رفتن به مطلب

فمينيسم شترمرغي ، اسيب شناسي و ارايه راهكار

ارسال های توصیه شده

مطلب جالبی از دکتر سرگلزایی درباره فمینیسم

:فمینیسم شترمرغی

زنانی می توانند مدعی فمینیست بودن (زن باوری) باشند که بتوانند با بالا بردن دانش اقتصادی و مهارت فنی خود کارآفرین و ثروت آفرین باشند. چگونه ممکن است زنی که گذران اقتصادی او بر پایه "مهریه" و "نفقه" است ادعای فمینیست بودن نماید؟!

فرهنگ "مرد سالاری" در ازدواج مبتنی بر دوگانه تمکین/نفقه تجلی می یابد. معنای "تمیکن" این است که لازم است زن در اغلب امور بطور عام و در رابطه جنسی بطور خاص از شوهرش اطاعت کند و رضایت او را جلب نماید. معنای "نفقه" هم این است که مرد لازم است مخارج اساسی و ضروری زندگی همسرش را تأمین نماید و در واقع بابت آن اطاعت به او مزد بدهد. امروزه در جامعه شترمرغی ما ازدواج مردسالارانه به شکل "مثله شده" در جریان است. این که می گویم مثله شده به این خاطر است که مردان "امروزی" بخش تمکین آن را می پسندند و بخش نفقه را نمی پسندند و زنان "امروزی" بخش نفقه را می پسندند و بخش تمکین را نه! زنی که از شوهرش "نفقه" می گیرد تا اتوموبیلی بخرد و با آن جایی برود که شوهرش رضایت و موافقت ندارد نمونه ای از فمینیسم شترمرغی است همانطور که مردی که در خانه نشسته تا به علایق هنری اش بپردازد و همسرش را که بار اقتصادی خانه را به دوش دارد بابت یک ساعت دیر رسیدن به خانه بازخواست می کند دچار مردسالاری شترمرغی است.

"آسیب شناسی" را به اختصار بیان کردم و اما راه حل ها:

1- زنان زن باور باید دغدغه فرهنگ و اقتصاد و سیاست داشته باشند. هنوز در مهمانی و نشست ها می بینیم که فقط محور گفتگوهای مردها سیاست و اقتصاد است و زنان تنها راجع به روابط بین فردی شان به گفتگو می نشینند.

اولین گام برای زن باوری جهادی این است که زن ها به اوضاع کلان اقتصادی و سیاسی نظر داشته باشند و خود را "به روز" و تحلیل گر نگه دارند.

2- زنان زن باور باید به "استقلال اقتصادی" برسند. طبعا اقتصاد دو بخش دارد: درآمد و هزینه.

زنان زن باور باید هزینه های خود را پایین بیاورند و درآمد خود را افزایش دهند. پیش از این در مقاله دیگری در همین سایت تحت عنوان "آیا فمینیسم بدون سوسیالیسم ممکن است؟" به این مهم اشاره کرده ام که نظام سرمایه سالار (کاپیتالیسم) هیچگاه زن باور نبوده و نخواهد بود. الگوی سرمایه سالار هزینه کردن زنانی که "یک لباس را در دو مهمانی نمی پوشند" قطعا با اقتصاد فمینیستی جور در نمی آید. علاوه بر کاهش هزینه ها زنان زن باور باید مهارت های خود را افزایش دهند و از مصرف کنندگی صرف به تولید کنندگی ارتقاء یابند.

3- پس از رسیدن به استقلال اقتصادی، زنان زن باور باید به تشکیل تشکل های مستقل اقدام کنند. تشکل هایی که به هیچ کدام از نهاد های مرد سالار چه از نظر ایدئولوژیک، چه از نظر سیاسی و چه از نظر اقتصادی وابسته نباشند و بتوانند با "نقد کارشناسانه" و سازماندهی "فعالیت های مدنی" نهاد های مردسالار را به چالش بکشانند.

