رفتن به مطلب

آمادگی جهت آزمون ورودی نظام مهندسی برق - 98

ارسال های توصیه شده

سلام به همگی :icon_gol:

تو این تاپیک قصد دارم یک سری اطلاعات راجب آزمون نظام مهندسی برق ( طراحی ، نظارت ) و همچنین حل بعضی تست های آزمون و بحث کردن روی بعضی مباحث پر کاربرد آزمون قرار بدم .

امیدوارم مورد استفاده دوستان قرار بگیره :icon_gol::icon_redface:

neginomran.com-nezam-mohandesi.jpg

آزمون دوره های قبل رو هم تو همین پست پیوست کردم. ( از آزمون بهمن 83 تا آزمون مرداد 94 همراه با کلید سوال )

مباحثی که مورد بحث قرار گرفته :

• آنتن مرکزی
  • آسانسور
  • پلکان برقی
  • سیستم صوتی
  • اعلان حریق

از سال 83 تا 94:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

اسفند 95:

مهر 96:

اردیبهشت 97:

بهمن 97:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 108
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

رشته تاسيسات برقی (طراحی)

قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرائي آن (۱۳۹۰) و تصويب نامه شماره ۱۶۰۲۷۷/ت۵۲۶۶۰ ه‌ مورخ ۵/۱۲/۹۴ هيات وزيران در مورد اصلاح موادي از آئين‌نامه اجرايي قانون و نظامنامه رفتار حرفه ای اخلاقی در مهندسی ساختمان (مندرج در همين وب‌سايت)

مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در مقابل حريق )- (۱۳۹۲) به همراه غلط‌نامه مربوطه (مندرج در همين وب‌سايت)

مبحث سیزدهم: طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها (۱۳۸۲)

مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان­برقی (۱۳۹۲)

مبحث نوزدهم: صرفه‌جویی در مصرف انرژی (۱۳۸۹)

مبحث بيست و يکم: پدافند غیرعامل (۱۳۹۱)

مبحث بيست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان­ها (۱۳۹۲)

کتاب­های راهنماي مباحث مقررات ملّي ساختمان

نشریه ۱۱۰-۱ و ۱۱۰-۲ سازمان مدیریت و برنامه­ریزی کشور

اطلاعات عمومی تاسیسات برقی و الزامات آن، مراجع علمی و فنی معتبر

مسائل مربوط به طراحی تاسیسات برقی در ساختمان‌ها

تذكر۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّي ساختمان است.

تذكر۲: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني و مباحث مقررات ملّي ساختمان اعلام شده ملاك عمل است.

تذكر۳:در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملّي ساختمان و ساير مدارك فني از جمله كتاب­هاي راهنماي مباحث، مباحث مقررات ملّي ساختمان ملاك عمل است.

لینک به دیدگاه

رشته تاسيسات برقی (نظارت)

• قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرائي آن (۱۳۹۰) و تصويب نامه شماره ۱۶۰۲۷۷/ت۵۲۶۶۰ ه‌ مورخ ۵/۱۲/۹۴ هيات وزيران در مورد اصلاح موادي از آئين‌نامه اجرايي قانون و نظامنامه رفتار حرفه ای اخلاقی در مهندسی ساختمان (مندرج در همين وب‌سايت)

مبحث اول: تعاریف (۱۳۹۲)

مبحث دوم: نظامات اداری (۱۳۸۴)

مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در مقابل حريق )- (۱۳۹۲) به همراه غلط‌نامه مربوطه (مندرج در همين وب‌سايت)

مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا (۱۳۹۲)

مبحث سیزدهم: طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها (۱۳۸۲)

مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان­برقی (۱۳۹۲)

مبحث نوزدهم: صرفه‌جویی در مصرف انرژی (۱۳۸۹)

مبحث بيست و يکم: پدافند غیرعامل (۱۳۹۱)

مبحث بيست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان (۱۳۹۲)

کتاب­های راهنماي مباحث مقررات ملّي ساختمان

نشریه ۱۱۰-۱ و ۱۱۰-۲ سازمان مدیریت و برنامه­ریزی کشور

اطلاعات عمومی تاسیسات برقی و الزامات آن، مراجع علمی و فنی معتبر

مسائل مربوط به اجرا و نظارت تاسیسات برقی در ساختمان‌ها

تذكر۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّي ساختمان است.

تذكر۲: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني و مباحث مقررات ملّي ساختمان اعلام شده ملاك عمل خواهد بود.

تذكر۳:در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملّي ساختمان و ساير مدارك فني از جمله كتاب­هاي راهنماي مباحث، مباحث مقررات ملّي ساختمان ملاك عمل خواهد بود.

