رفتن به مطلب

آیا شاه واقعا فرارکرد؟؟؟؟

ارسال های توصیه شده

خیلی سوالات هست که جواب می خواد.

مثل شاه واقعا فرارکرد؟

چرا شاه به زور متوسل نشد یا اینکه امام راترور کنه ودست به سرکوبی مدل 88 بزنه ؟

آب و برق واتوبوس مجانی می شود" یک ایده ی واقعی بود که انجام نشد یا حقه بود ؟

زندگی مردم زمان شاه چگونه بود ؟

اگر لازم دیدید خودتون توضیحاتی اضافه کنید

لینک به دیدگاه

بله شاه رفت چون کارتر بهش پیام داد که در صورت کشتار مردم، آمریکا ازش حمایت نمیکنه، چون آمریکا دیگر نیازی به ایران به عنوان ژاندارم منطقه نداشت. بنابراین شاه هم که تمام قدرتش را از آمریکا داشت، ترجیح داد که برود.

بعد از ملی شدن صنعت نفت و واریز شدن پول نفت به ایران، با باقیمانده‌ پولی که عمدتا صرف خرید ادوات نظامی و ریخت و پاش‌های دربار و حساب‌های شخصی خانواده سلطنتی شد، وضعیت اقتصادی یکهو رو به بهبود رفت، کارخانه‌های زیادی ساخته شد و تهران شد کعبه آمال. مردم فقیر شهرستان‌ها و دهات دورافتاده به امید بهبود وضعیتشان خانه و زمین‌هایشان را رها کرده و به تهران آمدند. تا در اوایل دهه پنجاه که قیمت نفت به شدت کاهش پیدا کرد، در نتیجه مهاجران زیادی به در بسته خوردند و به اجبار در مناطق حاشیه‌ای تهران ساکن شدند. حلبی‌آبادها محصول این زمان هستند. یک قشر مرفه و متوسط رو به بالا بود که عکس‌هاشون رو دائم سلطنت‌طلبها با عنوان یاد باد آن روزگاران یاد باد تو اینترنت به اشتراک میذارن و یک قشر بزرگ پایین‌شهری که سهم چندانی از ثروت نفتی نداشتند و شهرستانی‌ها و روستاییان که خیلی‌هاشون آب سالم و برق و جاده هم نداشتند.

حالا البته وضعیت اقتصادی رو از دلایل اصلی انقلاب 57 زیاد عنوان نمیکنند، خفقان سیاسی وحشتناک رو دلیل انقلاب میدانند. البته حالا پروپاگاندای جمهوری اسلامی هم تاکید داره که دلیلش فرهنگی و اسلام‌خواهی مردم بود که چرنده. روحانیون در غیاب و حذف روشنفکران توانستند خودی نشان بدهند و تبدیل به جریان اصلی انقلاب شوند.

لینک به دیدگاه

پاسخ به تاریخ

پاسخ به تاریخ (به فرانسوی: Réponse à l'histoire) (به انگلیسی: Answer to History: The Shah's Story) نام کتاب خاطراتی نوشته محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران است که در اصل به زبان فرانسه و پس از وقوع انقلاب (۱۳۵۸) نگاشته شده است. این کتاب بعداً به زبان انگلیسی و زبان فارسی برگردانده شد. شاه در پیشگفتار درباره کتاب می‌گوید:

در این کتاب قصد دارم نشان بدهم که چرا در راه رسیدن به اهدافم پافشاری می‌کردم؛ و چرا می‌خواستم جامعه‌ای بر اساس عدالت اجتماعی، و نه مبارزه طبقاتی بنا کنم؛ جامعه‌ای که همه در آن یکپارچه و وابسته به یکدیگر باشند. و گفتنی است چون با همه کشورهای جهان_ چه دنیای غرب، چه کشورهای بلوک شرق و چه جهان سوم_ حسن تفاهم داشتم، این امکان برایم فراهم آمد که بتوانم در محیطی آکنده از صلح و صفا، کوشش خود را برای رساندن ایران به سوی تمدن بزرگ دنبال کنم.