من به طور قطع زن باوری را گام بزرگی در جهت توسعه متوازن کشورمان در تمام عرصه های سیاسی- فرهنگی و اقتصادی می دانم و از آن سو به نمایش شترمرغی شبه فمینیست هایی که اوج آرمان شان "نفقه بدون تمکین" است به تلخی پوزخند می زنم!

لینک به دیدگاه

هفته پيش به طور اتفاقي به ويدئويي برخوردم كه توي متن نوشته اش خطاب به خانومها اورده بود :

هم كتابها رو باز كنيد هم پاها رو

هم كتابهارو بخوريد هم پسرهارو

توي جوابش نوشتم :

ولي خانومي كه كتاب باز كنه به اين راحتي لنگاشو با نميكنه ها

گفته باشم

مگه اينكه يهويي وسط فمينيسم شوت شده باشه

در جواب من يه عده فمينيست و خيلي فمينيست ريختن هم صفحه ام هم پيام خصوصيم و كلي فحش و توهين بارم كردند كه من اندازه جلبك نميفهمم

ولي جدي واقعا نميفهمم چرا برابري خواهي توي كشور ما بين زنان و دختران جامعه ام از پايين تنه شون اغاز ميشه بجاي بالاخونه شون ؟

چرا اينقد شترمرغي رفتار ميكنن نه مرغن نه شتر

برابري خواهي تاوان داره زحمت و تلاش ميخواد نميشه كه گزينشي رفتار كرد

لینک به دیدگاه

زیاد نوشتم اخرش همشو پاک کردم

با خیلی از کلمات مشکل دارم حرفای و رفتارهای متضاد

در کل آگاهی و باز هم آگاهی ریشه ی همه ی مشکلات در ناگاهی خود فرد هست پس از ریشه باید شروع کرد ریشه که قوی بشه محیط هر چقدر هم ناسازگار باشه باز هم میشه مقاومت کرد و بعد مدتی میشه بهش غالب شد...

لینک به دیدگاه

تحلیلتون خوبه به نکته خوبی اشاره کردین زنان به استقلال اقتصادی برسند

در حالی که ت جامعه به جای کاهش هزینه با افزایش هزینه روبه رو هستیم

بعد یه مسله اشاره نکردین اونم آگاهی طبقاتی هس .آیا نگاهی که زنان به طبقه خود دارن با نسل های قبلی یکی هس . در جهت آگاهی چه اقدام هایی برای حقوق زن صورت پذیرفته

لینک به دیدگاه
مطلب جالبی از دکتر سرگلزایی درباره فمینیسم

:فمینیسم شترمرغی

زنانی می توانند مدعی فمینیست بودن (زن باوری) باشند که بتوانند با بالا بردن دانش اقتصادی و مهارت فنی خود کارآفرین و ثروت آفرین باشند. چگونه ممکن است زنی که گذران اقتصادی او بر پایه "مهریه" و "نفقه" است ادعای فمینیست بودن نماید؟!

فرهنگ "مرد سالاری" در ازدواج مبتنی بر دوگانه تمکین/نفقه تجلی می یابد. معنای "تمیکن" این است که لازم است زن در اغلب امور بطور عام و در رابطه جنسی بطور خاص از شوهرش اطاعت کند و رضایت او را جلب نماید. معنای "نفقه" هم این است که مرد لازم است مخارج اساسی و ضروری زندگی همسرش را تأمین نماید و در واقع بابت آن اطاعت به او مزد بدهد. امروزه در جامعه شترمرغی ما ازدواج مردسالارانه به شکل "مثله شده" در جریان است. این که می گویم مثله شده به این خاطر است که مردان "امروزی" بخش تمکین آن را می پسندند و بخش نفقه را نمی پسندند و زنان "امروزی" بخش نفقه را می پسندند و بخش تمکین را نه! زنی که از شوهرش "نفقه" می گیرد تا اتوموبیلی بخرد و با آن جایی برود که شوهرش رضایت و موافقت ندارد نمونه ای از فمینیسم شترمرغی است همانطور که مردی که در خانه نشسته تا به علایق هنری اش بپردازد و همسرش را که بار اقتصادی خانه را به دوش دارد بابت یک ساعت دیر رسیدن به خانه بازخواست می کند دچار مردسالاری شترمرغی است.

