رفتن به مطلب

خر تو خر کردن و ارتباط بین علوم

Mentzer

ارسال های توصیه شده

مقدمه رو بیخیال بلد نیستم

ما یک غلطی کردیم چند سال پیش یک طراحی زدیم اما الان نمیخوام دوباره اون اشتباهو بکنم

دو سه تا از عتیقه های طراحی رو باز میارم اما میخوام سنتز کنم ! و اول واکنش بازی کنیم بعد دمو ممو و پایلوتم حالیم نیست مستقیم برجک و خروجی هر چی از اینجا در اومد میره تو تالار طراحی برای اسکیل آپ و عملیات

اون تالار طراحی هم ارث بابامه و مال خودمه:ws28: سهم من از سفره انقلاب ممد ایناس که خودش در جریانه

پس ! از اونجا دیگه به مکانیکو متالوژی و............. بقیه تالارا نمیرم و تو همون طراحی زیر گروه این رشته ها رو هم میدم عظما بزنه

بیشتر هم برای سرگرمی خودم میخوام اینکارو بکنم وگرنه کسی حال این چیزارو نداره میدونم

شاید حکم یک دفترچه باشه که از خودم بخوام داشته باشم ولی مجازیه

موضوع اولین سنتز و صفر تا صدش هم میگم

توضیحات کامل و ریز و البته عملیاتی دارم ! قصه نمیخوام بگم پس هر کی اومد گفت چقدر زیاد تایپ کردی با پشت دست .........:ws28: نخونید آقا مجبورتون که نکردن

و در آخر اینکه ، نمام بحثها عملیاتی و انجام شدنیه و هر کی خواست بیاد انجام بده و اگر اخلاق منو به یاد داشته باشید و یا طراحی رو دیده باشید میبینید که هیچ مزخرفی رو از هیچ جایی کپی نکردم و شما نمیتونید توی این انجمن یا باشگاه یا هر قبرستون دیگه ای از من یک خط پیدا کنید که از یجا کپی شده باشه پس اگر چیزی نوشتید از اینور اونور دریوری نذارید و دیتای عملیاتی از خودتون بدید

پس اگر بحث زیاد شد میتوانید به تالار گفتگوی آژاد و مباحثش پناه ببرید:ws28:

باشد که همه گله ای رستگار شویم

سنتز اول هم لاکتیک اسید به همراه آمونیاک و اسید نیتریکه

این سه محصول سنتز میشه

آهان یادم رفت !! سنتزا شرو ور نیستن بیایم رو کله نیترات یک اسید دیگه بریزیم تموم بشه

دقیقا سنتز تجاری در شرایط آزمایشگاهی

خوراک ها اینان : اتیلن یا استیلن ، آب ، اکسیژن ، گاز طبیعی ، نیتروژن کامل ، و یک آلکالین دم دست

به مرور مطالبو میذارم و ...............

لینک به دیدگاه
مقدمه رو بیخیال بلد نیستم

ما یک غلطی کردیم چند سال پیش یک طراحی زدیم اما الان نمیخوام دوباره اون اشتباهو بکنم

دو سه تا از عتیقه های طراحی رو باز میارم اما میخوام سنتز کنم ! و اول واکنش بازی کنیم بعد دمو ممو و پایلوتم حالیم نیست مستقیم برجک و خروجی هر چی از اینجا در اومد میره تو تالار طراحی برای اسکیل آپ و عملیات

اون تالار طراحی هم ارث بابامه و مال خودمه:ws28: سهم من از سفره انقلاب ممد ایناس که خودش در جریانه

پس ! از اونجا دیگه به مکانیکو متالوژی و............. بقیه تالارا نمیرم و تو همون طراحی زیر گروه این رشته ها رو هم میدم عظما بزنه

بیشتر هم برای سرگرمی خودم میخوام اینکارو بکنم وگرنه کسی حال این چیزارو نداره میدونم

شاید حکم یک دفترچه باشه که از خودم بخوام داشته باشم ولی مجازیه

موضوع اولین سنتز و صفر تا صدش هم میگم

توضیحات کامل و ریز و البته عملیاتی دارم ! قصه نمیخوام بگم پس هر کی اومد گفت چقدر زیاد تایپ کردی با پشت دست .........:ws28: نخونید آقا مجبورتون که نکردن

و در آخر اینکه ، نمام بحثها عملیاتی و انجام شدنیه و هر کی خواست بیاد انجام بده و اگر اخلاق منو به یاد داشته باشید و یا طراحی رو دیده باشید میبینید که هیچ مزخرفی رو از هیچ جایی کپی نکردم و شما نمیتونید توی این انجمن یا باشگاه یا هر قبرستون دیگه ای از من یک خط پیدا کنید که از یجا کپی شده باشه پس اگر چیزی نوشتید از اینور اونور دریوری نذارید و دیتای عملیاتی از خودتون بدید

پس اگر بحث زیاد شد میتوانید به تالار گفتگوی آژاد و مباحثش پناه ببرید:ws28:

باشد که همه گله ای رستگار شویم

این سه محصول سنتز میشه

آهان یادم رفت !! سنتزا شرو ور نیستن بیایم رو کله نیترات یک اسید دیگه بریزیم تموم بشه

دقیقا سنتز تجاری در شرایط آزمایشگاهی

خوراک ها اینان : اتیلن یا استیلن ، آب ، اکسیژن ، گاز طبیعی ، نیتروژن کامل ، و یک آلکالین دم دست

به مرور مطالبو میذارم و ...............

آره اسپم هستش ولی همینه که هست:w000:دهههههه

من چن بار خوندم متن نفهمیدم چی شد:ws52:

لینک به دیدگاه
آره اسپم هستش ولی همینه که هست:w000:دهههههه

من چن بار خوندم متن نفهمیدم چی شد:ws52:

به اسپم کاری ندارم

هیچی یک طراحی داشتیم قبلا گروهی بود که دو سه تا کچلو آوردیم یکی دو تا هم از همینجا اومدن

الان حس اون کارا نیست اینا هم اینکاره نیستن فرار میکنن

منم الان فقط یک چچیزی مثل دفتر خاطرات (البته خاطره نمیگم) میخوام بسازم که از صفر تا صد خلق یک ماده رو میگه

اینجا تالار شیمیه و صحبت سر ساخت در حد کله مورچس و ابزارمونم یک مشت شرو ورهای شیشه ایه

بعد از اینجا نوبت ساخت تو ابعاد بزرگ میشه که میرم تو تالار طراحی و پای مهندسی شیمی ، مکانیک، متالوژی و........... میاد وسط

یک پتروشیمی مجازی

لینک به دیدگاه

پارت به پارت باید جلو بریم و جمع بندیش آخر بازی

پس فعلا یک شرح ساده و گوگولی بریم تا ریز و با جزئیاتش کنیم

من برای استارت کارم نیاز به هیدروژن سیانید دارم که با متد صنعتی باید از طریق متان و ازت بدستش بیارم

مقدار برام مهم نیست ، من به یک کوره لوله ای نیاز دارم که بتونه 1300 درجه گرما رو برام تامین بکنه

