رفتن به مطلب

آیا سد سازی برای ایران مفید است یا مضر...با بحث خودتون یاری رسان ما باشید.

ارسال های توصیه شده

ببیند خانم مهندس خودتون میگید مردم به رفاه نیاز دارن در تمام دنیا ایجاد سد بخشی از رفاه هس اما در ایران به دلیل اینکه بعضی ها از جمله سازمان محیط زیست نمیتونه کاری انجام بده تقصیر رو میندازه گردن سد سازی در حالی که مثلا در بحث دریاچه ارومیه زدن چاه های غیر مجاز عامل اصلی اند نه سد

یک مدیر سازمان محیط زیست: حبس آب در سطح زمین اشتباه راهبردی استشهرکرد- ایرنا- مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: میانگین ریزش های جوی در ایران یک سوم میانگین جهانی می باشد و با توجه به میزان تبخیر بالای آب در کشور، حبس آب در سطح زمین یک اشتباه راهبردی است.

به گزارش ایرنا، محمد درویش روز چهارشنبه در حاشیه نشست آموزشی کودک و طبیعت در شهرکرد در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: در کشوری که میزان آبخوان ها و ذخیره ای که می تواند زیر زمین نگهداری کند، 50 برابر سدهایی است که تاکنون در کشور ساخته شده، چرا نباید آب ها را در زیر زمین ذخیره کرد؟

وی گفت: با توجه به اینکه کشور ایران در اقلیم خشک قرار دارد، تبخیر آب در کشورمان 50 درصد بیشتر از میانگین جهانی است. 

درویش به نقل از معاون وزیر نیرو مدعی شد که 120 سد باید در کشور ساخته شود که مطابق نظر کارشناسان وزارتخانه نیرو، ساخت این سدها غیرکارشناسی و براساس برخی اهداف شخصی و غیرکارشناسی است. 

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: سدهای زیادی در کشور هست مانند سد گتوند در خوزستان، میناب در هرمزگان، سد سفید رود در گیلان، سد لار در تهران، سد 15 خرداد در مرکزی و قم و سد سیوند در فارس که اگر ساخته نمی شدند، منافع بیشتری برای مردم به دنبال داشتند و تخریب محیط زیست کشور را در پی نداشت. 

درویش گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه ناشی از احداث 72 سد و حفر 70 هزار چاه غیرمجاز در اطراف این دریاچه است. 

وی تصریح کرد: این سازمان اهداف بلندمدت و میان مدت برای جلوگیری از خشک شدن تالاب ها با مشارکت تشکل های مردم نهاد محیط زیستی و جوامع محلی برنامه ریزی کرده است. 

به گفته وی، با توجه به اینکه 60 درصد تالاب های ثبت شده در کنوانسیون رامسر در استان خوزستان واقع شده، پایلوت اجرای این برنامه ریزی ها از این استان آغاز می شود. 

درویش ادامه داد: هسته هایی در کنار هر تالاب فعال می شود تا به مدت 10 سال با کمک مشاوران و حمایت مالی سازمان آب و برق خوزستان برنامه های حفاظت از تالاب ها اجرا شود. 

منبع: ایرنا

لینک به دیدگاه
یک مدیر سازمان محیط زیست: حبس آب در سطح زمین اشتباه راهبردی استشهرکرد- ایرنا- مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: میانگین ریزش های جوی در ایران یک سوم میانگین جهانی می باشد و با توجه به میزان تبخیر بالای آب در کشور، حبس آب در سطح زمین یک اشتباه راهبردی است.

به گزارش ایرنا، محمد درویش روز چهارشنبه در حاشیه نشست آموزشی کودک و طبیعت در شهرکرد در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: در کشوری که میزان آبخوان ها و ذخیره ای که می تواند زیر زمین نگهداری کند، 50 برابر سدهایی است که تاکنون در کشور ساخته شده، چرا نباید آب ها را در زیر زمین ذخیره کرد؟

وی گفت: با توجه به اینکه کشور ایران در اقلیم خشک قرار دارد، تبخیر آب در کشورمان 50 درصد بیشتر از میانگین جهانی است.

