رفتن به مطلب

استفاده نیروی خورشیدبرای تامین برق؟

Mohammad-Ali

ارسال های توصیه شده

سلام

یکی ازراههای صرفه جویی دربرق استفاده ازانرژی خورشیداست .

چندسوال:

مثلا برای را انندازی یک کولرگازی به چندپنل احتیاج است؟

طریقه اتصال پنل چگونه است ؟

روش حساب پنل موردنطربرای وسیله که اینجاکولرگازی است چگونه است؟

[TABLE=class: table, width: 862]

[TR=class: first-row, bgcolor: #666699]

[TD]حداکثر ظرفیت سرمايشی (BTU/hr)[/TD]

[TD]حداکثر ظرفیت گرمایشی (BTU/hr)[/TD]

[TD=colspan: 3]برق مصرفي[/TD]

[TD]نوع فيلتر اسيون هوا[/TD]

[TD=colspan: 3](cm) ابعاد[/TD]

[TD]قیمت (ریال)[/TD]

[/TR]

[TD]KW[/TD]

[TD]Ø[/TD]

[TD]A[/TD]

[TD]طول[/TD]

[TD]عمق[/TD]

[TD]ارتفاع[/TD]

[/TR]

[TR=class: row, bgcolor: #CBE5FF]

[TD]ASGS12LECA[/TD]

[TD]12000[/TD]

[TD]12000[/TD]

[TD]0.99[/TD]

[TD]1[/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

لینک به دیدگاه
سلام

یکی ازراههای صرفه جویی دربرق استفاده ازانرژی خورشیداست .

چندسوال:

مثلا برای را انندازی یک کولرگازی به چندپنل احتیاج است؟

طریقه اتصال پنل چگونه است ؟

روش حساب پنل موردنطربرای وسیله که اینجاکولرگازی است چگونه است؟

[TABLE=class: table, width: 862]

[TD]حداکثر ظرفیت سرمايشی (BTU/hr)[/TD]

[TD]حداکثر ظرفیت گرمایشی (BTU/hr)[/TD]

[TD=colspan: 3]برق مصرفي[/TD]

[TD]نوع فيلتر اسيون هوا[/TD]

[TD=colspan: 3](cm) ابعاد[/TD]

[TD]قیمت (ریال)[/TD]

[/TR]

[TD]KW[/TD]

[TD]Ø[/TD]

[TD]A[/TD]

[TD]طول[/TD]

[TD]عمق[/TD]

[TD]ارتفاع[/TD]

[/TR]

[TR=class: row, bgcolor: #CBE5FF]

[TD]ASGS12LECA[/TD]

[TD]12000[/TD]

[TD]12000[/TD]

[TD]0.99[/TD]

[TD]1[/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

من تا اونجایی که یادم هست چون جریان دهی پنلهای خورشسدی کم هست برای مصارفی که احتیاح به جریان بالا دارن مقرون به صرفه نیست شما حساب کنید مثلا یک پنل خورشیدی حتی 10 امپر هم جزیان بده باید 120عدد پنل تهیه بشه و اگر هر پنل 1 لی 2 میلیون هزینه داشته باشه اونوقت میبینید که چه هزینه ای سرسام اوری میشه تازه اینها فقط قیمت خود پنلها هست ملزومات دیگری هم باید برای اون تعبیه بشه که اونها هم هزینشون سنگینه

البته اینهایی که من گفتم تا اونجایی که یادم بود رو گفتم اگه اشتباه گفتم بچه ها بیان و تصحیح کنند

لینک به دیدگاه
من تا اونجایی که یادم هست چون جریان دهی پنلهای خورشسدی کم هست برای مصارفی که احتیاح به جریان بالا دارن مقرون به صرفه نیست شما حساب کنید مثلا یک پنل خورشیدی حتی 10 امپر هم جزیان بده باید 120عدد پنل تهیه بشه و اگر هر پنل 1 لی 2 میلیون هزینه داشته باشه اونوقت میبینید که چه هزینه ای سرسام اوری میشه تازه اینها فقط قیمت خود پنلها هست ملزومات دیگری هم باید برای اون تعبیه بشه که اونها هم هزینشون سنگینه

البته اینهایی که من گفتم تا اونجایی که یادم بود رو گفتم اگه اشتباه گفتم بچه ها بیان و تصحیح کنند

سلام ........

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
سلام ........

ببینید اینها هست ولی شما باید یک ولتاز 220 ولت داشته باشی که اونی که قیمتشو زده فکر کنم حدود 12 یا 18 هست

لینک به دیدگاه
ببینید اینها هست ولی شما باید یک ولتاز 220 ولت داشته باشی که اونی که قیمتشو زده فکر کنم حدود 12 یا 18 هست

نمیشه ماهمینواستفاده کنیم ولی خودمون ولتاژوببریم بالا مثلا با اینورتر .

درکل من می خواهم روش ساخت تامین برق با پنل خورشیدی رایادبگیرم می توانیدراهنماییم کنید.

لینک به دیدگاه
نمیشه ماهمینواستفاده کنیم ولی خودمون ولتاژوببریم بالا مثلا با اینورتر .

درکل من می خواهم روش ساخت تامین برق با پنل خورشیدی رایادبگیرم می توانیدراهنماییم کنید.

با همین هم میشه به شرطی که همراه بشه با یو پی اس و باطری و همچنین صفخه ای که جریان کافی تولید کنه با ز هم میگم این چیزهایی که میگم از قدیم یادم مونده نمی دونم پیشرقت داشته یا نه

لینک به دیدگاه

ببينيد شما بايد توان مصرفي رو برآورد كنيد و متناسب با اون پنل هايي براي پوشش اين توان انتخاب كنيد.

مثلا براي يك كولر آبي با توان متوسط 400 وات، استفاده از دوتا پنل 200 وات لازمه. تازه اين رو هم درنظر بگيريد كه با قرار دادن اين پنل ها روي كولر، با ايجاد سايه و خنكي بيشتر 10~15% بهره بيشتر هم خواهيد داشت.

البته درباره هر مصرف ديگه هم روند كار همينه؛ اما وقتي يكي كولر گازي متوسط 5 برابر آبي برق مصرف ميكنه (فرض كنيد 2000 وات) يقيناً بايد روي استفاده از پنل خورشيدي بيشتر فكر كرد.

باز هم براي كسب اطلاعات بيشتر حتماً بايد مطالعه داشته باشيد.

منم سعي مي‌كنم يك كتاب مناسب در اين زمينه براي هردو مون پيدا كنم :a030::icon_gol:

لینک به دیدگاه
ببينيد شما بايد توان مصرفي رو برآورد كنيد و متناسب با اون پنل هايي براي پوشش اين توان انتخاب كنيد.