"آسیب شناسی" را به اختصار بیان کردم و اما راه حل ها:

1- زنان زن باور باید دغدغه فرهنگ و اقتصاد و سیاست داشته باشند. هنوز در مهمانی و نشست ها می بینیم که فقط محور گفتگوهای مردها سیاست و اقتصاد است و زنان تنها راجع به روابط بین فردی شان به گفتگو می نشینند.

اولین گام برای زن باوری جهادی این است که زن ها به اوضاع کلان اقتصادی و سیاسی نظر داشته باشند و خود را "به روز" و تحلیل گر نگه دارند.

2- زنان زن باور باید به "استقلال اقتصادی" برسند. طبعا اقتصاد دو بخش دارد: درآمد و هزینه.

زنان زن باور باید هزینه های خود را پایین بیاورند و درآمد خود را افزایش دهند. پیش از این در مقاله دیگری در همین سایت تحت عنوان "آیا فمینیسم بدون سوسیالیسم ممکن است؟" به این مهم اشاره کرده ام که نظام سرمایه سالار (کاپیتالیسم) هیچگاه زن باور نبوده و نخواهد بود. الگوی سرمایه سالار هزینه کردن زنانی که "یک لباس را در دو مهمانی نمی پوشند" قطعا با اقتصاد فمینیستی جور در نمی آید. علاوه بر کاهش هزینه ها زنان زن باور باید مهارت های خود را افزایش دهند و از مصرف کنندگی صرف به تولید کنندگی ارتقاء یابند.

3- پس از رسیدن به استقلال اقتصادی، زنان زن باور باید به تشکیل تشکل های مستقل اقدام کنند. تشکل هایی که به هیچ کدام از نهاد های مرد سالار چه از نظر ایدئولوژیک، چه از نظر سیاسی و چه از نظر اقتصادی وابسته نباشند و بتوانند با "نقد کارشناسانه" و سازماندهی "فعالیت های مدنی" نهاد های مردسالار را به چالش بکشانند.

من به طور قطع زن باوری را گام بزرگی در جهت توسعه متوازن کشورمان در تمام عرصه های سیاسی- فرهنگی و اقتصادی می دانم و از آن سو به نمایش شترمرغی شبه فمینیست هایی که اوج آرمان شان "نفقه بدون تمکین" است به تلخی پوزخند می زنم!

عجب نوشته ای!

قلم خودته؟! :w58:

اما با مورد سوم زیاد موافق نیستم. مرد. زن.

اصلا تقسیم بندی جالبی نیست.

بیاییم نهاد تشکیل بدیم، مردا رو ببریم زیر سوال، ی جورایی شبیه عقده گشایی ه تا هدف!

لینک به دیدگاه
عجب نوشته ای!

قلم خودته؟! :w58:

اما با مورد سوم زیاد موافق نیستم. مرد. زن.

اصلا تقسیم بندی جالبی نیست.

بیاییم نهاد تشکیل بدیم، مردا رو ببریم زیر سوال، ی جورایی شبیه عقده گشایی ه تا هدف!

اولين خطش عنوان كردم

نوشته مال دكتر سرگلزايي هس

چرا اتفاقا مورد سوم خيلي واقع گرايانه پرداخته

هرنهادي كه تا الان تشكيل شده يه جورايي افكار مردسالارانه توش دخيل بوده

بحث اصلا سر ايجاد نهاد ضد مرد نيس

بلكه ايجاد نهادي كه بتونه به زنان كمك كنه بي دخالت هيچ ايدلوژي و حزب سياسي خودشونو بشناسن طبيعت خودشون ، توانايي هاي خودشون ، راههاي رسيدن به اهدافشون

