رفتن به مطلب

فلزات و سوپر آلیاژهای ناراحت و دیرگداز !

ارسال های توصیه شده

:ws28:

باز من اومدم با یکسری بحث خرکی یکم .............

ولش کن

میخوام در مورد سوپر آلیاژهایی صحبت کنیم که شدیدا ناراحت هستند ! بعضی اینقدر ناراحتن که با پرفشار ترین جریان اکسی آستیلن فقط سرخ میشن:ws28: نه ریزش دارن و نه ذوب میشن:ws28::ws28: سبکن در جد آلومینیوم :ws3: و فقط به ریشت میخندن و در آخرم دو تا فلش بک مشتی میزنی میری هوا ولی اون هنوز ذوب نشده

مورد دارشتیم طرف سرپیک بسته اندازه قندون :ws28::ws28: تا 3400 رسیده ولی ذوب بی ذوب بعد میگه یک تن بریزیم :ws28: آقا 50 گرمش رو نمیتونی ذوب کنی

تالار ترکیده ایه نمیدونم اصلا این حرفها بدرد اینجا میخوره یا برم تو تاپیک قصابی محمد علی شرکت کنم

اساتید بریزید وسط ببینم چی تو چنته دارید

لینک به دیدگاه
:ws52:

یعنی الان بگیم چه سوپرآلیاژ هایی با این خواص وجود داره؟

نه میخوایم بسازیم ولی اینبار من خودمو نمیکشم ! فقط یک شرکت کننده تو بحث هستم

البته برای شروع اسم تعدادیشون هم ببری خوبه

لینک به دیدگاه
قبلنا خیلی میکشیدی؟:ws3:

میشه بگی بجز توانایی در مقابل ذوب چه چیزایی مد نظرته؟

:ws3:

وزن ، چکشخوار بودن ، تو شرایط مختلف پایدار بودن و امثالش

پایه نیکل

پایه آهن

پایه کبالت

و...

آهن و نیکل ؟ خب اینا نه خودشون و نه آلیاژاشون دیر گدازو این حرف ها نیستن

لینک به دیدگاه

از موارد استفاده از مگنزيت، تهيه فلز منيزيم است. منيزيم از طريق تکليس منيزيت در°c 1200– 1000 بدست مي آيد. منيزيت کاملاً تکليس شده، شامل بلورهاي پريکلاز در زمينه بلورين دانه ريز مي باشد و نقطه ذوب آن 2800 درجه سانتي گراد و وزن مخصوص آن 6/3 گرم بر سانتي متر مکعب است.

لینک به دیدگاه
اخه تو داری از 3400 درجه حرف میزنی من هرچی شنیدم نهایتش تا 1100 بودن:icon_pf (34):

1100 ؟ مس که نمیخوایم ..........................

من گفتم دیرگداز ، سبک . چکشخوار و..................

فلزات زیاد و آلیاژهای زیادتری هستند که این مشخصاتو دارن

حالا یکی سنگینه آلیاژ میشه وزنش میاد پایین دمای ذوبش یا ثابت میمونه یا میره بالا یا کمی میاد پایین و......................

مثلا تنگستن از همه ذوبش بالاتره و همینجوری

تا 1900 میان پایین

ایریدیوم . روتینیوم و................سر همین نقطه هارو بگیر تا کروم حداقل برو

فقط مسو میشناسه ، 1100 . تازه مس هم یکم بیشتر از 1100 درجه هستش:ws28:

لینک به دیدگاه
از موارد استفاده از مگنزيت، تهيه فلز منيزيم است. منيزيم از طريق تکليس منيزيت در°c 1200– 1000 بدست مي آيد. منيزيت کاملاً تکليس شده، شامل بلورهاي پريکلاز در زمينه بلورين دانه ريز مي باشد و نقطه ذوب آن 2800 درجه سانتي گراد و وزن مخصوص آن 6/3 گرم بر سانتي متر مکعب است.

خب چیکار کنم؟ به من چه ؟:ws28:

لینک به دیدگاه

1100 ؟ مس که نمیخوایم ..........................

من گفتم دیرگداز ، سبک . چکشخوار و..................