کوره لوله هم که میدونید یک لولس تو کوره دیگه یا فرض کنیم من یک لوله رو تا این گرما سرخ میکنم که یک چیزی رو از توش عبور بدم

خروجی لوله رو با توری های 270 کرومی که با گرافیت فشرده پوشش داده شده میبندم و درون لوله مقداری نیکل اسفنجی خرد شده به همراه سیلیکون کارباید با سایز 150 میکرون میریزم و اجازه میدم این ترکیب بریزه تو حوزجه ، حالا وقت اینه که کوره رو روشن کنم و بذارم به حداکثر دما برسه ، کوره های لوله ای یک نقطه خاص از لوله رو دارن که حداکثر دمای کاریه و مسافتی که به اون نقطه میرسه از 600 درجه شروع میشه پس با خیال راحت و بدون در نظر گرفتن شوک به متان میتونم گاز رو تزریق کنم ، با کمک دو تا شیر ساده یا حتی یک مانومتر میتونم دبی و مقدار مناسب گازها رو اندازه بگیرم که کمو زیاد نرن اون تو

به مقدار دو به یک(به دلیل دوظرفیتی بدون ازت مقدار متان دو برار ازته) گاز ازت و متان رو میفرستم تو لوله سرخ شده تا برسه به حوزجه ای که کاتالیستها انتظارشو میکشن و 1300 درجه گرما تعادل رو کامل میکنه

من متانو رو صد درجه بالاتر از دمای تجزیش با ازت واکنش میدم و هیدروژن سیانید به همراه گاز هیدروژن میگیرم ،

فرمول واکنش ما اینه

2CH4+N2--------->2HCN +3H2

تو آزمایشگاه من میتونم با کمک یک محلول آلکالین از پتاسیم یا سدیم هیدروژن سیانید رو از هیدروژن جدا کنم و هیدروژن رو بسوزونم اما تو واحد عملیاتی دستم بازه و به انتخاب و شرایط حاکم از یک ممبران سپریتور یا تبرید درام یا غربال مولکولی و........... که باشه برای تالار طراحی

خروجی کوره من دو گازه که هر دو بشدت خطرناکن ، یکی هیدروژن سیانید که باید به سرعت سرد بشه تا از تراکم و یا تجزیش جلوگیری کنم و یکی هم هیدروژن که اوستاست

هیدروژن سیانید هم که مشخصه سریع قبضو میده دست آدم ، هیدروژن سیانید که نمکهاش به سیانور معروفن و دیگه نیازی به معرفی ندارن

اما این هیدروژن سیانید اگر با شوک سرد بشه چه اتفاقی رخ میده ؟

محصول واکنش ما دقیقا همینا هستند ؟ محصول جانبی نداریم ؟

چند درصد متان با ازت واکنش میده ؟

محلول آلکالین ما چیه ؟

ما یک محصول جانبی خطرناکتر از هیدروژن سیانید هم داریم که روی بستر کاتالیست شکل میگیره و مقداری از همین محصول اضافی هم با شوک و یعو سرد کردن محصول اصلی

حالا این دیگه چی میگه ؟ این جیگر که بوی بادوم تلخش بیسار تیز تر و مهلک تر از هیدروژن سیانیده سیانوژن هستش که گاز بسیار ناراحتیه و اصلا هم حالیش نیست :ws28:

این همون گاز معروف جنگیه که بوی بادوم تلخ میدادو و..........ممممم بی خیال (دوست دارم)

سیانوژن رفتارش دقیقا مثل هالوژن جماعته و برای اینکه هم غلظت هیدروژن سیانید رو بالا ببریم و هم سیانوژن رو مرخص کنیم خروجی لوله رو دوباره به یک کوره لوله ای دیگه با دمای کم تا مححدوده 130 درجه متصی میکنیم ، فاصله بین دو کوره باید کمی زیاد باشه تا طی مسیر دمای گاز خودش کم بشه و اصلا از مبدل استفاده نشه

مخلوط ما سیانوژن ، هیدوژن سیانید ، و هیدروژنه

حالا این مخلوط باید بره روی کاتالیست دوم که این کاتالیست چیزی نیست به جز کبالت

کبالت بر پایه آلومینا بصورت فلودایز ، سیانوژن رو گفتم رفتارش مثل هالوژن جماعته

مثلا کلر که یکی از هالوژنهاست رو با هیدروژن ترکیب کنی به شدت واکنش میده و هیدروژن کلراید ایجاد میکنه که اگر این کار تو نور و یا گرما باشه بدون کاتالیست و به شدت انجام میشه

سیانوژن هم همینه فقط واکنشش شدت نداره و نیاز به یک محرک داره که ما از کبالت اتومایز شده روی آلومینا گاما استفاده میکنیم

مثال هالوژن و سیانوژن اینه

H2 + Cl2----------->2HCl

C2N2 + H2-------------->2HCN

واکنش کوره دوم یک هیدروکراکر در اصل که سیانوژن با هیدروژن شکسته میشه و هیدروژن سیانید ایجاد میکنه

ما هم دنبال هیدروژن سیانیدیم ! یک مقدار تو واکنش متان بدست اومد و مقداری هم اینجا !! از طرفی مقدار هیدروژن هم کمتر شد و جدا کردنش ساده تره

البته تو یک واحد عملیاتی هیدروژن رو نمیسوزونیم و ارزشمنده و میره تو یک واحد دیگه استفاده میشه اما در مورد کوره اول و اینکه چند درصد واکنش میده باید بگم همینجوری دیمی تبدیل بیشتر از 35 درصد نیست و کک هم ایحاد میشه اما با دستکاری و بالا بردن زمان ماند و استفاده از کارباید به عنوان ساپورت کاتالیست (کروم از نیکل فعال تره ولی نمکهای چند ظرفیتی ایجاد میکنه و حال آدمو میگیره و فقط اولش سرعت و درصد تبدیل بالاست و سریع معکوس میشه)میشه این درصدو به 75درصد رسوند و کک رو دوباره متاناسیون کرد

دلیل استفاده از نیکل به جای کروم فقط تشکیل نمکهای چند ظرفیتی کروم نبود !!! متان من میشکنه و تا بالاترین سطح باید واکنش بده و باقی مونده به صورت کک و هیدروژن به درد من نمیخوره ! البته ککش نمیخوره و خود نیکل میتونه دوباره هیدروژن رو با کربن واکنش بده و متاناسیون کنه و دوباره متان بسازه و خوراک رو شوهر نده :ws28:اینا تکنیکهای خاصی هستند که جاش تو این تالار نیست البته ، متاناسیون کک به متان اونم تو دمایی نزدیک به نقطه ریزش کاتایست به شدت بالاست و با سرعت دوباره ساخته میشه و نمیتونه پایدار بمونه دوباره همونجا میشکنه ws28.gif متان تو این دما پایدار نمیمونه (170 درجه کمتر از نقطه ذوب خود نیکل ) برای متاناسیون کربن مونو اکساید یا دی اکساید نیاز به این دما نیست و زیر 300 درجه و حتی کمتر ایجاد میشه و کک هم نزدیک به 500 شروع میشه اما تو نقطه ریزش کامل و بدون نیاز به سیرکولاتوره و جذب هیدروژن روی کاتالیست و پوکی کک شدیدی میره بالا و متان تشکیل شده نمیتونه سالم بمونه و دوباره میشکنه )