مثلا براي يك كولر آبي با توان متوسط 400 وات، استفاده از دوتا پنل 200 وات لازمه. تازه اين رو هم درنظر بگيريد كه با قرار دادن اين پنل ها روي كولر، با ايجاد سايه و خنكي بيشتر 10~15% بهره بيشتر هم خواهيد داشت.

البته درباره هر مصرف ديگه هم روند كار همينه؛ اما وقتي يكي كولر گازي متوسط 5 برابر آبي برق مصرف ميكنه (فرض كنيد 2000 وات) يقيناً بايد روي استفاده از پنل خورشيدي بيشتر فكر كرد.

باز هم براي كسب اطلاعات بيشتر حتماً بايد مطالعه داشته باشيد.

منم سعي مي‌كنم يك كتاب مناسب در اين زمينه براي هردو مون پيدا كنم :a030::icon_gol:

سلام

مرسی مهندس استفاده کردم .

بابت معرفی کتابهم پیشاپیش ازشمامتشکرم ومنتظر معرفی شماهستم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام

مرسی مهندس استفاده کردم .

بابت معرفی کتابهم پیشاپیش ازشمامتشکرم ومنتظر معرفی شماهستم:icon_gol:

سلام، خواهش مي‌كنم.

اول جلد كتابي كه بهتون معرفي مي‌كنم رو براتون اسكن كردم كه در زير مشاهده مي‌كنيد :

جلد كتاب پينشهادي

همونطور كه ملاحظه مي‌كنيد جز انتشارات شركت توزيع برق مشهد هست.

انصافا هم خيلي كتاب خوب و خوشخوانيه كه توصيه مي‌كنم حتما تهيه‌اش كنيد.

براي مشاهده فهرست مطالب و سفارش كتاب هم ميتونيد از

كه پورتال شركت توزيع مشهد هست استفاده كنيد.

باز اگر سوالي در رابطه با مسائل اجرايي اين سيستم‌ها داشتيد من در حد توان درخدمتم.

راستي اين هم نمونه اي از همون طرح كه در پست قبل گفتم :

7u1qsyk7mcpp4u9fedwi.jpg

ضمنا نميدونم از اين فراخوان و وامي كه براي ايجاد طرح هاي فتوولتائيك درنظر گرفته شده خبر داريد يا نه.

به

سر بزنيد. :icon_gol:

لینک به دیدگاه

خوب اگر موافقید با پیش بردن این تاپیک که روی موضوع خوبی بحث می‌کنه، به ارزش کارمون اضافه کنیم.

برای ادامه داشتن این قضیه من چند موضوع ساده طرح می‌کنم:

1 فرض کنید پنل ها رو خریدیم و آوردیم توی انبار :ws3: (که البته خود خریدن پنل ها و اینکه اصلا چه مشخصاتی دارند و به کدوم مشخصه ها باید توجه کنیم داستانی هست که نیاز به توضیح داره و الان فعلاً میخوایم یک طرح کلی در ذهنمون داشته باشیم)

طبیعتاً بعد از اینکه یک چرخ کلی دور پنل زدیم و احساس شعف وجودمون رو فراگرفت بالاخره در یک گوشه از پنل یک جعبه‌ی سیاه پیدا می کنیم که دو تا سیم از اون جعبه ی ناقلا اومدن بیرون. از فرط خوشحالی پنل رو زیر بغل می‌زنیم و میپریم جلوی آفتاب و بعد از وصل کردن سیم ها به ولت‌متر منتظر تکون خوردن عقربه ی دستگاه میشیم اما خبری نیست. در حالی که عرق از سر رومون سرازیر شده هی پنل رو کج و راست می کنیم و در مقابل آفتاب عشوه ها از خودمون در می کنیم اما باز هم خبری نیست! ناامیدانه به جنس چینی لعنت می‌فرستیم و تصمیم میگیریم پنل به پنل آفرین تقدیم کنیم ! اما ناگهان عقربه ی ولت متر شروع به حرکاتی بس موزون نموده و قلب ما نیز لبریز از خوشحالی میشه و احساسی همچون کشف الکتریسته وجود ما را در خود می‌بلعه! w58.gif

در اینجاست که با اولین نیاز مواجه میشیم : ولتاژ خروجی پنل یک ولتاژ DC است!

اما ما نیاز به ولتاژ AC داریم.

چه پیشنهادی دارید ؟

یکی از دوستان پیشنهاد خودش را همراه با شرح سیستمی که میخواد استفاده کنه برای ما قرار بده تا بدونیم چه خبره :a030:

2ge0hz6k93xipq95n1ud.jpg

لینک به دیدگاه

استفاده از inventor برای تبدیل جریان چطوره؟ و همچنین یک باطری هم نیاز داریم تا انرژی رو ذخیره کنه و اتفاقا DC رو ذخیره میکنند.پس اول برق رو میبریم در باطری ذخیره میکنیم و بعد هم یک مبدل میگذاریم.

لینک به دیدگاه

نمیشه انرژی خورشیدی رو دست کم گرفت. نیرویی که میتونه یک سیستم خورشیدی ایجاد کنه با ساختار و طراحی مناسب میتونه برق زیادی تولید کنه. شاید بارها در گوشه کنار دیده باشید در حال حاضر خیلی از سیستمهای روشنایی داره با همین سیستم خورشیدی کوچیکی که بالای سر چراغ قرار داره تامین میشه. چند وقت پیش هم که بزرگترین نیروگاه خورشیدی ایران با قدرت 514 کیلووات برای مصارف اختصاصی در ملارد راه اندازی شد.به نظرم با توجه به مشکلات سوختهای فسیلی و پیش بینی اتمام این سوختها در آینده ای نزدیک حرکت به سمت سوختهای دیگر با شتاب بیشتری در حال انجام هست

1gx2pzw8v4c431pvovzt.jpg

به گزارش واحد مرکزی خبر، نیروگاه برق خورشیدی ملارد با ظرفیت تولید 514 کیلووات ساعت برق به عنوان بزرگترین نیروگاه برق خورشیدی کشور محسوب می شود.

مدیر نیروگاه خورشیدی گفت: 1836 صفحه خورشیدی مونو کریستال در این نیروگاه استفاده شده است و برق تولیدی نیروگاه از طریق پست زمینی به شبکه برق سراسری کشور تزریق می‌شود.

کریم برنجی تهرانی افزود : هزینه اجرایی این سامانه به ازای هر کیلو وات ظرفیت نصب شده در حدود 100 میلیون ریال است که با توان متخصصان داخلی توانسته ایم هزینه هر کلیو وات ظرفیت نصب شده را به حدود 80 میلیون ریال کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه جایگزینی این نیروگاه به جای نیروگاه های سوخت فسیلی در کاهش آلودگی محیط زیست بسیار موثر است گفت : سهولت در نصب و نگهداری ،عدم ایجاد آلودگی صوتی ، امکان تزریق به شبکه سراسری برق بدون نیاز به لوازم جانبی مانند پست و ترانس ، عدم نیاز به ادوات مکانیکی و در نتیجه راندمان بالاو جایگزینی در سطح محلی و منطقه ای از مهمترین مزایای این نیروگاه خورشیدی است.

