رفتن به مطلب

چرا بهتر است خودمان گیاهان خوردنی را در خانه پرورش دهیم؟

Mahnaazz

ارسال های توصیه شده

vh51jpigk0tbs9l5j.jpg

اگه به این فکر هستین که باید چندتا از گیاهان رو توی خونه خودتون داشته باشین و ازشون نگه داری کنین، خب پس انجامش بدین! یه نقطه نزدیک پنجره انتخاب کرده (چه توی آشپزخونه و چه توی بالکن) و بعد اونجا رو پر از گیاهای مختلف کنین. اصلا چرا باید یه باغ کوچیک توی آشپزخونه مون داشته باشیم؟

هر وقت که بخواین گیاهان تازه دارین

دفعه بعدی که چند برگ ریحان یا کاری نیاز داشته باشین میتونین از گلدونتون بکنین و دیگه لازم نیست برای این چند برگ بیرون رفته و یه دسته از این گیاهان رو بخرین!

دقیقا میدونین دارین چی توی غذا میریزین

امروزه، با وجود آفت کش های شیمیایی که به گیاهان زده میشه، خیلی سخته که تشخیص بدیم سالم هستن یا نه. اگه خودتون این گیاهان رو بکارین، میدونین که مواد شیمیایی ندارن و سالم هستن.

کاشت این گیاهان ارزون تر درمیاد

گیاهان مختلف خیلی قیمت ندارن، اما وقتی شروع به کاشت اونا بکنین، تنها چیزی که نیاز دارن کمی آبه. به مروز زمان، مقداری پول صرفه جویی میکنین، بخصوص اگه مواد غذایی ارگانیگ خریداری میکردین.

در قسمت قبل چندتا از علت های نگهداری از گیاهان (گیاهان خوردنی!) در خونه رو گفتیم، حالا در ادامه ی مطلب به چند مورد دیگه هم اشاره میکنیم:

سالم تر میشین

اگه گیاهانی مثل نعناع و ریحان بکارین، میتونین هر روز یک تا دو برگ ازشون بخورین. این گیاهان پر از فواید پزشکی هستن از جمله تسکین اختلالات تنفسی، بهبود سلامت دهان و دندان، درمان تب، آسم، اختلالات ریوی، بیماری های قلبی و استرس.

کمی طبیعت توی خونه دارین!

باغبانی یه فعالیت آرامش بخشه که سطح استرس رو کاهش داده و باعث میشه آرام بشین. بودن در کنار طبیعت برای سلامت جسمی و ذهنی مفیده و تحقیقات زیادی نشون دادن که برای روحیه تون شگفت انگیزه.

گیاهان باعث دفع پشه ها میشن

اگه گیاهان رو با دقت انتخاب کنین، میتونین به عنوان دفع کننده پشه ها هم ازشون استفاده کرده تا از گزیدگی پیشگیری کنین. یکی از گیاهانی که پشه ها رو دفع میکنه گل همیشه بهاره، فقط کافیه این گیاه رو در کنار گیاهان دیگه بکارین تا از شر پشه ها خلاص بشین. علاوه بر این گل همیشه بهار به خونه تون رنگ میده!

یه حس باورنکردنی بهتون میده

شاید ارتباط با گیاهان مسخره به نظر برسه ، اما وقتی که شروع به مراقبت از اونا میکنین ، متوجه منظور ما میشین. هر برگ یا گل کوچیک که رشد میکنه باعث حس رضایت شخصی در شما میشه...

لینک به دیدگاه

ممنون از نکات خوب تاپیکت

بهترین کار همینه در شرایط الان که معلوم نیست سبزیجات با چه آبی ,آبیاری میکنند و مواد شیمیایی آفت کشایی به سبزیجات میزنند

فقط صرفه جویی آب فراموش نشه ,سعی کنیم از مقدار مانده آب در طول روز جمع آوری کنیم و به آبیاری سبزیجات اختصاص بدیم

:a030::icon_gol:

لینک به دیدگاه
ممنون از نکات خوب تاپیکت

بهترین کار همینه در شرایط الان که معلوم نیست سبزیجات با چه آبی ,آبیاری میکنند و مواد شیمیایی آفت کشایی به سبزیجات میزنند

فقط صرفه جویی آب فراموش نشه ,سعی کنیم از مقدار مانده آب در طول روز جمع آوری کنیم و به آبیاری سبزیجات اختصاص بدیم

:a030::icon_gol:

فاظلاب !