ما تو آزمایشگاهیم و مجبوریم سرکاری آزمایش کنیم و تا همین الانش هم من خط قرمز آزمایشگاهو رد کردم و از استاندارد آزمایشگاه کمی فاصله گرفتم (عمرا تو آزمایشگاه ها این کارا رو بکنن :ws28:) پس جدا سازی تحت فشار و تجهیزات پتروشیمی رو نداریم و مجبوریم از یک آلکالین مثل سود یا پتاس استفاده کنیم که این هیدروژن سیانید رو نگه داره و برای این حرکت خروجی کوره دوم رو از محلول غلیظ پتاس عبور میدیم تا اشباع بشه

هیدروژن از بالای ظرف میره و میتونیم به یک مشعل مخصوص برای سوختن هیدروژن متصل کنیم و یک کبریت که بگه تق و بسوزه و بخار آب بسازه :ws28:جمع نشه اون جا رو بفرسته هوا

محلول وقتی اشباع میشه مثل دوغ میشه و میشه با حلال ، کریستالیزاسیون و این جنگولک بازی های شیمیستا پتاسیم سیانید رو جمع آوری کرد

پتاسیم سیانید رو دوباره تو یک ظرف با اسید سولفوریک ترکیب میکنیم و سولفات پتاسیم و هیدروژن سیانید آزاد میشه ، اگر هم بخار خوب باشه میشه هیدرولیز کرد

تا همینجا بسه تا بقیه رو بعدا بگم

اول شرح کامل رو میگم تموم میکنیم بعد دیتای عملیاتی و میتونم فیلم هم بگیرم بذارم اگر یکم فضای آپلود رو بیشتر کنن

درضمن !!!!!نرید از این حرکتا بکنیدا !!!!! میزنید هم خودتونو هم یک خیابون آدمو به شهر تاریخی میفرستید

اینا نوشته های خودم یا تجربه های خودمه و یادتون باشه اینا حالیشون نی و شرایط خاصی لازم دارن و اصلا به سرتون نزنه انجام بدید !!!!!!!! تو دانشگاه یا هر جای دیگه

یک واحد علیاتی با شرایط خیلی خیلی خاص میخواد وگرنه درجا گود بای

اگر فقط خودتونو به باد میدادید میگفتم یکی کمتر اکسیژن بیشتر برید به جهنم انجام بدید:ws28: خطر داره ولی واکنشهای شیمیاییه دیگه ، اما سیانوژن ، هیدروژن سیانید و.......هیدروژن تو این مقادیر میتونه یک محله آدمو بکشه ! اونا که نمیخوان سقط بشن

یک متر مکعب از سیان یک محله رو سرویس میکنه

هر کی به سرش زد انجام بده بعدا بیاد پیش خودم تو کارخونه انجام بده و اینکارو تو دانشگاهو اینجور جاها نکنید

بقیه باشه فردا

لینک به دیدگاه

خب تا اینجا رسیدم که یک نمک کریستالی داریم و یک مشعل که داره میسوزه ، البته شماتیک شکل کوره و گفته های دیشب و امشب رو در آخر میذارم.

نمک بدست اومده یا همون پتاسیم سیانید رو میذارم تو یک ظرف تا ببینم دیگه چی لازم داریم و کاری باهاش ندارم

محصول مورد نیاز بعدیمون استالدهیده که من باید انتخاب کنم که با اتیلن بسازمش و یا آستیلن

پیدا کردن یک سیلندر ده دوازده کیلویی اتیلن یکم دردسر داره و ساختنش از اتان یا اتانول یا گاز طبیعی هم هر کدوم فرایند خودشو داره که حال شلوغ کردنشو ندارم و برای آزمایشگاه دم دستم نیست و فرایندش هم در قد آزمایشگاه نیست و فقط یک گریز میزنم رد میشم و ترجیح میدم از استیلن کمک بگیرم

اگر بخوام از اتیلن استفاده کنم (با فرض اینکه یک سیلندر اتیلن جلومونه) مجبورم یک کوره اکسیداسیون بسازم که اتیلن با اکسیژن اکسید بشه و استالدهید رو تحویل بگیرم (که دیگه وارد کاتالیستشو قصش نمیشم و میذارمش برای اسکیل آپ که هم اتیلن و هم استیلن تو شرایط بزرگ و فضای پتروشیمی مشتی قابل اجراست و اونجا اتیلن هم میسازیم)

ولی استیلن راحت تر گیر میاد ! من میتونم استیلن رو از پیرولیز با دمای بالای 1400 درجه گاز طبیعی بدست بیارم که آزمایشگاهو این کارا ؟ اساتیدو این قواره ها ؟ :ws28:

:ws28::ws28::ws28: کار همون پترو خودمونه ! یا اینکه از کلسیم کارباید استفاده کنم ، سیلندرهای استیلن هم موجوده ولی راحت ترینش استفاده از کاربایده

چاره ای نیست

کلسیم کارباید رو دو سه کیلو از صافکاری محل هم میشه کف رفت :ws28:فقط کافیه بریم صافکاری یا جاهایی که جوشکاری استیلن و به قول خودشون کاربید! دارن و کیلو چهار تومن پنج تومن و ارزون ................بگیری

من کارباید دارم و نیاز به دو استوانه یک متری دارم که میتونه شیشه ای یا حتی لوله های پلی پروپیلن باشه و من باید این دوتا به هم به شکل یو انگلیسی متصل بکنم و سر خروجیش هم به حالت تکلیس بره تو یک پارچ آب خالی که تو ظرف یخ گذاشته شده ، من تو آزمایشگاه بویلر ندارم که بخار پر فشار بهم بده اما به جای اون میتونم از بخارشوی خونگی استفاده کنم که دو تا 4 بار هم فشار داره و خوبه برای بازی

حالا مقدار مورد نظرم از کارباید رو میندازم تو یک بالن با سه دهانه ، این بالن های سه دهانه ای دیگه

درب دارن و منم درب سمت چپی رو میبندم و سمت راستی رو هم با یک درپوش پلاستیکی که مال خود بالنه میبندم ولی یک سوراخ به اندازه لوله خودکار ایجاد میکنم و یک لوله خودکار میکنم توش

خروجی وسط بالن هم باز همینجوری یک درب پوش پلاستیکی و لوله خودکار و سر لوله خودکار شیلنگ کولر میبندم و سر شیلنگو میکنم تو یک بالن دیگه با همین مشخصات که حاوی مقدار زیادی سود محلول یا کات یا تری اتانول آمین یا دی اتانول آمین یا هر کوفت دیگه ایه:ws28: و باز خروجیش یک شیلنگ دیگه که وصل میشه به ورودی اون استوانه ها