فلزات زیاد و آلیاژهای زیادتری هستند که این مشخصاتو دارن

حالا یکی سنگینه آلیاژ میشه وزنش میاد پایین دمای ذوبش یا ثابت میمونه یا میره بالا یا کمی میاد پایین و......................

مثلا تنگستن از همه ذوبش بالاتره و همینجوری

تا 1900 میان پایین

ایریدیوم . روتینیوم و................سر همین نقطه هارو بگیر تا کروم حداقل برو

فقط مسو میشناسه ، 1100 . تازه مس هم یکم بیشتر از 1100 درجه هستش:ws28:

من که از خودم در نیاوردم:|

اینجوری نوشته بود

تنگستن رو یادم نبود آره دومای ذوبش بالاس:|

مهندس خو من باید تو این نت خراب شده بگردم ببینم کدوماا چکشخوارن کدوما دمای ذوبشون کجاس:whistle:

لینک به دیدگاه
من که از خودم در نیاوردم:|

اینجوری نوشته بود

تنگستن رو یادم نبود آره دومای ذوبش بالاس:|

مهندس خو من باید تو این نت خراب شده بگردم ببینم کدوماا چکشخوارن کدوما دمای ذوبشون کجاس:whistle:

چرا حالا گریه میکنی :ws28:

ببین اول اینو بگم !! منظورم از چکشخواری اینه که راحت نورد بشه و خشک و شکننده نباشه

مثلا برنجو ببین ...یک آلیاژ ساده از روی و مسه اما خنگه

خنگه یعنی خشکه و نورد خورش هم خوب نیست مثل میخه

بعدشم تک فلز که نقطه ذوبش مشخصه رو با آلیاژهای دوتایی تا چند تایی اشتب نگیر

یهو میبینی یک ترکیب با یک فرمولاسیون داریم که دمای ذوب از خود تنگستن خالی بالاتر میره و از اونطرف مثل کره هم نورد میشه و سبک هم میشه مثل آلومینیوم

حالا میخوای سرچ کنی یا هر چی کاری ندارم داریم حرف میزنیم دیگه

و در آخر ......... من مهندس نیستم فحاشی نکن:ws3:

یک سوال مسخره هم این وسط ازت بپرسم :ws28: بحث باید از همه جا قاطی باشه دیگه

آقا فرق بین فلش بک آستیلن با گاز مایع معمولی چیه ؟ فرض کن من میخوام یک جفت فلش بک سر شیلنگم ببندم !!!! عشقم میکشه امروز آستیلن بسوزونم فردا ال پی جی پس فردا یک چیز دیگه

اصلا مهمه فلش بک ها تغییر کنه یا همونی که مال آستیلنه برای ال پی جی هم جواب میده ؟ و فقط مانومترا تغییر میکنن ؟

این دیگه سوال ساده و بحثشم همون طراحی کوفت و زهرمار گرایش خودته .. صحبت هم سر یک هوا گاز ساده هستش و ابولهول نمیخوایم رو کنیم

این سوال رو پرسیدم چون یادمه یبار پای تلفن میگفتی آرگونو پلاسما ؟ من برای سرگرمی هم اینارو انجام میدمو خلاصه خیلی خفنم :ws28: هیچ چیزی یادم نمیره

منم از ساده میام بالا

بیا اینم فلش بک آستیلن بین شیلنگی

امری نیست دیگه جیگر ؟

۲۰۱۶۰۹۱۶_۱۳۲۶۳۵.jpg

لینک به دیدگاه

ممنون حمید جان برای به چالش کشیدن دوستان. من خیلی اطلاعات مواد و متالوژی ندارم اما یه بار خبری خوندم مبنی بر رسیدن به دمای ذوبی بالاتر از 7000 درجه سانتیگراد بوسیله ترکیبی از هافنیوم و کربن و نیتروژن

دمای ذوب هافنیوم به تنهایی حدودا 2200 درجه---- دمای ذوب کربن حدود 3500 درجه و نیتروژن(خنثی) 200 درجه :w58: حالا اینکه چطور این سه عنصر میتونن دمای ذوب رو به 7000 درجه برسونن دیگه نمیدونم:ws52:

