رفتن به مطلب

آيا جهان ما يك برنامه كامپيوتري ست ؟

ارسال های توصیه شده

جــمــلــة ذرات عـــالـــم درنـــهـــان

مــا سميعيم وبــصــيــريــم ُ وهـشـيـم

بــا تــو مــى گـويـنـد روزان وشـبـان

بــاشــمــا نــامــحــرمــان مــا ُ خـامـشـيـم

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 45
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

جــمــلــة ذرات عـــالـــم درنـــهـــان

مــا سميعيم وبــصــيــريــم ُ وهـشـيـم

بــا تــو مــى گـويـنـد روزان وشـبـان

بــاشــمــا نــامــحــرمــان مــا ُ خـامـشـيـم

هر چند مقاله هایی دیدم که گفتن بین اشعار مولانا و مکانیک کوانتوم. مخصوصا درهم تنیدگی کوانتومی، خواسته بگه ارتباطاتی هست. اما من لزومی نمی بینم که حتمااینطوری باشه!

همون طور که یک نفر که یک تجربه رو داره، شمی از نمای علمی یک پروسه داره؛ ممکنه یک مرتبه از "َشعور" وحود داشته باشه که در اون علیرغم اینکه اشراف کامل ب جزییات و "چرایی" رخدادها نیست؛ حاوی "شهودی" از آنچه ما به نام "علم" می شناسیم، باشه.

حالا نمی ونم دقیقا برداشت خودت از نقل قول این شعر چی بوده. اما من ب شخصه، کوک ام با مولاناست. کوک شدم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
هر چند مقاله هایی دیدم که گفتن بین اشعار مولانا و مکانیک کوانتوم. مخصوصا درهم تنیدگی کوانتومی، خواسته بگه ارتباطاتی هست. اما من لزومی نمی بینم که حتمااینطوری باشه!

همون طور که یک نفر که یک تجربه رو داره، شمی از نمای علمی یک پروسه داره؛ ممکنه یک مرتبه از "َشعور" وحود داشته باشه که در اون علیرغم اینکه اشراف کامل ب جزییات و "چرایی" رخدادها نیست؛ حاوی "شهودی" از آنچه ما به نام "علم" می شناسیم، باشه.

حالا نمی ونم دقیقا برداشت خودت از نقل قول این شعر چی بوده. اما من ب شخصه، کوک ام با مولاناست. کوک شدم:icon_gol:

دقیقا منم داشتم یکی از همین مقالات رو میخوندم....احساس کردم به موضوع تاپیک یجورایی مرتبطه و خواستم نظرات رو بدونم

مگه میشه با مولانا کوک نشد.....مخصوصا غزل شماره 390 که میگه :

ساربانا اشتران بین سر به سر قطار مست

میر مست و خواجه مست و یار مست اغیار مست

باغبانا رعد مطرب ابر ساقی گشت و شد

باغ مست و راغ مست و غنچه مست و خار مست

و...

لینک به دیدگاه
فقط الان میتونم بگم بحث خیلی پیچیده شد!!!:ws52:

بودن=1

نبودن=0

خب دقیقا مسئله همین جاست

شما میگین هست! ثابت کنید که نیست!

منم میگم نیست!!! ثابت کنید که هست!!!

دقیقا عین اتهام زدن میمونه! خیلی راحته

اما اثباتش به این راحتی نیست

لازم نیست کامپیوتر صفر و یک باشه اصلا اینکه صفر و یک و باینری یه دید اولیه است

خب الان شبکه های عصبی قدرتمندترین ابزار در یادگیری ماشین هست

این شبکه های عصبی اصلا بر مبنای صفر و یک نیست

این شبکه یادگیری اولیه اش شاید با کامپیوتر صورت بگیره (البته به نظر من میشه سخت افزار خاص خودش که بر اساس صفر و یک نباشه رو طراحی کرد البته باز این مهم نیست چون روال تصمیم گیری شبکه عصبی ربطی به صفر و یک نداره )

همواره یه عدد میده که هیچ ضرورتی نداره صفر یا یک باشه مثلا میگه عکسی که دادی 30 درصد شبیه ماشین هست

کلا اینکه می گن کامپیوتر صفر و یک است ربطی به هوش مصنوعی نداره هوش مصنوعی قبل از به وجود امدن کامپیوتر روش کار میشده

لینک به دیدگاه
لازم نیست کامپیوتر صفر و یک باشه اصلا اینکه صفر و یک و باینری یه دید اولیه است