لینک به دیدگاه

دانلود سوالات آزمون نظام مهندسی برق اسفند 95 ( طراحی و نظارت )

لینک به دیدگاه

چگونه مهارت لازم را کسب کنیم؟

1- مرور کلی مباحث نظام مهندسی ساختمان

به عقیده من باید یک دور کلیه منابع آزمون را یک مرور روزنامه وار انجام داد تا ذهن یک آمادگی نسبی پیدا کند. در مرور کردن فهرست مطالب و سرفصل ها را با دقت بیشتری نگاه کنید.

2- تهیه آزمون های سال های گذشته

کار دیگری که باید انجام دهید این است که آزمون های سال های گذشته را تهیه کنید. فایل pdf این آزمون ها و کلید پاسخ آن ها از سایت دفتر مقررات ملی ساختمان قابل دانلود است. آن ها را دانلود کنید و یک نسخه از آن ها پرینت بگیرید. پاسخ های تشریحی را نیز می توانید از سایر سایت ها با یک جست و جوی ساده پیدا کنید. آزمون های قدیمی، (سال های 88 به قبل) به خاطر تغییرات زیاد مقررات ملی خیلی مناسب نیست. بعضی از سالها دو آزمون و بعضی از سال ها یک آزمون برگزار شده است. مجموعا آزمون های 5-6 سال گذشته 10-12 آزمون می شود .

3- برنامه ریزی کنید و از خودتان آزمون بگیرید

حالا نیاز به یک برنامه ریزی دارید . هر سه-چهار روز یکی از آزمون ها را بزنید. ابتدا از قدیمی ترین آزمون شروع کنید. شرایط درست مثل شرایط آزمون باشد. یعنی در همان زمان 150 دقیقه. سعی کنید واژه کلیدی سوال را پیدا کنید و با استفاده از مبحث مربوطه به پاسخ سوال دست پیدا کنید. در انتهای آزمون با استفاده از کلید پاسخ، خودتان را ارزیابی کنید.

از اینکه نتیجه ضعیفی کسب کرده اید اصلا ناراحت نباشید. این کاملاً طبیعی است. کم کم بهتر می شوید و مهارتتان در پیدا کردن پاسخ ها بیشتر می شود. سپس در دو- سه روز آینده با استفاده از پاسخ های تشریحی اشکالات و اشتباهاتتان را پیدا کنید و نکات مهم را برای خودتان یادداشت کنید. پاسخ نامه هایتان را نگه دارید و درصدی که در آن آزمون زده اید درشت روی آن بنویسید. بعداً که در آزمون های بعدی نتایج بهتری کسب کنید، مقایسه آن ها با هم انگیزه بخش و شادی آفرین است.

همچنین سوالاتی را که اشتباه زده اید یا پاسخ آن را خودتان نیافته اید، در روزهای آخر یک بار دیگر مرور کنید. سپس یک آزمون دیگر را با همان شرایط بزنید. بنابراین با روزی 3-4 ساعت وقت گذاشتن می توانید هر سه الی چهار روز یک آزمون را بزنید، و کاملا بررسی نمایید. می توانید بین آزمون ها یک روز هم برای استراحت خود در نظر بگیرید. پس نهایتا برای هر آزمون 5 روز زمان گذاشتن کافی است. البته در روز های آخر طبیعی است که کمی فشرده تر باید کار کرد.

4- مرور دوباره قسمت های مهم تر

بعد از زدن تقریبا نیمی از آزمون ها تقریبا مهارت لازم را پیدا کرده اید و احتمالا متوجه شده اید که کدام قسمت های مباحث و چه نوع سرفصل هایی مد نظر طراحان سوال ها است. یکبار دیگر آن قسمت ها را مرور کنید. همچنین فهمیده اید که کدام سوال ها ارزش وقت گذاشتن دارند و احتمال بیشتری دارد که به نتیجه برسند و کدام سوال ها را باید برای بازبینی انتهایی علامت گذاری کرد و انتهای کار جواب داد و کدام سوال ها را هرگز نباید برایشان وقت گذاشت. در آزمون های انتهایی تمرکزتان برای کسب درصد بهتر و قبولی در آزمون باشد.

5- برای پاسخ به سوالات حریص نباشید

برای پاسخ به هیچ سوالی حرص به خرج ندهید ارزش همه سوالات یکسان است. چه آن سوالی که 1 ثانیه از شما زمان می گیرد و با نگاه کردن به آن پاسخ صحیح را تیک می زنید و حتی نیاز به جست و جو در کلید واژه ندارد. چه آن سوالی که اگر با صرف 10 دقیقه وقت و جست و جو در کلید واژه هم نم توانید آن را بیابید.

