رفتن به مطلب

سوالات الکترونیک

hosseinassar

ارسال های توصیه شده

من در مرحله انتخاب رشته ام و رشته الكترونيك يكي از انتخابهايم است . از يه نفر خواستم دوسه كتاب بهم معرفي كنه تا بهترين تصوير را ازن الكترونيك بهم نشان بده و با ان معلوم بشه كه به الكترونيك علاقه دارم يا نه اين كتابا را معرفي كرد شما نظرتون چيه ؟

?- مدار هاي الکتريکي نويسنده ويليام هيت (پيشنياز - مفاهيم اوليه)

?- مدارهاي ميکروالکترونيک نوشته سدرا (مبحث آنالوگ)

?- مدارهاي منطقي نوشته ي نلسون (مبحث ديجيتال)

ضمن اجازه ازاساتید

من هم با s.B.p موافقمبه نطرمن این رشته کشش خاصی راداره به طوری که همه افرادش به نظرمن عاشقندولی برای تحققیق بایددرجامعه وبازارکارپرسجوکنی نه کتاب !

درسته ....ولی بااین رشته می خوای کارکنی !

امیدوارم توانسته باشم منظورم رارسانده باشم.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 197
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام

میخوام اون مدارو روی برد الکترونیکی (چاپی) راهندازی کنم

سلام

متوجه نشدم کدوم مدار رو میخواید روی مدار چاپ کنید میشه بیشتر راهنمایی کنید

لینک به دیدگاه

سلام

من میخوام با قطعات الکترنیکی روی برد چاپی این مدارو طراحی کنم که بازدن شسی مدار یه رله رو طبق زمان مشخص که قابل تنظیم باشه رو وصل کنه که برق ورودی به مدار220ولت یا همون برق شهری باشه

باتشکر.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
سلام

من میخوام با قطعات الکترنیکی روی برد چاپی این مدارو طراحی کنم که بازدن شسی مدار یه رله رو طبق زمان مشخص که قابل تنظیم باشه رو وصل کنه که برق ورودی به مدار220ولت یا همون برق شهری باشه

باتشکر.

دقیق نفهمیدم منظورتون از زمان مشخص چیه ولی باید از avr استفاده کنید. فکر میکنم اگه یه ذره بلد باشید بستنش مثل آب خوردنه :w16:

لینک به دیدگاه

سلام.

من چند وقت از درس و دانشگاه دور بودم به همین خاطر خیلی از چیزها رو فراموش کردم... :sad0:

الان یه تمرین دارم که در مورد LNA سورس مشترک با بار مقاومتی و تطبیق امپدانسی Brut Force هستش که مطلوب مسئله محاسبه امپدانس یا ادمیتانس ورودی است.

یه مثال با جواب نهایی از LNA سورس مشترک فقط با بار مقاومتی دارم که عکس توپولوژی و جواب نهاییش رو گذاشتم ولی خودم نمی تونم به این جواب برسم. ممنون می شم اگه راهنماییم کنید که چطور به این جواب برسم... :icon_gol::icon_gol:

اگه از این سر دربیارم خیلی راحت تر میتونم تمرینم رو حل کنم. :ws33:

با تشکر.

20141207_132551.jpg

لینک به دیدگاه
سلام.

من چند وقت از درس و دانشگاه دور بودم به همین خاطر خیلی از چیزها رو فراموش کردم... :sad0:

الان یه تمرین دارم که در مورد LNA سورس مشترک با بار مقاومتی و تطبیق امپدانسی Brut Force هستش که مطلوب مسئله محاسبه امپدانس یا ادمیتانس ورودی است.

یه مثال با جواب نهایی از LNA سورس مشترک فقط با بار مقاومتی دارم که عکس توپولوژی و جواب نهاییش رو گذاشتم ولی خودم نمی تونم به این جواب برسم. ممنون می شم اگه راهنماییم کنید که چطور به این جواب برسم... :icon_gol::icon_gol:

اگه از این سر دربیارم خیلی راحت تر میتونم تمرینم رو حل کنم. :ws33:

با تشکر.

سلام دوست عزیز :icon_gol:

LNA برای مدار فرکانس بالا ؟

رسیدن به اون رابطه زیاد راحت نیست. شما یه کتاب الکترونیک 3 پیدا کنید. این رابطه معمولا تو اون کتاب اثبات میشه :a030:

لینک به دیدگاه

سلام آقای عباس.