هميشه زنان زير سايه مردان حركت كردن حتي زنان موفق تاريخ

فرصت عرض اندام مستقل از هويت مرد بهشون داده نشده

لینک به دیدگاه
تحلیلتون خوبه به نکته خوبی اشاره کردین زنان به استقلال اقتصادی برسند

در حالی که ت جامعه به جای کاهش هزینه با افزایش هزینه روبه رو هستیم

بعد یه مسله اشاره نکردین اونم آگاهی طبقاتی هس .آیا نگاهی که زنان به طبقه خود دارن با نسل های قبلی یکی هس . در جهت آگاهی چه اقدام هایی برای حقوق زن صورت پذیرفته

خودم مطلب رو خوندم حض كردم واقعا

ولي نوشته من نيس مال دكترسرگلزايي هس هرچن از خيلي وخت پيش اينو فهميدم كه براي برابري بايد جلوي قوانين مردسالاري مثل تمكين و نفقه ايستاد

جلوي هر تفكري كه مانع از افزايش اگاهي و رشد فكري زن مي شود

به شخصه شديدا مخالف اغاز برابري خواهي پايين تنه اي خانومها هستم

معتقدم زني كه هنوز چرايي برابري خواهي رو درك نكرده فرق نمي كنه توي صف اعتراض كنندگان حق سقط جنين باشه يا توي صف مدافعان حجاب و پوشش

زني كه پول رژ لب و ريمل چشمشو از شوهر يا پدر ميگيره و ميره توي انجمن مدافعان حقوق برابر زن و مرد ثبت نام ميكنه و جلوي دوربين رسانه ها از برابري حرف ميزنه هرگز نمي تونه يه فمنيست واقعي باشه چون از نظر مالي و اقتصادي محتاج و وابسته هس

چون هنوز نتونسته به اون مرحله از قدرت اقتصادي و توليدي برسه كه خودرو صاحب هنر و فن بدونه

لینک به دیدگاه
زیاد نوشتم اخرش همشو پاک کردم

با خیلی از کلمات مشکل دارم حرفای و رفتارهای متضاد

در کل آگاهی و باز هم آگاهی ریشه ی همه ی مشکلات در ناگاهی خود فرد هست پس از ریشه باید شروع کرد ریشه که قوی بشه محیط هر چقدر هم ناسازگار باشه باز هم میشه مقاومت کرد و بعد مدتی میشه بهش غالب شد...

كجاش دقيقا ارتاش جان

كدوم حرف و جمله اش

ايشون باشيوايي و بلاغت تمام هم اسيب رو بيان كرده هم راهكار ارايه داده

اين همه رسانه دست زنان و دختران جامعه

من هر روز صب توي اتوبوس شاهد دختران و زنان گوشي بدست در حال ديدن كانال هاي تلگرامي هستم با عرض شرمندگي ، گاهيي فضولي كرده نگاهي به صفحات و محتويات مطالبي كه ميخونن مي اندازم

اغلب يا صفحات ارايش و مد رو دارن مرور ميكنن يا صفحات روشهاي لاغري و رژيم غذايي رو

كمتر زني ديدم در حال خوندن و مطالعه مطالب سياسي و اقتصادي يا حتي اجتماعي باشه

اغلب اين زنان به حجاب اعتقادي ندارن

اغلب اين زنان متجدد و امروزين

اغلب اين دختران دست كم يكبار رابطه با جنس مخالف رو در سطوح مختلف تجربه كرده اند

اغلب اين زنان تحصيلات دانشگاهي دارند

اغلب اين خانوما صورتهاي ارايش كرده و موهاي رنگ كرده دارند و ته دلشان ميخواهد فرم دماغ و لب و باسن شون جور ديگري باشد و اصلا هم اينو براي خودشون عيب نميدون

اغلب اين زنان ، از ظلم مردان جامعه نالان هستن از رابطه هاي خارج از عرف شوهرانشان

از خيانت زير پوستي دوست پسرهايشان

اما هرگز و هرگز براي بهبود زندگي خودشون تلاش نميكنن كمتر حاضرن پولي كه پدر يا همسرشان براي انها تخصيص ميدهند را برده و باهاش هنري ، فني ، تخصصي ياد بگيرن