تو قسمت یو شکل استوانه ها یک مشت جیوه و یک مشت هم سولفات جیوه یا مرکوری و یک مقدار خیلی کم هم فسفریک اسید رقیق شده میریزم که زورش به مرکور نرسه و فقط اینا دوغاب باشن

حالا تو شماتیک ها بهتر میشه درک کرد

ورودی استوانه یک دوراهی غیر فلزی !!!! میبندم که میتونه از جنسش همون پلی پروپیلن یا شیشه باشه

خب یک سرش که از بالنها میاد و یک سرش هم به بخار شو وصل میکنم:ws3:

میرم سر بالن اول و آبو میریزم رو سر کارباید و تیز کله لوله خودکار رو با یکم خمیر گچی یا هر چی که حال میکنم میبندم ! برای اینکه گرمای واکنش یهو مثل اسب نره بالا و کف کنه سر بره بالن رو میذارم تو یک قابلمه یخ:ws28:(چه خوبه قابلمه و جزئیات آخر کارا معلوم میشه؟ تا انجام ندی نمیفهمی و کف میکنه بالن میپره شاخ میزنه و انجام شده که گریز میزنم)

آب رو سر کارباید و سریع واکنش شروع میثشه و مقدار زیادی ماده جامد مثل سیمان میریزه کف مایع که کلسیم هیدروکسایده و یک حجم بالایی گاز استیلن میاد تو شیلنگه

تو بالن دوم من باید بوی سیر رو از استیلن بگیم و شیرینش کنم

اون بوی سیر و گاهی ترکیب بوی سیر و فاضلاب به دلیل وجود PH3 و H2S هستش که تو بالن دوم جا میمونه و استیلن الفرار میره تو استوانه ها

واکنشم نیاز به گرمای زیادی نداره و گرمای مورد نیاز رو خود بخارشو تامین میکنه

همزمان بخار شوی آماده رو هم روشن میکنم تا با گاز همرا بشه تو استوانه ها

و برای نتیجه بهتر میتونم قبل از ورود گاز یک مرحله یک بخار شو رو تو لوله تخلیه کنم تا هم لوله گرم بشه تا حدی و هم مرکور و دوستان

مقدار کاربید رو باید بر اساس ظرفیت بخارشویی که دارم در نظر بگیرم

قرار نیست هلو پوست بکنم بدم دست طرف و همین کافیه که بگم یک کیلو کارباید نزدیک به 280 لیتر استیلن به ما میده پس حساب کتابش روشنه

دست تبر :ws28:نه ، دسته بخار شو رو نگه میدارم تا تمام بخار تموم بشه و طی این مدت صدای چک چک مایعات تو ظرف آخر که مخصوص جمع آوریه رو میشنوم

وقتی بخار شو تخلیه شد و گازی هم دیگه تو استوانه نیومد ظرف جمه آوری رو بر میدارم یک بو میکنم !!! جون بوی خرمالو میده و دهنمون سرویس میشه و گلو میسوزه :ws28: و کلا مسیر تنفسی به خارش و التهاب میوفته:ws3:

اما این مایع خالص نیست و مقدار زیادی آب هم داره

ناچارم اینو خالصش کنم که میتونم تقطیر کنم و میتونم با حلال دو فاز کنم و یا رسوب بدم و...............خلاصه هر کاری عشقم بکشه بکنم تا به خلوص بالا برسه

تقطیر آزمایشگاهی رو حال نمیکنم چیه چیک چیک مثل برج نیست خرکی بیاد ولی خب دمای جوش استالدهید اینقدر پایینه که با دمای آب آبگرمکن هم میشه تقطیر کرد

ولی من حال میکنم رسوب بدم و در حد پی پی ام هم آب نداشته باشم

برای رسوب ترکیبات زیادی وجود داره و منم یکیش رو انتخاب میکنم ، مثلا سدیم بیسولفیت رو بر میدارم یک مشت مثل بز میریزم رو سرش و مثل شیر میشه و یک پودر کرکی دیگه تشکیل میشه و بیسولفیت اضافی هم تو آب حل میشه

سر خرو کج میکنم و آب رو خالی میکنم و ظرف حاوی پودر کرکی رو میذارم روی یک منبع حرارتی که کاملا خشک و بدون آب بشه و قیافش بشه مثل پوست تخم مرغ ولی سفت

حالا این شبه پوست تخم مرغ رو وزن میکنم و یک چار لیتری هیدروکلریک اسید رو خفت میکنم و معکوس میکنم رو سرش و الفرار :ws28: یک بوی تیز و و ناراحتی که صرفه و نفس آدمو بند میاره چند ساعت کلا آدمو میتکونه و انگار آجر تو ریه آدمه

چیزی نیست یکم گلو درد میگیری . اون بوی گاز دی اکسید گوگرده و فقط کافیه بذارم اونطرف یرم یک سیگار بکشم تا کامل واکنش تموم بشه و بوی گازه هم بره که گاز هم اذیت نکنه.

البته ظرف رو تو یک ظرف دیگه که حاوی یخه میذارم که خنک و سرد بمونه و ترجیح میدم ظرفم دهانه کوچیکی داشته باشه چون استالدهید فراره و همش از بین نره سماق بمکیم این همه مچل شدیم.

وقتی اسید رو رو کله پودر کرکی میریزم آلدهید دوباره آزاد میشه و نمک ایجاد میشه که نمکمون همون سدیم کلراید خودمونه که یک تپه اون کف ظرف مونده

استالدهیدمون الان کاملا بی آب و بدون هیچ دریوری دیگه ایه

حالا این استالدهید رو میریزم تو یک شیشه تاریک میذارم تو یخچال و یک لگد میزنم زیر وسایل تا برم سر مرحله بعدی

الان پتاسیم سیانید دارم و استالدهید

بقیش هم باز فردا:ws28:

فرمولهای این واکنش و خالص سازیش رو هم فردا میذارم و ویرایش میکنم الان حسش نیست

لینک به دیدگاه
خب تا اینجا رسیدم که یک نمک کریستالی داریم و یک مشعل که داره میسوزه ، البته شماتیک شکل کوره و گفته های دیشب و امشب رو در آخر میذارم.