به گفته آبراهامیان، آخرین وصیت سیاسی شاه، یعنی کتاب پاسخ به تاریخ سرشار از پریشان‌گویی است. شاه مدعی شده هدف اصلی انگلیسی ها از حمله به ایران در سال ۱۳۲۰، رهایی از شر پدرش بود، چون بواسطه لغو امتیاز نفتی، خشم آنان برانگیخته شده بود. به باور شاه، انگلیسی ها همراه با شرکت های نفتی و «روحانیون مرتجع» عملاً انقلاب اسلامی را به تلافی دفاع او از اوپک و آرمان فلسطینی ها طراحی کرده بودند. هم فلسطینی ها و هم اسرائیلی ها از شنیدن چنین سخنانی شگفت زده می شدند. شاه به هنگام مرگ مدعی شد که C.I.A به همراه M.I.6 انقلاب ۱۳۵۷ را طراحی کردند. او لفاظانه می پرسد: «چه کسی پول تظاهراتی را داده که شرکت کنندگانش زلف سیاه و بلوند داشته اند؟ این هیبت به ندرت در ایران دیده می شود.» وی پیدایش و گسترش حزب توده و نیز ترور ناموفق خودش توسط فداییان اسلام را به انگلیس مربوط می‌‌داند و می‌‌نویسد "ما همیشه مشکوک بودیم که مصدق مامور انگلیسی‌ هاست".

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

یکی از بهترین کتاب هایی ک میتونه ب این قبیل سوالات پاسخ بده مجموعه دوجلدی " ظهور و سقوط پهلوی" هست ک خاطرات حسین فردوسته..

همون طور ک میدونید فردوست تنها کسیه ک خود محمدرضا پهلوی هم در کتاب "ماموریت برای وطنم" اونو دوست صمیمی خودش معرفی میکنه، و این موضوع بر همگان کاملا آشکاره

مساله بعدی اینه ک شاه حمایت دولت های خارجی رو داشت نه حمایت مردمی رو.. و برای بقای یک حکومت یکی از مهم ترین ارکان، حمایت و پذیرش مردمیه..ک این پذیرش و حمایت درمورد استقبال از امام مشاهده شد ک واقعا بی سابقه است.. بخصوص وقتی ک دولت بختیار اجازه ورود امام ب ایران رو نداد ولی نتونست در مقابل حضور جمعیت زیاد مردمی مقاومت کنه..

یکی از تفاوت های عدم سرکوب مردمی در اون زمان با مدل 88 هم همین تفاوت جمعیتیه.. اون زمان ین 4 تا 8 میلیون از جمعیت 30 و چند میلیونی فقط برای استقبال امام اومده بودن ولی در مدل 88 بیشترین آمار اگر اشتباه نکرده باشم نهایتا دومیلیون از 80 میلیون بودن.. یا مثلا توی راهپیمایی سکوت بعد از انتخابات چندهزار نفر وارد خیابونای تهران شدن.. ب اضافه خیلی مسائل دیگه ک از حوصله ی این بحث خارجه

یه مورد دیگه هم دکترین امنیت ملی هست ک تو همون کتاب خاطرات فردوست درباره اش توضیح داده شده و درواقع یکی از عوامل سقوط رژیم پهلوی رو دکترین امنیت ملی نامنطبق با عوامل واقعی موثر در ایران نام برده

معمولا انقلاب ها با برنامه ریزی ولی با یک عملیات سریع ب پیروزی رسیده اند و طولانی شدن اونا مساوی با نابودی اون انقلابه.. ولی جریان انقلاب اسلامی ایران درست برعکس این رونده.. انقلابی ک قدم ب قدم و با کمترین خشونت مردمی ب پیروزی رسیده و تا ب حال ادامه داشته و این نشون دهنده ی آزادی فکر و عمل رهبر و سران انقلاب و پذیرش مردمی بوده ک بازخورد اونو میشه در نظر رهبران و روسای جمهور یا سفرا و ارکان دولتی و حتی مذهبی کشورهای دیگه از جمله خود امریکا و انگلیس دید

لینک به دیدگاه

شاه مبارزان رو سرکوب کرد تا جایی که میتوونست. حزب توده، سازمان چریک‌های فدایی خلق، و ... رو قلع و قمع کرد. بعد که سران چهار کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان بعد از کنفرانس گوادلوپ پیامی مبنی بر عدم حمایت به شاه دادن، تصمیم گرفت بره.