خیلی ممنون. راستش توی کتاب رضوی مطالبی راجع به LNA پیدا کردم ولی اثبات این توپولوژی رو نداشت و فقط به همون جواب آخر اشاره کرده بود. توپولوژی مورد نظر من که تمرینم بود هم اصلا نداشت متاسفانه.

بازم ممنون از پاسخگوییتون. :icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام آقای عباس.

خیلی ممنون. راستش توی کتاب رضوی مطالبی راجع به LNA پیدا کردم ولی اثبات این توپولوژی رو نداشت و فقط به همون جواب آخر اشاره کرده بود. توپولوژی مورد نظر من که تمرینم بود هم اصلا نداشت متاسفانه.

بازم ممنون از پاسخگوییتون. :icon_gol::icon_gol:

سلام یاسمن خانم :icon_gol:

متاسفانه این جور فرمولا چیزی نیست که بشه راحت پیداشون کرد. چون مشخصه رابطه رو کامل نوشته و از هیچی صرف نظر نکرده.

یه نگاهی هم به این فایل بندازید شاید نحوه اثبات فرمول ها بتونه کمکتون کنه.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

با سلام خواهش میکنم دوستان راهنمایی کنید سال 90 در شهرستان بودم و دوره های plcs 300/400 و logo رو میومدم در تهران میگذروندم اما اونجا بازار کاری نداشت. حالام 2 سال اومدم تهران و اونام که یاد گرفتم یادم رفته و هر چی دنبال کار میرم دیگه پیدا نمیکنم سنم داره بالا میره . خواهش میکنم اونایی که تو بازار کارن بگن چی یاد بگیرم که بتونم کار پیدا کنم چه نرم افزاری؟ لیسانس الکترونیکم. که هم درآمد خوبی داشته باشه و هم حداقل با خوندنش بازار کار باشه و نیاز به اینکه قبلش تو صنعت کار کرده باشی نباشه؟ دوستان خواهشا جواب بدین. اعتماد بنفسم خیلی اومده پایین

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
درود...

آقا از کجا بفهمیم سنسور pt100 سنسور pt100 میباشد؟؟طریقه تشخیص دادنشون چطوره؟؟یا pt1000 از کجا بدونیم pt1000 میباشد؟؟؟:ws38:

برای خواندن این سنسور ها دو راه وجود دارد:

۱. تغییرات مقاومت را به ولتاژ یا جریان تبدیل کنیم سپس با A/D مقادیر را دریافت کنیم.

۲ . از ماژول RTD یا TC استفاده کنیم که بسیار ساده تر و ارزان تر خواهد شد البته در جایی که فاصله بین سنسور مقاومتی و PLCخیلی زیاد باشد استفاده از این ماژول توصیه نمی شود

شرکت FATEK دو مدل RTD شش کانال و ۱۶ کانال تولید می کند که دقت این ماژول ها 0.1 درجه است.

همانطور که می دونید مقاومت فلزات با دما افزایش یافته و بنابراین مقاومت ویژه آنها مثبت است.

خواص فلزات مورد استفاده در RTD :

- مقاومت ویژه و ضریب دمای مقاومت ویژه بالا

- قابلیت تبدیل به شکل سیم نازک

- مقاوم در برابر خوردگی

- نقطه ذوب بالا و فراریت پایین

طبیعتاً از فلزاتی استفاده می شود که حساسیت بالاتری داشته باشند. عموماً از فلزاتی چون نیکل، پلاتین، آلیاژنیکل، آهن و مس استفاده می شود. از مس در ژنراتور ها و ترانسفورماتورها استفاده می کنند.نیکل و آلیاژ نیکل آهن، نسبت به پلاتین در بازه زمانی کمتری خطی اند و پلاتین در بازه زمانی بیشتری خطی است. به جهت خصوصیاتی همچون خطی بودن(خطی تر بودن نسبت به دیگر فلزات) پایدار بودن، دقت و ... در صنعت از پلاتین استفاده می شود.

RTD=R ̥(1+σT)

R ̥: مقاومت پلاتین در دمای صفر درجه

T: دمای پلاتین

σ: ضریب مقائمت گرمایی

RTDها در اشکال گوناگون ساخته می شوند. در نوع صنعتی سیم مقاومتی بر روی یک سرامیک پیچیده شده و سپس سرامیک با شیشه آب بندی گردیده و در داخل یک پوشش فولاد ضد زنگ قرار می گیرد. محیط شیشه ای، سیم پیچ را از عوامل خورنده محافظت می کند.حسگر با سیم های رابط و اتصالات مناسب به یک(Thermo well) یا چاه حرارتی متصل می شود.حداقل قطر 1mm جهت پاسخ های سریع و حداکثر 6mm جهت کاربرد های صنعتی است.