لینک به دیدگاه
خوب اگر موافقید با پیش بردن این تاپیک که روی موضوع خوبی بحث می‌کنه، به ارزش کارمون اضافه کنیم.

برای ادامه داشتن این قضیه من چند موضوع ساده طرح می‌کنم:

1 فرض کنید پنل ها رو خریدیم و آوردیم توی انبار :ws3: (که البته خود خریدن پنل ها و اینکه اصلا چه مشخصاتی دارند و به کدوم مشخصه ها باید توجه کنیم داستانی هست که نیاز به توضیح داره و الان فعلاً میخوایم یک طرح کلی در ذهنمون داشته باشیم)

طبیعتاً بعد از اینکه یک چرخ کلی دور پنل زدیم و احساس شعف وجودمون رو فراگرفت بالاخره در یک گوشه از پنل یک جعبه‌ی سیاه پیدا می کنیم که دو تا سیم از اون جعبه ی ناقلا اومدن بیرون. از فرط خوشحالی پنل رو زیر بغل می‌زنیم و میپریم جلوی آفتاب و بعد از وصل کردن سیم ها به ولت‌متر منتظر تکون خوردن عقربه ی دستگاه میشیم اما خبری نیست. در حالی که عرق از سر رومون سرازیر شده هی پنل رو کج و راست می کنیم و در مقابل آفتاب عشوه ها از خودمون در می کنیم اما باز هم خبری نیست! ناامیدانه به جنس چینی لعنت می‌فرستیم و تصمیم میگیریم پنل به پنل آفرین تقدیم کنیم ! اما ناگهان عقربه ی ولت متر شروع به حرکاتی بس موزون نموده و قلب ما نیز لبریز از خوشحالی میشه و احساسی همچون کشف الکتریسته وجود ما را در خود می‌بلعه! w58.gif

در اینجاست که با اولین نیاز مواجه میشیم : ولتاژ خروجی پنل یک ولتاژ DC است!

اما ما نیاز به ولتاژ AC داریم.

چه پیشنهادی دارید ؟

یکی از دوستان پیشنهاد خودش را همراه با شرح سیستمی که میخواد استفاده کنه برای ما قرار بده تا بدونیم چه خبره :a030:

2ge0hz6k93xipq95n1ud.jpg

سلام

خب میتونیم یه مدارطراحی کنیم که خروجیش ولتاژدارای موج سینوسی باشه

یامثلا

لینک به دیدگاه
استفاده از inventor برای تبدیل جریان چطوره؟ و همچنین یک باطری هم نیاز داریم تا انرژی رو ذخیره کنه و اتفاقا DC رو ذخیره میکنند.پس اول برق رو میبریم در باطری ذخیره میکنیم و بعد هم یک مبدل میگذاریم.

سلام

خب میتونیم یه مدارطراحی کنیم که خروجیش ولتاژدارای موج سینوسی باشه

یامثلا

درسته. برای تبدیل برق DC به AC می‌تونیم از inverter استفاده کنیم.

حالا که این طرح رو گذاشتید بگذارید بگم اینورتر ها انواع زیادی دارند و همیشه نیاز به وجود ترانس (مثل مدل بالا) نیست. نکاتی که در رابطه با انتخاب اینورتر مناسب برای طرح ما وجود داره رو بعداً باید موشکافی کنیم اما فعلاً بیاید به ترسیم دورنمای کلی طرحمون ادامه بدیم.

2 بعد از اینکه اینورتر رو خریدیم و به پنل وصل کردیم و از متناوب بودن برق خروجیش هم مطمئن شدیم، تصمیم می‌گیریم اولین وسیله ای که به شبکه‌مون متصل می‌کنیم کولر آبی باشه :ws3: بنابراین دوتا سیم از ترمینال کولر به خروجی اینورتر وصل می‌کنیم. همینطور یک رشته سیم هم میگیریم و از کانال کولر میندازیم پایین و از اون طرف یک لامپ 100 رو زیر دریچه ی کولر آویزون می‌کنیم ( انبار مهندسیه دیگه :ws3:) بعد از چند لحظه ملاحظه میکنیم که صداهای موهومی از کولر خارج میشه و همینطور لامپ شروع به وزوز کردن میکنه. طولی نمیکشه که نسیمی خنک از دریچه کولر وزیدن میگیره و چراغ بعد از کمی حرکات موزون بخاطر (شدت باد خروجی) دوباره در جاش آروم میگیره و تشعشعی زیبا و دلربا انبار رو فرا می‌گیره :ws3:

چند ساعت بعد متوجه میشیم که با خنک شدن هوای عصرگاهی کولر هم باد ملایم تری از خودش خارج میکنه، احساس می‌کنیم کولر ما به غایت تبدیل به موجود هوشمندی شده :ws28: با خودمون میگیم BMS یعنی این!! :2i1d1co: کمی بعد متوجه غلیان احساست بسیار لطیفی در اعماق وجود خود میشیم :w58: احساس میکنیم در حال مشاهده غروبی دل انگیز لب دریا هستیم، اما زهی خیال باطل که این نباشد جز سرابی و آن لامپ نازنین است که با کاهش نور خورشید او هم جان داده:icon_pf (34):

بعد از سپری نمودن یک شب گرم تابستان در تاریکی و تنهایی، به دومین نیاز یک طرح فتوولتاییک پی می بریم :ws3:

نیاز به ذخیره‌سازی انرژی تولیدی در روز !

هموطنور که اشاره کردید یکی از روش های ذخیره سازی این انرژی استفاده از باطری هاست.

اما این رو بدونید که یکی از عمده ترین هزینه های این قبیل طرح های فتوولتایک در حال حاضر باطری هست.

پس سوالی که جوابش میتونه برای افراد زیادی جذاب باشه اینه که آیا روش بهتری برای ذخیره سازی تولیدمون سراغ دارید ؟

انتخاب باطری، از لحاظ نوع و ظرفیت هم یکی دیگه از مسائلی هست که نیاز به صحبت های زیادی داره و حتما درباره اش صحبت میکنیم.

سوال دومی که درباره داستان شماره 2 میشه مطرح کرد اینه که : بنظر شما چه راه هایی وجود داره که اصلا برق تولیدی رو ذخیره نکنیم و اینطوری هزینه هامون پایین تر بیاد؟

sy257qumt8fya0vcv0g.jpg

لینک به دیدگاه
درسته. برای تبدیل برق DC به AC می‌تونیم از inverter استفاده کنیم.