سیستم امنیتی شاه خیلی قوی بود. ساواک و کمیته مشترک ضدخرابکاری آنقدر خفقان و ناامنی ایجاد کرده بودند که مردم تو یه جمع دو نفره هم جرات نمیکردن ضد شاه چیزی بگن.

تمام فعالیت‌های انقلابی ضد رژیم پهلوی رو چریک‌های فدایی خلق و سازمان مجاهدین خلق انجام میدادن. مبارزه رو این سازمان‌ها شروع کردند وگرنه خمینی که اصلا فکر اینکه انقلاب کنه هم به ذهنش خطور نمیکرد. تو کتابهاش از لزوم برپایی حکومت اسلامی مینوشت ولی تو سخنرانیهاش واژگان مارکسیستی شریعتی رو به کار میبرد تا مردم رو جذب کنه و تنها از رژیم پهلوی انتقاد میکرد.

بعدا به دلیل تبلیغات وسیع و حمایتی که گروه‌های مبارز ازش میکردن (مثلا سازمان مجاهدین که شریعتی بتشون بود و خمینی هم علیه شریعتی همراه سایر روحانیون از جمله مطهری موضع نگرفت)، و با شعارهایی که تو سخنرانیهاش میداد و سعی میکرد همه گروه‌های مخالف شاه رو راضی کنه، (مثلا نظر بازاری‌ها رو با دفاع از مالکیت خصوصی جلب میکرد و پان‌ایرانیستا که فکر میکردن ناسیونالیسته و توده مردم هم که فکر میکردن دنبال عدالت اجتماعی و توزیع مجدد ثروت و انتقال قدرت از ثروتمندان به فقرا هست)، و با کمک حذف روشنفکران سکولار توسط سیستم امنیتی شاه؛ چهره شد. غرب هم به خاطر ترس از نفوذ کمونیسم در ایران از خمینی به شکل تریبون دادن بهش، حمایت کرد تا آلترناتیو شاه باشه. (ارجاع میدم به کتاب "ایران بین دو انقلاب" از یرواند آبراهامیان)

ولی با همه اینها اگر انقلاب تو یه برهه چندماهه بدون خونریزی چندانی تو اون برهه (برخلاف اعدام‌ها و کشتارهای زیادی که سالهای قبل‌تر علیه مبارزان اعمال شده بود)، که روال انقلاب‌هاست به سرانجام رسید، به خاطر عدم تمایل شاه برای ماندن بر سر قدرت بود و الان دارن بحث میکنن که با رو شدن اسناد سازمان سیا درباره تماس‌ها و مذاکرات آمریکا با خمینی اصلا انقلاب 57 رو میشه، انقلاب نامید یا نه، فقط جابجایی قدرت بوده؟

راهپیمایی سکوت سال 88 سه میلیون آدم فقط تو تهران بودند، شهرهای دیگه که بماند

لینک به دیدگاه
یکی از بهترین کتاب هایی ک میتونه ب این قبیل سوالات پاسخ بده مجموعه دوجلدی " ظهور و سقوط پهلوی" هست ک خاطرات حسین فردوسته..

همون طور ک میدونید فردوست تنها کسیه ک خود محمدرضا پهلوی هم در کتاب "ماموریت برای وطنم" اونو دوست صمیمی خودش معرفی میکنه، و این موضوع بر همگان کاملا آشکاره

مساله بعدی اینه ک شاه حمایت دولت های خارجی رو داشت نه حمایت مردمی رو.. و برای بقای یک حکومت یکی از مهم ترین ارکان، حمایت و پذیرش مردمیه..ک این پذیرش و حمایت درمورد استقبال از امام مشاهده شد ک واقعا بی سابقه است.. بخصوص وقتی ک دولت بختیار اجازه ورود امام ب ایران رو نداد ولی نتونست در مقابل حضور جمعیت زیاد مردمی مقاومت کنه..