لینک به دیدگاه

چرا حالا گریه میکنی :ws28:

ببین اول اینو بگم !! منظورم از چکشخواری اینه که راحت نورد بشه و خشک و شکننده نباشه

مثلا برنجو ببین ...یک آلیاژ ساده از روی و مسه اما خنگه

خنگه یعنی خشکه و نورد خورش هم خوب نیست مثل میخه

بعدشم تک فلز که نقطه ذوبش مشخصه رو با آلیاژهای دوتایی تا چند تایی اشتب نگیر

یهو میبینی یک ترکیب با یک فرمولاسیون داریم که دمای ذوب از خود تنگستن خالی بالاتر میره و از اونطرف مثل کره هم نورد میشه و سبک هم میشه مثل آلومینیوم

حالا میخوای سرچ کنی یا هر چی کاری ندارم داریم حرف میزنیم دیگه

و در آخر ......... من مهندس نیستم فحاشی نکن:ws3:

یک سوال مسخره هم این وسط ازت بپرسم :ws28: بحث باید از همه جا قاطی باشه دیگه

آقا فرق بین فلش بک آستیلن با گاز مایع معمولی چیه ؟ فرض کن من میخوام یک جفت فلش بک سر شیلنگم ببندم !!!! عشقم میکشه امروز آستیلن بسوزونم فردا ال پی جی پس فردا یک چیز دیگه

اصلا مهمه فلش بک ها تغییر کنه یا همونی که مال آستیلنه برای ال پی جی هم جواب میده ؟ و فقط مانومترا تغییر میکنن ؟

این دیگه سوال ساده و بحثشم همون طراحی کوفت و زهرمار گرایش خودته .. صحبت هم سر یک هوا گاز ساده هستش و ابولهول نمیخوایم رو کنیم

این سوال رو پرسیدم چون یادمه یبار پای تلفن میگفتی آرگونو پلاسما ؟ من برای سرگرمی هم اینارو انجام میدمو خلاصه خیلی خفنم :ws28: هیچ چیزی یادم نمیره

منم از ساده میام بالا

بیا اینم فلش بک آستیلن بین شیلنگی

امری نیست دیگه جیگر ؟

خب شیخ پیر اورهال شد :ws28:

ممنون حمید جان برای به چالش کشیدن دوستان. من خیلی اطلاعات مواد و متالوژی ندارم اما یه بار خبری خوندم مبنی بر رسیدن به دمای ذوبی بالاتر از 7000 درجه سانتیگراد بوسیله ترکیبی از هافنیوم و کربن و نیتروژن

دمای ذوب هافنیوم به تنهایی حدودا 2200 درجه---- دمای ذوب کربن حدود 3500 درجه و نیتروژن(خنثی) 200 درجه :w58: حالا اینکه چطور این سه عنصر میتونن دمای ذوب رو به 7000 درجه برسونن دیگه نمیدونم:ws52:

مخلصیم استاد ، اینجا هم به همین داستانا میخوایم برسیم ولی فشارو یهو زیاد کنیم بحث مالیده میشه

گاماس گاماس بحثو به 7000 درجه هم میرسونیم و اینکه اصلا این دماها چطوری کنترل میشن و کاربردشون چیه

این دیگه ذوب چدن نیست یک خمره افقی کنیم یا چند تا بوته فرو کنیم تو چاله خاک بازی کنیم

بعضی از ترکیبات نمیسوزن اما وجودشون به شدت دمای یک اکسیداسیون یا همون سوختنو بالا میبره

بعضی هم واکنش پذیری دارن !! مثلا از 1500 که رد میشه یهو شدید واکنش پذیر میشن و واکنششون یهو 4 -5 هزار درجه دما ایجاد میکنه

برقو سوخت نیست فقط!!! گاهی ذوب میگیری بدون اینا اما بازی کردن با ترکیبات فیلمای خودشو داره ، مثلا این امکان وجود داشته باشه سنگ ، یا یکی از همین فلزات دیر گداز رو تکلیس و کندانس کنی !!! یعنی بخار بشه و ..........

