رفتن به مطلب

پیرمرد و دریا ، همینگوی - هم‌خوانی شماره (10)

ارسال های توصیه شده

درود :icon_gol:

خب خب این سری با یه کتاب رمان برگشتیم خدمتتون

پیرمرد و دریا ، همینگوی - هم‌خوانی شماره (10)

پیرمرد و دریا نام رمان کوتاهی است از ارنست همینگوی، نویسنده سرشناس آمریکایی.نوشتن این کتاب یکی از دلایل عمده اهدای جایزه ادبی نوبل سال ۱۹۵۴۴ به ارنست همینگوی بوده‌است.پیرمرد و دریا واپسین اثر مهم داستانی همینگوی بود که در دوره زندگی‌اش به چاپ رسید. این داستان، که یکی از مشهورترین آثار اوست، شرح تلاش‌های یک ماهیگیر پیر کوبایی است که در دل دریاهای دور برای بدام انداختن یک نیزه‌ماهی بسیار بزرگ با آن وارد مبارزهٔ مرگ و زندگی می‌گردد.

cq0ss5w6r18ubm1oq52q.jpg

نام کتاب:پیرمرد و دریا

نویسنده :ارنست همینگوی

تعداد صفحه : 220

آدمی نابود می‌شود اما شکست نمی‌خورد

سانتگوی کتاب «پیرمرد و دریا» هم از همین آدم‌های شجاع است. مرد فروتنی‌است؛ در کلبه‌ی درب و داغانی زندگی می‌کند و تختواب‌اش را روزنامه‌ها تشکیل می‌دهند و توی دهکده اسم و رسمی دارد. آدم تنهایی‌است؛ سال‌ها پیش همسرش را از دست داده و تنها خاطره‌ای که برایش باقی مانده؛ یاد شیرهایی‌است که هنگام پیاده روی‌های شبانه روی عرشه کشتی بخار در سواحل آفریقا؛ وقتی هنوز آنجا کار می‌کرده؛ دیده است و یاد بازیکنان بیسبال آمریکایی مثل جو دایمگیو و یاد مانولین، پسر بچه‌ای که زمانی با او می‌رفته ماهیگیری و حالا به اصرار پدر و مادرش مجبور است پیش ماهیگیر دیگری کار کند. ماهیگیری برای سانتیگو آن مفهومی را ندارد که برای همینگوی و خیلی از شخصیت‌های دیگرش دارد، یعنی فقط یک ورزش یا تفریح یا راهی برای بردن جایزه و مقابله با یک نبرد درست و حسابی نیست؛ بلکه نیازی‌است حیاتی، کاری که با تلاش و مشقت بسیار برای این انجام می‌دهد که شکمش را سیرکند. نبرد سانتیگو با نیزه‌ماهی او را تبدیل می‌کند به آدمی شگفت انگیز که به سادگی و با فروتنی تمام مثل قهرمان‌ها رفتار می‌کند و بی‌آنکه لاف بزند یا که مغرور شود؛ تنها به سادگی مسئولیتش را انجام می‌دهد.

ترجمه های متفاوتی از این کتاب وجود داره که عکس بالا مربوط به ترجمه خانوم نازی عظیما در156 صفحه همراه با نقد داستان هستش

که من ترجمه ی نجف دریا بندری رو به صورت ضمیمه براتون قرار میدم

پ.ن:

البته امیدوارم دوستان نسخه ی چاپی رو بخرن و لذت داشتن این کتاب رو از دست ندن:ws3:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

با سلام

من این کتاب و خوندم قبلا

کتاب قشنگی هست

بین توانایی و مقاومت و شجاعت شخص هست.البته تا اون جایی که یادم هست

لینک به دیدگاه

سلام

به نکته خوبی اشاره کردی

البته امیدوارم دوستان نسخه ی چاپی رو بخرن و لذت داشتن این کتاب رو از دست ندن

بیایم دوباره کتاب فروشی را بکنیم شغل !

لینک به دیدگاه

ناصر جان..انتخاب دومت هم خوب بود...:w16:

این دست رمان ها جز داستان های کوتاه حساب میشن..چون فاصله گذاری ندارن...البته از داستان کوتاه یکم بیشتر هستن...ولی تو اون دسته جا می گیرن...

اصلا غیر ترجمه نجف دریابندری هیچ ترجمه ی دیگه ای نخونین...:no2:

خدایش بیامرزدش..مثه دوبلورهای قدیمی هست که فک میکنین غیر این دوبلور هیچکی دیگه نمی تونست جای اون نفر حرف بزنه...:w16:

کتاب قهرمان می سازه...:pirate1:

از یک پیرمرد شکسته خورده که روزها حتی یک ماهی هم نگرفته..یک قهرمانی می سازه که در طوفان حوادث در چند روز تنها با قایقش تو دریا نهایتا صیدش رو کوسه ها می خورن و باز خسته و دست خالی بر می گرده به کلبه اش...

ولی این بار با اینکه ماهی رو نتونست سالم برسونه به ساحل....دلش قرص بود که هیچ کسی لیاقت خرید این ماهی رو نداشت....:w16:

هیچ کس نمی تونست ماهی رو که سه روز اون رو تو دریا می کشید...و پیرمرد اون رو به خاطر این کار ستایش می کرد و برادر خطاب می کرد...بهاش رو بده...:w16:

ارنست همینگوی (یا همینوی)خودش ماهی گیر بوده...کاملا به قواعد دریا و دریانوردی آگاه بوده...پس دریا واقعی..پیرمرد واقعی...حتی اون پسرک که مثه دیگران از پیرمرد نا امید نشده هم واقعی هست...