حالا که این طرح رو گذاشتید بگذارید بگم اینورتر ها انواع زیادی دارند و همیشه نیاز به وجود ترانس (مثل مدل بالا) نیست. نکاتی که در رابطه با انتخاب اینورتر مناسب برای طرح ما وجود داره رو بعداً باید موشکافی کنیم اما فعلاً بیاید به ترسیم دورنمای کلی طرحمون ادامه بدیم.

2 بعد از اینکه اینورتر رو خریدیم و به پنل وصل کردیم و از متناوب بودن برق خروجیش هم مطمئن شدیم، تصمیم می‌گیریم اولین وسیله ای که به شبکه‌مون متصل می‌کنیم کولر آبی باشه :ws3: بنابراین دوتا سیم از ترمینال کولر به خروجی اینورتر وصل می‌کنیم. همینطور یک رشته سیم هم میگیریم و از کانال کولر میندازیم پایین و از اون طرف یک لامپ 100 رو زیر دریچه ی کولر آویزون می‌کنیم ( انبار مهندسیه دیگه :ws3:) بعد از چند لحظه ملاحظه میکنیم که صداهای موهومی از کولر خارج میشه و همینطور لامپ شروع به وزوز کردن میکنه. طولی نمیکشه که نسیمی خنک از دریچه کولر وزیدن میگیره و چراغ بعد از کمی حرکات موزون بخاطر (شدت باد خروجی) دوباره در جاش آروم میگیره و تشعشعی زیبا و دلربا انبار رو فرا می‌گیره :ws3:

چند ساعت بعد متوجه میشیم که با خنک شدن هوای عصرگاهی کولر هم باد ملایم تری از خودش خارج میکنه، احساس می‌کنیم کولر ما به غایت تبدیل به موجود هوشمندی شده :ws28: با خودمون میگیم BMS یعنی این!! :2i1d1co: کمی بعد متوجه غلیان احساست بسیار لطیفی در اعماق وجود خود میشیم :w58: احساس میکنیم در حال مشاهده غروبی دل انگیز لب دریا هستیم، اما زهی خیال باطل که این نباشد جز سرابی و آن لامپ نازنین است که با کاهش نور خورشید او هم جان داده:icon_pf (34):

بعد از سپری نمودن یک شب گرم تابستان در تاریکی و تنهایی، به دومین نیاز یک طرح فتوولتاییک پی می بریم :ws3:

نیاز به ذخیره‌سازی انرژی تولیدی در روز !

هموطنور که اشاره کردید یکی از روش های ذخیره سازی این انرژی استفاده از باطری هاست.

اما این رو بدونید که یکی از عمده ترین هزینه های این قبیل طرح های فتوولتایک در حال حاضر باطری هست.

پس سوالی که جوابش میتونه برای افراد زیادی جذاب باشه اینه که آیا روش بهتری برای ذخیره سازی تولیدمون سراغ دارید ؟

انتخاب باطری، از لحاظ نوع و ظرفیت هم یکی دیگه از مسائلی هست که نیاز به صحبت های زیادی داره و حتما درباره اش صحبت میکنیم.

سوال دومی که درباره داستان شماره 2 میشه مطرح کرد اینه که : بنظر شما چه راه هایی وجود داره که اصلا برق تولیدی رو ذخیره نکنیم و اینطوری هزینه هامون پایین تر بیاد؟

sy257qumt8fya0vcv0g.jpg

سلام

خب ، 1-ذخیره ساز ابر خازن- 2-باطری که دوستمون گفت

لینک به دیدگاه
سلام

خب ، 1-ذخیره ساز ابر خازن- 2-باطری که دوستمون گفت

بله باطری که همون چیزیه که الان استفاده میشه.

اما این ابرخازن که گفتی چیز جالبی بود، من تابحال درباره ش نشنیده بودم :ws38:

البته یکم که سرچ کردم اکثریت میگفتن هزینه هاش درحال حاضر زیاد و بالاتر از باطری‌ هست.

این لینک یک مقایسه ای بین ابرخازن و باطری هم انجام داده که خوندنش خالی از لطف نیست :

پس فعلاً برای طرح ما که میخواییم یک منبع کوچیک خونگی راه بندازیم و هزینه ها رو تا حد ممکن کم کنیم، ابرخازن (حتی استفاده ی ترکیبیش در کنار باطری) مقرون به صرفه نیست.

حالا شما بازم اگر راه دیگه ای به ذهنتون میرسه حتما بگید :ws38:

ولی اینجاست که اهمیت سوال دومی که پرسیدم معلوم میشه.

یکی از روش های کاهش هزینه ی یک طرح کوچک میتونه این باشه که کلا قید ذخیره سازی رو بزنیم.

در واقع در طول روز آفتابی از تولید خودمون استفاه کنیم و در سایر مواقع از شبکه برق بگیریم.

اینجاست که باید بگیم در واقع 2 نوع طرح خورشیدی میشه اجرا کرد :

1- طرح جدا از شبکه

2- طرح متصل به شبکه

طرح های جدا از شبکه بیشتر به درد مواقعی میخوره که به شبکه دسترسی نداریم. (یا اینکه مسائل امنیتی پدافند غیرعامل و این داستانا وجود داشته باشه) یا احداث خط ارتباطی با شبکه مقرون به صرفه نباشه. مثلاً یک چاه کشاورزی رو در نظر بگیرید که در یک منطقه ی کوهستانی دور افتاده از شبکه وجود داره و قراره ازش آب بکشیم، خوب طبیعتاً اگر قراره از یک پمپ خورشیدی استفاده کنیم نیاز به باطری هست. اما برای یک طرح خونگی نیازی نیست که حتما از باطری استفاده کنیم. میتونیم با استفاده از یک کنتور دوطرفه ارتباطمون رو با شبکه حفظ کنیم. به این صورت که در مواقع نیاز از برق شبکه استفاه کنیم، و در سایر مواقع از برق تولیدی پنل ها، همینطور اگر تولیدمون از مصرف بیشتر شد، برق پاکمون رو به شرکت برق بفروشیم :ws3: (معمولاً هزینه‌ش روی قبض بعدی میاد.)

لینک به دیدگاه
بله باطری که همون چیزیه که الان استفاده میشه.

اما این ابرخازن که گفتی چیز جالبی بود، من تابحال درباره ش نشنیده بودم :ws38:

البته یکم که سرچ کردم اکثریت میگفتن هزینه هاش درحال حاضر زیاد و بالاتر از باطری‌ هست.

این لینک یک مقایسه ای بین ابرخازن و باطری هم انجام داده که خوندنش خالی از لطف نیست :

پس فعلاً برای طرح ما که میخواییم یک منبع کوچیک خونگی راه بندازیم و هزینه ها رو تا حد ممکن کم کنیم، ابرخازن (حتی استفاده ی ترکیبیش در کنار باطری) مقرون به صرفه نیست.