نمیخوام مثل طراحیا بشه ، یک بحث نرم داریم میکنیم و میریم جلو

لینک به دیدگاه

دومین فلر، از گروه الیاژهای سبگ: بریلیم . نقطه ذوب 1600 - تو شیلدهای حرارتی ب کار میره. می تونه 11 هزار درجه رو 42 ثانیه ساپورت میکنه.

فاز اول شش گوش. فاز دوم بی سی سی

کیلویی 3 میلیون :icon_razz:

شما فک کن چگالیش حدود 1.7 اگ اشتباه نکنم. تقریبا 6 برابر سبک تر از فولاد.:w58: خواص صوتی فوق العاده. شفافیت به اشعه ایکس. قالیت ایینه ای بالا ک باعث شده تو ساخت تلسکوپ ها ب کار بره. ولی سمی ه، خاک تو سرش:icon_pf (34):

سوپر آلیاژ هم اینکونل 718 خیلی معروفه :ws3:برا بحث خنگی و شکل پذیر نبودن. همه شش گوشا همین مشکل رو دارن. بحث های واکنش پذیری و ترنسفرمریشن ها رو هم بزار. اما ی کارهایی هم میشه

از جمله دستکاری تکستچر ک خودم مشغولم:icon_pf (34): اما همچنان راه دراز است.

ولی بسته ب کاربرد داره. شرایطی مثل دوران 10 هزار دور، دمای کاری 1800 درجه. تنش کشش 18هزارتن! جدا از بحث های خوردگی ناشی از حرکت حرارت.

محیط کاری یک پره متحرک توربین گاز معمولی ه :ws3: الان من چ بگم. ب این جنگنده های فراصوت، مث گاو ان اخه :-| تکنولوژی های جنگ های بیولوژیک و سلاح های دایرکت انرژی. :banel_smiley_4: بدنه با کامپوزیت های هوشمند، قابلیت رادار گریزی، ای کوفت بگیرین.

حیف این همه دانش ه خدایی. تا بوده همین بوده. ادمیزاد ب چ سرعت علم رو میبرده جلو ک بقیه ادما رو بکشه! :icon_pf (34):

حالا زیاد نریم جاده خاکی.

وقعا چ باید کرد؟

دنیا، دنیای مواده!

بریلیم

نیکل

وانادیم

تنگستن

مولبیدن

کبالت

اینا همه بالای 1500 ذوب میشن. ولی مسئله اینجاست، ما دنبال اینیم ک کار کنن. خواص مکانیکی بالا داشته باشن، ب قول حمید؛ عقل داشته باشن فرم بگیرن.

دانش متالورژیکی من هر چ هست تو کتابی بوده :icon_razz: تلمز میکنم:a030: ادامه بدید، لطفا:icon_gol:

لینک به دیدگاه

درود پست های قبل رو نخوندم ولی خب فقط طبق عنوان تاپیک جواب میدم

حالا آلیاژ رو کاری نداریم ولی اگه بخوایم از فلزات خالص صحبت کنیم که میتونیم اونارو به فلزات و ترکیبات دیگه اضافه کنیم و الیاژ تهیه کنیم میشه به

سلاطین :ws3: تنگستن با 3400 درجه سانتی گراد نقطه ذوب

تانتالیم با 3000 و مولیبدن با بیش از 2600 و .......... صحبت کنیم .

ضمنا کاربید سلیکیون که غیر فلزی هست خودش بیش از 2500 درجه سانتی گراد تحمل میکنه.

بحث سرامیک ها هم فوق فوق فوق العاده جذابه ! 6000 7000 که واسش چیزی نیست .

ضمنا ترکیباتی که توش پلاتینیوم و رادیوم باشه هم به شدت نقطه ذوب های بالایی دارند طوری که ترکیب خود همین دو تا بیش از 2000 درجه سانتی گراد میشه.

حالا میگم پست های قبلی رو نخوندم ببینم قضیه چیه ولی خب اگه در این مواردی که گفتم هست خواستید باهم دیگه میشکافیمش.

:banel_smiley_4::w58:

لینک به دیدگاه
دومین فلر، از گروه الیاژهای سبگ: بریلیم . نقطه ذوب 1600 - تو شیلدهای حرارتی ب کار میره. می تونه 11 هزار درجه رو 42 ثانیه ساپورت میکنه.