اغلب دنبال شوهران پولدار هستن كه انها رو به تمامي ارزوهايشان كه در خانه پدري بهش نرسيده اند ان مرد سوار بر اسب (همون شاسي بلند سوار) اونارو براشون براورده كنه

جامعه ما بشدت به زنان و دختران باهوش و باسواد و جسور نياز داره

چرا يكي از اينا منو تو نباشيم

دست كم مي تونيم از خودمون شروع كنيم

نمي تونيم ؟!

لینک به دیدگاه

سلام

این واژه های فمنیستو چی چی نیستو چی چی سونو و..............اینا حالیم نیست ولی برای هر دو جنس 3 مرحله تغییر بنیان وجود داره ! اولین مورد قانون بازی و دو مرحله دیگه بماند ولی هر کدوم از این مراحل یک سبکه که چه بخوای چه نخوای درون آدمو بدجور تغییر میده

در واقع اصلا موضوع این نیست که پول رژ لب رو از پدرت بگیری یا نه

جمعی هم وجود نداره و کاملا سکترت فرمت میشی و دوباره............

خود فرد (گفتم که جمع و گروهی در کار نیست و مثل یک اسنایپر واقعی هستی ) به نقطه ای میرسه که این توانایی رو بدست میاره تا هر مدلی و تو هر شرایطی مثل کبری تغییر جهت و مسیر بده ! مسیرهایی که کاملا متضاد هستن با هم ولی تنها کسی که میفهمه چی شد خود طرفه و بهترین عملکردها هم از خودش نشون میده عملکردهایی که برای این فرد جنبه تفریح پیدا میکنه و سادس اما از نظر دیگران( اگر بتونن ببینن و اصلا تشخیص بدن چی شد ) غیر ممکن و دست نیافتنیه ولی معمولا متوجه نمیشن

حالا دنیا دنبال فلانیسمو ، فلانی نیستو ، فلانی هستو و................. باشه

مهمم نیست دیده بشی یا نه و اتفاقا هر چی دیده نشی بهتره و ظاهر یک آدم معمولیه که نه انتقادی داره ! نه تبادل افکاری داره مگر با لنگه خودش و اونم برای تست زدن هم و نه اصلا تو هیچ اصل و حاشیه ای که برام عموم جا افتاده شرکت داره و سکوته کامله اما سرشار از ........

زندگیشو میکنه و تقریبا به همه چیز هم میرسه و برای شخص خودش هر چیزی رو دوست داشته باشه حفظ میکنه ، بدست میاره ، تغییر میده و..................

همه نیازهای دست یافتنی و دست نیافتنیش به شکل روتین شده و .......... آماده میشه و فقط کافیه حالش رو ببری و از داده ها به سرعت نور استفاده کنی ! داده هایی که خودت ساختی و موارد بی ربط رو به هم وصل کردی و از قوانین ذهنی خارج شدی و وسط این ارتباط ساختنا موارد خارق العاده ها نمایان میشه

بحث پیچیده ایه و بازش نمیکنم

تا همینجاش هم بی ربط و بی معنی برداشت میشه

چون این مورد خاصه که چطور یک آدم میتونه ...........بی خیال

مزاحم بحثتون نمیشم

:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
كجاش دقيقا ارتاش جان

كدوم حرف و جمله اش

ايشون باشيوايي و بلاغت تمام هم اسيب رو بيان كرده هم راهكار ارايه داده

اين همه رسانه دست زنان و دختران جامعه

من هر روز صب توي اتوبوس شاهد دختران و زنان گوشي بدست در حال ديدن كانال هاي تلگرامي هستم با عرض شرمندگي ، گاهيي فضولي كرده نگاهي به صفحات و محتويات مطالبي كه ميخونن مي اندازم

اغلب يا صفحات ارايش و مد رو دارن مرور ميكنن يا صفحات روشهاي لاغري و رژيم غذايي رو