نمک بدست اومده یا همون پتاسیم سیانید رو میذارم تو یک ظرف تا ببینم دیگه چی لازم داریم و کاری باهاش ندارم

محصول مورد نیاز بعدیمون استالدهیده که من باید انتخاب کنم که با اتیلن بسازمش و یا آستیلن

پیدا کردن یک سیلندر ده دوازده کیلویی اتیلن یکم دردسر داره و ساختنش از اتان یا اتانول یا گاز طبیعی هم هر کدوم فرایند خودشو داره که حال شلوغ کردنشو ندارم و برای آزمایشگاه دم دستم نیست و فرایندش هم در قد آزمایشگاه نیست و فقط یک گریز میزنم رد میشم و ترجیح میدم از استیلن کمک بگیرم

اگر بخوام از اتیلن استفاده کنم (با فرض اینکه یک سیلندر اتیلن جلومونه) مجبورم یک کوره اکسیداسیون بسازم که اتیلن با اکسیژن اکسید بشه و استالدهید رو تحویل بگیرم (که دیگه وارد کاتالیستشو قصش نمیشم و میذارمش برای اسکیل آپ که هم اتیلن و هم استیلن تو شرایط بزرگ و فضای پتروشیمی مشتی قابل اجراست و اونجا اتیلن هم میسازیم)

ولی استیلن راحت تر گیر میاد ! من میتونم استیلن رو از پیرولیز با دمای بالای 1400 درجه گاز طبیعی بدست بیارم که آزمایشگاهو این کارا ؟ اساتیدو این قواره ها ؟ :ws28:

:ws28::ws28::ws28: کار همون پترو خودمونه ! یا اینکه از کلسیم کارباید استفاده کنم ، سیلندرهای استیلن هم موجوده ولی راحت ترینش استفاده از کاربایده

چاره ای نیست

کلسیم کارباید رو دو سه کیلو از صافکاری محل هم میشه کف رفت :ws28:فقط کافیه بریم صافکاری یا جاهایی که جوشکاری استیلن و به قول خودشون کاربید! دارن و کیلو چهار تومن پنج تومن و ارزون ................بگیری

من کارباید دارم و نیاز به دو استوانه یک متری دارم که میتونه شیشه ای یا حتی لوله های پلی پروپیلن باشه و من باید این دوتا به هم به شکل یو انگلیسی متصل بکنم و سر خروجیش هم به حالت تکلیس بره تو یک پارچ آب خالی که تو ظرف یخ گذاشته شده ، من تو آزمایشگاه بویلر ندارم که بخار پر فشار بهم بده اما به جای اون میتونم از بخارشوی خونگی استفاده کنم که دو تا 4 بار هم فشار داره و خوبه برای بازی

حالا مقدار مورد نظرم از کارباید رو میندازم تو یک بالن با سه دهانه ، این بالن های سه دهانه ای دیگه

درب دارن و منم درب سمت چپی رو میبندم و سمت راستی رو هم با یک درپوش پلاستیکی که مال خود بالنه میبندم ولی یک سوراخ به اندازه لوله خودکار ایجاد میکنم و یک لوله خودکار میکنم توش

خروجی وسط بالن هم باز همینجوری یک درب پوش پلاستیکی و لوله خودکار و سر لوله خودکار شیلنگ کولر میبندم و سر شیلنگو میکنم تو یک بالن دیگه با همین مشخصات که حاوی مقدار زیادی سود محلول یا کات یا تری اتانول آمین یا دی اتانول آمین یا هر کوفت دیگه ایه:ws28: و باز خروجیش یک شیلنگ دیگه که وصل میشه به ورودی اون استوانه ها

تو قسمت یو شکل استوانه ها یک مشت جیوه و یک مشت هم سولفات جیوه یا مرکوری و یک مقدار خیلی کم هم فسفریک اسید رقیق شده میریزم که زورش به مرکور نرسه و فقط اینا دوغاب باشن

حالا تو شماتیک ها بهتر میشه درک کرد

ورودی استوانه یک دوراهی غیر فلزی !!!! میبندم که میتونه از جنسش همون پلی پروپیلن یا شیشه باشه

خب یک سرش که از بالنها میاد و یک سرش هم به بخار شو وصل میکنم:ws3:

میرم سر بالن اول و آبو میریزم رو سر کارباید و تیز کله لوله خودکار رو با یکم خمیر گچی یا هر چی که حال میکنم میبندم ! برای اینکه گرمای واکنش یهو مثل اسب نره بالا و کف کنه سر بره بالن رو میذارم تو یک قابلمه یخ:ws28:(چه خوبه قابلمه و جزئیات آخر کارا معلوم میشه؟ تا انجام ندی نمیفهمی و کف میکنه بالن میپره شاخ میزنه و انجام شده که گریز میزنم)

آب رو سر کارباید و سریع واکنش شروع میثشه و مقدار زیادی ماده جامد مثل سیمان میریزه کف مایع که کلسیم هیدروکسایده و یک حجم بالایی گاز استیلن میاد تو شیلنگه

تو بالن دوم من باید بوی سیر رو از استیلن بگیم و شیرینش کنم

اون بوی سیر و گاهی ترکیب بوی سیر و فاضلاب به دلیل وجود PH3 و H2S هستش که تو بالن دوم جا میمونه و استیلن الفرار میره تو استوانه ها

واکنشم نیاز به گرمای زیادی نداره و گرمای مورد نیاز رو خود بخارشو تامین میکنه

همزمان بخار شوی آماده رو هم روشن میکنم تا با گاز همرا بشه تو استوانه ها

و برای نتیجه بهتر میتونم قبل از ورود گاز یک مرحله یک بخار شو رو تو لوله تخلیه کنم تا هم لوله گرم بشه تا حدی و هم مرکور و دوستان

مقدار کاربید رو باید بر اساس ظرفیت بخارشویی که دارم در نظر بگیرم

قرار نیست هلو پوست بکنم بدم دست طرف و همین کافیه که بگم یک کیلو کارباید نزدیک به 280 لیتر استیلن به ما میده پس حساب کتابش روشنه

دست تبر :ws28:نه ، دسته بخار شو رو نگه میدارم تا تمام بخار تموم بشه و طی این مدت صدای چک چک مایعات تو ظرف آخر که مخصوص جمع آوریه رو میشنوم

وقتی بخار شو تخلیه شد و گازی هم دیگه تو استوانه نیومد ظرف جمه آوری رو بر میدارم یک بو میکنم !!! جون بوی خرمالو میده و دهنمون سرویس میشه و گلو میسوزه :ws28: و کلا مسیر تنفسی به خارش و التهاب میوفته:ws3:

اما این مایع خالص نیست و مقدار زیادی آب هم داره

ناچارم اینو خالصش کنم که میتونم تقطیر کنم و میتونم با حلال دو فاز کنم و یا رسوب بدم و...............خلاصه هر کاری عشقم بکشه بکنم تا به خلوص بالا برسه

تقطیر آزمایشگاهی رو حال نمیکنم چیه چیک چیک مثل برج نیست خرکی بیاد ولی خب دمای جوش استالدهید اینقدر پایینه که با دمای آب آبگرمکن هم میشه تقطیر کرد

ولی من حال میکنم رسوب بدم و در حد پی پی ام هم آب نداشته باشم

برای رسوب ترکیبات زیادی وجود داره و منم یکیش رو انتخاب میکنم ، مثلا سدیم بیسولفیت رو بر میدارم یک مشت مثل بز میریزم رو سرش و مثل شیر میشه و یک پودر کرکی دیگه تشکیل میشه و بیسولفیت اضافی هم تو آب حل میشه

سر خرو کج میکنم و آب رو خالی میکنم و ظرف حاوی پودر کرکی رو میذارم روی یک منبع حرارتی که کاملا خشک و بدون آب بشه و قیافش بشه مثل پوست تخم مرغ ولی سفت

حالا این شبه پوست تخم مرغ رو وزن میکنم و یک چار لیتری هیدروکلریک اسید رو خفت میکنم و معکوس میکنم رو سرش و الفرار :ws28: یک بوی تیز و و ناراحتی که صرفه و نفس آدمو بند میاره چند ساعت کلا آدمو میتکونه و انگار آجر تو ریه آدمه

چیزی نیست یکم گلو درد میگیری . اون بوی گاز دی اکسید گوگرده و فقط کافیه بذارم اونطرف یرم یک سیگار بکشم تا کامل واکنش تموم بشه و بوی گازه هم بره که گاز هم اذیت نکنه.