فاز اول شش گوش. فاز دوم بی سی سی

آهان!! دمت گرم بالاخره یک استارت خوب زده شد . تو همین قسمت یک چیزی رو اشاره کردی که تقریبا نصف جواب کارا رو داده !! یکبار خودت بخون ببینیداش میکنی :icon_gol:

کیلویی 3 میلیون :icon_razz:

خیلی خوبه که مفته خدایی

شما فک کن چگالیش حدود 1.7 اگ اشتباه نکنم. تقریبا 6 برابر سبک تر از فولاد.:w58: خواص صوتی فوق العاده. شفافیت به اشعه ایکس. قالیت ایینه ای بالا ک باعث شده تو ساخت تلسکوپ ها ب کار بره. ولی سمی ه، خاک تو سرش:icon_pf (34):

ببین بستگی به کاربردش داره ، بعضی اوقات تو خواصی مثل سمی بودن هم زیاد تبلیغ میشه و این بر میگرده به استاندارد اون کشور سازنده

در ضمن همیشه هم لازم نیست یک چیز دیر گداز با یکی لنگه خودش همراه بشه تا این خواص رو پیدا کنه و میتونه با فلز یا ترکیبی همراه باشه که دمای ذوبش یک سوم اوم دیر گدازه هستش

سوپر آلیاژ هم اینکونل 718 خیلی معروفه :ws3:برا بحث خنگی و شکل پذیر نبودن. همه شش گوشا همین مشکل رو دارن. بحث های واکنش پذیری و ترنسفرمریشن ها رو هم بزار. اما ی کارهایی هم میشه

از جمله دستکاری تکستچر ک خودم مشغولم:icon_pf (34): اما همچنان راه دراز است.

آفرین برای خنگا میشه با وارد کردن :whistle::whistle: (خودت بهش دقیق اشاره کردیه اما میخوام ببینم خودت پیداش میکنی) خنگیشون برطرف میشه و به رقص میوفتن :w02:

ولی بسته ب کاربرد داره. شرایطی مثل دوران 10 هزار دور، دمای کاری 1800 درجه. تنش کشش 18هزارتن! جدا از بحث های خوردگی ناشی از حرکت حرارت.

و تغییر ناگهانی زاویه عملیاتی با فشار مضاعف که در موردش صحبت میکنیم

محیط کاری یک پره متحرک توربین گاز معمولی ه :ws3: الان من چ بگم. ب این جنگنده های فراصوت، مث گاو ان اخه :-| تکنولوژی های جنگ های بیولوژیک و سلاح های دایرکت انرژی. :banel_smiley_4: بدنه با کامپوزیت های هوشمند، قابلیت رادار گریزی، ای کوفت بگیرین.

حیف این همه دانش ه خدایی. تا بوده همین بوده. ادمیزاد ب چ سرعت علم رو میبرده جلو ک بقیه ادما رو بکشه! :icon_pf (34):

اتفاقا سر موضوع جنگنده ها هم بحث میکنیم چون یک سوالی مطرح میشه که چرا بعضی از جنگنده ها ساعات عملیاتی بالاتری دارند و یعضی کمترن و باید سریع اورهال بشن

در مو.رد رادار گریزی هم که نمیشه گفت به شکل کاملا واقعی وجود داشته باشه اما تکنیکهایی وجود داره و البته با تغییر باندو و.......... میشه پیداشون کرد ولی مشکل اینجاست که اون زودتر تو رو پیدا میکنه :ws28: حالا بحث الکترونیکه به جاش در موردش حرف میزنیم که چطوری میشه اینارو پیدا کرد و تقریبا !!!!! قفل رادارگریزیشون رو شکست

دانش به سرعت رو به رشده اما .......... همیشه در عجبم که .... ولش کن بابا

حالا زیاد نریم جاده خاکی.