خب الان شبکه های عصبی قدرتمندترین ابزار در یادگیری ماشین هست

این شبکه های عصبی اصلا بر مبنای صفر و یک نیست

این شبکه یادگیری اولیه اش شاید با کامپیوتر صورت بگیره (البته به نظر من میشه سخت افزار خاص خودش که بر اساس صفر و یک نباشه رو طراحی کرد البته باز این مهم نیست چون روال تصمیم گیری شبکه عصبی ربطی به صفر و یک نداره )

همواره یه عدد میده که هیچ ضرورتی نداره صفر یا یک باشه مثلا میگه عکسی که دادی 30 درصد شبیه ماشین هست

کلا اینکه می گن کامپیوتر صفر و یک است ربطی به هوش مصنوعی نداره هوش مصنوعی قبل از به وجود امدن کامپیوتر روش کار میشده

خخخخخ

افشین زیرخاکی میکشی بیرون؟؟؟:ws28:

خب اون چیزی که از مبنای اصلی کامپیوتر به هممون یاد دادن سیستم بیت و بایت هست

درون یه بیت یا صفره و یا یک

حتی اگه سیستم شبکه عصبی هم به کار گرفته بشه و یا سیستم الگوریتم ژنتیک همه و همه نهایت میتونن به ماتریس تبدیل بشن که اونا هم بر مبنای صفر و یک نوشته و حل میشن

لینک به دیدگاه
خخخخخ

افشین زیرخاکی میکشی بیرون؟؟؟:ws28:

خب اون چیزی که از مبنای اصلی کامپیوتر به هممون یاد دادن سیستم بیت و بایت هست

درون یه بیت یا صفره و یا یک

حتی اگه سیستم شبکه عصبی هم به کار گرفته بشه و یا سیستم الگوریتم ژنتیک همه و همه نهایت میتونن به ماتریس تبدیل بشن که اونا هم بر مبنای صفر و یک نوشته و حل میشن

خب این کامپیوتر نیست هوش مصنوعی است که صرفا در قالب یک کامپیوتر صفر و یکی پیاده سازی شده

شبکه عصبی ماتریسی از وزن هست که صفر و یک نیست این که شما بخوای به زور مبناش رو صفر و یک کنی دلیل نمیشه که صفر و یک باشه

البته اولین بار هست می شنوم که بگن شبکه عصبی رو صفر و یک کرد

لینک به دیدگاه
خب این کامپیوتر نیست هوش مصنوعی است که صرفا در قالب یک کامپیوتر صفر و یکی پیاده سازی شده

شبکه عصبی ماتریسی از وزن هست که صفر و یک نیست این که شما بخوای به زور مبناش رو صفر و یک کنی دلیل نمیشه که صفر و یک باشه

البته اولین بار هست می شنوم که بگن شبکه عصبی رو صفر و یک کرد

خب الان بحث بحث کامپیوتره

کامپیوتر هم مبناش تا جایی که من میدونم بیت هست که اونم یا صفره یا یک

در ضمن شبکه عصبی رو هم با ماتریس حل میکنن و ماتریس وزن رو هم به مبنای صفر و یک میبرن

و الا اصلا حل شبکه عصبی با کامپیوتر صفر و یکی که الان همه داریم مقدور نبود

لینک به دیدگاه
اونو نساختن و فکر نکنم بتونن بسازن

بر پایه چ نوع از استدلالی این حرف رو میزنی؟ :w58:

سال 2008. محاسبه 395 رو انجام دادن. الان رسما امار هست که گوگل و آی بی ام دارن از رایانه کوانتومی استفاده میکننن.

این رو ببین

لینک به دیدگاه
بر پایه چ نوع از استدلالی این حرف رو میزنی؟ :w58:

سال 2008. محاسبه 395 رو انجام دادن. الان رسما امار هست که گوگل و آی بی ام دارن از رایانه کوانتومی استفاده میکننن.

این رو ببین

آهان سرچ کردم ساختن نمی دونم چرا همیشه به ما می گفتن دارن می سازن:whistle:

البته تا امسال شکل کامپیوتر نبودن

لینک به دیدگاه
خب الان بحث بحث کامپیوتره

کامپیوتر هم مبناش تا جایی که من میدونم بیت هست که اونم یا صفره یا یک

در ضمن شبکه عصبی رو هم با ماتریس حل میکنن و ماتریس وزن رو هم به مبنای صفر و یک میبرن

و الا اصلا حل شبکه عصبی با کامپیوتر صفر و یکی که الان همه داریم مقدور نبود

علی جان عدد اعداد شبکه عصبی رو با تقریب تبدیل به صفر و یک می کنن و این موجب خطا میشه همه چی رو میشه به یه چی وصل کرد اصلا من می گم همه چی مبنای 12 است چون همه چی رو میشه به مبینای 12 تبدیل کرد