خطای RTD:

این خطا ناشی از عوامل زیر می باشد:

نا خالصی در سیم فلزی

خطای خود گرمایش

خطای دمای محیط

مزایا و معایب RTD:

مزایا:

رفتار خطی در گستره وسیع عملیاتی

محدوده وسیع دمای اندازه گیری

قابلیت اندازه گیری دماهای بالا

پایداری بهتر در دماهای بالا

معایب:

حساسیت کم

قیمت بالاتر در مقایسه با حسگر های مشابه

لینک به دیدگاه
برای خواندن این سنسور ها دو راه وجود دارد:

۱. تغییرات مقاومت را به ولتاژ یا جریان تبدیل کنیم سپس با A/D مقادیر را دریافت کنیم.

۲ . از ماژول RTD یا TC استفاده کنیم که بسیار ساده تر و ارزان تر خواهد شد البته در جایی که فاصله بین سنسور مقاومتی و PLCخیلی زیاد باشد استفاده از این ماژول توصیه نمی شود

شرکت FATEK دو مدل RTD شش کانال و ۱۶ کانال تولید می کند که دقت این ماژول ها 0.1 درجه است.

همانطور که می دونید مقاومت فلزات با دما افزایش یافته و بنابراین مقاومت ویژه آنها مثبت است.

خواص فلزات مورد استفاده در RTD :

- مقاومت ویژه و ضریب دمای مقاومت ویژه بالا

- قابلیت تبدیل به شکل سیم نازک

- مقاوم در برابر خوردگی

- نقطه ذوب بالا و فراریت پایین

طبیعتاً از فلزاتی استفاده می شود که حساسیت بالاتری داشته باشند. عموماً از فلزاتی چون نیکل، پلاتین، آلیاژنیکل، آهن و مس استفاده می شود. از مس در ژنراتور ها و ترانسفورماتورها استفاده می کنند.نیکل و آلیاژ نیکل آهن، نسبت به پلاتین در بازه زمانی کمتری خطی اند و پلاتین در بازه زمانی بیشتری خطی است. به جهت خصوصیاتی همچون خطی بودن(خطی تر بودن نسبت به دیگر فلزات) پایدار بودن، دقت و ... در صنعت از پلاتین استفاده می شود.

RTD=R ̥(1+σT)

R ̥: مقاومت پلاتین در دمای صفر درجه

T: دمای پلاتین

σ: ضریب مقائمت گرمایی

RTDها در اشکال گوناگون ساخته می شوند. در نوع صنعتی سیم مقاومتی بر روی یک سرامیک پیچیده شده و سپس سرامیک با شیشه آب بندی گردیده و در داخل یک پوشش فولاد ضد زنگ قرار می گیرد. محیط شیشه ای، سیم پیچ را از عوامل خورنده محافظت می کند.حسگر با سیم های رابط و اتصالات مناسب به یک(Thermo well) یا چاه حرارتی متصل می شود.حداقل قطر 1mm جهت پاسخ های سریع و حداکثر 6mm جهت کاربرد های صنعتی است.

خطای RTD:

این خطا ناشی از عوامل زیر می باشد:

نا خالصی در سیم فلزی

خطای خود گرمایش

خطای دمای محیط

مزایا و معایب RTD:

مزایا:

رفتار خطی در گستره وسیع عملیاتی

محدوده وسیع دمای اندازه گیری

قابلیت اندازه گیری دماهای بالا

پایداری بهتر در دماهای بالا

معایب:

حساسیت کم

قیمت بالاتر در مقایسه با حسگر های مشابه

سلام آقا مجید گل...خوبی؟

الان یه سنسور میدم دستت....الان از کجا میفهمی این pt100 یا pt1000؟

لینک به دیدگاه
:whistle::icon_pf (34):اونجوریشو نمیدونم

ولی من فهمیدم:ws3:

سنسوراش 4 سیمه س درسته؟ دوتا دوتا هم بهم راه میدن.....حالا مقاومت بین دوسیمی که بهم راه نمیدنو بگیری مشخص میکنه که pt100 یا pt1000 ...