اینها مهارت هایی است که ابتدای مقاله از آن ها صحبت کردم. این مهارت ها فقط با تمرین بدست می آیند نه با مطالعه و کسب دانش صرف. امید وارم همه شما دوستان عزیز در این آزمون و همه آزمون های زندگی موفق و سربلند بیرون بیایید.

لینک به دیدگاه

چند نکته برای موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی

o-HAPPINESS-facebook.jpg

مقدمه موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی :

موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی : برای موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی هدف‌گذاری،‌ استراتژی، برنامه‌ریزی و از همه مهمتر تلاش لازم است:

۱- هدف گذاری برای آزمون‌های نظام مهندسی:

گام اول جهت شرکت در آزمون‌های نظام مهندسی هدف گذاری است، بنابراین باید با در نظر گرفتن مدرک تحصیلی و آگاهی از انطباق رشته‌های دانشگاهی با رشته‌های آزمون نظام مهندسی رشته‌ مورد نظر را انتخاب کنید، توجه داشته باشید جهت شرکت در آزمون باید سه سال تمام از مدرک دانشگاهی گذشته باشد و سابقه بیمه الزامی نمی‌باشد.

همانطور که می‌دانید آزمون‌های نظام مهندسی در صلاحیت‌های مختلفی برگزار میشود. این آزمون‌ها برای مهندسین عمران در سه صلاحیت نظارت،‌ اجرا، محاسبات و برای مهندسین معماری در صلاحیت‌های نظارت، اجرا، طراحی و طبق بخشنامه مندرج در دفتر مقررات ملی ساختمان از آزمون شهریور ۹۵ به بعد برای مهندسین برق و مکانیک در صلاحیت‌های نظارت و طراحی برگزار می‌شود و رشته‌های نقشه‌برداری، شهرسازی و ترافیک هر کدام یک آزمون کلی خواهند داشت.

داوطلبان باید با توجه به آمادگی که از قبل دارند (پایه علمی) و در نظر گرفتن زمانی که تا برگزاری آزمون باقی مانده و همچنین متوسط زمان مطالعه روزانه برای شرکت در یک یا دو یا سه صلاحیت‌ هدف‌گذاری نمایند. طبق روال سالهای اخیر زمان شروع ثبت نام تا زمان برگزاری آزمون‌های نظام مهندسی بطور متوسط حدودا دو الی سه ماه فرصت مطالعه می‌باشد توصیه ما اینست که با توجه به این فرصت کم و سخت بودن این آزمون‌ها داوطلبان صلاحیت نظارت و اجرا را در یک مرحله و صلاحیت محاسبات برای مهندسین عمران و صلاحیت طراحی برای مهندسان معماری، برق،‌ مکانیک را در آزمون دوره بعد نظام مهندسی شرکت نمایند.

۲- برنامه‌ریزی برای آزمون‌های نظام مهندسی:

گام دوم جهت موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی برنامه‌ریزی می‌باشد، اکثر داوطلبان آزمون‌های نظام مهندسی شاغل هستند و بعلت مشغله‌های روزمره وقت کمی برای مطالعه و کسب آمادگی دارند و از دیگر مواردی که قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی را سخت کرده گذشت سه سال از دانشگاه و فراموشی نسبی دروس دانشگاهی می‌باشد.

بنابراین با در نظر گرفتن فرصت باقی مانده تا آزمون بهتر است زمانی را بصورت روزانه برای مرور منابع آزمون‌های نظام مهندسی و همچنین زمانی را برای بررسی تست‌های ادوار گذشته در نظر گرفته شود. توصیه ما اینست که حداقل روزی دو الی سه ساعت جهت مطالعه منابع نظام مهندسی و نیم الی یکساعت جهت بررسی تست‌های ادوار گذشته مقرر شود.

۳- تعیین استراتژی برای آزمون‌های نظام مهندسی:

گام سوم تعیین استراتژی مناسب جهت مطالعه و کسب آمادگی برای آزمون‌های نظام مهندسی است با توجه به اینکه منابع آزمون‌های نظام مهندسی منتشر شده از سوی دفتر مقررات ملی ساختمان تقریبا زیاد می‌باشد بدون داشتن استراتژی مناسب موفقیت در آزمون نظام مهندسی سخت خواهد بود، البته یکی از ویژگی‌های آزمون‌های نظام مهندسی کتاب باز (open book) بودن آن است بنابراین می‌توان با هوشمندی از این ویژگی، برای استفاده از تمامی منابع استفاده بهینه کرد.