اگرهرکس به بعضی چیزهاکه تهیه آن درخانه آسان مشغول شودبه خودش خیلی می تواند کمک کند.

برای امتحان یه بوته گوجه بکارید ببینید چه نتیجه شگفت انگیزی داره !

یه خاطره یروزکدو کاشتم دیدم آفت زد امدم یه کارابتکاری انجام دادم وباسوسک کش سمپاشیش کردم زبان بسته اصلن ریشش سوخت:ws3:

لینک به دیدگاه

من خودم یه زمانی کار کشت انجام میدادم.....خیلی لذت بخشه.....اما الان یه مدتی زیادی هست ک ب علت مشغله وقت نکردم سمتش برم...

گوجه فرنگی....بادمجان....فلفل.....توت فرنگی....لوبیا سبز....رو کاشتم

از سبزیجات هم تقریبا تمام سبزی خوردن رو کاشتم....البته بیشتر او سبزیجاتی ک موردعلاقم بود رو....مثل تربچه ریحان نعنا و شاهی....

واقعا حس خوبیه....

البته الان دوست دارم کشت قارچ رو تجربه کنم....مخصوصا قارچ های صدفی رو....چون طعمشون رو خیلی دوست دارم

لینک به دیدگاه
من خودم یه زمانی کار کشت انجام میدادم.....خیلی لذت بخشه.....اما الان یه مدتی زیادی هست ک ب علت مشغله وقت نکردم سمتش برم...

از سبزیجات هم تقریبا تمام سبزی خوردن رو کاشتم....البته بیشتر او سبزیجاتی ک موردعلاقم بود رو....مثل تربچه ریحان نعنا و شاهی....

واقعا حس خوبیه....

البته الان دوست دارم کشت قارچ رو تجربه کنم....مخصوصا قارچ های صدفی رو....چون طعمشون رو خیلی دوست دارم

من که شاید ولم کنند یک کیلوشو خام بخورم خامش خوشمزه تره .البته تنوریش هم خوشمزه است .

گشنم شدtexc5lhcbtrocnmvtp8.gif

لینک به دیدگاه
من که شاید ولم کنند یک کیلوشو خام بخورم خامش خوشمزه تره .البته تنوریش هم خوشمزه است .

گشنم شدtexc5lhcbtrocnmvtp8.gif

قارچ خام یه تجربه خوش طعمِ

لینک به دیدگاه
فاظلاب !

اگرهرکس به بعضی چیزهاکه تهیه آن درخانه آسان مشغول شودبه خودش خیلی می تواند کمک کند.

برای امتحان یه بوته گوجه بکارید ببینید چه نتیجه شگفت انگیزی داره !

یه خاطره یروزکدو کاشتم دیدم آفت زد امدم یه کارابتکاری انجام دادم وباسوسک کش سمپاشیش کردم زبان بسته اصلن ریشش سوخت:ws3:

دقیقا !!!

خیلی خوبه بشه سبزیجات و صیفی جات خودمون تامین کنیم اما الان شرایط سخت شده (آپارتمان نشینی ,کمبود وقت و ...) ولی بازم میشه اگه حوصله و ذوق داشته باشیم :w16:

این کارت انتحاری در حد انفجاری بود نه ابتکاری :banel_smiley_4:

واقعا حس خوبیه....

واقعا از دست رنج خودت استفاده ببری خیلی لذت بخشه !

چون علاقشو داری حتما میتونی

لینک به دیدگاه
دقیقا !!!

خیلی خوبه بشه سبزیجات و صیفی جات خودمون تامین کنیم اما الان شرایط سخت شده (آپارتمان نشینی ,کمبود وقت و ...) ولی بازم میشه اگه حوصله و ذوق داشته باشیم :w16:

این کارت انتحاری در حد انفجاری بود نه ابتکاری :banel_smiley_4:

واقعا از دست رنج خودت استفاده ببری خیلی لذت بخشه !