تو بیا عدد 4.11111111111111111111111111111111111111111 رو تبدیل به صفر و یک کن در 32 بیت

لینک به دیدگاه
آهان سرچ کردم ساختن نمی دونم چرا همیشه به ما می گفتن دارن می سازن:whistle:

البته تا امسال شکل کامپیوتر نبودن

خوب، خدا رو شکر. :ws3:

باشد ک درون میکده دریابیم آن عمر که در مدرسه ها گم کردیم و از این خران، نعل دزدیدیم. :icon_pf (34):

اول تصورم این بود ک حداقل تو ی سری دانشگاه ها کشور، ی خبرایی هست. نیست، نیست، نیست!

علاقه مند بودی، اینم ببین.

[h=1]رایانه های کوانتومی[/h]

لینک به دیدگاه

اولين قسمت سريال west world رو ديدم

راستش زياد جذبم نكرد هنوز چيز منحصربفردي توش نديدم جز اينكه غرب

غرب

غرب :ws3:

البته اون لوح هاي كدنويسي شون برام جالب بود انگار جاهاي خاصي از عصب ميزبانها رو با لمس كردن قطع و وصل ميكردن

بيشتر ديدش توي اين سريال افزودن واقعيت مجازي به دنياي واقعي هس منظورم اينه ايده هاشو بيشتر از اون گرفته

حالا تو قسمتهاي بعدي چيزاي ديگه ببينم نميدونم

لینک به دیدگاه

این متنی هست ک تو اینستام برای معرفی سریال نوشتم. سعی کردم نه خیلی کلی باشه نه خیلی جزیی

سریال "دنیای غرب" یک رویکرد عالی با تلفیقی از هوش مصنوعی، انسان و خدا رو پیش گرفته که تا الان فصل اولش شامل ده قسمت اکران شده و بقیه 2018 پخش میشه.

جدا از اشکالات جزیی که به لحاظ منطقی به داستان وارده؛ یک تصویر بسیار جالب از مفاهیم"جبر"و "اختیار" به همراه "زمان" و "خودآگاهی" رو با پس زمینه "مفهوم ماهیت"، "خلقت" و"خدا"

ترسیم کرده. یک نقاشی زیبا! البته که هر زیبایی، نقص هایی رو داره که عملا باعث "دیده شدن" زیبایی میشن. بگذریم. "اومانیست" سریال آدم رو یاد "البرکامو" می ندازه. اگرچه هر دو سعی

دارن بگن اون نیستن؛ اما اگر شاخ و برگ ها رو بزنیم، همین می مونه! هرچند تمام حرف آدمهایی مثل نیچه همین بوده. سیر صعودی! چطور قبل از اینکه خودمون رو دوستداشته باشیم می

تونیم دیگران رو دوست داشته باشم و غیره!

الگوریتمی که به نظر میاد نویسنده برای ایجاد"خودآگاهی" استفاده کرده. یک حلقه (یا به قول داستان"هزارتو" ) که هرچه به سمت مرکز میری اگر درست حرکت نکنی، راه اشتباهی وجود

نداره."خودآگاهی" اشتباه نداریم بلکه "دوری" رو داریم. به هرصورت، دیدن این سریال رو چه از لحاظ فلسفی و چه از لحاظ سرگرمی بهتون پیشنهاد می کنم.

تا قسمت 3 من رو هم زیاد نگرفته بود. در واقع اصلا نفهمیده بودم چ ب چیه! فکر میکردم اینا تو ی "غشا" زندگی میکنن. در حالی ک نه!!

همین طور لازمه توضیح بدم، بحث پرینت ارگان های زنده و بدن وجود داره. یه تاپیکی درباره بحث کردیم با بچه ها:

پرینت حجمی

یعنی این سریال اصلا اون طور که ممکنه تصور بشه "فضایی" و "تخیل" صرف نیست

برای سریال هم به نظم خیلی جا داره تو این تاپیک دربارش بحث کنیم

بحث و گفتگو در مورد سریال های خارجی

لینک به دیدگاه
این متنی هست ک تو اینستام برای معرفی سریال نوشتم. سعی کردم نه خیلی کلی باشه نه خیلی جزیی

تا قسمت 3 من رو هم زیاد نگرفته بود. در واقع اصلا نفهمیده بودم چ ب چیه! فکر میکردم اینا تو ی "غشا" زندگی میکنن. در حالی ک نه!!