درویش به نقل از معاون وزیر نیرو مدعی شد که 120 سد باید در کشور ساخته شود که مطابق نظر کارشناسان وزارتخانه نیرو، ساخت این سدها غیرکارشناسی و براساس برخی اهداف شخصی و غیرکارشناسی است.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: سدهای زیادی در کشور هست مانند سد گتوند در خوزستان، میناب در هرمزگان، سد سفید رود در گیلان، سد لار در تهران، سد 15 خرداد در مرکزی و قم و سد سیوند در فارس که اگر ساخته نمی شدند، منافع بیشتری برای مردم به دنبال داشتند و تخریب محیط زیست کشور را در پی نداشت.

درویش گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه ناشی از احداث 72 سد و حفر 70 هزار چاه غیرمجاز در اطراف این دریاچه است.

وی تصریح کرد: این سازمان اهداف بلندمدت و میان مدت برای جلوگیری از خشک شدن تالاب ها با مشارکت تشکل های مردم نهاد محیط زیستی و جوامع محلی برنامه ریزی کرده است.

به گفته وی، با توجه به اینکه 60 درصد تالاب های ثبت شده در کنوانسیون رامسر در استان خوزستان واقع شده، پایلوت اجرای این برنامه ریزی ها از این استان آغاز می شود.

درویش ادامه داد: هسته هایی در کنار هر تالاب فعال می شود تا به مدت 10 سال با کمک مشاوران و حمایت مالی سازمان آب و برق خوزستان برنامه های حفاظت از تالاب ها اجرا شود.

منبع: ایرنا

hghk fdajv lk

الان بیشتر مناطق ایران هوای گرم و خشک دارن و اینکه دمای بالاتری از میانگین کشورهای اروپایی و ... داریم

که همین باعث تبخیر بیشتر آب میشه

زمان قدیم زاز قنات و کاریز استفاده میکردن و اب رو از زیر زمین به مناطقی که میخواستن هدایت میکردن

که میزان تبخیر هم کمتر میشده.

در کل فواید سد سازی نسبت به مضراتش خیلی کمتره:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
;ha hdk lxgf fh nrj o,kni fai

کاش این مطلب با دقت خونده بشه

سد سازی چهره منطقه و حتی اکوسیستم منطقه رو دچار دگرگونی میکنه

دوست عزیز این مطلب شاید گوشه ایی از مشکلات سد باشه ولی ایران فرق میکنه خوبه بدونید مطالعات جغرافیایی و میحطی هر منطقه ایی فرق میکنه شما تا یکی گفت سد سازی بده نباید قبول کنی مشکل جامعه ایران همینه در قرن های گذشته هم پروفسور هایی بودن که با بعضی چیزها چون در مناطق دیگه انجام میشده موافق بودن ولی بعد از چند دهه به اشتباه خودشون اعتراف کردن

لینک به دیدگاه

الا ما هر چی بگیم چون یه عده ایی گفتن سد بده قبول نمیکنید والا به خدا قدیم انقدر برداشت از آبهای زیر زمینی نبوده با افزایش برداشت حفره های زیر زمینی به مرور زمان نشست پیدا میکنن و منافذ خاک بسته میشه حفرات زیر زمینی کوچک تر میشه آب های زیر زمینی منبعی برای آیندگانه برای زمان بحران این در بحث توسعه ی پایدار بحث بسیار مهمیه

لینک به دیدگاه

ب من اصلا کاری به بقیه ندارم

سد سازی چهره منطقه رو هم دچار مشکل میکنه

هر سد چقدر هزینه داره؟

چقدر باید بعد از تکمیل هزینه بشه برای نگه داریش؟

تالاب ها باید خشک بشن ت اشتباهات دیگه رو با سد سازی جبران کنن؟

مجوز حفر چاه های 300 متری بدن کیلو کیلو بعد بیان سد بزنن که میخوایم آب های رو زمینی رو مهار کنیم؟

همه رود ها چشمه و رو خشک کنیم با حفر چاه ها و سد سازی که میخوای به اقتصاد کشور کمک کنم؟

میزان مصرف ما به دلیل بی کفایتی مدیران چندین برابر شده

سیب زمینی و صیفی جات رو میکارن با مصرف 100-150 لیتر برای تولید یک کیلو اون وقت همینو با قیمت مفت به عراق افغانستن و ... صادر میکنن.

