رفتن به مطلب

بررسی و پیاده سازی شبکه های عصبی مصنوعی به زبان ساده

ارسال های توصیه شده

با سلام

محمد هستم دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر

مثل اکثر دانشجوهای دیگه کلی مشکل داشتم تو پایان نامه و پیاده سازی شبکه های عصبی

بهمین خاطر گفتم یه تاپیکی بزنم و هرچی میدونم بگم شاید بدرد کسی بخوره

امیدوارم مطالب مفیدی رو ارائه بدم و بدرد دوستان بخوره

یا حق

لینک به دیدگاه

******** تو این پست خودمونی و غیرآکادمیک اطلاعات رو میگم و تو پست بعدی آکادمیک و علمی صحبت میکنم ********

شبکه های عصبی مصنوعی اونقدرا که فکر میکنید پیچیده نیستند

اگه تو گوگل درباره شبکه های عصبی مصنوعی تا حالا سرچ کردین حتما دیدین چه چیزای عجیب غریبی بهتون نشون میده : دندریت و اکسون و سیناپس و ...

خود من شخصا مدتها گیج و منگ بودم چون میخواستم مفاهیمی که ربطی به کار من نداشت و مربوط به شبکه عصبی واقعی بدن انسان بود رو یاد بگیرم

اصلا فکر چیزهایی مثل دندریت و اکسون و سیناپس و این مفاهیم نباشین

مستقیم میریم سروقت تعریف :

شبکه عصبی مصنوعی به طور خلاصه یه سری واحدهای کوچیک محاسباتی هستند که با همکاری همدیگه میتونن کارهای پردازشی مشابه مغز انسان انجام بدن

کارایی مثل تشخیص الگو، پیش بینی، تشخیص سیل و باران و طوفان و زلزله و خیلی کارای دیگه

طریقه کلی کارش به اینصورته که یه سری داده رو بهش میدین و برحسب اونا یه سری تصمیم گیری میکنه و جواب برمیگردونه

تو پست بعدی روش این تصمیم گیری رو توضیح میدم

خب یه پیشنهاد میکنم اگه میخواین شبکه عصبی مصنوعی کار کنین هرچه سریعتر متلب رو نصب کنین تا با هم کدهاشو بزنیم و هرجا ایرادی داشت با هم رفعش کنیم

من ورژن 2013 نصب کردم که نسخه خوبی هست ولثی کدها با تمام نسخه ها کار میکنن و بعضا تفاوت ناچیزی دارن

لینک به دیدگاه

پروسه یادگیری توسط روش های یادگیری ماشین (که شبکه عصبی مصنوعی یکی از اوناس) به دو صورت کلی هستن:

1- یادگیری با ناظر (Supervised) : در این روش داده های ما دارای جواب هم هستن و میتونیم در پروسه یادگیری از اون جوابا استفاده کنیم

2- یادگیری بدون ناظر (Supervised) : در این روش داده های ما دارای اطلاعات اضافی نیستن و پروسه یادگیری کاملا توسط خود ماشین انجام میشه

یه مثال ساده میزنیم که بعدا دوباره میتونیم بررسی و کدنویسی کنیم :

سوال : چگونه می توان با در اختیار داشتن ویژگی های یک گل زنبق، نوع آن گل را تشخیص داد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

جواب : آقای ایریس در سال 1936 میلادی یه تحقیق بر روی گل های زنبق انجام داد و اطلاعات اونا رو یادداشت کرد. ایشون سه نوع گل زنبق رو درنظر گرفت که(برای جلوگیری از پیچیدگی) اونها رو نوع الف، ب و ج مینامیم. بعد از هرنوع پنجاه عدد رو بررسی کرده و اطلاعات زیر رو برای اونا بدقت محاسبه کرد:

1- پهنای گلبرگ

2- طول گلبرگ

3- پهنای کاسبرگ

4- طول کاسبرگ

الان یه پایگاه داده داریم که حاوی 150 سطرو 5 ستون هست،هر سطر متعلق به ویژگی های یکی از گل های بررسی شده هست. ستون یک تا چهار مربوط به چهار ویژگی هست که الان توضیح دادیم و ستون پنجم نوع گل هست(الف، ب یا ج).

ستون پنجم در واقع جواب ما هست که توی یادگیری با ناظر بعنوان جواب به ما کمک میکنه عمل یادگیری رو انجام بدیم

برای مشاهده پایگاه داده فوق میتونین کد زیر رو در متلب وارد کنین :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

دوستان تا اینجا رو کسی سوالی داره؟ اگه سوالی هست بپرسین، ضمنا اگه کسی مطالب رو دنبال کنه ادامه میدم وگرنه :icon_redface:

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...