همین طور لازمه توضیح بدم، بحث پرینت ارگان های زنده و بدن وجود داره. یه تاپیکی درباره بحث کردیم با بچه ها:

پرینت حجمی

یعنی این سریال اصلا اون طور که ممکنه تصور بشه "فضایی" و "تخیل" صرف نیست

برای سریال هم به نظم خیلی جا داره تو این تاپیک دربارش بحث کنیم

بحث و گفتگو در مورد سریال های خارجی

جالب بود

يعني اگه شما اين مفاهيم رو ازش استنباط كرديد پس حرف واسه گفتن زياد داره

امشب ميرم سراغ قسمت دوم

كلا منم و هفته اي سه گيگ اينترنت ايرانسل

( بشدت دارم خودمو كنترل مي كنم كه مصرف اينترنتم بيشتر از اين نشه ) :ws3:

مرسي از معرفي سريال

حتما دنبال كننده تاپيك هاي مربوط به اين سريال

:w16:

ميخواهم با خالقم روبرو بشوم :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
جالب بود

يعني اگه شما اين مفاهيم رو ازش استنباط كرديد پس حرف واسه گفتن زياد داره

امشب ميرم سراغ قسمت دوم

كلا منم و هفته اي سه گيگ اينترنت ايرانسل

( بشدت دارم خودمو كنترل مي كنم كه مصرف اينترنتم بيشتر از اين نشه ) :ws3:

مرسي از معرفي سريال

حتما دنبال كننده تاپيك هاي مربوط به اين سريال

:w16:

ميخواهم با خالقم روبرو بشوم :banel_smiley_4:

البته باید هشدار بدم مواظب اون اوامانیسمی ک گفتم باشید. دیدم ی جا نوشتین ک انسان می تونه خودش رو از بین ببره و می تونه خودش رو نجات بده.

دقیقا، این فهوا در سراسر این تیپ کارای رسانه ای وجود داره. از "ترون2010" بگیر تا امثال این سریال.

ما روی یک چاقوی دو لبه راه میریم. اصولا شاید آنچه "خودآگاه" گفته میشه چیزی جز حلقه با جملات شرطی زیاد نباشه که هر کاندیشن ما رو تو یک حلقه می ندازن و تصور میشه ک مسیر متفاوته اما از حلقه نهایی"تکامل" نمیشه فرار کرد و اصلا نمیشه "تکامل" رو دید! این عبارت ک "خدا تاس می اندازد" رو شاید نشه درک کرد تا زمانی که متوجه بشیم اصولا "خلقت" چیه و اصلا "خالق" چطور از "مخلوق" جدا میشه؟ ی بار تو شب، با ایلیا تو کوه حرف میزدیم. بحث جدایی خالق و مخلوق شد.

حس میکنم دارم "خطوط ارتباط کلامی" رو از دست میدم. نمیشه در غالب کلمه و تایپی بحث کرد.

اما جدا"خالق" کیه؟ :ws38: از من جداست؟:ws38: اصلا آیا "تاس" وجود داره؟ :ws38: یا نظمی پنهان ک خودش گونه ای از نظمه و وابسته به ناظر تغییر حالت از نظم ب بی نظمی میده، وجود داره؟ :ws52: مگه میشه یک مجموعه هم منظم باشه هم نباشه! مگه میشه گریه شرودینگر هم زنده باشه هم مرده؟:ws52:

سوالاتی ک اگر دقت کنید تا اخر سریال باهاش مواجه میشید"در ناخوداگاه"

لینک به دیدگاه
البته باید هشدار بدم مواظب اون اوامانیسمی ک گفتم باشید. دیدم ی جا نوشتین ک انسان می تونه خودش رو از بین ببره و می تونه خودش رو نجات بده.

دقیقا، این فهوا در سراسر این تیپ کارای رسانه ای وجود داره. از "ترون2010" بگیر تا امثال این سریال.

ما روی یک چاقوی دو لبه راه میریم. اصولا شاید آنچه "خودآگاه" گفته میشه چیزی جز حلقه با جملات شرطی زیاد نباشه که هر کاندیشن ما رو تو یک حلقه می ندازن و تصور میشه ک مسیر متفاوته اما از حلقه نهایی"تکامل" نمیشه فرار کرد و اصلا نمیشه "تکامل" رو دید! این عبارت ک "خدا تاس می اندازد" رو شاید نشه درک کرد تا زمانی که متوجه بشیم اصولا "خلقت" چیه و اصلا "خالق" چطور از "مخلوق" جدا میشه؟ ی بار تو شب، با ایلیا تو کوه حرف میزدیم. بحث جدایی خالق و مخلوق شد.

حس میکنم دارم "خطوط ارتباط کلامی" رو از دست میدم. نمیشه در غالب کلمه و تایپی بحث کرد.