وقعا چ باید کرد؟

خب دنبال راهکار برای عموم نیستم و به نظرم الان من یا خودت بتونه به یکی از اون 217 فرمولاسیون سوپر آلیاژهای فلان کمپانی دسترسی پیدا کنه اولین گل رو زده !!! البته منظورم این نیست که دقیقا آمار اونو در بیاریم ولی میتونه برای شروع خوب باشه چون از دزدیدن و کپی کردن تککنولوژی بقیه نفرت دارم و بعدشم همه نباید صبر کنن ببینن برو بچ بلاد چیکار کردن بعد بیوفتن همونو کشف کنن که !!!! این باعث میشه همیشه عقب باشی چون اون میزنه و تا بیای بگردی ببینی چی زده او نسل بعدی خودش رو هم تموم کرده و داره میره بعدی ها و ما همچنان پشت سرش حرکت میکنیم

دنیا، دنیای مواده!

آره متاسفانه !!! انواع صنعتی و سنتی :ws28:

دنیا دنیای تغییر بنیادی در سبک زندگی ، تغییر نگرش نسبت به همه چیزه و گیر کردن تو قبل و تقلید مثل زالو به جون آدم میوفته

یک تاپیکی بود تا تالارتون با عنوان ارزش یک مهندس مکانیک !!! یک دوستی زده بود نیازی نیست یک مکانیک آستین بالا بزنه کار عملی بکنه و یا از سایر علوم سر رشته داشته باشه و........ این هموم سمه که گفتم چون این سیستم دیگه جواب نمیده و سجاد زمانی میتونه تو یک موضوعی همه چیز رو متحول کنه و یا قوانین رو نقض کنه که در حدی از سایر علوم هم سر رشته داشته باشه

اگر کمی در مورد واکنش شیمیایی این فلزات و :whistle::whistle: ها اطلاع داشته باشی و رفتارشون در شرایط مختلف رو بدونی نصف راه رو خود به خود رفتی

اما برعکسش میشه اینکه متالوژ گرامی میاد میگه من کارم مثلا ریختنه و طبق فلانو بهمانی که خوندم یا یاد گرفتم باید اینو این باشه و بجز اون اصلا نه به گوشم خورده و نه اصلا قبول میکنم که غیر اون رو بپذیرم

بریلیم

نیکل

وانادیم

تنگستن

مولبیدن

کبالت

اینا همه بالای 1500 ذوب میشن. ولی مسئله اینجاست، ما دنبال اینیم ک کار کنن. خواص مکانیکی بالا داشته باشن، ب قول حمید؛ عقل داشته باشن فرم بگیرن.

خب ببین با تک تک اینا میشه مواردی رو ساخت که اگر هم کاملا کار نکنند خیلی نزدیک به اونی که میخوای بشیم ، وقتی نزدیک بشی نگاه میکنی میبینی با یک تغییر و اضافه شدن یک چیزی موضوع حله

مثلا از اون شرایط بالا که گفتی یکیش یا دو تاش بر طرف نشد و بقیه شدن !!!

دانش متالورژیکی من هر چ هست تو کتابی بوده :icon_razz: تلمز میکنم:a030: ادامه بدید، لطفا:icon_gol:

کتاب و غیر کتابش مهم نیست مهم عملیاتی و واقعی شدنه !!! هر چی اصلا از بقالی و صافکاری هم یادگرفته باشی مهم نیست !!! مهم اینه که به شکل واقعی بشه عمل کرد ، حالا واسه 50 گرم اصلا

لینک به دیدگاه
درود پست های قبل رو نخوندم ولی خب فقط طبق عنوان تاپیک جواب میدم

حالا آلیاژ رو کاری نداریم ولی اگه بخوایم از فلزات خالص صحبت کنیم که میتونیم اونارو به فلزات و ترکیبات دیگه اضافه کنیم و الیاژ تهیه کنیم میشه به

سلاطین :ws3: تنگستن با 3400 درجه سانتی گراد نقطه ذوب

تانتالیم با 3000 و مولیبدن با بیش از 2600 و .......... صحبت کنیم .

ضمنا کاربید سلیکیون که غیر فلزی هست خودش بیش از 2500 درجه سانتی گراد تحمل میکنه.

بحث سرامیک ها هم فوق فوق فوق العاده جذابه ! 6000 7000 که واسش چیزی نیست .

خب ما تنگستنو مثال کردیم اما موضوع هم همینه که چی باعث میشه این فلز سبک بشه !!!! یکسری خواص منفیشو از دست بده یا حداقل کمتر بشه و........