حالا شما بازم اگر راه دیگه ای به ذهنتون میرسه حتما بگید :ws38:

ولی اینجاست که اهمیت سوال دومی که پرسیدم معلوم میشه.

یکی از روش های کاهش هزینه ی یک طرح کوچک میتونه این باشه که کلا قید ذخیره سازی رو بزنیم.

در واقع در طول روز آفتابی از تولید خودمون استفاه کنیم و در سایر مواقع از شبکه برق بگیریم.

اینجاست که باید بگیم در واقع 2 نوع طرح خورشیدی میشه اجرا کرد :

1- طرح جدا از شبکه

2- طرح متصل به شبکه

طرح های جدا از شبکه بیشتر به درد مواقعی میخوره که به شبکه دسترسی نداریم. (یا اینکه مسائل امنیتی پدافند غیرعامل و این داستانا وجود داشته باشه) یا احداث خط ارتباطی با شبکه مقرون به صرفه نباشه. مثلاً یک چاه کشاورزی رو در نظر بگیرید که در یک منطقه ی کوهستانی دور افتاده از شبکه وجود داره و قراره ازش آب بکشیم، خوب طبیعتاً اگر قراره از یک پمپ خورشیدی استفاده کنیم نیاز به باطری هست. اما برای یک طرح خونگی نیازی نیست که حتما از باطری استفاده کنیم. میتونیم با استفاده از یک کنتور دوطرفه ارتباطمون رو با شبکه حفظ کنیم. به این صورت که در مواقع نیاز از برق شبکه استفاه کنیم، و در سایر مواقع از برق تولیدی پنل ها، همینطور اگر تولیدمون از مصرف بیشتر شد، برق پاکمون رو به شرکت برق بفروشیم :ws3: (معمولاً هزینه‌ش روی قبض بعدی میاد.)

یا شیخ به من ربطی نداره و همه خفنا اینجا هستن من دخالت نمیکنم

فقط به خودت یک چیز میگمو میرم دنبال تیله بازیم :/

اگر دنبال ذخیره برقی(در اصل دنبال در آوردن خرگوش از تو کلاهتی ) یک چیز میگم برو دنبالش و اگرم دوست داشتی ادامشو برو و اینجا قرار بده

اینم از من نشنیده بگیر

یکی از رکبهای شیوخ (شیوخ واقعی نه اونایی که ادعای شیخی کردن فقط :ws28:) اینه که به جای فقط ذخیره میان این برقو تبدیل میکنن به یک انرژی دیگه و باهاش بازی میکنن !! یجورایی به جای فقط نگه داشتن میچرخوننش و ازش بازده میگیرن برای کارای دیگه

یجور بده و پس بگیره که هم افت جریان رو برطرف میکنه و هم ازش یجور کره گرفتنه!!

میدن تبدیلش میکنن ازش یک راندمان میگیرن و دوباره تبدیلش میکنن به اونی که بود!! و سر جای اولش!!!

اینجوری به جای خواب و فقط ذخیره ازش بهره برداری های بیشتر هم میکنن و در نهایت هم هر وقت لازم بود برقو تحویل میدن

یک چیز مختصر گفتم که دوزاریت بیوفته و کلید یا کلیک نکنی فقط رو ذخیره

خودتم اینکاره ای دیگه میدونی برای بالا بردن ولتاژ و.......... حتما نیاز به ترانسو اینورت کردنش نیست !! اینورت شدن بدون ترانس که فقط مستقیم میشه متناوب و با ترانسم ولتاژ میره بالا در کنار متناوب شدن اما این وسط وحشتناک روی شدت جریان تاثیر میذاره که وقتی ولتاژو میبری بالا آمپر بازی مرخص میشه

دقیق خاطرم نیست اما 12 ولت برق با 70 آمپر شدتو با اینورت تست کردیم که به 223 ولت رسیدیم اما نهایتا 3 یا 4 آمپر خروجی میداد و وقتی فیکس 3 آمپرو ازش میگرفتی از اون طرف وحشتناک 70 امپر از باطری خودرو ما میکشید و در حد یک نخ سیگار کشیدن باطری رو دشارژ میکرد(درصورتی که خود باطری میگه 70 آمپر ساعت!!! نه 70 آمپر دقیقه !!)

این اختلاف خیلی بالاست و پرتی بدیه

یکم هم بیشتر بهش فشار میومد به سوت زدنو قطع و وصل کردن میوفتاد

اما اگر فقط جریان متناوب بشه که نه این فیلم ها نیست و جواب میده

حالا برو جدا از این بحث روش فکر کن و چیزی که گفتم رو در نظر بگیر که

چطوری یک ولتاژ پایین رو تبدیل کنی به یک انرژی دیگه و ازش یک کره بگیری (یک کاری بکنه) بعد دوباره حاصل درجه دو و حتی سه رو مجددا برگردونی به جریان برقت و البته با ولتاژ بالا و آمپر بالا و درجه سه هم باز ازش به جای کره پنیر بگیری ؟

اما اونجا که گفتم حاصل درجه دو و سه میدونی یعنی چی ؟

یک مثال میزنم و بقیه با خودت

فرض کن گاز دم دسته !! یک سوختن پارشیلی داری !! پس به یک برنز مشت نیاز داری که کله برنر گازت با اکسیژن یا هوا مخلوط بشه !! از این احتراق گرمای بسیار زیادی در حدود 1500 درجه بدست میاد که بی نهایت میشه ازش استفاده کرد !! و کاربردای زیادی داره

اما درجه دو چی شد ؟ گفتیم جزئی و به جز گرمای شدید یک چیز دیگه هم داری و اونم محصولیه که از تبدیل ایجاد شده !! تبدیل منظورم حاصل اکسیداسیون جزئی گازه!!!

اون محصول یا محصولات هیدروژن و اکسیدهای کربنه !! حالا تو یک کره گرفتی و اون کره هم گرما بود !! با هیدروژن و اکسیدهای کربن دوباره میتونی گاز اولیه رو به سرعت برگردونی و این وسط دیگه نیاز به گرما هم برای واکنش نداری !! برای اینکه هیدروژن و اکسیدهای کربن واکنش بدن دوباره مثلا بشن گاز طبیعی نیاز به انرژی یا همون گرما داری !! اما تو این روش نداری میدونی چرا ؟ :ws28: چون گازت زمان اکسیداسون یا سوختن ناقص داغ شده و خیلی هم داغه و دیگه نیازی به گرم کردنش برای واکنش نیست :ws17: و بدون نیاز به کمپرسورو این حرفها میتونی دوباره به متان برش گردونی و این اتفاق هم با راندمان بالایی میوفته جیگر (توضیحش بماند چون شیمیاییه و تو بحثتون نمیخوام دخالت کنم)

