رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

خیلی از چیزایی رو که می خواستم بگم بچه ها قبل از من گفتن. در هر صورت نظر شخصی خودم رو میگم.

1. لحن کتاب (به جز اون فصل اول که کلا روایت کشت و کشتار و ... بود ) به هیچ وجه مناسب یک استدلال علمی منطقی نبود. تو استدلال علمی آدم باید سعی کنه با آرامش ادله اش رو ارائه بده نه اینکه سعی کنه با تهییچ مخاطب و در کنارش به قول سام با کات کردن تیکه های از گفتار دیگر بدون در نظر گرفتن سیاق مطلب فقط حرف خودش رو به کرسی بنشونه.

2. خیلی از جاها مغالطه و بزرگ نمایی کرده بود و بعد از راه اون اغراق و تعمیم نابه جا، به نتیجه دلخواه رسیده بود. (که البته اینم جزو همون مورد اول میتونه باشه اما چون خیلی پررنگ بود گفتم جداگانه بگم:دی)

3. خیلی تکرار تو متن کتاب زیاد بود. واقعا میشد جمع و جورتر نوشت تا حوصله ی مخاطب هم سر نره.

4. نامناسب بودن ساختار گرامری جمله ها خیلی مشهود بود. توی ترجمه ی نقل قول ها ضعیف عمل کرده بود تا جایی که من بعضا مجبور بودم یه جمله رو چند بار بخونم تا بفهمم منظور نویسنده اصلی چی بوده. (به فرض مثال از فلان نویسنده نقل کرده که گوشت 5 دفعه ی گیاهان در بدن ایجاد سم میکنه. خب آخه این چیه؟! ترجمه باید در زبان مقصد کامل قابل فهم باشه نه اینجوری !!! )

5. یکی از پایه های اصلی استدلال این بود که چون انسان بالذات گیاه خوار بوده پس الان هم باید به ذات خودش یعنی گیاه خواری برگرده و این مطلب رو به لحاظ تقدم زمانی و تاریخی گیاه خواری بر گوشت خواری اثبات میکنه. اگه آدم بخواد اینجوری استدلال کنه میتونه بگه انسان در ابتدای زندگی غار نشین بوده پس الانم باید غارنشین بوده چون ذاتش این بوده.

6. یکی دیگه از پایه استدلالش این بود که انسان چون به لحاظ ساختار بدنی با گوشت خواران تفاوت زیادی داره و از طرفی به گیاه خواران شبیهه (بحث مفصل درباره های دندان ها و ... ) پس باید مثل گیاه خواران از گیاهان و میوه ها تغذیه کنه.

اما به نظر من انسان در کنار این ساختار بدنی انسان قوه ی تفکری داره که بهش توان ساخت ابزارآلات رو میده در نتیجه نیازی نیست دقیقا ساختار فیزیکی و به طور مثال دندان های نیش یک ببر رو داشته باشه. البته نویسنده چند جا استفاده از ابزارها رو هم به نوعی تقبیح میکنه. ( نهی از استفاده از آتش و سایر وسایلی که به کمکشون میشه خوراک رو آماده استفاده ی انسان کرد و تاکید بسیار زیادش بر استفاده از میوه ها و گیاهان به صورت طبیعی و بدون دستکاری در اونها)

اما در کل کتاب جالبی بود به نظرم:ws3: چون یکی از دغدغه های ذهنی خودم بود. گرچه نتونست مجابم بکنه که گیاه خواری پیشه کنم:)) اما تا حدی قانع شدم که گوشت خواری ارتباط انکار ناپذیری با خشونت و درندگی و تنزل اخلاقی داره. به نظرم باید کنترل ( و نه حذف) بشه.

ببخشید که انقد طولانی حرف زدم:icon_redface::ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...