رفتن به مطلب
paramisrockwool

مقایسه عملکرد عایق با مصالح ساختمانی

پست های پیشنهاد شده

برای مقایسه عملکرد حرارتی عایق پشم سنگ با دیگر مصالح ساختمانی ابتدا باید با مفهوم مقاومت حرارتی آشنا شوید. مقاومت حرارتی که با R نشان داده می شود نسبت ضخامت مواد (L) به ضریب هدایت حرارتی آن ها است (λ).

 

 

R=L/λ

 

که واحد ضخامت عایق حرارتی متر و واحد ضریب هدایت حرارتی W/mK می باشد.

 

طبق رابطه بالا مقاومت حرارتی با ضخامت مواد نسبت مستقیم و با هدایت حرارتی نسبت معکوس دارد. بنابراین استفاده از مصالحی که دارای ضریب هدایت حرارتی کمتری داشته باشد مقرون به صرفه است چون به ضخامت کمتری از آن ها برای رسید به مقاومت حرارتی دلخواه، نیاز است.

 

عایق حرارتی پشم سنگ ضریب هدایت حرارتی کمتری نسبت به مصالح ساختمانی دیگر دارد. که این باعث شده مقاومت حرارتی آن بالاتر از دیگر مصالح ساختمانی باشد.

 

 

مواد و مصالح ساختمانی ضریب هدایت حرارتی بیشتری نسبت به عایق حرارتی دارند وهیچکدام نمی توانند مانند عایق حرارتی مانع از اتلاف حرارت شوند.

 

 

یکی دیگر از ویژگی های عایق پشم سنگ، مقاومت آن در برابر انتقال صدا نسبت به مصالح ساختمانی است. در جدول زیر ضخامت مورد نیاز به ازای ضریب صوتی و حرارتی یکسان برای آجر، بلوک های بتنی، چوب نرم و عایق صوتی پشم سنگ در یک ساختمان استاندارد عایق کاری شده نشان داده شده است.

 

rockwool-for-house-thermal-and-sound-insulation-512.jpg

 

 

همانطور که داده های جدول نشان می دهد، میزان ضخامت مورد نیاز عایق پشم سنگ برای رسیدن به شرایط استاندارد و آسایش صوتی و حرارتی مناسب، بسیار کمتر از مصالح ساختمانی است و این از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.

 

 

منبع:

محتوای مخفی

    برای مشاهده محتوای مخفی می بایست در انجمن ثبت نام کنید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×