حالا درجه سه چی بود ؟

وقتی میخوای دوباره متانو برگردونی باید گرمای زیاد رو کم کنی و از 1500 درجه به 250 درجه برسی !! میدونی با 1250 درجه چیکار میتونی بکنی ؟ این گازو چه شکلی خنک میکنن ؟ با مبدل !! آب میفرستن تو مبدل گرمای واکنش رو میگیرن

و به قول خودشون سیستم یا راکتورو خنک میکنن که شرایط واکنش ایده آل بشه

خب این آبی که میره تو مبدل به شکل یک سوپر هیت در میاد که :hapydancsmil: یک بخار بسیار داغ و البته با فشار بیشتر

حالا این بخاره به چه دردی میخوره ؟ به سادگی میتونی با یک سوپر هیت یک توربینو برقصونی و صد برابر اون نور خورشیدت برق تولید کنی

تو بخش مبدل و گرفتن گرمای گاز حتی میتونی فشار بخارو اینقدر زیاد کنی که به سمت دیوار بنتی بگیری دیوارو مثل موشک بترکونه

همه این بازی ها به شکل پیوسته و تو چند ثانیه اتفاق میوفته برادر ارزشی من

تازه اگر یکم اینکاره ترم باشی یک چیز دیگه هم رو میکنم که بیشتر به بدجنسیم پی ببری

اینجا یک چیز دیگه هم داریم !!!:whistle: یعنی میتونیم یک توربین دیگه هم...............:ws17:

وقتی هیدروژن و اکسیدهای کربن میرن برای تبدیل شدن به متان یک چیزی هم به عنوان محصول جانبی بدست میاد !! هیدروژنو اکسیدهای کربن میرن تو راکتور از اونطرف متان تحویل میشه اما.........

اما تو پوسته راکتور چه داستانی در جریانه ؟

باید به عرضت برسونم که یا شیخ واکنش هیدروژناسیون اکسیدهای کربن به طرز ناراحتی گرمازاست :ws28: اینقدر گرمازاست که اگر این گرما دفع نشه هم واکنش مختل میشه و هم راکتور مثل موشک فایر میشه

و دوباره اون داستانای تزریق آب و خنک کردن رو تو پوسته راکتور هم داریم :ws17: واحدهای متانول( تعظیم کن:ws28:)

آمونیاک ! و هرچیزی که با گاز سنتز(مخلوط هیدروژن و اکسیدهای کربن) سر و کار داره همیشه این گرمای واکنش دردسریه براشون و همیشه دورو بر راکتوراشون مثل اتوشویی ابره و چشم چشمو نمیبینه !! اون ابره بخار بسیار داغه جیگر که وقتی تو جو رها میکنن ابر میشه و تو لوله پر فشاره

اما نکته انحرافی داستان !! اون اول که گاز رو جزئی اکسید کردیم و گرمای زیاد بدست آوردیمو گفتیم باهاش خیلی کارا میشه کرد !! از اون گرما هم میشه به چند مبدل ران دادو با سوپر هیتو ادامه داستان

پس شد گرمای احتراق و سوپر هیت !!

گاز داغ خارج شده از راکتور احتراق و باز ساختن یک سوپر هیت دیگه

گرمای واکنش درون راکتور دوم (برگردوندن متان) و باز یک سوپر هیت دیگه

و...........

اینقدر راندمان برق تولیدی بالاست که نصف که گازه محو میشه اصلا

الان هم با این خورشید بازی یک برق بگیر و برقو بزن تو سرش تبدیلش کن ازش بهره برداری بکن و دوباره برش گردون

یکم هم حرکتهای جدید بزن یا شیخ :ws3:

میتونی از برق گرما بگیری با گرما مثلا کوره بسازی با گرمای جانبی کوره سوپر هیت بگیری با خود کوره هم کره ذوب کنی یا به جای کوره گاز بسازی و............. از گاز کره بگیری! برق بگیری سوخت بگیری و هزارتا کوفتو زهرمار دیگه

ای بابا یا شیخ من خودم جایزه بگیرم اینا شغلم بوده :ws28:

از گرمای درجه دو بخار بگیری و با بخار سوپر هیتت (بدون ترانسو اینورت کردنو افت شدت جریانو و هزار جور پرتی دیگه ) اصلا برق سه فاز آمپر مشتی بگیری :ws28:

گاز بدست بیاری بعد از گازت برق بگیری آب از لبو لوچت راه بیوفته !! برق زیاد با ولتاژ و آمپر مشتی که با آدم حرف بزنه وقتی نیگاش کنی

گاز بدست بیاری !! گازو به سوخت مایع تبدیل کنی (بازده و کره مفت !!) و گرمای زیاد بازی هم باز به برق دیگه !!

حتی میتونی راندمان خوراک اولیه رو(خورشید بازی) رو چند برابر کنی و چندین برابر انرژی که میدی انرژی بگیری

از همون فیلمایی که الم کردی جلو خورشید !! با همون تعداد برق بشیتر و ...........

بس نیست ؟ بازم بگم ؟:ws28:

دیدی یا شیخ ؟ مخلصیم :ws28: کلا مرض دارم یا شیخ ! :ws28: دست خودم نیست ذهنم واسه خودش میره همینجوری :icon_pf (34):

باشد که همگی رستگار شویم

چی بگم دیگه

مزاحمتون نمیشم به بحثتون برسید

:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
یا شیخ به من ربطی نداره و همه خفنا اینجا هستن من دخالت نمیکنم

فقط به خودت یک چیز میگمو میرم دنبال تیله بازیم :/

اگر دنبال ذخیره برقی(در اصل دنبال در آوردن خرگوش از تو کلاهتی ) یک چیز میگم برو دنبالش و اگرم دوست داشتی ادامشو برو و اینجا قرار بده

اینم از من نشنیده بگیر

یکی از رکبهای شیوخ (شیوخ واقعی نه اونایی که ادعای شیخی کردن فقط :ws28:) اینه که به جای فقط ذخیره میان این برقو تبدیل میکنن به یک انرژی دیگه و باهاش بازی میکنن !! یجورایی به جای فقط نگه داشتن میچرخوننش و ازش بازده میگیرن برای کارای دیگه

یجور بده و پس بگیره که هم افت جریان رو برطرف میکنه و هم ازش یجور کره گرفتنه!!

میدن تبدیلش میکنن ازش یک راندمان میگیرن و دوباره تبدیلش میکنن به اونی که بود!! و سر جای اولش!!!