یکی از تفاوت های عدم سرکوب مردمی در اون زمان با مدل 88 هم همین تفاوت جمعیتیه.. اون زمان ین 4 تا 8 میلیون از جمعیت 30 و چند میلیونی فقط برای استقبال امام اومده بودن ولی در مدل 88 بیشترین آمار اگر اشتباه نکرده باشم نهایتا دومیلیون از 80 میلیون بودن.. یا مثلا توی راهپیمایی سکوت بعد از انتخابات چندهزار نفر وارد خیابونای تهران شدن.. ب اضافه خیلی مسائل دیگه ک از حوصله ی این بحث خارجه

یه مورد دیگه هم دکترین امنیت ملی هست ک تو همون کتاب خاطرات فردوست درباره اش توضیح داده شده و درواقع یکی از عوامل سقوط رژیم پهلوی رو دکترین امنیت ملی نامنطبق با عوامل واقعی موثر در ایران نام برده

معمولا انقلاب ها با برنامه ریزی ولی با یک عملیات سریع ب پیروزی رسیده اند و طولانی شدن اونا مساوی با نابودی اون انقلابه.. ولی جریان انقلاب اسلامی ایران درست برعکس این رونده.. انقلابی ک قدم ب قدم و با کمترین خشونت مردمی ب پیروزی رسیده و تا ب حال ادامه داشته و این نشون دهنده ی آزادی فکر و عمل رهبر و سران انقلاب و پذیرش مردمی بوده ک بازخورد اونو میشه در نظر رهبران و روسای جمهور یا سفرا و ارکان دولتی و حتی مذهبی کشورهای دیگه از جمله خود امریکا و انگلیس دید

ایشون سال های اخر عمرشو تحت فشار بود و به اختیار چنین کتابی رو ننوشت و یکی از خائن ترین افراد به محمدرضا بود ولی من طرفدار محمدرضا به هیچ وجه نیستم ولی اگر چیز غلطی باشه باید روشنش کرد

لینک به دیدگاه
حالا باید چیکار کنیم ؟

فهمیدن اصل و فرع این چیزا چه دردی از ما دوا میکنه؟

شکرخدا

ممکنه دواکنه ممکنه دوانکنه ویا ممکنه به دردها هم اضافه کنه دستمون siahkamar درست گفت اگر چیز غلطی باشه باید روشنش کرد.

فقط می خوام حقیقتش رامتوجه شوم چون من خودم اون زمان نبودم تا لمس کنم واقعا بدبوده ، یابدشده

لینک به دیدگاه
شکرخدا

ممکنه دواکنه ممکنه دوانکنه ویا ممکنه به دردها هم اضافه کنه دستمون siahkamar درست گفت اگر چیز غلطی باشه باید روشنش کرد.

فقط می خوام حقیقتش رامتوجه شوم چون من خودم اون زمان نبودم تا لمس کنم واقعا بدبوده ، یابدشده

درود

دوست بزرگوار اولا هیچ چیزی رو نمیشه به طور یقین و 100 درصدی فهمید چه درستی واقعه ای رو و چه نادرستی اونو.

تو هر مسئله ای باید نظرات و مدارک موافق و مخالف رو خوند و بعد به عقل شخصی رجوع کرد.پیشنهاد میکنم مستندهای شبکه من و تو رو هم درباره سوالت هست رو ببین.

در اخر بهت اینجور بگم به نظرم مهم رفتار و عملکرد قدرتمدارا و مردم تو گذشته نیست بلکه ملاک زندگی حال ادم و جامعه است.شما به نظرت الان چقد گفته های مسئولین درست و عملکردشون قابل قبول هست؟نیگاه کن ببین یک انسان خودش خوب یا بد باشه از دشمنش چه جوری یاد میکنه؟ و ...

لینک به دیدگاه
شکرخدا

اگه بخوای خوشبخت زندگی کنی باید از سیاست دوری کنی. اهل سیاست باشی اونوقت بازیچه دست این و اون میشی و یه وقت چشمتو باز میکنی میبینی همه هم سن و سالهات صاحب همه چی شدن و تو همش تو گذشته ها و روزمرگی درگیری . از من گفتن. :icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...