اگه مقاومت بینشون 100 باشه سنسورش میشه pt100 و اگه 1000 باشه میشه pt1000

لینک به دیدگاه
با سلام خواهش میکنم دوستان راهنمایی کنید سال 90 در شهرستان بودم و دوره های plcs 300/400 و logo رو میومدم در تهران میگذروندم اما اونجا بازار کاری نداشت. حالام 2 سال اومدم تهران و اونام که یاد گرفتم یادم رفته و هر چی دنبال کار میرم دیگه پیدا نمیکنم سنم داره بالا میره . خواهش میکنم اونایی که تو بازار کارن بگن چی یاد بگیرم که بتونم کار پیدا کنم چه نرم افزاری؟ لیسانس الکترونیکم. که هم درآمد خوبی داشته باشه و هم حداقل با خوندنش بازار کار باشه و نیاز به اینکه قبلش تو صنعت کار کرده باشی نباشه؟ دوستان خواهشا جواب بدین. اعتماد بنفسم خیلی اومده پایین

سلام

من خودم وقتی اعتماد به نفسمو از دست میدم که تو حیطی مشترک با من یکی از من قوی تر باشه

بگذریم ... نداشته هارو نشمر برادر من شما که کار با پی ال سی و لوگو بلدی درسته؟

در مورد BMS چیزی میدونید ؟!

میتونید روی کنترل BMS با PLC هم کار کنید.

نه فقط روشن خاموش کردن یه لامپ با یک سنسور. در حدی که کل کار های ساختمان توسط PLC انجام بشه. همون هوشمندسازی آپارتمانا...

بنظر من ازین شاخه به اون شاخه نکنید اما خب من شنیدم تعمیرات UPS هم درامد خوبی داره

منم رفتم اصفهان پی کار پیدا هم شد اما تا سن و جنسمو فهمیدن رد کردن حتی حاضر بودن کلاسای آموزشی هم بفرستن ... پس کار هست مخصوصا اگه مرد باشی جای نگرانی نیست ...

تهران شرکت الکتروژن قراره فاز جدیدشم راه اندازی شه اونجا رو گوش به زنگ باشید دفتر مرکزیشم سعادت آباده حوالی میدون کاج ...

لینک به دیدگاه

ولی من فهمیدم:ws3:

سنسوراش 4 سیمه س درسته؟ دوتا دوتا هم بهم راه میدن.....حالا مقاومت بین دوسیمی که بهم راه نمیدنو بگیری مشخص میکنه که pt100 یا pt1000 ...

اگه مقاومت بینشون 100 باشه سنسورش میشه pt100 و اگه 1000 باشه میشه pt1000

همونطور که میدونید RTD در اصطلاح فارسی بهشون دماسنج مقاومتی میگیم...

اساس کار این دماسنج ها بر تغییر مقاومت یک فلز با تغییرات دما بناست

مرسوم ترین فلز مورد استفاده در صنعت پلاتین pt مخفف platinum

البته آلیاژهای Copper و Nickel هم نمونه های دیگه اما کم کاربردشن

نمونههاpt46 pt100 pt 1000 Ni120 Ni1000 Co55

اعداد 100 یا 1000 مقاومت سنسور برحسب واحد اهم در صفر درجه سانتی گراده

مدار داخلیش:

مدار پل وتستونو اینجور که میگم تصور کنید

یه لوزی ایستاده، روی قطر کوچک (در راستای افق که به دو مثلث ساقین یکی بالا یکی پایین تقسیم میکنه ) یه آمپرسنج از 4-20میلی آمپری داریم

مثلث بالایی رو ساق سمت راست و چپ R1 و R2

مثلث پایینی رو ساق سمت راست و چپ R3 و RTD

جای یکی از مقاومتهاش RTD گذاشتیم که از دوسرش با دوسیم رابط به پل اتصال دادیم

اما چون این دو سیم رابط خودشون مقاومت داخلی دارن و با مقاومت سنسور سری بسته میشن،پس تغییر دمای مسیر باعث ایجاد خطا در اندازه گیری دما میشه برای همینم سنسورو سه سیمه و یا چهار سیمه به پل اتصال میدن

سه سیمه چیه:

این مقاومته دوسر داره از هر سرش یه سیم میره تا به پل وصل شه (این دوتا) سیم سوم با RTD ای که داریم به پل وصل میکنیم سری میشه و به محل اتصال R1 و R2 میره ...

عکس نذاشتم تا قوهء تخیل مهندسین تحریک شه :a030:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...