کشاورزا چاه های عمیق میزنن و آبی که سهم همه هست رو برای تولید ذرت و... استفاده میکنن حالا اگه همون مقدار آب رو بفروشن سودش از تولیدشون بیشتره

الان مد شده تو ایران هر ج میرن باید یه سد بزنن که چی میخوایم جلوی هدر رفت آب های رو زمینی رو بگیریم

اما پیامد هاش چیه؟

خشکی زمین های بعد از منطقه ایه که سد قرار میگیره

ایجاد زمین های خشک و بی آب و علف بیشتر

از بین بردن زیست گاه های گیاهی و جانوری

حالا میشه بگید این حرفا ربطش به کشور های خارجی چیه؟

لینک به دیدگاه
الا ما هر چی بگیم چون یه عده ایی گفتن سد بده قبول نمیکنید والا به خدا قدیم انقدر برداشت از آبهای زیر زمینی نبوده با افزایش برداشت حفره های زیر زمینی به مرور زمان نشست پیدا میکنن و منافذ خاک بسته میشه حفرات زیر زمینی کوچک تر میشه آب های زیر زمینی منبعی برای آیندگانه برای زمان بحران این در بحث توسعه ی پایدار بحث بسیار مهمیه

اصلا این رو قبول ندارم که با سد سازی آب های زیر زمینی دست نخورده میمونه

در مورد اینکه آب زیرزمینی منبعی برای آینده هستش شکی نیست ام با مدیریت صحیح نه اینکه مجوز حفر چاه عمیق بدن برای کشاورزی

عزیز من باید کشاورز رو توجیه کنیم که شما باید به محیط زیست منطقه تون مراجعه کنید و از اونها برای کشاورزی و تولید محصول بومی منطقه خودت مشورت بگیری که با کمترین مصرف آب بیشترن تولد رو داشته باشی

نه اینکه تو مناطق گرم و خشک بیای ز آب زیرزمینی برای صیفی کاری استفاده کنی بعداز اون ور دولت بره سد بزنه که آب هارو محار کنه

یعنی دولت و ملت دست در دست هم دادن برای از بین بردن محیط زیست

محیط زیست هم سهم آیندگان هستش باید در حفظ اون کوشا باشیم:a030:

لینک به دیدگاه
ب من اصلا کاری به بقیه ندارم

سد سازی چهره منطقه رو هم دچار مشکل میکنه

هر سد چقدر هزینه داره؟

چقدر باید بعد از تکمیل هزینه بشه برای نگه داریش؟

تالاب ها باید خشک بشن ت اشتباهات دیگه رو با سد سازی جبران کنن؟

مجوز حفر چاه های 300 متری بدن کیلو کیلو بعد بیان صد بزنن که میخوایم آب های رو زمینی رو مهار کنیم؟

همه رود ها چشمه و رو خشک کنیم با حفر چاه ها و صد سازی که میخوای به اقتصاد کشور کمک کنم؟

میزان مصرف ما به دلیل بی کفایتی مدیران چندین برابر شده

سیب زمینی و سیفی جات رو میکارن با مصرف 100-150 لیتر برای تولید یک کیلو اون وقت همینو با قیمت مفت به عراق افغانستن و ... صادر میکنن.