کتاب دیگه ای از همینگوی بهتون توصیه نمی کنم...چون همین کتاب بود که براش نوبل ادبیات آورد...:icon_redface:

بهتون پیشنهاد می کنم..اگه کتاب رو دوست داشتین...ار فیلم بین ها هم هستین...

دو نسخه قدیمی این فیلم رو ببینین...

هر دو تاش خوبن...:w16:

1. پیرمرد و دریا (سال 1958)

کارگردانش جان استرجز هست..

فیلم از کمپانی معروف برادران وارنر هست...

اسپنسر تریسی بازی کرده نقش پیرمرد رو...:icon_redface:

البته این بازیگر بیشتر پای ثابت فیلم های استنلی کریمر بوده...بهترینش به نظرم بازی ش تو فیلم حدس بزن چه کسی برای شما می آید...:ws38:

ولی یک فیلم خوب برای جان فورد هم بازی کرده..به نام چگونه غرب تسخیر شد...وسترن بازا می شناستنش...guntootsmiley2.gif

در وصف این بازیگر بگم که بیشتر نامزدی اسکار رو داشته بازی هاش...9 بار! w58.gif

برای پیرمرد و دریا هم نامزد شد ولی باخت به دیود نیون برای بازی تو فیلم میزهای تک نفره...hanghead.gif

معروف ترین فیلم دیود نیون برای فیلم بین ها فیلم کلئوپاترا هست..البته نقش اصلی نبود...:w16:

2.فیلم تلوزیونی پیرمرد و دریا (سال 1990)

دوستان این فیلم تلوزیونی هست...ولی دوبله فارسی شده...یک گروه خوب هم دوبله کردن....:w16:

اولا نقش پیرمرد رو آنتونی کوئین بازی کرده...بازگر نقش حضرت حمره در فیلم محمد رسول الله..

البته فک کنم فیلم باز ها بیشتر با لورنس عربستان بشناسنش و البته شیر صحرا(عمر مختار)...

من که جفت این فیلم ها رو با دوبله هاش عالی شون می پرستم...:please:

دوبلور کوئین تو پیرمرد و دریا ابوالحسن تهامی نژاد هست...افشین ذی نوری هم تام رو گفته و خانم شکوفنده انجلا دختر پیرمرد رو...

جالبه به خاطر تلوزیونی بودن این کار اصلا تو کارنامه کوئین نیست این فیلم...:banel_smiley_4:

البته سال 1999 یک انیمشین هم از این داستان ساخته شده...:w16:

عصاره این کتاب:

خاکستر شدن و رسیدن به انتهای ناامیدی....و در پس یک اراده ی اهنین...ققنوس شدن و از دل حاکستر بیرون زدن....و البته این بار دوباره به آشیانه برگشتن هست...در حالی که این تجربه چنان هست که دیگه هیچ وقت این ققنوس به خاکستر تبدیل نمی شه....:icon_redface:

دوستان برای آخرین پیشنهاد من رمان زندگی پی رو نوشته یان مارتل هم پیشنهاد می کنم..نشر علم با ترجمه گیتا گرکانی اون رو چاپ کرده...:w16:

از اون جهت پیشنهاد می کنم که این بار کشمکش از جنس دیگری بین شکار و شکارچی هست..البته اینبار جای شکار شکارچی بالعکس شده...:w16:

یک پسربچه 16 ساله با یک ببر در یک قایق تو دریا هم سفر می شه...(البته حیوانات دیگه ای هم هستن)

اگرم فیلم بین هستین..فیلمش رو پیشنهاد میکنم...فیلم زندگی پی / Life Of Pi ...فک کنم دیده باشینش...سال 2012 ساخته شده....فیلم به طرز عجیبی فروخت...بهترین اسکار کارکردانی رو گرفت...آنگ لی...:icon_redface:

و یک پایان عالی...که تو تعلیق قرار می یگری که این ها همه واقعیت بود یا خیال؟!:ws38:

پ.ن:شرمنده چشماتون و البته انگشتان تون هستم که بر آن بلبیلک چرخان رو موس... هی تکون دادین به سمت پایین تا این پست من تموم شه!:ws3:

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

داستان بسیارعالی بود من قبلا خوندم

میگم انسان های سخت کوش و مثبت از نظر اجتماعی چقدر شبیه اون پیرمرده هستند

و اون ماهی سهم مردمیست (کوسه ها)که ازش میکنند و میبرند و در اخر اون اسکلت میمونه و اخرین دقایق زندگی ....

و مهمترین اثر سخت کوشی در ساحل زندگی که چقدر بزرگ جلوه میکنه

و شاید اگه ساده اندیش باشیم بگیم چی بدست آورد در مقابل ان سخت کوشی ؟

خیلی وقتها فکر میکنم زندگی خیلی کوتاهه و سهم ما از زندگی همون کیلکاهای کوچک هستش و قلابمون به هدف بزرگی گیر نمیکنه و باز دست خالی کنار ساحل زندگی می رسیم

صد حیف

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...