كمتر زني ديدم در حال خوندن و مطالعه مطالب سياسي و اقتصادي يا حتي اجتماعي باشه

اغلب اين زنان به حجاب اعتقادي ندارن

اغلب اين زنان متجدد و امروزين

اغلب اين دختران دست كم يكبار رابطه با جنس مخالف رو در سطوح مختلف تجربه كرده اند

اغلب اين زنان تحصيلات دانشگاهي دارند

اغلب اين خانوما صورتهاي ارايش كرده و موهاي رنگ كرده دارند و ته دلشان ميخواهد فرم دماغ و لب و باسن شون جور ديگري باشد و اصلا هم اينو براي خودشون عيب نميدون

اغلب اين زنان ، از ظلم مردان جامعه نالان هستن از رابطه هاي خارج از عرف شوهرانشان

از خيانت زير پوستي دوست پسرهايشان

اما هرگز و هرگز براي بهبود زندگي خودشون تلاش نميكنن كمتر حاضرن پولي كه پدر يا همسرشان براي انها تخصيص ميدهند را برده و باهاش هنري ، فني ، تخصصي ياد بگيرن

اغلب دنبال شوهران پولدار هستن كه انها رو به تمامي ارزوهايشان كه در خانه پدري بهش نرسيده اند ان مرد سوار بر اسب (همون شاسي بلند سوار) اونارو براشون براورده كنه

جامعه ما بشدت به زنان و دختران باهوش و باسواد و جسور نياز داره

چرا يكي از اينا منو تو نباشيم

دست كم مي تونيم از خودمون شروع كنيم

نمي تونيم ؟!

عزیزم خودت جواب خودتو دادی

دقیقا منظور من همینی بود که گفتی من زیاد دیدم آدمهایی که میگن فمنیست هستیم نمیدونم مدافع حقوق خانوما هستیم اما در عمل به قول خودت سرشون با کانل مد و رنگ مو وآرایش گرمه نمیگم چرا اینارو میبینن چون به من ربطی نداره میگم اینا نباید تنها بخش زندگیشوشن باشه

و منظورم از اگاهی نداشتن یه قسمتیش همین بود

کی گفته ما یکی از اونا نیستیم؟هومم؟؟:ws3:البته من زیاد وارد کلیشه و بازی با کلمات نمیشم

شاید تفاوت تفکر من با دیگران در این باشه که لزومی برای استفاده از خیلی کلمات و تز های مختلف نمیبینم چون

در انزوا و گوشه نشینی نیستم که بخوام با حرف بیام وسط

من در وسط معرکه هستم و مطرح هستم تلاشی نمیکنم عین یه مرد یا عین فلانی باشم چون من نه مرد هستم نه فلانی برتریتی هم در هیچ کدوم از اونا نمیبینم چون میدونم چیزایی دارم که هیچ کدومشون ندارن و طبیعتا بالعکس

همه ی حرفم اینه تا خودتو باور نداشته باشی هزار بار هم بخوای از حقت دفاع کنی نمیتونی هیچ کلمه و دستور و قانونی هم نمیتونه حقتو بهت بده

درسته برای آگاهی باید نوشت باید خوند و باید شنید اما این دایره باید بزرگتر بشه باید باید به عمل تبدیل بشه

یه جاهایی من میبینم طرف هنوز به باور زن بودن نرسیده هنوز شناخت درستی نداره اما در بی راهه ی یه سری کلمات گم شده و به اشتباه به سمت استبداد کشیده شده

چقدر بدِ که از بدو تولد انسان یه جنسیت ضعیف نشون داده شده...به چه حقی و بر اساس چه منطقی؟به پیر به پیغمبر زور دلیل غالب شدن و برتر شدن نیست که اگه بود موجودات دیگه ای تو همین زمین هستن که زورشون بیشتر از آقایونه:w16:عقل و هوش چطور؟چی بگم والا منکه هر چی دیدم برعکسش بوده

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...