کشاورزا چاه های عمیق میزنن و آبی که سهم همه هست رو برای تولید ذرت و... استفاده میکنن حالا اگه همون مقدار آب رو بفروشن سودش از تولیدشون بیشتره

الان مد شده تو ایران هر ج میرن باید یه سد بزنن که چی میخوایم جلوی هدر رفت آب های رو زمینی رو بگیریم

اما پیامد هاش چیه؟

خشکی زمین های بعد از منطقه ایه که سد قرار میگیره

ایجاد زمین های خشک و بی آب و علف بیشتر

از بین بردن زیست گاه های گیاهی و جانوری

حالا میشه بگید این حرفا ربطش به کشور های خارجی چیه؟

من در راستای اون مطلبی که گفتین بخونین اون حرفو زدم وگرنه خودمم قبول دارم سد زدن در همه جا مناسب نیس و به مطالعه زیاد احتیاج داره و این مشکل به دلیل عدم همکاری سازمان محیط زیسته ایرانه و با سازمان عمرانی کشور و وزارت نیرو

لینک به دیدگاه
من در راستای اون مطلبی که گفتین بخونین اون حرفو زدم وگرنه خودمم قبول دارم سد زدن در همه جا مناسب نیس و به مطالعه زیاد احتیاج داره و این مشکل به دلیل عدم همکاری سازمان محیط زیسته ایرانه و با سازمان عمرانی کشور و وزارت نیرو

عدم همکاری از سوی سازمانهای اجرایی هستش نه سازمان محیط زیست

متاسفانه تو ایران محیط زیست نهادی بدون پشتوانه اجرایی هستش که فقط میتونه نظر بده اینکه پذیرفته بشه تضمینی درش وجود نداره

اما در کشورهای دیگه نهادی کاملا جدای از دستگاه های اجرایی هستش که حتی میتونن مقابل دولت و هر نهادی بایستن و اجازه ی صدور اجرای طرح هایی که منجر به از بین رفتن زیست بوم بشه رو بگیرن.

تو کشور ما کاملا بر عکس هستش و خود محیط زیست شده زیر دسته همین نهاد های اجرایی که حتی نمیتونه اظهار نظر کنه

لینک به دیدگاه
عدم همکاری از سوی سازمانهای اجرایی هستش نه سازمان محیط زیست

متاسفانه تو ایران محیط زیست نهادی بدون پشتوانه اجرایی هستش که فقط میتونه نظر بده اینکه پذیرفته بشه تضمینی درش وجود نداره

اما در کشورهای دیگه نهادی کاملا جدای از دستگاه های اجرایی هستش که حتی میتونن مقابل دولت و هر نهادی بایستن و اجازه ی صدور اجرای طرح هایی که منجر به از بین رفتن زیست بوم بشه رو بگیرن.

تو کشور ما کاملا بر عکس هستش و خود محیط زیست شده زیر دسته همین نهاد های اجرایی که حتی نمیتونه اظهار نظر کنه

کاملا موافقم

لینک به دیدگاه
میشه بیشتر توضیح بدید؟

سدسازی تو ایران روی اصول نیس، هرجا رود پیدا شده ی سد روش ساخته شده، الان این همه مسیله ریزگرد و طوفان نمک و خشک شدن دریاچه ها و تالاب ها ک ب وجود اومده، حاصل سد سازی هست

هنگام ساخت سد ب این موضوع حداقل توجه نشده ک سد رو باز تو ایران ک منطقه گرم و خشکی هست، باعث تبخیر آب از روی سدها میشه و هدررفت آب داریم،

ساخت سد مناطق پایین دست رو دچار خشکسالی و تغییر اکوسیستم میکنه

ببینید خانم مهندس شما با توجه به رشته ایی که در اون تحصیل کردید دارین این نظر را میدین در حالی که یک مهندس باید با توجه به علم و با توجه به شرایطی که منطقه و فرهنگ اون منطقه داره باید تصمیم بگیره مثلا در ایران ما دچار مصرف زدگی در آب هستیم و بسیاری از رودخانه های ما فصلیه و در زمان کوتاهی جریان دارند و در بیشتر اوقات سال بی آب هستن و این یک مشکله که آب از بین میره آبی که میشه با برنامه ریزی ازش استفاده کرد درسته اگه ما در کشوری بودیم مثل انگلیس سد سازی اشتباه بود ولی ما در منطقه خشکی هستیم