البته ظرف رو تو یک ظرف دیگه که حاوی یخه میذارم که خنک و سرد بمونه و ترجیح میدم ظرفم دهانه کوچیکی داشته باشه چون استالدهید فراره و همش از بین نره سماق بمکیم این همه مچل شدیم.

وقتی اسید رو رو کله پودر کرکی میریزم آلدهید دوباره آزاد میشه و نمک ایجاد میشه که نمکمون همون سدیم کلراید خودمونه که یک تپه اون کف ظرف مونده

استالدهیدمون الان کاملا بی آب و بدون هیچ دریوری دیگه ایه

حالا این استالدهید رو میریزم تو یک شیشه تاریک میذارم تو یخچال و یک لگد میزنم زیر وسایل تا برم سر مرحله بعدی

الان پتاسیم سیانید دارم و استالدهید

بقیش هم باز فردا:ws28:

فرمولهای این واکنش و خالص سازیش رو هم فردا میذارم و ویرایش میکنم الان حسش نیست

این نقاشی و شماتیک بازی:ws28: بالونو ببین چه حیگره

3333.JPG

لینک به دیدگاه

پارت به پارت باید جلو بریم و جمع بندیش آخر بازی

پس فعلا یک شرح ساده و گوگولی بریم تا ریز و با جزئیاتش کنیم

من برای استارت کارم نیاز به هیدروژن سیانید دارم که با متد صنعتی باید از طریق متان و ازت بدستش بیارم

مقدار برام مهم نیست ، من به یک کوره لوله ای نیاز دارم که بتونه 1300 درجه گرما رو برام تامین بکنه

کوره لوله هم که میدونید یک لولس تو کوره دیگه یا فرض کنیم من یک لوله رو تا این گرما سرخ میکنم که یک چیزی رو از توش عبور بدم

خروجی لوله رو با توری های 270 کرومی که با گرافیت فشرده پوشش داده شده میبندم و درون لوله مقداری نیکل اسفنجی خرد شده به همراه سیلیکون کارباید با سایز 150 میکرون میریزم و اجازه میدم این ترکیب بریزه تو حوزجه ، حالا وقت اینه که کوره رو روشن کنم و بذارم به حداکثر دما برسه ، کوره های لوله ای یک نقطه خاص از لوله رو دارن که حداکثر دمای کاریه و مسافتی که به اون نقطه میرسه از 600 درجه شروع میشه پس با خیال راحت و بدون در نظر گرفتن شوک به متان میتونم گاز رو تزریق کنم ، با کمک دو تا شیر ساده یا حتی یک مانومتر میتونم دبی و مقدار مناسب گازها رو اندازه بگیرم که کمو زیاد نرن اون تو

به مقدار دو به یک(به دلیل دوظرفیتی بدون ازت مقدار متان دو برار ازته) گاز ازت و متان رو میفرستم تو لوله سرخ شده تا برسه به حوزجه ای که کاتالیستها انتظارشو میکشن و 1300 درجه گرما تعادل رو کامل میکنه

من متانو رو صد درجه بالاتر از دمای تجزیش با ازت واکنش میدم و هیدروژن سیانید به همراه گاز هیدروژن میگیرم ،

فرمول واکنش ما اینه

2CH4+N2--------->2HCN +3H2

تو آزمایشگاه من میتونم با کمک یک محلول آلکالین از پتاسیم یا سدیم هیدروژن سیانید رو از هیدروژن جدا کنم و هیدروژن رو بسوزونم اما تو واحد عملیاتی دستم بازه و به انتخاب و شرایط حاکم از یک ممبران سپریتور یا تبرید درام یا غربال مولکولی و........... که باشه برای تالار طراحی

خروجی کوره من دو گازه که هر دو بشدت خطرناکن ، یکی هیدروژن سیانید که باید به سرعت سرد بشه تا از تراکم و یا تجزیش جلوگیری کنم و یکی هم هیدروژن که اوستاست

هیدروژن سیانید هم که مشخصه سریع قبضو میده دست آدم ، هیدروژن سیانید که نمکهاش به سیانور معروفن و دیگه نیازی به معرفی ندارن

اما این هیدروژن سیانید اگر با شوک سرد بشه چه اتفاقی رخ میده ؟

محصول واکنش ما دقیقا همینا هستند ؟ محصول جانبی نداریم ؟

چند درصد متان با ازت واکنش میده ؟

محلول آلکالین ما چیه ؟

ما یک محصول جانبی خطرناکتر از هیدروژن سیانید هم داریم که روی بستر کاتالیست شکل میگیره و مقداری از همین محصول اضافی هم با شوک و یعو سرد کردن محصول اصلی

حالا این دیگه چی میگه ؟ این جیگر که بوی بادوم تلخش بیسار تیز تر و مهلک تر از هیدروژن سیانیده سیانوژن هستش که گاز بسیار ناراحتیه و اصلا هم حالیش نیست :ws28:

این همون گاز معروف جنگیه که بوی بادوم تلخ میدادو و..........ممممم بی خیال (دوست دارم)

سیانوژن رفتارش دقیقا مثل هالوژن جماعته و برای اینکه هم غلظت هیدروژن سیانید رو بالا ببریم و هم سیانوژن رو مرخص کنیم خروجی لوله رو دوباره به یک کوره لوله ای دیگه با دمای کم تا مححدوده 130 درجه متصی میکنیم ، فاصله بین دو کوره باید کمی زیاد باشه تا طی مسیر دمای گاز خودش کم بشه و اصلا از مبدل استفاده نشه

مخلوط ما سیانوژن ، هیدوژن سیانید ، و هیدروژنه

حالا این مخلوط باید بره روی کاتالیست دوم که این کاتالیست چیزی نیست به جز کبالت

کبالت بر پایه آلومینا بصورت فلودایز ، سیانوژن رو گفتم رفتارش مثل هالوژن جماعته

مثلا کلر که یکی از هالوژنهاست رو با هیدروژن ترکیب کنی به شدت واکنش میده و هیدروژن کلراید ایجاد میکنه که اگر این کار تو نور و یا گرما باشه بدون کاتالیست و به شدت انجام میشه

سیانوژن هم همینه فقط واکنشش شدت نداره و نیاز به یک محرک داره که ما از کبالت اتومایز شده روی آلومینا گاما استفاده میکنیم

مثال هالوژن و سیانوژن اینه

H2 + Cl2----------->2HCl

C2N2 + H2-------------->2HCN

واکنش کوره دوم یک هیدروکراکر در اصل که سیانوژن با هیدروژن شکسته میشه و هیدروژن سیانید ایجاد میکنه

