشور و رتبه 100 جهان را کسب نموده است. در بخش کلی نیز، دانشگاه تهران با کسب رتبه 360 جهان و دانشگاه صنعتی شریف با کسب رتبه 377، دو دانشگاه برتر ایران در این نظام رتبه ‌بندی هستند.

 

این شد ک جالب شد برام ببینم وضعیت بقیه دانشگاه ها چطوره

 

در فیلد مهندسی دانشگاه تهران 56 - شریف 58 و امیرکبیر 89 در جهان هستن.

قالب بود برام ببینم دانشگاه فنی مونیخ چندمه؟ 80 در جهان!

 

البته نحوه امتیاز دهی رو هم توضیح داده.

 

محتوای مخفی

    برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.

 

محتوای مخفی

    برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.

 

محتوای مخفی

    برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

یادش بخیر قبلنا صنعتی شریف غول دانشگاههای مهندسی بود :ws3:یکی از رفقا تو ارشد صنعتی شریفو ول کرد رفت دانشگاه تهران (هرچند الان رفته امریکا):whistle:

برا ادامه تحصیل تو خارج اسم این دوتا یونی مهمه و تاثیر گذار هم هست اما کم ندیدم از بچه های یونی آزاد که واقعا رو هوا زدنش الانم جز کار بلدای رشته رباتیک و کامپیوتر تو امریکا هستن

 

جالب بود برام

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • جدید...