اینجوری به جای خواب و فقط ذخیره ازش بهره برداری های بیشتر هم میکنن و در نهایت هم هر وقت لازم بود برقو تحویل میدن

یک چیز مختصر گفتم که دوزاریت بیوفته و کلید یا کلیک نکنی فقط رو ذخیره

خودتم اینکاره ای دیگه میدونی برای بالا بردن ولتاژ و.......... حتما نیاز به ترانسو اینورت کردنش نیست !! اینورت شدن بدون ترانس که فقط مستقیم میشه متناوب و با ترانسم ولتاژ میره بالا در کنار متناوب شدن اما این وسط وحشتناک روی شدت جریان تاثیر میذاره که وقتی ولتاژو میبری بالا آمپر بازی مرخص میشه

دقیق خاطرم نیست اما 12 ولت برق با 70 آمپر شدتو با اینورت تست کردیم که به 223 ولت رسیدیم اما نهایتا 3 یا 4 آمپر خروجی میداد و وقتی فیکس 3 آمپرو ازش میگرفتی از اون طرف وحشتناک 70 امپر از باطری خودرو ما میکشید و در حد یک نخ سیگار کشیدن باطری رو دشارژ میکرد(درصورتی که خود باطری میگه 70 آمپر ساعت!!! نه 70 آمپر دقیقه !!)

این اختلاف خیلی بالاست و پرتی بدیه

یکم هم بیشتر بهش فشار میومد به سوت زدنو قطع و وصل کردن میوفتاد

اما اگر فقط جریان متناوب بشه که نه این فیلم ها نیست و جواب میده

حالا برو جدا از این بحث روش فکر کن و چیزی که گفتم رو در نظر بگیر که

چطوری یک ولتاژ پایین رو تبدیل کنی به یک انرژی دیگه و ازش یک کره بگیری (یک کاری بکنه) بعد دوباره حاصل درجه دو و حتی سه رو مجددا برگردونی به جریان برقت و البته با ولتاژ بالا و آمپر بالا و درجه سه هم باز ازش به جای کره پنیر بگیری ؟

اما اونجا که گفتم حاصل درجه دو و سه میدونی یعنی چی ؟

یک مثال میزنم و بقیه با خودت

فرض کن ......

سلام به شیخ الشیوخ یورگن کبیر (تکبیر):ws3:

آقا خیلی خوب کردی اومدی و اتفاقا نکته ی مهم همینه، اینکه وقتی یک نفر که ذهنش درگیر اصول و عادات حاکم بر قضیه نیست، وارد بحث میشه می تونه به نکات خیلی خوب و تازه ای اشاره کنه که ممکنه بسیار ارزشمند باشه.

نکاتی که شما اشاره کردی هم دقیقا همینطور بود.

البته شیوخ حوزه ما هم از این دور و کلکا به کار می بندند یا شیخ.

مثلا برای ذخیره سازی همین نیروی خورشیدی یا بادی در مقیاس بزرگ، یک سری واحدها به نام تلمبه-ذخیره ای :ws3: داریم که سیستم ساده و جالبی برای این قضیه پیاده میکنه.

داستان اینها به این صورته که در واقع دو تا تشت آب عظیم الجثه دارند. یکی در سطح زمین و دیگری بالای تپه ای، کوهی چیزی. این دو حوضچه با یک کانال به هم متصلند، و وسط کانال هم توربین آبی عزیز دل نصب هست. :w16:

در مواقعی که واحد خورشیدی یا بادی برق اضافی تولید میکنه، توربین نقش پمپ رو ایفا کرده و به صورت موتوری کار می کنه که یعنی برق تولیدی واحد رو میدیم به پمپ، و آب رو از پایین می کشیم بالا و زمان نیاز ( مثلا شباهنگام)‌ آب رو از بالا ول نموده و توربین چرخیده و برق تولید می نماید و ما خشنود از بدجنسی خود بکشن ها زده بالا و پایین می پریم. :ws28:

( حکایت :ws17: آورده اند که یک بار مسئولین نیروگاه از فرط ذوق آنچنان به وجد آمده بودند که جملگی جامه ها دریده و با سر در آب پریدند که از قضا در آن روز وزیر نیرو با هیتی همراه برای سرکشی به آنجا امده بود و چون آن صحنه را دید عنان از کف داده و با همان هیئت و هیبت در آب پریده و پس از یارکشی دو تیم یک دست واترپولوی مشت زده و تا صبح در پی هم بوده اند :ws28: در این بین هتک حرمت هایی نیز صورت گرفته که ما از شرح آن خودداری نموده و دراینباره شما را به خودتان وامیگذاریم :ws28:)

eu9x5ktrbalq90f1moha.jpg

اما یاشیخ !

نهایت همت ما این هست که دو تا کفتر رو آب بدیم (که اونام آب خورده رو متاسفانه خیلی زشت پس میدن :ws3:) یا اینکه بساط تفریح اون مسولان محترم رو فراهم کنیم :ws28: اما اینکه بهره برداری بیشتری از سهم ذخیرمون داشته باشیم، فعلا چنین چیزی توی بساطمون نیست.

اما مسائلی که گفتی به شدت قابل توجه بود :th_scratchhead::thk:

با ما همراه شو یاشیخ :zadan:

پ.ن: واحدهای تلمبه ذخیره ای فقط برای این هدفی که گفتم نیستند. البته که این یکی از کارایی های بسیار مفیدشون هست. اما در واقع اینا برای ذخیره ی انرژی کل شبکه (فارغ از تجدیدپذیر یا فسیلی بودن منبع انرژی) و بعد کنترل پیک، و کنترل فرکانس شبکه ساخته میشن. توی کشور هم فعلا سیاه‌بیشه رو داریم که سال پیش راه افتاد (93) سیمره رو هم الان دارن میسازن. کلا چیز خوبیه ولی خیلی گرونه و ضمناً پتانسیل های جغرافیایی خاصی میطلبه. ( از لحاظ ذخیره آب و مسائل زمین شناسی و ... ) :a030:

لینک به دیدگاه
سلام به شیخ الشیوخ یورگن کبیر (تکبیر):ws3:

آقا خیلی خوب کردی اومدی و اتفاقا نکته ی مهم همینه، اینکه وقتی یک نفر که ذهنش درگیر اصول و عادات حاکم بر قضیه نیست، وارد بحث میشه می تونه به نکات خیلی خوب و تازه ای اشاره کنه که ممکنه بسیار ارزشمند باشه.

نکاتی که شما اشاره کردی هم دقیقا همینطور بود.

البته شیوخ حوزه ما هم از این دور و کلکا به کار می بندند یا شیخ.

مثلا برای ذخیره سازی همین نیروی خورشیدی یا بادی در مقیاس بزرگ، یک سری واحدها به نام تلمبه-ذخیره ای :ws3: داریم که سیستم ساده و جالبی برای این قضیه پیاده میکنه.