ما هم دنبال هیدروژن سیانیدیم ! یک مقدار تو واکنش متان بدست اومد و مقداری هم اینجا !! از طرفی مقدار هیدروژن هم کمتر شد و جدا کردنش ساده تره

البته تو یک واحد عملیاتی هیدروژن رو نمیسوزونیم و ارزشمنده و میره تو یک واحد دیگه استفاده میشه اما در مورد کوره اول و اینکه چند درصد واکنش میده باید بگم همینجوری دیمی تبدیل بیشتر از 35 درصد نیست و کک هم ایحاد میشه اما با دستکاری و بالا بردن زمان ماند و استفاده از کارباید به عنوان ساپورت کاتالیست (کروم از نیکل فعال تره ولی نمکهای چند ظرفیتی ایجاد میکنه و حال آدمو میگیره و فقط اولش سرعت و درصد تبدیل بالاست و سریع معکوس میشه)میشه این درصدو به 75درصد رسوند و کک رو دوباره متاناسیون کرد

دلیل استفاده از نیکل به جای کروم فقط تشکیل نمکهای چند ظرفیتی کروم نبود !!! متان من میشکنه و تا بالاترین سطح باید واکنش بده و باقی مونده به صورت کک و هیدروژن به درد من نمیخوره ! البته ککش نمیخوره و خود نیکل میتونه دوباره هیدروژن رو با کربن واکنش بده و متاناسیون کنه و دوباره متان بسازه و خوراک رو شوهر نده :ws28:اینا تکنیکهای خاصی هستند که جاش تو این تالار نیست البته ، متاناسیون کک به متان اونم تو دمایی نزدیک به نقطه ریزش کاتایست به شدت بالاست و با سرعت دوباره ساخته میشه و نمیتونه پایدار بمونه دوباره همونجا میشکنه :ws28: متان تو این دما پایدار نمیمونه (170 درجه کمتر از نقطه ذوب خود نیکل ) برای متاناسیون کربن مونو اکساید یا دی اکساید نیاز به این دما نیست و زیر 300 درجه و حتی کمتر ایجاد میشه و کک هم نزدیک به 500 شروع میشه اما تو نقطه ریزش کامل و بدون نیاز به سیرکولاتوره و جذب هیدروژن روی کاتالیست و پوکی کک شدیدی میره بالا و متان تشکیل شده نمیتونه سالم بمونه و دوباره میشکنه )

ما تو آزمایشگاهیم و مجبوریم سرکاری آزمایش کنیم و تا همین الانش هم من خط قرمز آزمایشگاهو رد کردم و از استاندارد آزمایشگاه کمی فاصله گرفتم (عمرا تو آزمایشگاه ها این کارا رو بکنن :ws28:) پس جدا سازی تحت فشار و تجهیزات پتروشیمی رو نداریم و مجبوریم از یک آلکالین مثل سود یا پتاس استفاده کنیم که این هیدروژن سیانید رو نگه داره و برای این حرکت خروجی کوره دوم رو از محلول غلیظ پتاس عبور میدیم تا اشباع بشه

هیدروژن از بالای ظرف میره و میتونیم به یک مشعل مخصوص برای سوختن هیدروژن متصل کنیم و یک کبریت که بگه تق و بسوزه و بخار آب بسازه :ws28:جمع نشه اون جا رو بفرسته هوا

محلول وقتی اشباع میشه مثل دوغ میشه و میشه با حلال ، کریستالیزاسیون و این جنگولک بازی های شیمیستا پتاسیم سیانید رو جمع آوری کرد

پتاسیم سیانید رو دوباره تو یک ظرف با اسید سولفوریک ترکیب میکنیم و سولفات پتاسیم و هیدروژن سیانید آزاد میشه ، اگر هم بخار خوب باشه میشه هیدرولیز کرد

تا همینجا بسه تا بقیه رو بعدا بگم

اول شرح کامل رو میگم تموم میکنیم بعد دیتای عملیاتی و میتونم فیلم هم بگیرم بذارم اگر یکم فضای آپلود رو بیشتر کنن

درضمن !!!!!نرید از این حرکتا بکنیدا !!!!! میزنید هم خودتونو هم یک خیابون آدمو به شهر تاریخی میفرستید

اینا نوشته های خودم یا تجربه های خودمه و یادتون باشه اینا حالیشون نی و شرایط خاصی لازم دارن و اصلا به سرتون نزنه انجام بدید !!!!!!!! تو دانشگاه یا هر جای دیگه

یک واحد علیاتی با شرایط خیلی خیلی خاص میخواد وگرنه درجا گود بای

اگر فقط خودتونو به باد میدادید میگفتم یکی کمتر اکسیژن بیشتر برید به جهنم انجام بدید:ws28: خطر داره ولی واکنشهای شیمیاییه دیگه ، اما سیانوژن ، هیدروژن سیانید و.......هیدروژن تو این مقادیر میتونه یک محله آدمو بکشه ! اونا که نمیخوان سقط بشن

یک متر مکعب از سیان یک محله رو سرویس میکنه

هر کی به سرش زد انجام بده بعدا بیاد پیش خودم تو کارخونه انجام بده و اینکارو تو دانشگاهو اینجور جاها نکنید

بقیه باشه فردا

اینم نقاشی شکست متان با ازت به هیدروژن سیانید و هیدروژن و محصول نامطلوب سیانوژن و کوره دوم که سیانوژن اینبار با هیدروژن میشکنه و هیدروژن سیانید ایجاد میشه

گور بابا محیط زیست:ws28::ws28::ws28::ws28:

عمرا اگه شیمیست جماعت مال این صحبتها باشن :ws28:

موازنشو دیگه نزدم بی خیال

لینک به دیدگاه

خب حالا امشب میخوام اسید لاکتیک و آمونیاک رو از دو ترکیبی که ساختیم بسازم :ws3:

فقط قبلش سیانید رو باید با آب و اسید سولفوریک تقطیر کنیم و الفرار :ws28: مایع سیانیدریک اسید تقطیر شده رو در ظرف سرد میذاریم و دیگه قصه نمیگم ترکیبش چیزی نداره

ما الان یک استالدهید داریم تو یخچال و یک سیانیدریک اسید

استالدهید رو میریزم درون یک بالن معمولی تک دهنه و یک کندانسورم رو کلش که ریفلاکس بازی کنیم

دما لازم نداریم و واکنش گرمازاست و فقط باید کندانسور بلند و حداقل 90 سانت داشته باشیم تا این ترکیبات فرار نکنن چون نقطه جوش هر دو خیلی پایینه

بالن هم سرد نمیکنم و اجازه میدم وحشیانه عمل بشه تا خودش آروم بگیره و دیگه هیچ ترکیب فراری بالا نیاد

حالا وقت اینه که اسید سیانیدریکو بریزم رو سر استالدهید و فرار کنم

شیر آب هم باز میکنم کندانسور خنک بشه

محتویات بالن بدجوری یقه همو میگیرن :ws28::ws28: شعله و گرما هم دور کنید وگرنه بالن مثل بمب تو صورت میترکه