همون طور که مردم عزیزمون در یزد و کرمان با مشکل کم آبی مواجه اند و آب خود رو از مناطق اصفهان و آبهای زیر زمینی تامین میکنند که مصرف بی رویه آبهای زیر زمینی خودش مشکل سازه من با نظر شما در مورد مشکلات زیست محیطی موافقم اما اگه مردم آبی نداشته باشن برای خوردن وشستوشو میدونید چقدر از مشکل ریزگرد ها بالا تره و بی نظمی به دنبال داره بنابر این ما باید سد سازی رو انجام بدیم اما باید کمی هم به محیط زیست هم توجه کنیم:hanghead:

ببخشید من نظر میدم ولی خب اینجا اومدیم بحث کنیم برای نتیجه گیری:a030:

در جوابتون به پست بالا یه تیکه رو بُلد و با قرمز نشون دادم

میخوام در این مورد بحثم رو پیش ببرم

حرف کاملا درست و منطقی زدید اما اون کسی که باید تشخیص بده کجاها باید سد ساخته بشه و کجاها نیاز به سد سازی نیست کیا هستن؟

یکم بحث رو باز تر میکنم

من مکانیک خوندم شما عمران و بقیه هم رشته های دیگه.

من و شما با کمک هم میخوایم یه ساختمون بسازیم با ارتفاع زیاد که نیاز به ایمن سازی داره. آیا نباید بریم از سازمان زمین شناسی اطلاعات مربوط به خاک منطقه استحکام خاک و ... رو بگیریم؟

میشه بگیم شمای زمین شناس نمیتونید در مورد جنس و استحکام خاک نطر بدید؟ و چون مردم نیاز به سرپناه دارن ما اینجا ساختمون رو بنا میکنیم؟

کار ما هم بی عیب و نقص انجام شده همه موارد رو در ساختمان سازی رعایت کردیم ولی ساختمن با با کمترین لغزشی میاد پایین و نه تنها سرپنهای برای مردم نبود بلکه باعث ازبین رفتنشون هم شد مشکل از چیه؟ اینکه توصیه اون زمین شناس رو نادیده گرفتیم

محیط زیست هم همینه ما درس مروط به رشته خودمون رو خوندیم اونها هم درس مربوط به رشته خودشون رو

یه محیط زیست نمیاد در مورد اینکه استحکام بتن استفاده شده در سد باید چقدر باشه نظر بده ولی اینکه سد کجا ساخته بشه در تخصص اونهاست.

لینک به دیدگاه

تو ایران یه بازنگری کلی باید در سیاستهای دولت و قوانین مجلس صورت بگیره.

متاسفانه مردم قربانی میشن این وسط فقط. یه زمانی ی رییس جمهوری تصمیم میگیره در تولید گندم خودکفا بشه، بدون در نظر گرفتن پتانسیل کشورش، یه رییس جمهوری تصمیم داره بگه من دارم خدمت میکنم، وسط پارک ملی جاده چهاربانده میسازه، تا جایی ک بتونه سد میسازه، ی رییس جمهوری بودجه ناقابلی ک برای محیط زیست بود رو صرف عمران میکنه و در سخنرانیش از محیط زیست انتقاد میکنه ک جلوی پیشرفت رو میگیره، یا نماینده های مردم توی مجلس طرحی تصویب میکنن ک کمک ب زمین خواری هست، هرجا قانونی برای محیط زیست تصویب شده یه راه در رو هم به عنوان تبصره براش درنظر میگیرن، یا. خیلی مسایل دیگه.

الان تو شهرهای کم آب مثل اصفهان چه لزومی هست برای کشت گندم وقتی که آب نیست، برای تامین آبش یه تونل ایجاد کنن به اسم گلاب ک باعث خشکی و نابودی چهارمحال و بختیاری سرسبز بشه.