داستان اینها به این صورته که در واقع دو تا تشت آب عظیم الجثه دارند. یکی در سطح زمین و دیگری بالای تپه ای، کوهی چیزی. این دو حوضچه با یک کانال به هم متصلند، و وسط کانال هم توربین آبی عزیز دل نصب هست. :w16:

در مواقعی که واحد خورشیدی یا بادی برق اضافی تولید میکنه، توربین نقش پمپ رو ایفا کرده و به صورت موتوری کار می کنه که یعنی برق تولیدی واحد رو میدیم به پمپ، و آب رو از پایین می کشیم بالا و زمان نیاز ( مثلا شباهنگام)‌ آب رو از بالا ول نموده و توربین چرخیده و برق تولید می نماید و ما خشنود از بدجنسی خود بکشن ها زده بالا و پایین می پریم. :ws28:

( حکایت :ws17: آورده اند که یک بار مسئولین نیروگاه از فرط ذوق آنچنان به وجد آمده بودند که جملگی جامه ها دریده و با سر در آب پریدند که از قضا در آن روز وزیر نیرو با هیتی همراه برای سرکشی به آنجا امده بود و چون آن صحنه را دید عنان از کف داده و با همان هیئت و هیبت در آب پریده و پس از یارکشی دو تیم یک دست واترپولوی مشت زده و تا صبح در پی هم بوده اند :ws28: در این بین هتک حرمت هایی نیز صورت گرفته که ما از شرح آن خودداری نموده و دراینباره شما را به خودتان وامیگذاریم :ws28:)

eu9x5ktrbalq90f1moha.jpg

اما یاشیخ !

نهایت همت ما این هست که دو تا کفتر رو آب بدیم (که اونام آب خورده رو متاسفانه خیلی زشت پس میدن :ws3:) یا اینکه بساط تفریح اون مسولان محترم رو فراهم کنیم :ws28: اما اینکه بهره برداری بیشتری از سهم ذخیرمون داشته باشیم، فعلا چنین چیزی توی بساطمون نیست.

اما مسائلی که گفتی به شدت قابل توجه بود :th_scratchhead::thk:

با ما همراه شو یاشیخ :zadan:

پ.ن: واحدهای تلمبه ذخیره ای فقط برای این هدفی که گفتم نیستند. البته که این یکی از کارایی های بسیار مفیدشون هست. اما در واقع اینا برای ذخیره ی انرژی کل شبکه (فارغ از تجدیدپذیر یا فسیلی بودن منبع انرژی) و بعد کنترل پیک، و کنترل فرکانس شبکه ساخته میشن. توی کشور هم فعلا سیاه‌بیشه رو داریم که سال پیش راه افتاد (93) سیمره رو هم الان دارن میسازن. کلا چیز خوبیه ولی خیلی گرونه و ضمناً پتانسیل های جغرافیایی خاصی میطلبه. ( از لحاظ ذخیره آب و مسائل زمین شناسی و ... ) :a030:

سلام

البته راه های دیگری هم هست ذخیره سازهای انرژی

همچنین راه های برای استفاده ازانرژی الکتریکی است .

لینک به دیدگاه

3 فرض کنید قصد داریم از طرح جدا از شبکه برای انبار استفاده کنیم. پس بعد از سر و کله زدن با طرح های مختلف ذخیره سازی، بالاخره به این نتیجه رسیدیم که فعلاً بهترین گزینه ی موجود استفاده از همین باطری هاست. بنابراین پس از خریدن باطری مناسب دوباره برمی‌گردیم به انبار. حالا درباره ی نحوه ی سیم کشی باطری و اتصالش به پنل و اینورتر یک ایده ی کلی داریم اونم همونطور که گفتید اینه که برق DC رو قبل از رفتن به اینورتر ذخیره کنیم.

بعد از انجام عملیات سیم کشی. خوشحال از اینکه بالاخره موفق به تامین اصولی تمام نیاز انرژی انبار شدیم به گمان اینکه تمام نکات طرح بر ما آشکار شده و اکنون علامه ی دهر می باشیم در پوست خود نگنجیده و طی حرکتی جوگیرانه تلفن را برداشته و پس از تماس با رفقای جدید و قدیم همگی را به جشنی که به مناسبت خودکفایی تولید انرژی در محل انبار برپا نموده دعوت می نماییم :ws3: و در آن جشن چراغ ها افروخته و هی زبان به تمجید حرکات مهندسی خود و تخریب خدمات شرکت برق می گشاییم!

از قضا فردای آن روز، آسمان طی حرکاتی ناملایم ناراختی خود را اعلام نموده و ما را به جزای رفتار زشت خود می رساند :ws28: آن هم به این صورت که ابرهای سیاه قوی هیکل آسمان انبار را پوشانده و به مدت 3 روز از جای خود جم نمی خورند. و ما در تنهایی و خاموشی و کسالت به روزهای خوش استفاده از برق شرکت ملی برق می اندیشیم و غبطه ها می خوریم:sigh::ws28:

9gwfwtmf7tlk2utayvu.jpg

پس اولا‍‍‌ ناگفته پیداست که طرح جدا از شبکه اینقدرها هم قابل اعتماد نیست.

ثانیاً از اونجایی که باطری ها خیلی هزینه بردار هستند، نکات مهمی در به کارگیری باطری ها باید رعایت بشه :

جدای از حفاظت های فیزیکی خود باطری، درباره ی شارژ و دشارژ باطری ها نکات خیلی مهمی وجود داره.

اولا اینکه نباید باطری ها دچاره اضافه شارژ بشن.

ثانیا اینکه اگر چند دفعه مثل مهمانی ما باطری ها کاملاً خالی بشن عمرشون بسیار کوتاه میشه (در حد عمر گُل:ws3:)

بنابراین برای حفاظت باطری که جز مهم طرح های جدا از شبکه هست، دستگاهی داریم به عنوان : Charge Controller

The Charge Controller operates the array at its maximum efficiency and feeds the electricity into the inverter after the battery bank is filled to capacity. A charge controller also protects the battery bank from overcharging. When the battery bank is fully charged, the controller interrupts the flow of electricity from the PV panels. Batteries are expensive and lose potency when under or over-charged, so the controller extends the life of the batteries. A charge controller built into a grid-tie inverter uses maximum power point tracking (MPPT) to optimize the array's output, increasing the energy it produces.

علاوه بر این میتونیم با تعریف یک سیستم کنترلی دیگه، کنترل بهتری روی خروجی ها هم داشته باشیم.

مثلا میشه اینطوری تعریف کرد که اگر به یک روز ابری خوردیم، به جای تامین همه ی نیاز انرژی، قسمتی از نیاز رو تامین کنه . مثلا سیستم روشنایی خورشیدی یک ایستگاه اتوبوس رو فرض کنید که در روز ابری اول، سیستم نصف چراغ ها رو روشن میکنه. حالا اگر روز بعد هم هوا ابری بود، باز نصف این تعداد رو روشن میکنه. و خلاصه به این صورت قابلیت اطمینان رو یکمی بالاتر میبریم. :a030:

ei1aogmuxno69cpc6a.jpg

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...