کمی صبر میکنیم (حدود بیست دقیقه ) تا محتویات بالن آروم بگیرن و دیگه چیزی تو کندانسور نیاد

وقتی همه چیز آروم و خنک شد بالنو از کندانسور جدا میکنم و محتویات درونشو تو یک بالن دیگه از همون سه دهانه ای ها میریزم

یک سر رو میبندم با درپوشش و مثل قبل یک سرو بخار شو وصل میکنم و خروجی وسط هم دوباره کندانسور 90 برای ریفلاکس

من میخوام اینبار ماده تولید شده رو هیدرولیز کنم با آب

تو بالن اول از ترکیب استالدهید با سیانیدریک اسید سیانیدرین بدست آوردیم و حالا میخوایم این سیانیدرین رو با کمک بخار آب هیدروزلیز کنیم

پس لوله ورودی رو بلند میگیرم که بره زیر ترکیب و سرشم وصل میکنم به بخار شو

زیر بالن هم یک ظرف آب جوش میذارم و شروع میکنم بخار دادن

کله کندانسور هم یک توری یا کیسه میذارم که

گاز آمونیاک هم نره تو جو بگیریمش و البته تو طراحی عملیاتی گازو دپو میکنیم اما اینجا باید جذبش کنیم و بعد محلولش کنیم

تو کیسه ازگلیک !:ws28: اگزالیک اسید رو میریزم چند تا پاف هم آب روش اسپری میکنم نم بگیره

آّ جوش بلنو گرم میکنه و شروع میشه به جوشیدن و در حین جوشین بهش بخار میزنم ، یک ترکیب دو فاز میاد تو کندانسور و دوباره برمیگرده پایین و من این کارو تا جایی ادامه میدم که ترکیب سنگینی کف بالن ایجاد بشه که دیگه با دمای آب جوش نجوشه و فقط آب بیاد تو کندانسورم

وقتی به این مرحله رسیدم بخار شو رو پرت میکنم اونور کندانسور هم بر میدارم و اون کیسه هم باز میکنم

محتویات کیسه شبیه به بلورهای سوزن و یخ کوچک شده که آمونیوم اگزالاته و میذارمش یجا خشک بشه

اما بالنو آماده میکنم برای حموم روغن داغ یا هر چیزی که بتونه 105 درجه تقریبا برام دما بده

با این دما تقطیر میکنم تا آب اضافی درون بالن از محلول جدا بشه و بعد از گذشت فقط ده دقیقه بوی تیز و سوزان اسید لاکتیک بلند میشه

تا جایی پیش میرم که دیگه پشم گوسفندم تو بالن نیاد و همه آب خارج بشه

محتویات بالن اسید الکتیک خالصه:ws3::ws28:

اینورم یک آمونیوم اگزالات داریم که تو آب حل نمیشه و به سادگی میتونیم آمونیاک رو ازش جدا کنیم که میگم بعدا

حالا کل این واکنش ها چی بود ؟ سیانیدریک اسید یک کربن اضافی به استالدهید اضافه کرد و.............

کل واکنششو با پینت کشیدم میذارم و حرفی نمیزنم

قسمت اول واکنش استالدهید با سیانیدریکه که سیانیدرین تولید میشه

و قسمت دوم هم هیدرولیز سیانیدرین با بخار آبه که من دور اسید لاکتیک خط قرمز کشیدم

برای اینکه هیدرولیز سریع تر انجام بشه نمکهای نامحلول تو لاکتیک و آب مثل آلومینیوم کلراید و یا سولفات و یا اصلا مقدار رقیقی اسید سولفوریک اضافه کنید ولی اضافه کردن اسید سولفوریک دردسر جدا کردن هم داره ولی این نمکها نامحلولن و مثل بز (چقدر این بز خوبه) همونجا میمونن

به جان خودم اون عظمای انجمن اگر بتونه همچین چیزایی رو از جایی پیدا کنه بیاره بذاره اینجا :ws28:بازم این ممده بگه من آدم بدی هستم :ws28:

فردا هم میریم سراغ اسید نیتریک

ولی محمد فقط نگاه کن از چیا به چه چیزایی رسیدیم بعد برو واسه دوست موستات تعریف کن کز بخورن

هی گزارش کار میاره میذاره استاده قصه گفته که بز میکرون از علف هرزو با ........مثقال گوگولیک اسید واکنش دادیم رنگش سبز شد ! خب چی شد ؟ چیکار کنم ؟ به چه دردی میخوری الان ؟ ملتو سرکار گذاشته :ws28:

میدونم اینایی که میذارم به درد کسی نمیخوره ها ولی خب...همون اول گفتم که یک جور دفتر یاد داشت شخصیه برای خودم

لینک به دیدگاه

بعد از اینکه آمونیاک بدست اومده رو به نیتریک اسید تبدیل کردیم همه اینارو میبریم تو طراحی

و اونجاس که هرکی بیاد ختکشو سر نیزه میزنم

اونجا دیگه بالنو این بازیا نیست و ظرفیت یک تن در ساعت و خرکی اصلا با آدم حرف بزنه

فشار بالا مشت

لینک به دیدگاه

آمونیوم فلانات رو تو یک محلول آلکالین قوی حل میکنیم و آمونیاک آزاد میشه

محلول آلکالین رو از کلسیم انتخاب میکنم که نا محلول باشه و بتونیم محلول آمونیاک رو جدا کنیم

آب هم میبندم به خیکش که آمونیاگ گازی در نره و هیدراته باشه

بی خیال تینر همون ساندیسه

یک محلول آمونیاک داریم میریزیم تو یک بالن و سر بالن رابط فلزی و ی ک لوله استیل که بریم برای تکلیس

تکلیسو میدونن ملت توضیح نمیدم دیگه

یک سر رابط فلزی به بالنه یک سر به لوله استیل و یک سر هم به یک پمپ کوچیک هوا مثل آکواریم وصل میکنیم

سر لوله استیل هم تو یک ظرف آب فرو میکنیم

درون لوله استیل یک قاشق چایی خوری پلاتین فعال شده که قصه داره به شکل پودر 150 میکرون میریزیم علی از تو مشهد زیر بالنو روشن میکنیم رو 80 درجه تا گاز از آب حدا بشه ولی آب هم باهاش میاد که مهم نیست

زیر اون قسمت لوله که پلات ریختم هم یک شعله میذارم در حد 450 تا 500 درجه داغ بشه

پمپ هم روشن ............ آمونیاک من با هوا اکسید میشه و به آب و دود قرمز :ws28: معروف تبدیل میشه

و این دود قرمز میره تو آب تا اشباع بشه و نیتریک و نیترو رو بسازه

نیترو درون ظرف رو میشه شوهر داد تو محیط یا اکسید که اونم بشه نیتریک

NO ,NO2

ترکیباتی هستند که از اکسیداسیون آمونیاک به دست میاد و البته آب

بسه دیگه

بقیه تو طراحی و اسکیل درست حسابی

ادامه اینجا

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...