چون علاقشو داری حتما میتونی

واقعا....لذت بخشه.....البته زیاد نتونستم مرغوب کشت کنم....:ws3:.....اما همونشم خیلی خوب بود

خیلی دوست دارم قارچ کشت کنم....تاپیک اموزشش رو ندارید....؟

لینک به دیدگاه

واقعا حس خوبیه....

مهناز جان کشت سبزیجات زمان خاصی داره یا هر وقت ک بخوایم میتونیم انجام بدیم؟

من میخوام تو یه گلدون بزرگ نعناع بکارم ، شاهی و ریحونم اگه بشه میخوام بکارم

لینک به دیدگاه

خوب زمان خوبش اوایل بهار و اوایل پاییزه....کلا باید دما رو خنک نگه داری.....مثلا....برای شاهی....بذر شاهی رو باید قبل از کاشت یکی دوساعت تو اب خیس کن بعد بکار....

البته بذر را کلا چند ساعت خیس کن بعد بکار....

برای نعنا میتونی ریشه هاشم بکاری....من بذرشو ندیدم.....سبزی فروشی ها ک بری میتونی بوته هایی ک نعنا ریشه دار دارند رو بخری بعد بیاری بکاری....البته تو سایه بذارشون و خاکش همیشه باید مرطوب باشه....ترخونم همین طوره....با پونه

ریحون نباید هواش سرد باشه....تو هوای سرد خوب رشد نمیکنن....الان وقت خوبی براش...جاشم باید افتابگیر باشه....اما ن زیاد....وقتی هم میخوای بچینیش....چند سانت بالاتر تز خاک بچین....وگرنه کلا بوتت خشک میشه و سیاه....اب هم زیاد باید بهش بدی....خاکش نزار خشک بشه

شاهی و ریحون رو بذر زیاد بریز ک پر در بیاد.....

خاکم مهمه....من خودم خاک اوار استفاده میکنم با کمپوست....

لینک به دیدگاه
خوب زمان خوبش اوایل بهار و اوایل پاییزه....کلا باید دما رو خنک نگه داری.....مثلا....برای شاهی....بذر شاهی رو باید قبل از کاشت یکی دوساعت تو اب خیس کن بعد بکار....

البته بذر را کلا چند ساعت خیس کن بعد بکار....

برای نعنا میتونی ریشه هاشم بکاری....من بذرشو ندیدم.....سبزی فروشی ها ک بری میتونی بوته هایی ک نعنا ریشه دار دارند رو بخری بعد بیاری بکاری....البته تو سایه بذارشون و خاکش همیشه باید مرطوب باشه....ترخونم همین طوره....با پونه

ریحون نباید هواش سرد باشه....تو هوای سرد خوب رشد نمیکنن....الان وقت خوبی براش...جاشم باید افتابگیر باشه....اما ن زیاد....وقتی هم میخوای بچینیش....چند سانت بالاتر تز خاک بچین....وگرنه کلا بوتت خشک میشه و سیاه....اب هم زیاد باید بهش بدی....خاکش نزار خشک بشه

شاهی و ریحون رو بذر زیاد بریز ک پر در بیاد.....

خاکم مهمه....من خودم خاک اوار استفاده میکنم با کمپوست....

ممنون :icon_gol:

ان شاء الله یه ماه دیگه فرصتشو پیدا میکنم ک بکارم.. امیدوارم خوب بشه

بازم ممنون

لینک به دیدگاه

ان شاء الله یه ماه دیگه فرصتشو پیدا میکنم ک بکارم.. امیدوارم خوب بشه

بازم ممنون

خواهش میکنم ....:a030::icon_gol:

منم دوباره خودم میخوام بکارم....خیلی احساس خوبیه....حتما تجربش کن......:w16:

خبرش رو ب من هم بده....hapydancsmil.gif

لینک به دیدگاه
واقعا....لذت بخشه.....البته زیاد نتونستم مرغوب کشت کنم....:ws3:.....اما همونشم خیلی خوب بود

خیلی دوست دارم قارچ کشت کنم....تاپیک اموزشش رو ندارید....؟

تا دلت بخواد تو تالار کشاورزی در مورد قارچ تاپیک داریم ::w02:

پرورش قارچ در منزل

پرورش قارچ خوراکی

روشهای کشت قارچ صدفی

پروژه کارآفرینی پرورش و کشت قارچ

پرورش قارچ صدفی

قارچ شناسی و پروش آن

پرورش قارچ خوراکی و قارچ دکمه ای

در ادامه نکات مهناز بگم که

نعناع در سایه برگش سبز رنگ

و در زیر نور آفتاب هم میشه کشت کرد و رنگ برگهاش تیر میشه

کاشت نعناع واقعا خوبه و ریشه چند ساله داره , هی رشد میکنه و میتونید چندین بار بچینید

شاهی هم زمانی که برگ دهی جوان برسه میتونید بچیند بازم رشد میکنه و برگ میده

راستی کود حیوانی فراموش نشه

لینک به دیدگاه

پرورش قارچ در منزل

پرورش قارچ خوراکی

روشهای کشت قارچ صدفی

پرورش قارچ صدفی

قارچ شناسی و پروش آن

کاشت نعناع واقعا خوبه و ریشه چند ساله داره , هی رشد میکنه و میتونید چندین بار بچینید

راستی گفتید کود، نسبت خاک و کود چقدر باشه؟ چ خاکی مناسب تره؟ البته مهنازجان اشاره کرد ولی میخوام ببینم برند خاصی هست یا برم بگم خاک واسه کشت سبزی میخوام حله؟

لینک به دیدگاه

پرورش قارچ در منزل

پرورش قارچ خوراکی

روشهای کشت قارچ صدفی

پرورش قارچ صدفی

قارچ شناسی و پروش آن

تشکر بابت معرفی تاپیک هات......:a030:

حتما بهشون رجوع میکنم....:w16:

لینک به دیدگاه

راستی گفتید کود، نسبت خاک و کود چقدر باشه؟ چ خاکی مناسب تره؟ البته مهنازجان اشاره کرد ولی میخوام ببینم برند خاصی هست یا برم بگم خاک واسه کشت سبزی میخوام حله؟

زمین مناسب برای سبزیکاری باید مرغوب و غنی از مواد غذایی و دارای بافت سبک, هوموس زیاد و زهکشی خوب باشه در صورتی که خاک باغچه یا گلدان این خصوصیات را نداشته باشه میشه خاک باغچه را عوض کرد و برای اصلاح کردن، مقداری کود حیوانی (کود مرغ ) پوسیده به آن اضافه میکنی((دنبال برند خاصی نمیخواد باشی)) و حتی می تونی از سبزی های خوب پوسیده شده برای اضافه کردن به خاک باغچه استفاده کنی. با اضافه کردن کود حیوانی و آلی به خاک، میزان مواد غذایی خاک اضافه میشه , بافت خاک بهبود پیدا میکنه , باکتری های مفید خاک اضافه می شوند و رطوبت خاک نگه داشته می شود.

جهت تأمین مواد غذایی خاک برای بهتر رشد کردن سبزی ها، می تونی از مواد آلی مثل برگ ها، چمن های زده شده، پیت، کاه، گیاهان خشک، کمپوست و خاکستر چوب های سفت استفاده کرد.

لینک به دیدگاه

زمین مناسب برای سبزیکاری باید مرغوب و غنی از مواد غذایی و دارای بافت سبک, هوموس زیاد و زهکشی خوب باشه در صورتی که خاک باغچه یا گلدان این خصوصیات را نداشته باشه میشه خاک باغچه را عوض کرد و برای اصلاح کردن، مقداری کود حیوانی (کود مرغ ) پوسیده به آن اضافه میکنی((دنبال برند خاصی نمیخواد باشی)) و حتی می تونی از سبزی های خوب پوسیده شده برای اضافه کردن به خاک باغچه استفاده کنی. با اضافه کردن کود حیوانی و آلی به خاک، میزان مواد غذایی خاک اضافه میشه , بافت خاک بهبود پیدا میکنه , باکتری های مفید خاک اضافه می شوند و رطوبت خاک نگه داشته می شود.

جهت تأمین مواد غذایی خاک برای بهتر رشد کردن سبزی ها، می تونی از مواد آلی مثل برگ ها، چمن های زده شده، پیت، کاه، گیاهان خشک، کمپوست و خاکستر چوب های سفت استفاده کرد.

خیلی خیلی ممنون :icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...