توصیه میکنیم تمامی منابع معرفی شده تهیه شود مسلما مبلغی که برای تهیه منابع هزینه می‌شود در برابر موفقیت شما در این آزمون ناچیز خواهد بود، برای مطالعه منابع و مباحث مهم و تخصصی (برای مثال در رشته عمران نظارت: مبحث ۶،۷،۸،۹،۱۰، گودبرداری، راهنمای جوش و روش‌ها و جزئیات اجرایی ساختمان) وقت بیشتری اختصاص دهید و در حین مطالعه حتما نکته برداری کنید و قسمت‌های مهم هر کتاب را مشخص کنید و حداقل هفته‌ای یکبار به این نکات و یادداشتها مراجعه کرده و آنها را مرور کنید که فراموش نشوند.

منابع و مباحثی که فرار و به قول معروف حفظ کردنی هستند (برای مثال در آزمون‌های نظام مهندسی عمران اجرا: مبحث ۲،۴،۱۸،۱۹،۲۰،،۲۲، قانون کار، قانون بیمه، مسئولیت مجری و…) وقت کمتری اختصاص دهید چون با کمی تمرین بروی کتابهای کلیدواژه‌ می‌توانید براحتی اکثر این سوالات را پاسخ دهید. کتابهای کلیدواژه، کمک خوبی برای شما خواهند بود بنابراین آنها را دست کم نگیرید.

در آزمون‌های نظام مهندسی صلاحیت‌های نظارت و اجرا بطور متوسط ۱۵ الی ۲۰ سوال از طریق کتابهای کلیدواژه قابل پاسخگویی هستند،‌ البته ذکر این نکته ضروری است که حتما باید قبل از روز آزمون از کتابهای کلیدواژه استفاده شود چراکه استفاده از کلیدواژه‌ها به مهارت احتیاج دارد و کسب این مهارت از طریق تمرین حاصل خواهد شد بنابراین توصیه میکنیم، برای زمان روزانه‌ای را که جهت مرور تست‌های ادوار گذشته در نظر گرفته‌اید هم استراتژی داشته باشید، به اینمنظور سعی شود در مرحله اول پاسخگویی به سوالات، از کتابهای کلیدواژه استفاده شود و سپس به پاسخ تشریحی آن رجوع شود.

۴- تلاش و پشتکار برای آزمون‌های نظام مهندسی:

در انتها لازم است بدانید همه تکنیک‌های بالا زمانی به نتیجه خواهد رسید که جهت موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی تلاش و پشتکار داشته باشید و روزانه فرصت مناسبی را جهت مطالعه منابع و تست زدن اختصاص دهید.

با آرزوی موفقیت

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

ابلاغ ویرایش جدید مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان

636275942780988275.jpg

سومین ویرایش مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان با عنوان «طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان ها» ابلاغ شد.

yg8owe4kxeikk9eizm.jpg

لینک به دیدگاه

سلام دوستان ....هر کسی از هرچی شروع میکنه بگه و حتی از نوع برنامه ریزیش برای خوندن تا بقیه دوستان هم بتونن ازش استفاده کنن....:icon_gol::icon_gol:

از خودم شروع می کنم :

من از اول اردیبهشت شروع کردم و چالش 17 روزه گذاشتم قراره کتاب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تا 17 اردیبهشت تمام کنم ...در واقع روزی 10 صفحه میخونم

و از 10 اردیبهشت هم چالش دیگه ای میزارم (میشه چالش در چالش :a030:) کتاب مبحث سوم رو شروع میکنم و روزی 10 صفحه میخونم و تا بیستم اردیبهشت به امید خدا باید تموم بشه :flower4:

باشد که موفق شوم و شویم

:ws33::flowerysmile:

لینک به دیدگاه

منم از مبحث 13 رو شروع کردم که الان صفحه 45 اینام

البته میخوام همزمان با مباجث تئوری مباحث محاسباتی رو هم استارت بزنم

به نظرم بیایم مباحث محاسباتی رو با هم شروع کنیم تا اشکالات و .. اینجا با هم دیگه بر طرف کنیم

مثلا من مباحث قسمت آنتن ها و داستان افت خط ها و .. خوب بلدم که با یه سری نکات میشه سوالاتشُ راحت کرد ( سوال اول آزمون اسفند 95 طراجی بوده )

آرزوی موفقیت برای همه دوستان :icon_gol:

لینک به دیدگاه

جهت محاسبه سنوات لازم جهت شرکت در آزمون نظام مهندسی کافیست از نرم افزار زیر استفاده نمایید