اما جدا"خالق" کیه؟ :ws38: از من جداست؟:ws38: اصلا آیا "تاس" وجود داره؟ :ws38: یا نظمی پنهان ک خودش گونه ای از نظمه و وابسته به ناظر تغییر حالت از نظم ب بی نظمی میده، وجود داره؟ :ws52: مگه میشه یک مجموعه هم منظم باشه هم نباشه! مگه میشه گریه شرودینگر هم زنده باشه هم مرده؟:ws52:

من نميگم نيچه اين طور ميگه

ميدوني الان ما در چه برهه اي از زمان ايستاديم ؟

اينكه ديگه وختش رسيده بشر از نظر ساختار فكري و عقلي و قدرت درك بايد upgrade بشود

دستي و با دستكاري ژنتيك خطرناكه اما به نظرم امكان پذيره

احساس ميكنم همه دنيا ، همه فيلما ، همه مقاله ها ، همه جنگها و نسل كشي ها دارن ذهن مارو براي اين جهش و شايد پاك سازي ژني اماده ميكنن

نسل برتر شايد

ولي اينبار نمونه برداري شده از همه قاره ، همه كشورها ، همه شهرها و روستاها

...

اين سريال و امثال اين سريالها منو گاهي مي ترسونه

اينجور وختا حس اون يهودي نگون بخت رو دارم كه به سمت كوره هاي ادم سوزي هدايت ميشه

لینک به دیدگاه

واقعا خالق کی هستش؟

آیا خالق زاییده ی خیال هستش یا این انسان هستش که خالقه و یا یک نیروی ماورایی و یا غیر ماورایی که پی به اجزای وجودیش نبردیم؟

انسان میتونه همزمان خالق باشه و مخلوق.

همونجور که زمانی بت رو خلق کرد و بعدش بت رو خالق خودش دونست و در نهایت نمادی از خالق.

قدرت ذهنم ما چقدره؟

ذهن بشر کجا به سیری میرسه؟

هرچقدر که بیشتر پیش میره راه های بیشتری رو برا یخودش باز میکنه و سوالات بیشتری

اما در مورد فیلم من قسمت اولش رو دیدم میتتونم بگم تو همین قسمت اول خیلی عالی حق مطلب رو ادا کرد و قسمت های بعدی چی میخواد بگه موندم:|

مطمئنم بشر روزی به رویاپردازی هاش میرسه و به قول سارا اون روز ما کجای این رویا پردازی هستیم؟

لینک به دیدگاه
من نميگم نيچه اين طور ميگه

ميدوني الان ما در چه برهه اي از زمان ايستاديم ؟

اينكه ديگه وختش رسيده بشر از نظر ساختار فكري و عقلي و قدرت درك بايد upgrade بشود

دستي و با دستكاري ژنتيك خطرناكه اما به نظرم امكان پذيره

احساس ميكنم همه دنيا ، همه فيلما ، همه مقاله ها ، همه جنگها و نسل كشي ها دارن ذهن مارو براي اين جهش و شايد پاك سازي ژني اماده ميكنن

نسل برتر شايد

ولي اينبار نمونه برداري شده از همه قاره ، همه كشورها ، همه شهرها و روستاها

...

اين سريال و امثال اين سريالها منو گاهي مي ترسونه

اينجور وختا حس اون يهودي نگون بخت رو دارم كه به سمت كوره هاي ادم سوزي هدايت ميشه

اندیشه ی برتری طلبی از همین یهودی های نگون بخت مثل نوری به کل بشریت ساطع شد:|

یهودی ها تنها گروه دینی روی زمین هستن که برای بزرگ تر کردن دامنه ی دینه شون تبلیغ نمیکنن چون از نظرشون باید یهودی زاده و از نسل بنی اسراییل باشی تا مستحق یهودی شدن باشی و از دیدگاهشون دنیا برای اون ها افریده شده و بقیه امکانات و اضافات زندگی برای رسیدن اونها به اهدافشون.:|

هرچند الان تو همه ی اقشار دینی و غیر دین (نژادی و قومی و زبانی و ..) با این افکار امیخته شدن و هر دوم به شیوه ای برای رسیدن به این مهم تلاش میکنن و سعی در برتری طلبی خودشون دارن.

بشر و ذهن بشر حریصه هیچ وقت نمیتونه استاتیک باشه باید همیشه پویایی و دینامیکشو حفظ کنه هرچقدر هم بیشتر جلو میره حرص و آز ش بیشتر میشه تا بتونه این حرص و ولع ش رو سیر و ارصا کنه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...