یکم روی بحثهای صرفه جویی و اصلاح مصرف آب توی همه بخش ها سرمایه گذاری بشه، خیلی از مشکلات برطرف میشه.

کشاورزی حدود 90 درصد آب قابل شرب رو استفاده میکنه، کمی روی کشاورزی داخل کشور دقت کنن، نیاز ب ساخت خیلی از سدها نیس،

بحث انتقال آب ک داشتیم، تاثیرات انتقال آب رو به محیط زیست یه منطقه عنوان شد توسط دوستان، همون تاثیرات در بحث سدسازی هم هست.

متاسفانه نظرات سازمان محیط زیست جایی درنظر گرفته نمیشه چون زور اقتصاد وسیاست بیشتر از محیط زیست هست توی ایران.

امیدوارم هرچه زودتر مستند مادرکشی پخش بشه تا همه از بلایی ک سدسازی سر ایران میاره آگاه بشن.

ما باید امانتدار آیندگان باشیم، زمین ارثیه ما نیس ک هر بلایی خاستیم سرش بیاریم.

لینک به دیدگاه
ببخشید من نظر میدم ولی خب اینجا اومدیم بحث کنیم برای نتیجه گیری:a030:

در جوابتون به پست بالا یه تیکه رو بُلد و با قرمز نشون دادم

میخوام در این مورد بحثم رو پیش ببرم

حرف کاملا درست و منطقی زدید اما اون کسی که باید تشخیص بده کجاها باید سد ساخته بشه و کجاها نیاز به سد سازی نیست کیا هستن؟

یکم بحث رو باز تر میکنم

من مکانیک خوندم شما عمران و بقیه هم رشته های دیگه.

من و شما با کمک هم میخوایم یه ساختمون بسازیم با ارتفاع زیاد که نیاز به ایمن سازی داره. آیا نباید بریم از سازمان زمین شناسی اطلاعات مربوط به خاک منطقه استحکام خاک و ... رو بگیریم؟

میشه بگیم شمای زمین شناس نمیتونید در مورد جنس و استحکام خاک نطر بدید؟ و چون مردم نیاز به سرپناه دارن ما اینجا ساختمون رو بنا میکنیم؟

کار ما هم بی عیب و نقص انجام شده همه موارد رو در ساختمان سازی رعایت کردیم ولی ساختمن با با کمترین لغزشی میاد پایین و نه تنها سرپنهای برای مردم نبود بلکه باعث ازبین رفتنشون هم شد مشکل از چیه؟ اینکه توصیه اون زمین شناس رو نادیده گرفتیم

محیط زیست هم همینه ما درس مروط به رشته خودمون رو خوندیم اونها هم درس مربوط به رشته خودشون رو

یه محیط زیست نمیاد در مورد اینکه استحکام بتن استفاده شده در سد باید چقدر باشه نظر بده ولی اینکه سد کجا ساخته بشه در تخصص اونهاست.

l

منم با این نظر کاملا موافقم:w16:(' '

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

جمع بندی شاید این بشه و اگه نکته ای لازم بود کسی اضافه کنه:

سد سازی به طور مطلق بد و مضر نیست اگه ضوابط محیط زیستی رعایت بشه و حتما تاییدیه محیط زیست گرفته باشه. سدسازی بیش از حد و در همه جا لزومی نداره.

مهمترین نکته این میتونه باشه ک قبل هرچیزی شیوه مصرف آب در بخش کشاورری و صنعت اصلاح بشه و فرهنگ استفاده درست از آب بین همه مردم رواج پیدا کنه.

برای سد سازی هم باید فکری به حال تبخیر آب از سطح سدها بشه مثل همون صفحه های خورشیدی شناور ک قبلا تاپیکش رو زده بودیم، ک هم تولید انرژی میکرد و هم از تبخیر زیاد آب سدها جلوگیری میکرد.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...