سرامیکو هستم مخصوصا زمانی که صحبت از سایش باشه اما کاربایدها یکم چالش دارن !!!! چالششون هم واکنش پذیری شون در شرایط مختلفه اما گزینه های بدی نیستن ، مخصوصا برای ساخت مواردی مثل المنتهایی با دمای بالا و یا موارد مشابه

شما دوست عزیز هم تو پستت به چیزی اشاره کردی که سجاد هم گفت !!! ببینید پیداش میکنید:whistle:

ضمنا ترکیباتی که توش پلاتینیوم و رادیوم باشه هم به شدت نقطه ذوب های بالایی دارند طوری که ترکیب خود همین دو تا بیش از 2000 درجه سانتی گراد میشه.

رادیوم ؟ احیانا منظور رودیوم که نیست ؟ خود رودیوم و برادراش ایریدیومو روتینیوم از فلزات دیر گدازن و از دیر گداز بودنشون مهمتر واکنش پذیریشونه که لامصبن به نوعی !!! هیچی روشون تاثیر نداره و بعضی (کمتر از انگشتهای دست) مواردی هم که روشون تاثیر منفی میذاره هم باز در شرایط غیر عادیه ودر شرایط عادی باز بی تاثیرن

که معمولا این ترکیباتی که گفتم بهشون ضربه میزنه هم در کار عملیاتی استفاده نمیشن !!! اصلا تو بحث یک موتور و ایریدیوم ... شاید یک یا دو ترکیب بتونم پیدا کنم یقه اینو تو شرایط غیر عادی بگیره !!! اما اون دو ترکیب تو موتور و طبیعت آزاد نیستن که ........... باشد که همگی فله ای رستگار شویم

حالا میگم پست های قبلی رو نخوندم ببینم قضیه چیه ولی خب اگه در این مواردی که گفتم هست خواستید باهم دیگه میشکافیمش.

:banel_smiley_4::w58:

مخلصیم :icon_gol:

لینک به دیدگاه
مخلصیم :icon_gol:

مممم

والا چندتا بود

1- ساخت ترکیبات بین فلزی ( شمشیر سامورایی ها یک کامپوزیت بین فلزی ه. اصلا لامصب دنیایی . چند تا مستند دیدم در موردش. ولی اینا خیلی جلو بودن! از اینکه کوره اش رو میساختن و میکوبیدن بگیر تا کسی ک تیزکاری اخر رو میکرد) البته من هنوز ک هنوزه نمیدونم ترکیبات بین فلزی، چ فرقی با الیاژ ها میکنن. ب نظرم باید به این برگرده که با هم حل نمیشن/ شما میدونی؟

2- استحاله ها، همیشه یک ساختار وجود ندارد و بعضی فلزات التروپی دارن. مثل فولاد، تیتانیوم، بریلیم. در حالی ک ی سری دیگه مث منیزیم ندارن.

فلزات یاشش گوش ان، یا بی سی سی، اف سی سی یا ....

البته من ساختار اروتورمبیک الان مثلا یادم نیست فلزی رو شنیده باشم.

ب هر حال از این التروپی ها میشه خواص مختلف گرفت. مثلا ببریمش تو بی سی سی بعد شکل پذیرش کنیم.

یا اصلا شما ذخیره هیدروژن رو ببین. تیتانیوم تا 80 درصد وزنی اگ اشتباه نکنم می تونه هیدروژن رو بگیره و بعد تحت شرایطش(فک کنم فشار بالا) ازادش کنه

3- دستکاری تکسچر ( این یکم داستان ش موادی ه)

4- الیاژ سازی. همه می دونیم ک سری هزار الومنیوم خالص ه. و مقاومت ب خوردگیش پایین. کلا فلزات خالص نسبت ب انواع الیاژی شون، زودتر خورده میشن.

شما ببین دیگه. تو سری 7 هزار الومنیوم روی میزنن. موقع ماشینکاری دیگه نمیماسه ب ابزار. کلا الیاژ سازی وابسته ب هدف ه.

حمید من هنوز نمیدونم دنبال چ هستیم. از کجا باید شروع کنیم؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...