در قسمت مشخص شده تاریخ فارغ التحصیلی کاردانی و کارشناسی خود را ذکر نمایید در صورتی که عدد بدست آمده مثبت باشد یعنی شما میتوانید در آزمون شرکت کنید و در صورت منفی بدست آمدن سنوات شما قادر به شرکت در این دوره آزمون نخواهید بود.

l8p52ypweqpwtw4howot.jpg

لینک به دیدگاه

رشته ها و مدارک تحصیلی مجاز برای شرکت در آزمون نظام مهندسی

34- به فارغ‌التحصيلان رشته مهندسي «برق و الكترونيك» از دانشگاه‌هاي مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري پروانه اشتغال بكار مهندسي تأسيسات برقي ساختمان (با كد 500) و به فارغ‌التحصيلان رشته مهندسي (برق- الكترونيك) پروانه اشتغال بكار مرتبط با مهندسي تأسيسات برقي ساختمان (با كد 530) تعلق مي‌گيرد.

35- فارغ‌التحصيلان كارشناسي مهندسي شبكه‌هاي انتقال و توزيع و يا مهندسي علمي- كاربردي شبكه‌هاي انتقال و توزيع در صورت ارائه مدرك تحصيلي مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري مي‌توانند پروانه اشتغال بكار مهندسي تأسيسات برقي ساختمان (با كد 500) دريافت نمايند.

36- به فارغ‌التحصيلان كارشناسي ناپيوسته مهندسي كنترل و ابزار دقيق و مهندسي تكنولوژي كنترل و ابزار دقيق پروانه اشتغال بكار مرتبط با مهندسي تأسيسات برقي ساختمان (با كد 510) تعلق مي‌گيرد.

37- فارغ‌التحصيلان مهندسي كاربردي برق- قدرت از دانشگاه صنعت نفت آبادان در صورت تأييد مدارك تحصيلي از سوي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري مي‌توانند پروانه اشتغال بكار مهندسي تأسيسات برقي ساختمان (با كد 500) دريافت نمايند.

ppivh2plp0knvhapobv6.jpg

!! دوستان برای صحت مطالب فوق به نظام مهندسی استان مراجعه کنید. ( ممکنه قوانین جدیدی تصویب شده باشه )

لینک به دیدگاه
منم از مبحث 13 رو شروع کردم که الان صفحه 45 اینام

البته میخوام همزمان با مباجث تئوری مباحث محاسباتی رو هم استارت بزنم

به نظرم بیایم مباحث محاسباتی رو با هم شروع کنیم تا اشکالات و .. اینجا با هم دیگه بر طرف کنیم

مثلا من مباحث قسمت آنتن ها و داستان افت خط ها و .. خوب بلدم که با یه سری نکات میشه سوالاتشُ راحت کرد ( سوال اول آزمون اسفند 95 طراجی بوده )

آرزوی موفقیت برای همه دوستان :icon_gol:

من موافقم ...شروع کنید :ws33:

لینک به دیدگاه
هر منبعی که خودتون گفتید

من یه کتابی از قبل خریده بودم که میخواستم شروع کنم ، الان رفتم سایت نویسنده ویرایش بعدی کتاب با تغییرات زیاد اومده ( من دارم 14 فصل هست و ویرایش بعدیش 22 فصل )

میخواین موضوعی جلو بریم ؟

حالا هر کسی از هر منبعی راحته بخونه

لینک به دیدگاه

خب میخوایم از مبحث سیستم های جریان ضعیف ، قسمت آنتن مرکزی یک سوال حل کنیم تا با روش حل اینطور تست ها آشنا بشیم

jw1f6sclb9i0yjv2n.jpg

اولا تو این تست فرق نداره کدوم شاخه رو انتخاب کنیم! چون قرینه هست!

و بعد اینکه حداقل قدرت تقویت کننده سیستم آنتن مرکزی معادل حداکثر افت در کل سیستم توزیع می باشد.!!

با توجه به اینکه از افت کابل ها صرف نظر شده و همواره افت در مسیر انشعاب بیشتر از افت در مسیر عبور می باشد پریز میانی ما قبل آخر را ملاک محاسبات قرار می دهیم!

A = 6 + 2 + 8 + 3 + 3 + 3 = 28

B = 6 + 2 + 15 + 2 + 3 + 3 = 32

نکته : در پریزهای میانی دو افت وجود دارد! یکی افت عبوری و دیگری افت انشعاب!

اگر گیرنده به پریز میانی وصل شود فقط افت انشعاب و در غیر اینصورت افت عبور را در محسبات منظور می کنیم .

در نتیجه گزینه د صحیح است

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...